Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kościoły w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
barbara kowal
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 29.06.2007
Kościoły w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) barbara kowal » 01.07.2007 09:15

witam wybieramy się pierwszy raz i mam prośbę o podanie namiarów na kościoły w których można uczestniczyć w mszach po polsku rzym-kat.
czy takie istnieją,czy ktoś był wybieamy się na PAG a więc gdzieś na DALMACJI .proszę o odpowiedż BK 8O
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 01.07.2007 09:36

Chorwacja to katolicki kraj, prawie w każdej miejscowości są kościoły. Msze odbywają się rzadziej niż w Polsce (przeważnie jedna rano, druga wieczorem). Nie spotkałem się z mszą w innym języku niż chorwackim.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 01.07.2007 10:10

Najprędzej na mszę w języku polskim trafisz w Medugorje jak akurat spotaksz jakąś polską pielgrzymkę (co trudne nie jest).
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.07.2007 11:18

Lider16 napisał(a):Najprędzej na mszę w języku polskim trafisz w Medugorje jak akurat spotaksz jakąś polską pielgrzymkę (co trudne nie jest).

Pani pyta o Chorwację. :wink:
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 01.07.2007 14:57

platon napisał(a):
Lider16 napisał(a):Najprędzej na mszę w języku polskim trafisz w Medugorje jak akurat spotaksz jakąś polską pielgrzymkę (co trudne nie jest).

Pani pyta o Chorwację. :wink:


Wiesz Platonie, zakładam, że Pani jest na tyle domyślna i zorientowana, że będzie wiedziała o co chodziło mi w tej wypowiedzi. :wink: :wink:
Jeżeli nie, napiszę bez skrótów myślowych :twisted:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.07.2007 15:16

Lider16 napisał(a):
platon napisał(a):
Lider16 napisał(a):Najprędzej na mszę w języku polskim trafisz w Medugorje jak akurat spotaksz jakąś polską pielgrzymkę (co trudne nie jest).

Pani pyta o Chorwację. :wink:


Wiesz Platonie, zakładam, że Pani jest na tyle domyślna i zorientowana, że będzie wiedziała o co chodziło mi w tej wypowiedzi. :wink: :wink:
Jeżeli nie, napiszę bez skrótów myślowych :twisted:

Megjugorie się pisze. :wink:
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 01.07.2007 15:31

platon napisał(a):
Lider16 napisał(a):
platon napisał(a):
Lider16 napisał(a):Najprędzej na mszę w języku polskim trafisz w Medugorje jak akurat spotaksz jakąś polską pielgrzymkę (co trudne nie jest).

Pani pyta o Chorwację. :wink:


Wiesz Platonie, zakładam, że Pani jest na tyle domyślna i zorientowana, że będzie wiedziała o co chodziło mi w tej wypowiedzi. :wink: :wink:
Jeżeli nie, napiszę bez skrótów myślowych :twisted:

Megjugorie się pisze. :wink:


A g...o prawda ;-) Međugorje (tak jest w oryginale). ;-)
Ostatnio edytowano 01.07.2007 16:10 przez Lider16, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Kościoly W Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.07.2007 15:59

barbara kowal napisał(a):witam wybieramy się pierwszy raz i mam prośbę o podanie namiarów na kościoły w których można uczestniczyć w mszach po polsku rzym-kat.
czy takie istnieją,czy ktoś był wybieamy się na PAG a więc gdzieś na DALMACJI .proszę o odpowiedż BK 8O


Katolicy w Chorwacji stanowią 87% społeczeństwa. Większość praktykuje, jednak w Polsce sposób uczestniczenia w Mszy Św. Chorwatów może zostać uznany za kontrowersyjny. W czasie Eucharystii wychodzą oni z kościoła, dużo osób nawet do niego nie wchodzi, a jedynie stoi przed nim i rozmawia z innymi. Tak jak w większości krajów ludzie są bardziej religijni na wsiach i małych miastach niż np. w Zagrzebiu czy miastach turystycznych.

Na Pagu i w innych miasteczkach na wybrzeżu chorwackim nie ma mszy po polsku

Pag wnętrze kościoła

Obrazek
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006
Re: Kościoly W Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 01.07.2007 16:16

Janusz Bajcer napisał(a):
Katolicy w Chorwacji stanowią 87% społeczeństwa. Większość praktykuje, jednak w Polsce sposób uczestniczenia w Mszy Św. Chorwatów może zostać uznany za kontrowersyjny. W czasie Eucharystii wychodzą oni z kościoła, dużo osób nawet do niego nie wchodzi, a jedynie stoi przed nim i rozmawia z innymi. Tak jak w większości krajów ludzie są bardziej religijni na wsiach i małych miastach niż np. w Zagrzebiu czy miastach turystycznych.


Ja z czymś takim się nie spotkałem. Zresztą nie sądze żeby to było aż tak kontrowersyjne bo u nas normalną sprawą jest uczestniczenie w całej mszy w oparciu o kościelne ogrodzenie :)
Bardziej zdziwiły nas dziewczynki-ministrantki w kościółku w Oraszaczu.

Ciekawym doświadczeniem było też odmawianie Ojcze Nasz na mszy węgierskiej, które trwało chyba dwa razy dłużej niż po polsku :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Kościoly W Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.07.2007 17:16

gospodarz napisał(a):Zresztą nie sądze żeby to było aż tak kontrowersyjne bo u nas normalną sprawą jest uczestniczenie w całej mszy w oparciu o kościelne ogrodzenie :)


A to racja, tylko czy to normalne tak uczestniczyć we mszy? - widocznie polscy katolicy upodabniają się do chorwackich (lub odwrotnie)
Natomiast z moich spostrzeżeń w Chorwacji zauważyłem, że na mszy przeważają starsze osoby i małe dzieci, młodzieży mało.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003
Re: Kościoly W Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 01.07.2007 19:42

gospodarz napisał(a):Bardziej zdziwiły nas dziewczynki-ministrantki w kościółku w Oraszaczu.
Prawda, w wielu miejscowościach widziałem młode dziewczyny jako ministrantki, to chyba u nich normalne. Jak wspomniałem wcześniej w Chorwacji byliśmy na mszach tylko w języku chorwackim.
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006
Re: Kościoly W Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 01.07.2007 22:17

gospodarz napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
Katolicy w Chorwacji stanowią 87% społeczeństwa. Większość praktykuje, jednak w Polsce sposób uczestniczenia w Mszy Św. Chorwatów może zostać uznany za kontrowersyjny. W czasie Eucharystii wychodzą oni z kościoła, dużo osób nawet do niego nie wchodzi, a jedynie stoi przed nim i rozmawia z innymi. Tak jak w większości krajów ludzie są bardziej religijni na wsiach i małych miastach niż np. w Zagrzebiu czy miastach turystycznych.


Ja z czymś takim się nie spotkałem. Zresztą nie sądze żeby to było aż tak kontrowersyjne bo u nas normalną sprawą jest uczestniczenie w całej mszy w oparciu o kościelne ogrodzenie :)
Bardziej zdziwiły nas dziewczynki-ministrantki w kościółku w Oraszaczu.

Ciekawym doświadczeniem było też odmawianie Ojcze Nasz na mszy węgierskiej, które trwało chyba dwa razy dłużej niż po polsku :)


Mnie w Orasaczu Dziewczynki-ministrantki nie zdziwiły, bo u nas w kościele są od kilku lat.
Od dobrych kilku... lat jestem pod wrażeniem swojej pierwszej chorwackiej mszy w kościółku w Murter - ekran z tekstami , melodie znane i czułam się tam całkiem swobodnie, jednak po wyjściu z kościoła koło samochodów z krakowskimi blachami stało towarzystwo, rodzice sobie rozmawiali, a 2 panienki (około 16-17 lat ) miały wielki żal do księdza, że nie odprawiał mszy "przynajmniej po angielsku, skoro nie zna polskiego" i co :?: :?: :?: :?:
prazek
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 20.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) prazek » 02.07.2007 23:07

Nie znajm języka chorwackiego, nie miałam problemów żeby uczestniczyć we mszy. Melodie te same, słowa brzmią podobnie, więc można modlić się razem z Chorwatami. Kultura Chorwatów jest o klasę wyższa niż Polaków. Nie widziałam żadnego Chorwata w kościele w krótkich spodenkach lub Chorwatki w blusce na ramiączkach lub pępkiem na wierzchu. Od razu można było poznać Chorwata i polskiego katolika. Dziewczyny ministrantki w Polsce są od kilku lat.
censor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) censor » 02.07.2007 23:31

Cóż kontynuuję temat dalej bo na postawione przez Panią Barbarę pytanie dalej nie ma odpowiedzi.
Więc jeszcze raz Pani Barbara pytała:
barbara kowal napisał(a):witam wybieramy się pierwszy raz i mam prośbę o podanie namiarów na kościoły w których można uczestniczyć w mszach po polsku rzym-kat.
czy takie istnieją,czy ktoś był wybieamy się na PAG a więc gdzieś na DALMACJI .proszę o odpowiedż BK 8O

Ja dokładam swoje: gdzie w okolicy Stanici Tice można się wybrać w niedzielę na mszę i niekoniecznie po Polsku. I z góry dziękuję za wszelkie informacje.
I jeszcze jedno nie komentujmy na forum nagannego zachowania innych w kościele ale zwracajmy im uwagę bezpośrednio bo to my tworzymy Kościół i taki On będzie jakie będzie w Nim nasze uczestnictwo.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 03.07.2007 07:55

Barbara dostała przecież odpowiedź. Nikt z piszących nie spotkał się z mszą w języku polskim.
Ja też o takowej nie słyszałam, a byłam w Cro 6 razy
Censor na Twoje pytanie nie odpowiem, bo tam nie byłam. 8O
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone