Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Mostar czy Kruja co lepsze ?

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
na chwilke
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 04.08.2016
Mostar czy Kruja co lepsze ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) na chwilke » 04.08.2016 01:19

Witam , .... będziemy 2 tygodnie w Czarnogórze i chciałabym się zapytać które miasto lepsze na jednodniówkę ? Odległości są dość podobne , jednak czas nie pozwala na zwiedzenie obu :? Jeśli był już taki wątek na forum to proszę o podanie linka. Pozdrawiam :)
walp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12768
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.08.2016 17:58

Witaj.

Kruja bywa nazywana „albańskim Krakowem”, ale tylko ze względu na znaczenie historyczne dla współczesnej Albanii. Architektonicznie nie można w ogóle tego porównywać, a określenie "zabytek" w przypadku Kruji jest dość mocno przesadzone, bo większość budowli to współczesna rekonstrukcja.
Wartość historyczną posiada tylko górująca nad kompleksem wieża i niewielka część murów.

Kruja była pierwszą historyczną stolicą kraju. Jej dzieje sięgają III w. p.n.e. ale miasto zasłynęło w 1433r., kiedy Skanderbeg odbił je z rąk Turków.
Do zwiedzenia: zamek, po drodze orientalny bazar pełen kramów z lokalnymi pamiątkami, Muzeum Skanderbega oraz Muzeum Etnograficzne.

Mostar to nieformalna stolica Hercegowiny. Najważniejszym zabytkiem miasta jest XVI-wieczny kamienny Stary Most, nad Neretwą. Zabytek został zburzony przez Chorwatów w roku 1993, kiedy nienawiść pomiędzy katolickimi Chorwatami i muzułmańskimi Bośniakami sięgnęła zenitu. Na szczęście, został pieczołowicie odbudowany w 2004 roku.

To tutaj spotyka się katolicki (chorwacki) Zachód z muzułmańskim (bośniackim) Wschodem. Warto powłóczyć się po krętych, wąskich uliczkach, zatrzymując się przy kramikach i sklepikach, gdzie można kupić niemal wszystko, co wiązane jest z Orientem.

Jeśli będziecie mieli szczęście, to zobaczycie skoki z mostu do Neretwy. Jest to miejscowa atrakcja turystyczna. Do wody skaczą członkowie Klubu Skoczków.
W zwykły, letni dzień są to skoki "pod turystów", czyli skoczek staje na krawędzi mostu przygotowując się do oddania skoku, a w tym samym czasie, jego kolega zbiera od przechodniów datki. Kiedy kwota jest odpowiednia, następuje skok. Prawdziwe święto skoków ma miejsce jednak w końcu lipca, kiedy odbywa się doroczny konkurs skoków. Można wtedy podziwiać skoki wykonywane w kilku stylach.

Odwiedziłem obydwa miasta w ubiegłym roku i gdybym musiał wybrać tylko jedno, to stawiam na Mostar. :wink:
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 04.08.2016 19:23

Zdecydowanie Mostar, inna liga
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 400
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 04.08.2016 19:26

Mostar
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 05.08.2016 12:44

Mostar widziałam jedynie na zdjęciach ale Kruja nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, nie polecalabym na jednodniową wycieczkę z Czarnogóry.

Pozdrawiam
Joanna :)
ajdadi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 16276
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 05.08.2016 16:30

Oczywiście,że Mostar

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???cron
Mostar czy Kruja co lepsze ?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019