Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mordercze temperatury w Cro

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.06.2013 20:07

nabuchodonozor napisał(a):Nie ma co patrzeć na nagrzane samochodowe temperatury, założyłbym się o grejpfrutowe Ożujsko, że w czasie ostatnich wakacji nigdzie na wybrzeżu temperatura w cieniu nie przekroczyła 40 stopni (pewnie 38 nie przekroczyła), max z Makarskiej z pierwszej połowy lipca to 36,5 stopnia. Dla mnie to i tak za dużo, poza przebywaniem w wodzie :) Optimum 28-30.


okrągły termometr z powyżej umieszczonego przeze mnie zdjęcia masz z zacienionego miejsca (altanka i winogronem) i masz tam 43st (w cieniu), więc było...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 08.06.2013 20:33

te kiero napisał(a):
nabuchodonozor napisał(a):Nie ma co patrzeć na nagrzane samochodowe temperatury, założyłbym się o grejpfrutowe Ożujsko, że w czasie ostatnich wakacji nigdzie na wybrzeżu temperatura w cieniu nie przekroczyła 40 stopni (pewnie 38 nie przekroczyła), max z Makarskiej z pierwszej połowy lipca to 36,5 stopnia. Dla mnie to i tak za dużo, poza przebywaniem w wodzie :) Optimum 28-30.
okrągły termometr z powyżej umieszczonego przeze mnie zdjęcia masz z zacienionego miejsca (altanka i winogronem) i masz tam 43st (w cieniu), więc było...

Istnieją ściśle określone zasady mierzenia temperatury w cieniu (nie chodzi tylko o to, by był cień.. musi być odpowiednia wysokość od gruntu, odległość od zabudowań itp. itd...). Są określone standardy....
klik
Dlatego nie każdy pomiar można uznać za wiarygodny.
nabuchodonozor
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 12.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) nabuchodonozor » 08.06.2013 21:00

te kiero napisał(a):
nabuchodonozor napisał(a):Nie ma co patrzeć na nagrzane samochodowe temperatury, założyłbym się o grejpfrutowe Ożujsko, że w czasie ostatnich wakacji nigdzie na wybrzeżu temperatura w cieniu nie przekroczyła 40 stopni (pewnie 38 nie przekroczyła), max z Makarskiej z pierwszej połowy lipca to 36,5 stopnia. Dla mnie to i tak za dużo, poza przebywaniem w wodzie :) Optimum 28-30.


okrągły termometr z powyżej umieszczonego przeze mnie zdjęcia masz z zacienionego miejsca (altanka i winogronem) i masz tam 43st (w cieniu), więc było...


Jeśli chodzi o 27.08.2012 to w najbliższej stacji meteorologicznej w Makarskiej odnotowano zaledwie 30,5 stopnia.
Najwyższą temperaturę sierpnia 2012 odnotowano 24.08 i było to +37,6 stopnia, była to też najwyższa temperatura 2012 roku na tej stacji. Jest to najbliższa dostępna stacja meteo, jednakże ze względu na charakterystykę rozkładu temperatur przy słonecznej pogodzie z całkowitą pewnością można założyć, że temperatura w Breli nie odbiegała znacznie od temperatury w Makarskiej.

Co do pomiarów takimi termometrami to na zafałszowanie wyniku wpływa:
- jakość termometru (ten bardziej przypomina zabawkę, lepsze są cieczowe ;) i z czujnikami)
- promieniowanie rozproszone - w słoneczny dzień nawet w cieniu termometry przekłamują, do poprawnego pomiaru niezbędna jest osłona radiacyjna, cień na zdjęciu zresztą był dość lipny

Temperatury sierpnia 2012 w Makarskiej:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l ... &Send=Send

Podmieniając w tytule ano - rok day - dzień mes miesiąc można sobie sprawdzić dane meteo dla dowolnego okresu.
gemišt
Odkrywca
Posty: 75
Dołączył(a): 05.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) gemišt » 08.06.2013 21:22

W Makarskiej przekroczyła 40 stopni. Termometr gospodarza umieszczony w cieniu.
nabuchodonozor
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 12.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) nabuchodonozor » 08.06.2013 21:58

gemišt napisał(a):W Makarskiej przekroczyła 40 stopni. Termometr gospodarza umieszczony w cieniu.

Nie przekroczyła - przecież zamieściłem Ci dane z oficjalnej stacji meteorologicznej z profesjonalnym sprzętem właśnie z Makarskiej :) Szczerze mówiąc nie wiem kiedy ostatnio w Chorwacji na wybrzeży było +40
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 08.06.2013 22:06

tu dane DHMZ czyli krajowego zakładu meteo.....
zestawienie na każdy miesiąc
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 08:53

gemišt napisał(a):W Makarskiej przekroczyła 40 stopni. Termometr gospodarza umieszczony w cieniu.

racja m w tamtym roku była masakra , tubylcy w Omisiu wychodzili z chat po 16.
rapez
Croentuzjasta
Posty: 456
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rapez » 10.06.2013 09:30

Początek lipca 2012, mój powrót z CRO.
Jedziemy przez Budapeszt, dziwnie mało ludzi na ulicach, godzina coś około 13-tej.
Jedziemy szybko, puste drogi.
Po chwili na CB brat pyta ile jaką temp. pokazuje mi na zewnątrz...
Patrze i oczom nie wierzę 43st.C i w tym momencie klima się psuje, wiatrak zatrzymuje i co wiało; przestaje wiać :oczko_usmiech:
Chwila przerażenia, mały postój ... usterka w postaci wypięcia kabelków z dmuchawy przez nogi mojej żony jako pasażera- szybka naprawa... itd.

Było tak gorąco, że jak sobie teraz o tym przypomnę to już mi niedobrze.
Nawet to co metalowe w mieście, poręcze, znaki.... były tak gorące że parzyło.

Dla mnie tak samo 30stC jest wystarczające. Ale pokusiłbym się o 33 :mrgreen:
who
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) who » 25.06.2013 19:26

W pierwszej dekadzie sierpnia 2012, przez ok. 3-4 dni było 42-43st.C w Dubrovniku. W tym samym czasie, w Stonie i Prapratnie dobijało do 45. W trakcie powrotu, pod koniec sierpnia, na pewnych odcinkach autostrady (jeszcze przed Splitem) temperatura dochodziła do 42st. Widziałem kilkoro motocyklistów, rozebranych do półnaga, "odpoczywających" pod wiaduktami i polewających się wodą z butelek. Nie dawali rady jechać.
crusher1988
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 01.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) crusher1988 » 26.06.2013 12:05

redyeti napisał(a):Mam takie pytanie, może niezbyt mądre, ale dosyć dla mnie ważne. Jadąc do Cro wybieram oczywiście kwatery z klimą. Dotychczas mieliśmy małe apartamenty, gdzie klimatyzator robił lodówkę z pomieszczenia w kilka chwil. W tym roku jedziemy większą grupą i mamy m.in. około 70 m apartament, gdzie jest jeden klimatyzator na całe mieszkanie, zresztą w kuchni. Wyrobi toto czy nie?


jak pootwieracie wszedzie drzwi to bedzie oki, i jak dla mnie takie opcje jak piszesz sa optymalne, bo wracasz z plaży rozgrzany słońcem, puszczasz klime i oooo fajno, zimno. a na nastepny dzien gardło, katar i gorączka.

wiec ostrożnie z ta klimatyzacja! bedziecie czuć lekki chłodek i to powinno wystarczyc.
nabuchodonozor
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 12.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) nabuchodonozor » 26.06.2013 22:38

who napisał(a):W pierwszej dekadzie sierpnia 2012, przez ok. 3-4 dni było 42-43st.C w Dubrovniku. W tym samym czasie, w Stonie i Prapratnie dobijało do 45. W trakcie powrotu, pod koniec sierpnia, na pewnych odcinkach autostrady (jeszcze przed Splitem) temperatura dochodziła do 42st. Widziałem kilkoro motocyklistów, rozebranych do półnaga, "odpoczywających" pod wiaduktami i polewających się wodą z butelek. Nie dawali rady jechać.


Temperatura w Dubrovniku w 2012 ani razu nie przekroczyła 40 stopni, maksymalna temperaturą roku 2012 było +38,4 7 sierpnia, oto pomiary dla całego miesiąca z oficjalnej stacji meteorologicznej:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l ... &Send=Send


Nie można wierzyć amatorskim wskazaniom termometrów, ich pomiar (nawet w cieniu) jest zakłócany przez odbijane promieniowanie słoneczne. Będę się powtarzać często, bo może ukróci to trochę doniesienia o niesamowitych temperaturach w Chorwacji :)
who
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) who » 26.06.2013 22:43

Ależ proszę się powtarzać często, Panie Demaskator. Sęk w tym, że ja tam wtedy miałem zaszczyt być.
nabuchodonozor
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 12.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) nabuchodonozor » 26.06.2013 22:51

Ależ proszę:
Rekord Chorwacji Ploče +42,8 °C
Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rekordy_wy ... a%C5%84stw

To potwierdza, że na wybrzeżu wcale nie tak łatwo o przekroczenie +40, po prostu Adriatyk chłodzi. Np. w tamtym roku w Slavonii przekroczono lekko temperaturę +40 stopni 7 sierpnia (i to był najgorętszy dzień dla wielu stacji w roku 2012), na żadnej stacji meteorologicznej takiej temperatury nie widzę.

PS. Proszę o argumenty merytoryczne, bo o ile wiem żaden człowiek termometru wmontowanego w siebie nie ma.
who
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) who » 26.06.2013 22:56

Pan piszesz o temperaturach ze skrzynek meteo. I to jest bezdyskusyjne. Ja, jakby o czymś nieco innym. BTW - człowiek, wbrew temu co Pan piszesz, ma wbudowany "termometr". W podwzgórzu.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 27.06.2013 06:34

who napisał(a):Pan piszesz o temperaturach ze skrzynek meteo. I to jest bezdyskusyjne. Ja, jakby o czymś nieco innym. BTW - człowiek, wbrew temu co Pan piszesz, ma wbudowany "termometr". W podwzgórzu.

Ale tego typu pomiarów nie można uznać za wiarygodne, ponieważ nie są prowadzone wedle wystandaryzowanych procedur....i już.
A co do odczuwalności... jest inna niż w Polsce, to na pewno... jeszcze zanim temp. w cieniu dojdzie do 30, turystom może wydawać się, że jest grubo ponad 30...co nie znaczy, że tyle jest na prawdę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat

cron
Mordercze temperatury w Cro - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone