Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Koniec taniej Chorwacji??

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
blublus
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 06.09.2007
Koniec taniej Chorwacji??

Nieprzeczytany postnapisał(a) blublus » 20.01.2009 00:29

Po ubiegłorocznej wizycie we wrześniu w Chorwacji z utęstnieniem czekałem na tegoroczne wakacje. Ale jak widzę, co się z walutami dzieje, to zaczynam się zastanawiać nad korektą planów. Wrzesień 2008: euro po 3.3, kuna po 0.47. Teraz: euro 4.3, kuna 0.57, czyli średnio licząc 20-30% więcej i jak czytam prognozy nie koniec na tym. Dokładając do tego wyższe ceny w chorwackich sklepach okazuje się, że tak wcale tanio to już nie jest, i przy wyjeździe na 2 tygodnie 4 osobową rodziną robi się z tego całkiem pokaźna sumka, i zastanawiam się jednak czy nie skrócić wyjazdu do 1 tygodnia. A jak wasze plany w związku z tym, co się wokół dzieje?
maniek74
Globtroter
Posty: 38
Dołączył(a): 02.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniek74 » 20.01.2009 00:39

blublus napisał(a):Po ubiegłorocznej wizycie we wrześniu w Chorwacji z utęstnieniem czekałem na tegoroczne wakacje. Ale jak widzę, co się z walutami dzieje, to zaczynam się zastanawiać nad korektą planów. Wrzesień 2008: euro po 3.3, kuna po 0.47. Teraz: euro 4.3, kuna 0.57, czyli średnio licząc 20-30% więcej i jak czytam prognozy nie koniec na tym. Dokładając do tego wyższe ceny w chorwackich sklepach okazuje się, że tak wcale tanio to już nie jest, i przy wyjeździe na 2 tygodnie 4 osobową rodziną robi się z tego całkiem pokaźna sumka, i zastanawiam się jednak czy nie skrócić wyjazdu do 1 tygodnia. A jak wasze plany w związku z tym, co się wokół dzieje?
zciskam zęby i jadę kwatera zarezerwowana, ojro trochę zostało z ostatniego wypadu do Cro to myślę że nie będzie tak żle .A ceny jak ceny ,nad naszym morzem też nie potaniało 8) 8)
Jacynty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 578
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 20.01.2009 00:44

Dzisiaj czytałem prognozy walutowe z których wynika że euro ma być po 4,5 złocisza.To faktycznie spowoduje pewne luzy nad Jadranem, bo Chorwaci swoje ceny też inflacyjnie podnieśli.Jesli jeszcze do tego benzyna wyjdzie w sezonie letnim z "dołka" ,to czarne chmury coraz większe. :(
maniek74
Globtroter
Posty: 38
Dołączył(a): 02.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniek74 » 20.01.2009 01:02

zgadzam się. Zanosi się na droższe wakacje nie tylko w Croati, bo i GRECJA TURCJA, BUŁGARIA itp 8) 8)
rbogi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 731
Dołączył(a): 25.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rbogi » 20.01.2009 01:40

Jak na razie nic wesołego.
Co będzie ze złotówką w połowie roku - pożyjemy zobczymy , nie dawno czytałem że złotówka powoli powinna się zacząc dźwigać z dołka i na koniec przyszłego roku osiągnąć 3,5zł. Jak będzie - to się okaże.
Na razie trzeba zacząć odkładać kasiorkę na wakacje i wszystko na to wskazuje że tegoroczne będą znacznie droższe.
Dobrze że słońce i adriatyk są za darmo , najwyżej trochę mniej lodów piwka i innych frykasów się będzie kupować.
Głowy do góry - jakoś to będzie.
KrisLukas
Croentuzjasta
Posty: 180
Dołączył(a): 24.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisLukas » 20.01.2009 02:09

jac61b napisał(a):To faktycznie spowoduje pewne luzy nad Jadranem :(

Jesli bedzie mniej ludzi to ciekawe jak zareaguja chorwaci?
Onizajac ceny aby przyciagnac turystow czy moze podwyzszajac ceny aby sobie odbic na mniejszej liczbie turystow.
Tak w ogole ciekawe jak obecna recesja wplynie na liczbe turystow w chorwacji.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 20.01.2009 08:26

Eeee.. bez przesady.
Też mnie to trochę martwi, bo w porównaniu do zeszłego roku, to faktycznie b. duży skok.
Ale jeśli sobie dobrze przypominam, to 3 lub 4 lata temu ojro było prawie po 5 złotych, a wakacje nad Adriatykiem były wcale udane.. :lol:
Benzyna wtedy też nie należała do najtańszych (na pewno była droższa niż dzis).
A zarobki jednak co nieco poszły w górę (bardzo co nieco, ale zawsze to coś... )
Myślę, że jest to "kwestia "przestawienia się". Dobrze, że już teraz zaszła ta negatywna zmiana, a nie np. w maju lub z początkiem czerwca, bo przynajmniej można się psychicznie nastawić i jakoś sobie przefasować budżecik.
Wiem coś o pieniążkach na wczasy, bo my budżetowcy i to z b. "przeciętnego" resortu jakim jest edukacja..
8) :roll: :wink:
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 20.01.2009 09:09

Ważne jak zachowają się Włosi, Niemcy i inne nacje które przeważają w Chorwacji. Jeżeli przyjedzie ich mniej to ceny powinny spaść.
Kiedyś czytałem ciekawy artykuł jak zachowują się nasi zachodni sąsiedzi w czasie kryzysu. Okazało się że generalnie nie rezygnują z wyjazdów tylko przeznaczają na wakacje średnio o 20 % mniej funduszy.

Osobiście gdybym musiał wybrać: jechać - nie jechać to wolałbym obniżyć budżet wyjazdu i jednak pojechać.

Można wybrać tańszą miejscowość, tańszy apartament, wybrać termin poza głównym sezonem, zmienić apartament na namiot, no i zrezygnować z kilku (nie wszystkich bo co to byłby za wypoczynek) uciech.
Moje dzieciaki już prawie codzienie pytają się kiedy pojedziemy do Chorwacji. Co mam im powiedzieć, że kryzys?
Jak im tłumaczę że nie mogę im wszystkiego kupić to radzą żebym po prostu więcej zarabiał :D
Cholera, takie to proste a sam na to nie wpadłem.
Ostatnio edytowano 20.01.2009 09:26 przez Miłosz_S, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.01.2009 09:24

wątek o cenach i drugi podobny - a potem krzyk, że śmietnik na forum.
borewicz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 08.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) borewicz » 20.01.2009 09:27

Nie taki diabeł straszny...
Tak naprawdę to po co człowiek pracuje całe 12 m-cy (pomijając fakt utrzymania rodziny), a no po to, aby spędzić godnie urlop. Na zdrowy rozsądek rzecz biorąc, jeśli idzie euro w górę to nie ma co liczyć na to, że Grecja czy też inne ciekawe wyjazdowo miejsca będą tańsze.
Drodzy forumowicze: :D RAZ SIĘ ŻYJE :D
Pozdrawiam i oby moc była z Wami a plany Wasze się ziściły :D :D :D
APIMA
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 14.04.2008
Wszędzie gdzie jest Euro jest drożej

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIMA » 20.01.2009 12:32

Nic na to nie poradzimy, na pocieszenie w Polsce ceny też poszły w górę, a standard jest dużo niższy do tego zimna woda i w pogodę można nie trafić. Ja tak czy inaczej jadę a jak z powodu kryzysu nie przyjedzie paru Niemców to będzie luźniej i może zatroszczą się lepiej o tych co przyjechali a to znacząco wpływa na poczucie dobrze wydanych pieniędzy :D
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 20.01.2009 12:59

Dom, który zarezerwowałem podniósł cenę w stosunku do roku ubiegłego o 5euro.
Było 50e, a teraz 55e i to jeszcze przez agencję to zrozumiałe. W porównaniu do innych w okolicy to i tak nie jest wygórowana kwota za 4osoby.

Po dwa. Ci, którzy mają dalej do Cro, to droższe euro przy niskiej cenie paliwa za dużo nie zmieni, bo za app zapłacimy więcej, ale koszt trasy niższy i jak jeszcze ma się zamiar pozwiedzać to się wyrówna.

Po trzy. Były lata, w których euro kosztowało powyżej 4zł i cena paliwa również w tych okolicach i nikt włosów sobie nie rwał.
Do dobrego człowiek się szybko przyzwyczaja, ale wolę tańsze paliwo, z którego korzystam częściej, niż euro po 3.20zł jak było w 2008r, a paliwo w okolicach 5zł.
vuvo
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 05.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) vuvo » 20.01.2009 21:03

dla mnie w tym roku będzie taniej przestałem palić krótko licząc wczasy gratis :lol: :)
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 20.01.2009 22:45

vuvo napisał(a):dla mnie w tym roku będzie taniej przestałem palić krótko licząc wczasy gratis :lol: :)


Wielkie brava :!: Obrazek
Niezła motywacja, by jechać do Cro na wczasy i jeszcze mieć gratis. :)
Wychodzi na to , że kilka paczek wypalałeś dziennie. :twisted:
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 20.01.2009 22:49

janniko napisał(a):3 lub 4 lata temu ojro było prawie po 5 złotych


Było po 4,08 (styczeń 2005) do 3,8 (grudzień 2006)
To taka mała różniczka.
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone