Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

NASZE POSZUKIWANIA (debiut MWN)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 11.10.2009 15:24

Witam!!!!!!
Bardzo zaciekawiły mnie Wasze poszukiwania, osobiście chciałbym przeżyć coś takiego, nawiasem mówiąc to byliście bardzo blisko gdzie mieszkali moji dziadkowie( jedni mieszkali w Nowym Martyńcu dródzy dziadkowie mieszkali w Gumiera) gmina Prniawor, dziś mieszkają Ocice i Gościszów gm. Bolesławiec jak większość ludzi którzy przyjechali z tamtąd. :D
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 11.10.2009 16:59

My byliśmy pierwszy raz u przedwojennego sąsiada mojej teściowej znając tylko jego nazwisko i imię, no i miejscowość. I nie jest to mała miejscowość; przedwojenne Sierdziewice a obecnie Srdvici.

Ostatnio mieliśmy kontakt z siostrą mojej teściowej i dała nam parą dokumentów związanych z przesiedleniem. Oto te ciekawostki:

Obrazek


I to samo pon serbsku:

Obrazek


I jeszcze jedna ciekawostka: świadectwo ukończenia szkoły żony dziadka: Zauważcie same bardzo dobre oceny:

Obrazek


mam jeszcze sporo innych dokumentów, które starannie zeskanowałem: nadania ziemi w Pl, spis rzeczy zabranych i pozostawionych w jugoslawii itp.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.10.2009 17:13

Ale fajne kwity... 8O :lol:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 11.10.2009 17:36

Też się ucieszyłem jak je zobaczyłem. Jeszcze nie było PRL. Zwróćcie uwagę....

Co do wioch to problemem jest brak dokładnych map, żeby gdzieś dotrzeć. Chociaż ludzie pomagają. ale sam chciałbym wiedzieć gdzie ten słynny Martinatz. W każdym razie teściowej się to jak najbardziej kojarzy. A właśnie w Gościszowie, który widziałem z okazji dożynków w zeszłym roku mieszkają ponoć byli Martiniacy.
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 11.10.2009 20:40

Masz całkowitą rację w Gościszowie mieszkają w większosci byli Martiniacy, a w Ocicach byli Gumierzanie, w google wpisz : Bośnia, Martyniec, po wyświetleniu strony kliknij na "święto piczenicy w Gościszowie 2007" na dole artykułu sa zdjęcia tam jest mapa Martyńca z nazwiskami kto gdzie w którym miejscu mieszkał w Martyńcu(nawiasem mówiąc fotka dolna po lewej jestem na niej z moją rodziną , nie wiedziałem ze robia fotki i oglądałem opisy na mapach, i przez to widać tylko tważ mojej żony i syna) , fotka obok chata z opisem Prniavor, w tym artykule znajdziesz też wiadomości o ksiedzu Antonim Dujloviciu , księdzem Chorwatem będącym w tamtych rejonach , ja widziałem Akt ślubu moich jednych i drógich dziadków - on udzielał im ślubów
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 11.10.2009 20:51

Są też w tym artykule od początku opisane dzieje naszych przodków , jak to było z przesiedleniami i z kad oni sie tam znaleźli, o ile dobrz sobie przypominam to w ratykule przewija się przez Was wymieniana nazwa Rakovac, to chyba jest blisko właśnie Gumiery, Martyńca, mam ten komfort że moja "Baba i djed govorili do mene w Srpskim jazyku, a najbardziej to lubiałem jak "Plevala" - "boc,boc, ", "Stala je ladzia gds se sunce radzia", mam też krewnych mieszkających w Chorwacja, Osijek. wieś Samatovci, to mojego dziadka brat i jego dzieci tych też z Martyńca. ......................................... P.S. - ślicznie dziękuje za tak szybkie dpisanie na moją wiadomośc. Pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 11.10.2009 21:53

Witaj WMN!!!!!!!
na 5 stronie macie fotki i jest na nich jak piszecie ciasto jakby francuskie z serem............... , ono się nazywa "PITA" !!!!! , moja ulubiona , babcia , mama to robi a teraz moja żona!!!! a w polsce to sie nazywa "strucla", piszesz też o polencie .........polecam z siadłym mlekiem ........palce lizać!!!!!!!!!! Pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 12.10.2009 09:19

sierzant napisał(a): w google wpisz : Bośnia, Martyniec, po wyświetleniu strony kliknij na "święto piczenicy w Gościszowie 2007" na dole artykułu sa zdjęcia tam jest mapa Martyńca z nazwiskami kto gdzie w którym miejscu mieszkał w Martyńcu(nawiasem mówiąc fotka dolna po lewej jestem na niej z moją rodziną , nie wiedziałem ze robia fotki i oglądałem opisy na mapach, i przez to widać tylko tważ mojej żony i syna) ,


Super, dzięki za cenne informacje; zaraz je szukam.... Na peczenicy w Gościszowie byłem rok temu. Zaczęło się od mocnego aktu: gościowi wbito siekierę w plecy. Z tego co wiem to przeżył... liczyłem na Rakiję, ale pojawiła się prawdopodobnie dopiero po północy i to spod stołu. Sam nie byłem tak długo.

Tak, tak, co do pity to teraz już wiem, że się tak nazywa.

A wracając do Rakovca, to wydaje mi się, że już go nie ma, bo nikt za bardzo nie potrafi go wskazać. Tylko ci starsi mówią, że to tam, niedaleko, ale dokładnie nikt nie wie. Trudno się nawet dziwić, jeśli większość mieszkańców było polakami i wszyscy wyjechali?

pozdrawiam; lecę do Googla - marek
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 12.10.2009 10:24

Witaj Marku!!!!!
Ja dziękuje za szybkiego posta , masz rację ja też słyszałem , że Rakovca to już chyba nie ma , a z mapkami z tamtymi miejsowościami jest naprawde ciezko, na mapce o której Ci wcześniej pisałem widziałem zaznaczone miejsce z nazwiskiem dziadków gdzie mieszkali.
Z Waszycz relacji (sa wspaniałe) widziałem , że byliście tam samochodem , a możesz mi powiedzieć jaki jest w przybliżeniu koszt takiej wycieczki!!!!!!!!!!! Pozdrawiam Grzegorz.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 12.10.2009 10:52

Ale na pierwszym miejscu świadectwa jest "Nauka o vjeri" no proszę :!:
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 12.10.2009 11:19

sierzant napisał(a):Witaj Marku!!!!!
Ja dziękuje za szybkiego posta , masz rację ja też słyszałem , że Rakovca to już chyba nie ma , a z mapkami z tamtymi miejsowościami jest naprawde ciezko, na mapce o której Ci wcześniej pisałem widziałem zaznaczone miejsce z nazwiskiem dziadków gdzie mieszkali.
Z Waszych relacji (sa wspaniałe) widziałem , że byliście tam samochodem , a możesz mi powiedzieć jaki jest w przybliżeniu koszt takiej wycieczki!!!!!!!!!!! Pozdrawiam Grzegorz.


to poprawka do mojego wcześniejszego postu - był z błędem
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 12.10.2009 11:45

Byliśmy po drodze nad Jadran. Po noclegu w Banja Luce objechaliśmy cały teren odwiedzając Dragana. Byliśmy też w Prnjaworze, Derwencie, Srbacu. po dwóch dniach pojechaliśmy do Sarajewa. Potem był Mostar, Metkovic, Orebić i parę innych miejsc.

Całe urlop trwał wtedy niemal miesiąc, więc trudno byłoby wyodrębnić te wydatki. W każdym razie z Wrocławia jest 960 km do Banja Luki, nocleg w Motelu na poziomie 50 KM. Coś trzeba też przywieźć ze sobą. Trochę wydatków jest, ale wszystko zależy oczywiście od miejscowej rodziny lub przyjaciół. My znamy tylko przedwojennego sąsiada teściowej a bądąc u niego 2 razy, ani razu nie zatrzymaliśmy się u niego. To już starszy człowiek i nigdy nie oczekiwaliśmy od niego niczego. Zawsze poczęstował slivovicą, proponował ciepłe piwo. Z sąsiadem jedzie czasem do sklepu jakieś 4 km. Kupuje tylko co najpotrzebniejsze: cukier, kawę, zapałki. Niemal wszystko inne biega po podwórku i rośnie w warzywniaku. Synów i wnuków ma w Austrii.

Ale to wszystko pisałem.

W Sarajewie mieszkały jeszcze 2 siostry babki. Mogły zostać po wojnie jako pielęgniarki w szpitalu. Jedna umarła dawno temu a druga w wojnie w latach 90 w Sarajevie. Niestety nie mogliśmy jej znaleźć na liście zabitych bo krótko przed wojną wyszla za mąż za miejscowego i zmieniła nazwisko. Przedtem była Ostrowska. Teraz ustalam jej ostatnie nazwisko.
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 12.10.2009 21:11

Marku !!! dzisiaj w google earth wpisałem Rakovac , Martyniec i Gumiera i wiesz co , pokazało mi te 3 miejscowosci tylko z tym Rakowec to tak jakby centralnie między dwoma górami i nie pokazuje samej miejscowości tylko punkcik, spróbuj i Ty , przynajmniej upewnisz się czy w tej okolicy byłeś.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 13.10.2009 08:53

Dzięki za linki, zaraz sprawdzę.

A o Rakovac znalazłem na stronie http://www.duszki.pl/kurierg/artykuly/2 ... 00013.html

info, że:
"Dwa największe polskie (galicyjskie) osiedla w Bośni - to kolonie Rakowiec i Martyniec koło Prnjaworu powstałe w 1899 i 1901, które w wyniku repatriacji ich mieszkańców do Polski po II wojnie światowej przestały istnieć."

Pozdrawiam
sierzant
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sierzant » 13.10.2009 09:39

ok. ja również dzięki za linka , akurat tego artykułu wcześniej nie widziałem - dzięki. Pozdrawiam!!!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
NASZE POSZUKIWANIA (debiut MWN) - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone