Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Literatura - Chorwacja i Jugosławia

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 25.03.2007 21:12

burebaruta napisał(a):
Japona napisał(a):Powiem szczerze , że ja mam dość już tych ciężkich książek. Chętnie poczytałabym coś o Chorwacji, ale nie z wojną w tle.


Zastanawiam się co oprócz "Staszki ćwiek" mogę polecić. Jest dużo fajnej literatury, ale chciałabym wymyślić coś lżejszego, bardziej współczesnego. "Darkroom" Rudan i dalej ciemnica... Może wynika to również z tego, że mało jest tłumaczeń prozy współczesnej. Poszukam i "popolecam" :)
Chyba masz ochotę na klasyków? :P

No właśnie mało jest przekładów współczesnej literatury, bo chyba się nie sprzedaje w Polsce. Czytać w oryginale? ciągle jeszcze byłaby to męka ze słownikiem w dłoni. :wink:
Chętnie się podciągnę w klasykach, jak tylko odłożę atlasy, mapy, przewodniki i takie tam .
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 25.03.2007 21:39

Oto garstka linków do współczesnych rzeczy po polsku:

--Mama Leone- Jergović
Tłumaczyła moja koleżanka :)

--Jergović Buik Rivera

--Bardzo polecam antologię "Widzieć Chorwację"

--FA-art

--Poza tym numer literatury na świecie z 1994 roku o jugonostalgii i nie tylko. Nie dawno wyszło coś o literaturze bośniackiej.

--STUDIUM

A teraz chwila autopromocji: jestem w trakcie skręcania stronki internetowej gdzie między innymi chciałabym zamieszczać moje tłumaczenia prozy chorwackiej. Jeśli ktoś miałby ochotę mnie zmotywować coś mogę zawsze podesłać :roll: Nie jest tego dużo i w lekkiej rozsypce, ale może... może :)
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 25.03.2007 22:04

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
pisarz serbski Danilo Kiš - "Ogród, popiół", "Klepsydra" i "Wczesne smutki"; niedawno pojawił się przekład wszystkich w/w zebranych w jednym tomie pt.: Cyrk rodzinny

Aż się gryzę w nogę, że nie ja pierwsza Go wymieniłam, bo to mój Mistrz. Symboliczny, melancholijny, diabelnie trudny i głęboki.

No to kupiłam "Cyrk rodzinny" na Liderii, za niewiele, 35 zł. Bo lubię głębokie rzeczy do czytania. Dzięki za cynk. :)
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 25.03.2007 22:32

burebaruta napisał(a):
maciek1956 napisał(a):Mam pytanko, może ktoś coś wie o Branko Cirliću, wiem, ze coś pisał, przewodniki, ale moze coś jeszcze ??? To jest mój sąsiad na działce mazurskiej, starszy pan, nawet bardzo starszy, podobno Serb, ale nie wiem na 100 %.

Z tego co kojarze to jest chyba mąż pani Elżbiety Cirlić znanej tłumaczki. Hmmm zastanawia mnie tylko jaki ma związek z Dorotą Cirlić-Straszyńską i Jovanką Cirlić również tłumaczkami. Pan Branko Cirlic też chyba coś tłumaczył. Nie jestem już pewna co i jak ;) Ale wydał z Elżbietą Crlić Opowiadania południowosłowiańskie



Tak, jedną z żon (ostatnią-kochliwy jest mimo wielku) Branka (piszę Branka, tak do siebie mówimy), jest Elzbieta.
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 25.03.2007 23:04

maciek1956 napisał(a):Tak, jedną z żon (ostatnią-kochliwy jest mimo wielku) Branka (piszę Branka, tak do siebie mówimy), jest Elzbieta.

To jak już plotkujemy ;) Rozumiem, że Dorota Cirlić-Straszyńska to jego poprezdnia żona? Wiem, że Jovanka to córka Doroty, więc może i Branko ;)
Jejku jak w telenowelii!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 25.03.2007 23:36

Moment, moment Straszyńska - Ćirlić to Danuta! A Dorota Jovanka Ćirlić to córka p.Danuty
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 25.03.2007 23:53

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Moment, moment Straszyńska - Ćirlić to Danuta! A Dorota Jovanka Ćirlić to córka p.Danuty

No jak w telenoweli :? Oczywiście pomieszałam imiona :wink: Dzięki i sorry.
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 29.03.2007 10:52

Dziś w Gazwcie środkowoeuropejskiej (dodatek GW) jest ciekawy artykuł o Danilo Kisu, a raczej o tym jak pisze o nim Limonov.
Rasista z karabinem i piórem
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 29.03.2007 11:29

Limonov - chwila moment to chyba ten "słynny" rosyjski poeta i pisarz, który jako "autorytet" zasłynął wizytą u Karadzica i ostrzelaniem Sarajewa z karabinu maszynowego - nawet miałem film z ujęciem tego faktu..., źródła mam w domu, więc jak się mylę wyprowadźcie mnie z błędu.
Przemek
p.s. jeśli to on to rzeczywiście artykuł "warty" uwagi.
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 29.03.2007 11:35

aquavitae napisał(a):Limonov - chwila moment to chyba ten "słynny" rosyjski poeta i pisarz, który jako "autorytet" zasłynął wizytą u Karadzica i ostrzelaniem Sarajewa z karabinu maszynowego - nawet miałem film z ujęciem tego faktu..., źródła mam w domu, więc jak się mylę wyprowadźcie mnie z błędu.
Przemek
p.s. jeśli to on to rzeczywiście artykuł "warty" uwagi.

Dokładnie o tego poetę chodzi.
Tenże poeta L. z innym poetą K. ostrzeliwali Sarajevo. Czarny absurd.
Ogólnie artykuł jest autorstwa Ivana Čolovicia - serbskiego pisarza i etnologa i dotyczy autobiograficznego opowiadania Limonova w którym został sportretowany Danilo Kis. A został sportretowany jako "brudas Danilo"...
Polecam.
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 29.03.2007 11:39

Ja po 10 latach kupowania GW - codziennie przestałem kupować ją jako gazetę stronniczą, a że za bardzo nie ma bezstronnych mediów, więc nie kupuję zadnych gazet codziennych... poszukam w gazeta.pl.
Przemek
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 29.03.2007 11:43

aquavitae napisał(a):Ja po 10 latach kupowania GW - codziennie przestałem kupować ją jako gazetę stronniczą, a że za bardzo nie ma bezstronnych mediów, więc nie kupuję zadnych gazet codziennych... poszukam w gazeta.pl.
Przemek

No stronniczość czuć rzeczywiście. Czytam GW jakieś 10 latek powiedzmy (mówię o takim czytaniu świadomym) i przyznam, że moje zainteresowania koncentrują się głównie na sprawach kulturalnych. Reszta ma dla mnie wartość informacyjną - opiniotwórczą otoczkę raczej odrzucam.
Strasznie jestem przyzwyczajona do tego, żeby codziennie mieć papierową gazetę. Jestem straszna tradycjonalistką pod tym względem. No i oczywiscie przyzwyczaiłam się do niektórych publicystów GW :)
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 29.03.2007 15:38

Przeczytałem ( czekając ) na umycie auta, napisali to co ja wyżej z zaznaczeniem, że dzięki limonovovi ( niechcący ) ktoś sięgnie po "brudnego Danilo", tyle że zapomniał autor zaznaczyć, że czytelnik w/w raczej napewno nie sięgnie...
Przemek
p.s. w Kocham Bardzo Sarajlica kilka zdań jest poświęconych właśnie limonovovi - humorystyczne "my już się nie znamy"....
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 29.03.2007 16:01

Mnie w tym artykule zafascynowało nie tyle to co napisał sam Limonov czyli te wszystkie epitety w stylu "brudny Danilo", ale właśnie wykorzystanie pytania Krzysztofa Vargi "Czy Karadzić i Limonov czytali Kisa" i oraz sposób odbioru tej literatury przez niektórych. Strasznie fascynuje mnie wielostronność dzieł tego autora. Zainteresowało mnie to, że Kisa tak silnie zestawia się z postawą antytotalitarną chociażby. Takie interpretacje też znam, ale ja trochę inaczej odbieram ta prozę. Dla mnie to książki napisane tak wspaniałym językiem, że zapiera mi dech. Bardzo gęste i niepokojące. Koncentruję się przede wszystkim chyab na tej estetyczno-emocjonalnej warstwie. No i ta fascynująca otoczka jakby wyrwana z ram obrazów Chagala.
Wracając do samego Limonova, a przy okazji do Karadzicia to fakt ich "zamiłowania" do tworzenia literatury perfekcyjnie kontrastuje z tym karabinem maszynowym ;)

A czy ktoś sięgnie przez ten artykuł po "brudasa Danilo"? Raczej nie ;)
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 29.03.2007 21:06

Nie znam poezji Karadzica, chociaż kilka jego dzieł przeczytałem pobieżnie ( były przytaczane w jakichś opracowaniach, ale jakich, hmm... ), ale zapamiętałem jedno, że były dość "czarne" tj. płomienie, śmierć, zemsta, depresja itd., napewno miał kiedy tworzyć ponieważ siedział, chyba jeszcze za życia Tito, w więzieniu za jakieś oszustwa gospodarcze ( drobne szwindle ), natomiast do Limonova nie mam zamiaru zaglądać ( zresztą przyznaję się fanem poezji to ja nie jestem ). Ale moim zdaniem poezja pana Karadzica może mieć wiele wspólnego z malarstwem pana Hitlera...
Przemek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Literatura - Chorwacja i Jugosławia - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone