Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Literatura - Chorwacja i Jugosławia

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.11.2006 13:17

Witaj Kobe74!

Mam tę pozycję od kilkunastu tygodni " w poczekalni" u merlina :).
Skoro piszesz że na prawdę warto - spróbuję.

Pozdraviam
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 21.11.2006 13:18

Właśnie, Dubravka napisała wiele fajnych książek.

Może krótko o niej :wink:

Dubravka Ugrešić

Z wykształcenia jest literaturoznawczynią: opublikowała tom szkiców o literaturze rosyjskiej Nova ruska proza (1980) i antologię alternatywnej prozy rosyjskiej (1988). Jako jedna z pierwszych, w wypowiedziach dla prasy krajowej i zagranicznej, prezentowała krytyczne stanowisko wobec chorwackiej polityki "zacieśniania horyzontów" i przyznawała się do niewybaczalnej "jugonostalgii". Wskutek nasilającej się nagonki prasowej zrezygnowała w 1993 roku z pracy na Uniwersytecie Zagrzebskim i wyjechała za granicę. Obecnie mieszka w Amsterdamie. "Dubravka jest ucieleśnieniem duchowej urody Chorwacji w literaturze" (Adam Michnik na okładce zagrzebskiego wydania Kultury kłamstwa). Jej książki to błyskotliwa intelektualnie analiza problemów współczesności ważnych dla nas wszystkich.

Inna znana pozycja:

"Ministerstwo bólu"

To powieść o ludziach, którzy w Holandii szukają ocalenia przed koszmarem wojny wywołanej rozpadem Jugosławii, lecz nie potrafią się uwolnić od tragicznego bagażu wspomnień i poczucia wyobcowania. Autorka mistrzowsko prowadzi narrację, przeplatając fikcję z elementami rzeczywistości i zabarwiając dramat wykorzenienia przenikliwą ironią.

Może kasiafu by coś więcej napisała
wiem , że właśnie ją czyta :)

Ktoś czytał coś jeszcze tej autorki?
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 22.03.2007 18:19

YUPI!!
Nareszcie coś dla mnie :)
Najpierw odniosę się do tego co już jest:
Japona napisał(a):Dubravka Ugresic
Ktoś czytał coś jeszcze tej autorki?

Wszystko niestety i już mi się tak pani przejadła, że hoho.
Jednak co mogę jeszcze polecić to napewno "Stefcie ćwiek w szponach życia". śmieszna, lekka i przyjemna zabawka. Inna powieść to "Forsowanie powieści rzeki"
Z cięższych i bardziej dla niej typowych to nie wymieniono jak widzę jeszcze "Muzeum bezwarunkowej kapitulacji" oraz "Amerykański fikcjonarz"
Przyznam, ze o Dubravce mogłabym tu esej napisać, ale nie będę bez potrzeby zajmować miejsca i przynudzać. O tej kobiecie da się dużo ciekawego powiedzieć, więc jeśli ktoś będzie chciał moge podzielić się swoja "wiedzą"

Vedrana Rudan wydała niedawno nową książkę, ale w porównaniu z "Ucho, gardło nóż" jest gorsza. Jest sens w stwierdzeniu, że przeczytać tą książkę to ajk wypić duszkiem szklanke spirytusu" ;) Dla znajacych chorwacki polecam JEJ STRONE Można poczytać jej kontrowersyjne felietony.


Na polskim rynku jest też obecna inna pisarka chorwacka (jak już przy kobietach jesteśmy) to Rujana Jeger. Czarne wydało jej "Darkroom". Książkę czyta się lekko i jest niby jakimś pokoleniowym obrazem. Nie nazwałabym tego tak szumnie. Polecam, ale bez zachwytu. Ot przygody trzydziestolatków pisane troche w konwencji "Przyjaciół" czy innych takich. No ale słowiański rys widac :)

Znanymi autorkami są:
Julijana Matanović - kochana kobieta, wykłada w Zagrzebiu i pisze no cóż romansidła :p
Slavenka Drakulić znana z ostrych ksiązek. Porusza często temat wojny. W centrum stoi kobieta, skrzywdzoan i upokorzona. (kolezanka pisała na jej temat magisterkę więc jesli ktoś jest zainteresowany też służe informacją)
nie jestem pewna, ale panie chyab nei były tłumaczone an polski. Jeszcze dla pewności poszukam.
... kurcze nie pamiętam jakoś specjalnei wiecej w tej chwili. Dziś skupiłam się na kobitkach :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.03.2007 18:45

Japona napisał(a):Właśnie, Dubravka napisała wiele fajnych książek.

Może krótko o niej :wink:

Dubravka Ugrešić

Z wykształcenia jest literaturoznawczynią: opublikowała tom szkiców o literaturze rosyjskiej Nova ruska proza (1980) i antologię alternatywnej prozy rosyjskiej (1988). Jako jedna z pierwszych, w wypowiedziach dla prasy krajowej i zagranicznej, prezentowała krytyczne stanowisko wobec chorwackiej polityki "zacieśniania horyzontów" i przyznawała się do niewybaczalnej "jugonostalgii". Wskutek nasilającej się nagonki prasowej zrezygnowała w 1993 roku z pracy na Uniwersytecie Zagrzebskim i wyjechała za granicę. Obecnie mieszka w Amsterdamie. "Dubravka jest ucieleśnieniem duchowej urody Chorwacji w literaturze" (Adam Michnik na okładce zagrzebskiego wydania Kultury kłamstwa). Jej książki to błyskotliwa intelektualnie analiza problemów współczesności ważnych dla nas wszystkich.

Inna znana pozycja:

"Ministerstwo bólu"

To powieść o ludziach, którzy w Holandii szukają ocalenia przed koszmarem wojny wywołanej rozpadem Jugosławii, lecz nie potrafią się uwolnić od tragicznego bagażu wspomnień i poczucia wyobcowania. Autorka mistrzowsko prowadzi narrację, przeplatając fikcję z elementami rzeczywistości i zabarwiając dramat wykorzenienia przenikliwą ironią.

Może kasiafu by coś więcej napisała
wiem , że właśnie ją czyta :)

Ktoś czytał coś jeszcze tej autorki?


Moją ulubioną książką Ugrešić jest "Forsiranje romana - reke" (pl tytuł Forsowanie powieści rzeki)
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 25.03.2007 13:28

Ha! Przypomniałam sobie o jeszcze jednej fajnej autorce, która została przetłuamczona na język polski. Tatjana Gromača i jej książka „Murzyn”
Obrazek

Biografia:

Urodziła się w Sisku (1971).
Jest absolwentką filozofii i komparystyki na Uniwersytecie w Zagrzebiu (1995).
W 2000 r. opublikowała tom wierszy "Nešto nije u redu?" ("Coś nie w porządku?", Meandar, Zagreb). Książka ta została przetłumaczona na niemiecki ("Stimmt was nicht?") i słoweński, i wygrała główną nagrodę Akademie der Künste w Berlinie. Wiersze składające się na ten zbiór zostały przetłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki, i włączone do kilku antologii.
Jej ostatnia powieść "Crnac" ("Murzyn", Durieux, Zagreb) została opublikowana w 2004. Powieść ta została przetłumaczona na słoweński oraz polski (Wyd. Czarne), gdzie stała się książką miesiąca. W Chorwacji książka otrzymała nagrodę Austriackiego Centrum Kulturalnego, i była nominowana do dwóch chorackich nagród za książkę roku.
W 2005 Tatjana Gromača opublikowała książka prozy dokumentalnego pod tytułem "Bijele vrane" ("Białe wrony", Profil, Zagreb).
Jest współautorką książki "Last & Lost" opublikowanej przez wydawnictwo Suhrkamp (Niemcy) oraz Wydawnictwo Czarne w 2006.
Publikuje swoje teksty (prozę, eseje, poezję) w kilku europejskich pismach literackich, i od 2000 współpracuje z chorwackim tygodnikiem polityczno-satyrycznym "Feral Tribune".



I link do jej poezji:
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 25.03.2007 14:22

Staję przy półce i wymieniam ( są też pisarze z byłej Jugosławii i nie tylko Chorwaci ), nawiasem mówiąc polecam większość pozycji, aha sporo książek i periodyków o nawet antycznej historii Bałkanów wydaje Krasnogruda z Sejn ( polecam wybrać się tam z okazji zlotu - to raptem 1.5h ), wydawnictwo mieści się w synagodze, a po drugie warto wpaść do Konsulatu Litwy na żarełko ( polecam czenaki i oczywiście kartacze ).

Svetlana Broz "Dobrzy ludzie w czasach zła"

Slavenka Drakulic "Oni nie skrzywdziliby nawet muchy"

Juli Zeh "Cisza jest dźwiękiem" - niemka opisuje wyprawę do Bośni w roku 2001 - prawie jakby była dzisiaj w Afganistanie - mam porównanie, ponieważ sam zwiedzałem ten kraj w tamtym roku i trochę przesadziła, ale czyta się ok.

Vukovic Zeljko "Zabijanie Sarajewa" i " Sarajewo - miasto atrapa"

Walkiewicz Wiesław " Historia Jugosławii"

Leszek Podhorecki "Jugosławia"

Izet Sarajlic "Kocham bardzo" - napiszę jedno POLECAM

Artur Bilski "Widok na Sarajewo"

Ryszard Bilski "Nie strzelajcie do nocnego ptaka" i drugie wydanie pod zmienionym tytułem "Kocioł bałkański"

Dubravka Ugresic - co wam wpadnie w ręce zwłaszcza "Kultura kłamstwa"

Drago Jancar "Eseje"

Karahasan Dzevad "Sarajewska Sevdalinka"

Zalica Antonije "Ślad smoczej łapy"

Tontic Stefan "Sarajewski Rękopis"

Urs Altermatt "Sarajewo przestrzega"

Zbiórówka m.in. Mazowiecki "Węzeł bałkański"

Instytut Studiów Strategicznych "Ogniska konfliktów: Bałkany, Kaukaz"

Kuczyński Maciej "Krwawiąca Europa" stricte dokumentalne omówienie przyczyn i przebiegu konfliktu nie tylko na Bałkanach.

Nenad Velickovic "Koczownicy"

Bednarczyk Adam "Dobij mnie Europo" - jeden z byłych liderów Ligi Republikańskiej na wojnie w Bośni w oddziałach chorwackich

Arturo Perez-Reverte "Terytorium komanczów" - jest nawet film, ale nigdy nie trafiłem na niego.

Oczywiście nie mogę nie wrócić do wydań Krasnogrudy i artykułów o wielosetletniej historii bałkanów.


aha i Scott 'o' Grady "Powrót z honorem" kiedyś było głośno o amerykaninie zestrzelonym nad RS to jest "his story" ;-)

Na różnych forach historycznych, militarnych etc. można też znaleźć wiele kapitalnych zdjęć z dawnej i niedawnej historii ( działa wycelowane w Dubrownik, włoscy turyści i żołnierze pod mostkiem przez szosę w Plitvicach, bateria nadbrzeżna na wybrzeżu dalamtyńskim etc. ). Mam to w laptoku i nie chce mi się odpalać drugiego komputera. Za to wczoraj dostałem perełkę czołgi JAL na parkingu przy moście na Korenicy tuż przed Plitvicami.

Obrazek
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 25.03.2007 14:24

Zapomaniałem jeszcze o książce Wojciecha Tochmana - dołączona jest płytka ze zdjęciami "Jakbyś kamień jadła" o polskiej antropolog pracującej pod koniec lat 90 w Bośni nad identyfikacją zwłok.
Przemek
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 25.03.2007 14:46

aquavitae napisał(a):Zapomaniałem jeszcze o książce Wojciecha Tochmana - dołączona jest płytka ze zdjęciami "Jakbyś kamień jadła" o polskiej antropolog pracującej pod koniec lat 90 w Bośni nad identyfikacją zwłok.

Bardzo ciekawy artykuł znalazł się kiedyś w "Wysokich obcasach". Właśnie o tej kobiecie -dr Ewie Klonowski. Wszedł on później do książki, ale nie jestem pewna.
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 25.03.2007 16:56

Dokładnie chodzi o nią...
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 25.03.2007 19:23

Japona napisał(a):
"Ministerstwo bólu"

Ktoś czytał coś jeszcze tej autorki?


Właśnie dobrnęłam do połowy... Jakoś nie mogę dalej na razie... Ciężka pozycja - jak dla mnie...
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 25.03.2007 19:55

Plumek napisał(a):
Japona napisał(a):
"Ministerstwo bólu"

Ktoś czytał coś jeszcze tej autorki?


Właśnie dobrnęłam do połowy... Jakoś nie mogę dalej na razie... Ciężka pozycja - jak dla mnie...

Powiem szczerze , że ja mam dość już tych ciężkich książek. Chętnie poczytałabym coś o Chorwacji, ale nie z wojną w tle.
Fajnie, że dziewczyny zaczęły wrzucać tu jakieś nowe pozycje.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 25.03.2007 19:57

To ja nie dość, że cofnę nas trochę w czasie, to rozciągnę też obszar literacki na całe Bałkany i sięgnę do autorów tłumaczonych jeszcze w czasach byłej Jugosławii i PRLu.
Przekłady te najłatwiej znaleźć w zapyziałych osiedlowych bibliotekach publicznych, ale warto ich poszukać, bo (przynajmniej dla mnie) to prawdziwe perełki:

pisarz serbski Borislav Pekić -"Czas cudów"

pisarz bośnicki Meša Selimović - "Twierdza";"Derwisz i śmierć"

noblista, urodzony w Bośni piszący po serbsku Ivo Andrić - "Panna", "Most na Drinie"

Na okrasę pisarz bułgarski Emilian Stanev - Legenda o księciu Presławskim Sybinie.Tichik i Łazarz. Łazarz i Chrystus

pisarz serbski Danilo Kiš - "Ogród, popiół", "Klepsydra" i "Wczesne smutki"; niedawno pojawił się przekład wszystkich w/w zebranych w jednym tomie pt.: Cyrk rodzinny

plus pisarz serbski Bora Ćosić i całkiem jeszcze nie stara pozycja Deklaracja celna

Serdecznie polecam :D
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 25.03.2007 20:04

Mam pytanko, może ktoś coś wie o Branko Cirliću, wiem, ze coś pisał, przewodniki, ale moze coś jeszcze ??? To jest mój sąsiad na działce mazurskiej, starszy pan, nawet bardzo starszy, podobno Serb, ale nie wiem na 100 %.
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 25.03.2007 20:22

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):pisarz serbski Danilo Kiš - "Ogród, popiół", "Klepsydra" i "Wczesne smutki"; niedawno pojawił się przekład wszystkich w/w zebranych w jednym tomie pt.: Cyrk rodzinny

Aż się gryzę w nogę, że nie ja pierwsza Go wymieniłam, bo to mój Mistrz. Symboliczny, melancholijny, diabelnie trudny i głęboki.

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):pisarz serbski Borislav Pekić -"Czas cudów"

Polecam i dla podkręcenia atmosfery powiem, że to kontrowersyjna książka. Pekić funduje nam "nową", alternatywną Ewangelie. Nagle poznajemy dalsze losy uzdrowionych przez Jezusa. Czy jesteście pewni, że Jezus umarł na krzyżu?

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):noblista, urodzony w Bośni piszący po serbsku Ivo Andrić - "Panna", "Most na Drinie"

"Most na Drinie" jest OBOWIąZKOWY ;) Wspaniała książka. Wciąga bardzo. Andrić miał nabrawdę pióro godne noblisty. Pisze strasznie ciekawie i dużo w tym wszystkim tajemniczości orientu. Chyba skuszę się powrócić do "Mostu..."

Plumek napisał(a):Właśnie dobrnęłam do połowy... Jakoś nie mogę dalej na razie... Ciężka pozycja - jak dla mnie...

Moim zdaniem Ugresić jest ogólnei ciężko strawna. Może strasznie człowieka zmęczyć. Nie piszę tego aby obrzydzić tą autorkę, bo warto znać jej książki. Poza tym jest symbolem jugonostalgii, co może być naprawdę interesujące. Ma lekkie pióro, ale denerwuje mnie to, że sciaga czasami od Kundery. bla bla bla... ostrzegam Ugresic wciąga i jak mnie sprowokujecie wkleje Wam moją pracę dyplomową ;)
Japona napisał(a):Powiem szczerze , że ja mam dość już tych ciężkich książek. Chętnie poczytałabym coś o Chorwacji, ale nie z wojną w tle.


Zastanawiam się co oprócz "Staszki ćwiek" mogę polecić. Jest dużo fajnej literatury, ale chciałabym wymyślić coś lżejszego, bardziej współczesnego. "Darkroom" Rudan i dalej ciemnica... Może wynika to również z tego, że mało jest tłumaczeń prozy współczesnej. Poszukam i "popolecam" :)
Chyba masz ochotę na klasyków? :P
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 25.03.2007 20:28

maciek1956 napisał(a):Mam pytanko, może ktoś coś wie o Branko Cirliću, wiem, ze coś pisał, przewodniki, ale moze coś jeszcze ??? To jest mój sąsiad na działce mazurskiej, starszy pan, nawet bardzo starszy, podobno Serb, ale nie wiem na 100 %.

Z tego co kojarze to jest chyba mąż pani Elżbiety Cirlić znanej tłumaczki. Hmmm zastanawia mnie tylko jaki ma związek z Dorotą Cirlić-Straszyńską i Jovanką Cirlić również tłumaczkami. Pan Branko Cirlic też chyba coś tłumaczył. Nie jestem już pewna co i jak ;) Ale wydał z Elżbietą Crlić Opowiadania południowosłowiańskie
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Literatura - Chorwacja i Jugosławia - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone