Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

NEVERENDING STORY 2020/2021

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.03.2021 20:07

Crocodyl napisał(a):Ach Istria i jej piękny interior. Motovun, Hum, Viziniada (tam kręcili Złoto dla zuchwałych), Visnjan, Bale, Vodnjan czy wreszcie Buzet. Mogę tam wracać i wracać i wciąż nie mogę się nasycić.


Do tej listy jako uzupełnienie dodałbym niewielki , ale bardzo interesujący Grožnjan , zasłużenie zwany miastem artystów . :D Chorwacki i włoski są oficjalnymi językami w całej gminie do której należy miasto , ale głównie używana jest przez mieszkańców istryjska odmiana języka weneckiego. Mieszka tam grupa artystów , w małych galeriach można zakupić rzeźby, obrazy, ceramikę artystyczną i użytkową oraz biżuterię , a przy okazji wypić kawę czy kieliszek wina w towarzystwie autorów tych dzieł :D


Pozdrawiam
Piotr
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 13.02.2014
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 30.03.2021 06:26

piotrf napisał(a):Do tej listy jako uzupełnienie dodałbym niewielki , ale bardzo interesujący Grožnjan ...

Oczywiście też ale ta lista może być dłuższa min. o Pazin, o Lovranie czy Opatij także nie sposób nie wspomnieć. Istria jest jak bombonierka a ciekawy interior jest fajnym uzupełnieniem wybrzeży, które jest inne na zachodzie i wschodzie półwyspu. Dodatkowo Istria jest przyjazna dla rowerzystów szczególnie tych starszych i mniej "wyczynowych". Tam jest większy pożytek z rowerów szczególnie na zachodnim wybrzeżu o interiorze nie wspominając.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 30.03.2021 08:10

Co do murów w Motovunie to nie przypominam sobie żadnej opłaty (byliśmy tam w 2017). Na szczęście to nie Dubrovnik i mimo że Motovun to dość ikoniczne miejsce to nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłumów.

Ładnie prezentuje się ta Istarska "Toskania" z murów :D

IMG_6370.JPG



Co do kościoła to udało mi się zaglądnąć do środka ale chyba tylko przez kratę

IMG_6382.JPG
Doniacro
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 99
Dołączył(a): 02.06.2020
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doniacro » 30.03.2021 08:42

witam, przysiadłam tu na chwilę i przyznaję, że bardzo ciekawa relacja, zdjęcia przepiękne.
Ja byłam na Braču 2 lata temu w Sutivanie. Moją wyspą naj naj jest Hvar, ale widzę z tej relacji, że na Brač trzeba jeszcze kiedyś wrócić.

Katerina napisał(a): Cmentarz pięknie położony - w widokiem gór i morza.
Pamiętam, że pierwszym cmentarzem w Cro, który zrobił na mnie wielkie wrażenie był ten w Primoštenie.


właśnie chciałam to napisać:-) moim pierwszym cmentarzem w Cro był też ten w Primoštenie - byłam pod ogromnym wrażeniem
Ostatnio edytowano 30.03.2021 08:50 przez Doniacro, łącznie edytowano 1 raz
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 30.03.2021 09:49

piotrf napisał(a):
Crocodyl napisał(a):Ach Istria i jej piękny interior. Motovun, Hum, Viziniada (tam kręcili Złoto dla zuchwałych), Visnjan, Bale, Vodnjan czy wreszcie Buzet. Mogę tam wracać i wracać i wciąż nie mogę się nasycić.


Do tej listy jako uzupełnienie dodałbym niewielki , ale bardzo interesujący Grožnjan , zasłużenie zwany miastem artystów . :D Chorwacki i włoski są oficjalnymi językami w całej gminie do której należy miasto , ale głównie używana jest przez mieszkańców istryjska odmiana języka weneckiego. Mieszka tam grupa artystów , w małych galeriach można zakupić rzeźby, obrazy, ceramikę artystyczną i użytkową oraz biżuterię , a przy okazji wypić kawę czy kieliszek wina w towarzystwie autorów tych dzieł :D

Pozdrawiam
Piotr


Crocodyl napisał(a):
piotrf napisał(a):Do tej listy jako uzupełnienie dodałbym niewielki , ale bardzo interesujący Grožnjan ...

Oczywiście też ale ta lista może być dłuższa min. o Pazin, o Lovranie czy Opatij także nie sposób nie wspomnieć. Istria jest jak bombonierka a ciekawy interior jest fajnym uzupełnieniem wybrzeży, które jest inne na zachodzie i wschodzie półwyspu. Dodatkowo Istria jest przyjazna dla rowerzystów szczególnie tych starszych i mniej "wyczynowych". Tam jest większy pożytek z rowerów szczególnie na zachodnim wybrzeżu o interiorze nie wspominając.


I robi nam się tu niezły przewodnik po Istrii :mrgreen:
Oczywiście podczas zeszłorocznego urlopu tylko część z tych miejscowości odwiedziłam , a część widziałam 6 lat temu podczas pierwszego pobytu na Istrii .W ciągu tygodnia nie jest możliwe ogarnięcie całego półwyspu - przypominam ,że powierzchnia Istrii jest 9xwiększa od Brača 8O

mchrob napisał(a):Co do murów w Motovunie to nie przypominam sobie żadnej opłaty (byliśmy tam w 2017). Na szczęście to nie Dubrovnik i mimo że Motovun to dość ikoniczne miejsce to nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłumów.

Popularność miejsca musiała wzrosnąć -to wprowadzili opłaty za wstęp, żeby trochę zarobić 8)

Ładnie prezentuje się ta Istarska "Toskania" z murów :D

Ładnie to mało powiedziane i te widoki na winnice z góry :hearts:

Doniacro napisał(a):witam, przysiadłam tu na chwilę i przyznaję, że bardzo ciekawa relacja, zdjęcia przepiękne.
Ja byłam na Braču 2 lata temu w Sutivanie. Moją wyspą naj naj jest Hvar, ale widzę z tej relacji, że na Brač trzeba jeszcze kiedyś wrócić.

Witaj ,
cieszę się ,że podoba Ci się moja relacja :D
Ja wolę Brač .To bardzo przyjemna wyspa bez hvarskiego splendoru i popularności.
Z mnóstwem rzeczy do zobaczenia. Są tu miasteczka,krajobrazy, plaże a widoki takie ,że kopara opada :hearts: :papa:
Doniacro
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 99
Dołączył(a): 02.06.2020
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doniacro » 30.03.2021 10:03

travel napisał(a):Witaj ,
cieszę się ,że podoba Ci się moja relacja :D
Ja wolę Brač .To bardzo przyjemna wyspa bez hvarskiego splendoru i popularności.
Z mnóstwem rzeczy do zobaczenia. Są tu miasteczka,krajobrazy, plaże a widoki takie ,że kopara opada :hearts: :papa:


Pewnie ile osób, tyle ulubionych miejsc, to zależy od konkretnego miejsca, do którego się akurat trafiło i które wystrzeliło strzałę amora:-), Niezaprzeczalnie na Braču jest wiele cudownych miejsc, przepiękny widok z Vidowej Góry, Škrip, wiele innych, ale jak tam byłam to ciągle mówiłam: nic nie dorównuje Hvarowi, ale im więcej mija czasu od tej podróży, tym zostają same piękne wspomnienia i mam ochotę wrócić. Ja mam tak, że jak planuję wyjazd, to mam tyle planów, a potem się okazuje, że zobaczyłam najwyżej promil z tego, co mogłam :D
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 13.02.2014
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 30.03.2021 10:38

travel napisał(a): I robi nam się tu niezły przewodnik po Istrii :mrgreen:

Sooory :( Obiecuję, że już nie będę :oczko_usmiech: - przechodzę na "odbiór" i tylko będę podziwiał Twoja fajną relacje :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 30.03.2021 10:47

Crocodyl napisał(a):
travel napisał(a): I robi nam się tu niezły przewodnik po Istrii :mrgreen:

Sooory :( Obiecuję, że już nie będę :oczko_usmiech: - przechodzę na "odbiór" i tylko będę podziwiał Twoja fajną relacje :papa:

Ale ja się absolutnie nie gniewam :D
Wszystkie uwagi i sugestie są mile widziane :smo: :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.03.2021 19:04

travel napisał(a):Motovun

Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wygląda Toskania to wcale nie musi jechać do Włoch.
Wystarczy odwiedzić północne rejony Istrii .

Nie byłam w Toskanii, więc nie mogę porównać.
Byłam natomiast w San Marino i pokazany przez Ciebie Motovun bardzo mi się z nim kojarzy. Podobne położenie na szczycie wzgórza, podobne uliczki pośród murów obronnych, podobna zabudowa i nawet podobny taras widokowy, z którego roztaczają się widoki na sąsiednie wzgórza. No i sklepiki z likierami i innymi alkoholami.
Bardzo fajne jest to Motovun. Warto by było się tam wybrać.
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 15.04.2021 07:17

Motovun...dzięki za uruchomienie pieknych wspomnień... Kojarzy mi się z nieziemskimi widokami,truflami, spokojem÷bo jakoś tak się składało,że trafialiśmy tam bez tłumów i oplat.
Szkoda,że ta piękna loggia jest zagrożona 8O
Podczas naszego pobytu kilka lat temu można było wejść do środka, babuszki istarskie jeszcze sobie tam gawędziły w ramach zgromadzen w "centrum kultury" :mrgreen:
Widoki przez jej pryzmat to po prostu włoski renesans :hearts:
20210415_081100.jpg

Tak, Istria to mała Toskania, bez dwóch zdań. Uwielbiam ją także za pomniejsze miejscowości typu Graćišče czy Draguć. W tym ostatnim kręcono zajawka do starej, słynnej wersji D'Artagnana
Czekam na jeszcze :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 18.04.2021 15:16

megidh napisał(a):Nie byłam w Toskanii, więc nie mogę porównać.
Byłam natomiast w San Marino i pokazany przez Ciebie Motovun bardzo mi się z nim kojarzy. Podobne położenie na szczycie wzgórza, podobne uliczki pośród murów obronnych, podobna zabudowa i nawet podobny taras widokowy, z którego roztaczają się widoki na sąsiednie wzgórza. No i sklepiki z likierami i innymi alkoholami.


CroAna napisał(a):Tak, Istria to mała Toskania, bez dwóch zdań. Uwielbiam ją także za pomniejsze miejscowości typu Graćišče czy Draguć. W tym ostatnim kręcono zajawka do starej, słynnej wersji D'Artagnana


Istria była kiedyś włoska - stąd zapewne te podobieństa :) :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 18.04.2021 16:06

Grožnjan

Kolejnym miasteczkiem ,które odwiedziliśmy tego dnia był malutki Grožnjan.

Widok z drogi:
1.JPG


Grožnjan to miasto artystów i podobno jest tu aż 40 galerii.
Nie wiem czy była to wina pandemii , a może zbyt wczesnej pory , ale większość z tych galerii była zamknięta :roll:
Ponadto na zwiedzenie miasteczka mieliśmy tylko 20 minut , więc na pewno sporo nam umknęło.
Dlaczego tylko 20 minut ?
Powód był bardzo nietypowy. Zatrzymaliśmy się na płatnym parkingu w pobliżu miasteczka.
Parkomat owszem był ,ale tylko i wyłącznie na monety. A ja w portfelu miałam całe 100 kun i karty.
Zostawiłam małża przy samochodzie i ruszyłam prawie biegiem na poszukiwanie miejsca ,gdzie mogłabym rozmienić te 100 kun. Niestety nawet poczta była zamknięta :roll: Zdesperowana zaczęłam zagadywać napotkanych po drodze turystów i nic !
W końcu, gdy już chciałam zaryzykować blokadę na kole lub odholowanie auta, zatrzymał się koło mnie samochód na rosyjskich blachach. Kierowca samochodu dał mi swój niewykorzystany bilet parkingowy, twierdząc, że zostało na nim jeszcze 20 minut na parkowanie i że spokojnie wystarczy nam to na zwiedzenie miasteczka.
Podziękowałam i nie mając ani chwili do stracenia ,poszliśmy zwiedzać.

2.jpg

3.jpg


Niezbyt piękna cerkiew sv. Vida, Modesta i Krešencije
4.jpg

64.jpg


Zanim zagłębiliśmy się w miejskie uliczki , naszą uwagę przyciągnęła ciekawa ekspozycja .
Wśród zdjęć będą też takie nieco rozmazane- robione przez małża. Przypuszczam ,że za te artystyczne zdjęcia odpowiada tłusta plama na obiektywie :lol:
5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.JPG


Niestety nie znalazłam nic na temat tej wystawy :?

Widoki z murów. Wprawne oko dostrzeże na zdjęciach błękit Jadrana
10.jpg

11.jpg


Uliczki
12.jpg

13.jpg

16.JPG

18.JPG

19.jpg

20.jpg

21.jpg


Ten placyk z kasztanowcami przypomina mi prowansalskie miasteczka
22.jpg

23.jpg

24.jpg

26.jpg


25.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg


Miejska loggia
31.jpg

32.jpg

33.jpg


...............
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 18.04.2021 16:39

.............
34.jpg

35.JPG

36.JPG

38.JPG

39.jpg

40.jpg

40a.jpg

40b.jpg

40c.jpg

41.JPG


Kolejne urocze zaułki
42.JPG

43.jpg

45.jpg

51.jpg

52.jpg

53.jpg

54.jpg

55.jpg

56.jpg

57.jpg

58.JPG

59.JPG


A ten nieco zapomniany placyk przypomniał nam o zbliżającej się jesieni :(
46.jpg

48.JPG


Gdzieś już widzieliśmy ten szyld....Aura to jednak istryjska sieciówka - był taki w Motovunie
60.jpg

61.jpg


I tak zatoczyliśmy koło. Jeszcze tylko rzut oka na główną uliczkę prowadzącą do loggi
62.jpg


i na średniowieczny kastel
63.jpg


Tak minęło 18 szybkich minut :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.04.2021 21:28

Grožnjan - dla mnie rewelacja! :D Zdecydowanie nr 1 w interiorze!

Piękne zdjęcia, Iza :D Z tego, co widzę, udało Ci się oblecieć wszystkie kąty w 20 minut :mrgreen:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: NEVERENDING STORY

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 19.04.2021 10:52

travel
Ten placyk z kasztanowcami przypomina mi prowansalskie miasteczka

Nie tylko ten placyk i nie tylko prowansalskie miasteczka przypominają mi te piękne zdjęcia.
Między innymi, skojarzyły mi się z Carcassonne.

Grožnjan poszybował na szczyt mojej top listy 8)
Myślę, że zaryzykowałabym otrzymanie mandatu i została tam dwa dni :lol:

A może...Wy też zostaliście??
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
NEVERENDING STORY 2020/2021 - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone