Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ominąć autostradę w Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
arturo72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 269
Dołączył(a): 08.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturo72 » 16.07.2009 22:53

szpecgos napisał(a):Myślę jednak tylko, że jeśli nie jesteśmy zainteresowani walorami turystycznymi tej trasy to oszczędzanie na autostradzie mija się z celem bo zyskamy 70zł co jest znikomym kosztem całego urlopu...


I tu pełna zgoda,jeśli kogoś nie interesują walory widokowe i zobaczenie czegoś innego niż tylko sąsiedni pas jezdni i nie rajcują go ostre zakręty i serpentyny a czasami i dreszczyk emocji ;) to nie ma sensu zjeżdżać z autostrady dla 70zł :)
Kisiels
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kisiels » 17.07.2009 07:44

Ja jak jade prawie od Krakowa autostrada to mam dosc, nuda straszna, dlatego czasem mozna sobie zycie urozmaicic przejazdem np. stara 1 :) Co do oszczedności to 70zl w jedna i 70zl w drugą to juz mam jeden nocleg więcej - jeden dzień dłużej w Cro sama radość. No i jeszcze są oszczędności w spalaniu bo starą 1 nie poleci się tak jak autostradką :)
axmann
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 115
Dołączył(a): 19.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) axmann » 17.07.2009 09:36

Kisiels napisał(a):Ja jak jade prawie od Krakowa autostrada to mam dosc, nuda straszna, dlatego czasem mozna sobie zycie urozmaicic przejazdem np. stara 1 :) Co do oszczedności to 70zl w jedna i 70zl w drugą to juz mam jeden nocleg więcej - jeden dzień dłużej w Cro sama radość. No i jeszcze są oszczędności w spalaniu bo starą 1 nie poleci się tak jak autostradką :)


wydaje mi sie ze jazda ze stala predkoscia autostrada jest o wiele bardziej ekonomiczna od rwanej jazdy stara droga
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 17.07.2009 09:52

Walory widokowe jak najbardziej ale kiedyś, na początku była tylko "stara" droga, naoglądałam się widoków, wówczas na dodatek rzadko jechałam jako kierowca, teraz tylko i wyłącznie autostrada. Z wygody.
M@rlon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 272
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M@rlon » 17.07.2009 09:53

Reasumując to co dotychczas napisali formumowicze wyadje mi się, że jezli jechać "starą drogą" to bez względu z którego miejsca Polski się startuje należałoby po drodze "zaliczyć" jeden nocleg. Można taka podróż połączyć ze zwiedzaniem Jezior Plitvickich, a według mnie należałoby.
Podróż starą drogą należałoby wówczas wliczyć do czasokresu urlopowania i zwiedzania, bo podróż autostradą ja zaliczam do czasu "przemieszczania" do celu. :)

Co do czasokresu jazdy to ten niewątpliwei jest dłuższy starą drogą, nawet uwzględniwszy korki prz tunelach.
Koszty podróży - niewątpliwei większe przy podróży starą drogą - nalezy przecież doliczyć koszty noclegu.

Wybór nalezy do Ciebie :?: :D
Ostatnio edytowano 20.07.2009 10:17 przez M@rlon, łącznie edytowano 1 raz
rafalopat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 27.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafalopat » 17.07.2009 10:09

Dawno nie czytałem tyle mitów, straszeń i sam nie wiem czego o tej jakże pięknej trasie przez CRO. Zdecydowanie ją polecam, jeśli jedziesz do Cro zwiedzać a nie pędzisz na maxa do upragnionej wykupionej miejscówki nad morzem. Tak jak pisali poprzednicy - ja akurat jechałem przez Austrię i spałem w Grazu, rano wypad do Plitvic i starą drogą wieczorem byliśmy w Splicie(wtedy tam dochodziła). Co do kosztów to oczywiście jest taniej bo a) nie płacisz za autostrady b) samochód mniej pali bo jedziesz zdecydowanie wolniej niż na autostradzie. Koszty jednak nie mają żadnego znaczenia jeśli dzięki tej podróży zobaczysz to :


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
stepy w drodze na wybrzeże (tylko Bizonów brakuje)


wrócić możesz autostradą :)
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 25.08.2009 08:19

Rok temu wracalem z Trogiru/Sibenika objeżdzając autostrady ... (powiem szczerze że nawalila nawigacja GPS w drodze na plitwickie)

Wrażeń dużo WIĘCEJ. Nie chodzi tutaj też o oszczędność ...bo jest podwójna:
-samochód spalil jednak dużo mniej (jadać w miare przepisowo +10% tolerancji)
-nie placimy za winiety

Poza tym, bardzo dużo atrakcji po drodze:
-fajne widoki
-wioski chorwackie
-zatrzymanie sie na degustacje chorwackich specyfików


Przejeżdzając szybko przez Chorwację napewno zyskamy tylko czas. Należy tez dodac zmęczenie prawej nogi 8) :lol: od ciąglego gazowania.

Osobiście nie żaluje takiego ominięci autostrad ...to jest sprawa wielowątkowa-nie należy tego laczyć jedynie z oszczędnością paru ZLOTÓWEK.

PS. czas powrotu taką alternatywną trasą jest niewiele dluższy ...może być nawet o 2h dluzszy :) ...wychodze z zalożenia że mamy URLOP -mamy czas.
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 25.08.2009 15:04

Ja od 2 lat jeżdzę, jedynką dopiero za Splitem wsaiadam na autostradę.
Podrozuje z łódka, więc na autostradzie nie pogonię.
Droga ok 150km krótsza.
Zostaje w kieszeni 4x opłata za autostrady, a w wypadku z łódka to juz jest oszczędność.
Czas przejazdu taki sam.
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 26.08.2009 09:48

rafalopat napisał(a): b) samochód mniej pali bo jedziesz zdecydowanie wolniej niż na autostradzie.

sprawdziłem w tym roku obie trasy,
stara droga krótsza,a spalanie większe ok 15% niż na autostradzie.
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 26.08.2009 19:35

noyle napisał(a):
rafalopat napisał(a): b) samochód mniej pali bo jedziesz zdecydowanie wolniej niż na autostradzie.

sprawdziłem w tym roku obie trasy,
stara droga krótsza,a spalanie większe ok 15% niż na autostradzie.



No to gratuluje ;)

mi samochód spalil na trasie ... z wlacząną klimą przy ekonomicznej jeździe ok 5,8L/100km ...żadko tyle spalal.

Na autostradzie ...wiadomo prędkości są inne ...no chyba że ktoś jedzie autostradą 110km/h - TO WTEDY się z tobą zgodzę 8) jadąc już ponad 150-160km/h nie wmówisz mi ...że oszczędzisz :lol: nawet jak tak będziesz stale jechal.

Jadąc objazdem staralem się trzymac wzgledną prędkość 90km (-/+ 5km/h) no i zwalnialem w miastach bo tam często stoją gliniarze. Na autostradę wjeżdżamy po to aby jak najszybciej przejechać. Za to również płacimy.

Jest też inny aspekt monotonności na autostradzie -zwlaszcza- bolącą prawa noga. Wciśnięta noga w gaz i tak przez 400-500km
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 27.08.2009 07:32

Idzik napisał(a):Jest też inny aspekt monotonności na autostradzie -zwlaszcza- bolącą prawa noga. Wciśnięta noga w gaz i tak przez 400-500km


Nie przesadzaj... w niektórych autach jest taki sprytny gadżet jak tempomat :wink: i ból prawej nogi znika :lol:
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 27.08.2009 09:06

jorgus111 napisał(a):
Idzik napisał(a):Jest też inny aspekt monotonności na autostradzie -zwlaszcza- bolącą prawa noga. Wciśnięta noga w gaz i tak przez 400-500km


Nie przesadzaj... w niektórych autach jest taki sprytny gadżet jak tempomat :wink: i ból prawej nogi znika :lol:


a jeśli nie ma, to można zrobić ręczny tempomat - kijkiem odpowiedniej długości wciskamy pedał gazu i opieramy o fotel kierowcy
I po problemie 8)
zbysio_56_56
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 113
Dołączył(a): 26.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbysio_56_56 » 29.08.2009 19:45

To naprawdę ciekawy pomysł z kijkiem o odpowiedniej długości! Ale gdy trzeba szybko zareagować to co wtedy się stanie??
:D

A wracając do tematu autostrada czy stara trasa na Plitwice.
We wrześniu po fali szcztu wakacyjnego i wielkich przemieszczań mieszkańców całej Europy, droga przez Plitwickie Jeziora napewno da wiele satysfakcji. Ruch zdecydowanie mniejszy.
Ja już za kilka dni właśnie tamtędy popędzę na Makarską Riwierę.
:D
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 31.08.2009 22:27

Idzik napisał(a):
noyle napisał(a):
rafalopat napisał(a): b) samochód mniej pali bo jedziesz zdecydowanie wolniej niż na autostradzie.

sprawdziłem w tym roku obie trasy,
stara droga krótsza,a spalanie większe ok 15% niż na autostradzie.



No to gratuluje ;)

mi samochód spalil na trasie ... z wlacząną klimą przy ekonomicznej jeździe ok 5,8L/100km ...żadko tyle spalal.

Na autostradzie ...wiadomo prędkości są inne ...no chyba że ktoś jedzie autostradą 110km/h - TO WTEDY się z tobą zgodzę 8) jadąc już ponad 150-160km/h nie wmówisz mi ...że oszczędzisz :lol: nawet jak tak będziesz stale jechal.


U mnie na autostradzie tak do 150-160 km/h wychodzi 7,5-7,8 l na 100km
na zwykłych drogach ok 8,5 -9,5 l
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 03.09.2009 01:46

Generalnie mam mniejszy silnik wiadomo ... jak jadę 90-110km/h to mi spali duzo mniej. jak nawet jade po 110 po chorwackich wioskach (niezabudowanych) to spali mniej niż na autostradzie dzie się jedzie 140-150 (nie ukrywajmy -my Polacy raczej jedziemy "ograniczenie+10km/h"

więc raczej PIŁUJĄC SILNIK NA WYSOKICH OBROTACH jadąc 150-160km/h i to ma byc oszczędna bzdura to życze powodzenia.

chyba że ktoś ma turbodisla oszczędnedno. Po chorwackich obrzeżach jadąc 100-110 plynnie MUSI spalic mniej ...wiadoma sprawa xD ja wiem o tym ale mimo to jeżdze w tym roku autostradami :D

WIĘC NIE JEsTEM JAKIMŚ PRZECIWNIKIEM AUTOSTRAD -napewno na spalaniu nie oszczędzamy!!!! Przy większych silnikach 1.8 wzwyz moze i jazda 130km/h jest bardziej ekonomiczna niż 90-100km/h ciągle ...ale to żadkośc więc bez jaj. po co się oszukiwac :D

PS. NOYL życze powodzenia ^^ twojej jeździe albo masz oszczędny silnik albo jedziesz równo 120-130km/h równo bez przekroczenia
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
ominąć autostradę w Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone