Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Koleją do Dubrovnika, dawniej...

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 23:29

zawodowiec napisał(a):Tomek, super temat zapodałeś! Chciałbym się przenieść w czasie i wyskoczyć do Jugosławii lat '60 i '70. Pewnie było tak jak powiedzmy teraz w mniej uczęszczanych turystycznie regionach Albanii. Teściowa (biolog z wykształcenia) była na początku lat '70 na wycieczce ze studiów, czymś w rodzaju praktyki, na Korculi, m.in. nurali z maskami w morzu. Była też niedawno i opowiadała jaka jest różnica w czystości wody i bogactwie życia wodnego...
Opowiadała że całą grupę autobus wywiózł gdzieś na zupełne zadupie, wysiedli z bagażami i wydelegowali dwóch chłopaków żeby się przeszli po okolicznych wioskach i znaleźli lokum dla całej reszty. Wrócili po kilku godzinach upojeni w trupa winem i rakiją przez wszystkich gazdów których odwiedzili. To by się właściwie mogło zdarzyć i dziś :)


Cieszę się, że Ci się podoba. Mnie na to naprowadziła stara mapa, na której była zaznaczona linia kolejowa do Dubrownika. Wtedy natknąłem się w necie na stronkę pasjonata wąskotorówek, który zamieścił na niej mnóstwo zdjęć. Autorami zdjęć są w większości dwie osoby, prawdopodobnie są to anglicy lub amerykanie, podróżujący po dawnej Jugosławii w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. I wtedy poczułem na własnej skórze co to jest Jugonostalgia.... :lol:
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 23:42

Tu stacja w Hum, kiedyś i dziś...

Obrazek

Obrazek
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 20.12.2011 00:05

Budynek stacyjki w Brgat, chyba ostatniej przed Dubrownikiem w 2007 roku.

Obrazek

I tunele na trasie kolejki. W większości jak widać całkiem dobrze się zachowały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malownicze zakosy trasy dawnej kolejki Brgat

Obrazek
Budynek dawnej stacyjki w Zvekowicy koło Cavat, nieopodal dubrownickiego portu lotniczego.
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 20.12.2011 00:24

zawodowiec napisał(a):O wąskotorówce Ćiro nam wspominała mama mojej kumpeli z Sarajewa. Jechaliśmy jej trasą z Sarajewa chyba do Gorażde, jeszcze zostały tunele.


W takim razie jeszcze obrazki z trasy do Sarajewa... :D
Zgodnie z opisem autora pochodzą z 1965 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 20.12.2011 11:28

Stacja kolei wąskotorowej w Sarajewie, 1965 rok. Stąd można było dotrzeć ekspresem do Dubrownika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 20.12.2011 13:09

A taką trasą kolejka dojeżdżała do Dubrownika.
Obrazek
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 20.12.2011 13:10

Jadąc pociągiem z Sarajeva do Ploce w 1975r, widoczne były nasypy i tunele starej linii kolejowej. Zastanawiałem się wtedy, jaka musiała być to dokładna praca inżynierska i jak ciężka robota dla wykonawców.
Uważam do dzisiaj, że odcinek linii kolejowej Sarajevo-Zadar i Bar-Priboj-Valjevo, to najpiękniejsze widokowo i od strony rozwiązań inżynierskich linie kolejowe na Bałkanach.
Także odcinek od Ogulin do Rijeki.
PZDR.
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 20.12.2011 14:12

franko napisał(a):Jadąc pociągiem z Sarajeva do Ploce w 1975r, widoczne były nasypy i tunele starej linii kolejowej. Zastanawiałem się wtedy, jaka musiała być to dokładna praca inżynierska i jak ciężka robota dla wykonawców.
Uważam do dzisiaj, że odcinek linii kolejowej Sarajevo-Zadar i Bar-Priboj-Valjevo, to najpiękniejsze widokowo i od strony rozwiązań inżynierskich linie kolejowe na Bałkanach.
Także odcinek od Ogulin do Rijeki.
PZDR.


Tak sobie myślę, że odtworzenie tej linii w wydaniu turystycznym, choćby sezonowym mogło by być sensowne. Pewnie koszty by były duże i trudności ale i chętnych do takiej przejażdżki by się znalazło sporo. Skoro u nas w Bieszczadach czy Puszczy Białowieskiej jakoś to się opłaca to tam tym bardziej. Może teraz, gdy Chorwacja wstępuje do Unii znalazły by się na to fundusze? Gdyby nie kryzys, pewnie było by o nie łatwiej. Problem w tym, że większość tej kolei to teren Bośni...
A tak od strony inżynierskiej to minięcie góry Srd i zejście torami do samego morza to majstersztyk. Na mapie widać jak trasa musiała się wić, żeby było to możliwe.
Ostatnio edytowano 20.12.2011 14:36 przez Tomasz W, łącznie edytowano 2 razy
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 20.12.2011 14:29

Jestem przekonany, że masz rację. Tabor zapewne gdzieś się jeszcze zachował. Infrastruktura w mniejszej lub w większej części istnieje. Same tunele są chyba w dobrej formie. Znając zapał Chorwatów do budowy autostrad jakieś odcinki starych linii dałoby się odtworzyć, a atrakcja turystyczna byłaby wyśmienita.
Jedyny problem to kasa.
A w Bieszczadach i Puszczy miłem okazję być i jechać kolejkami. Odlot.
PZDR.
mruczycho
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 90
Dołączył(a): 04.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mruczycho » 20.12.2011 19:51

Można odbudowac Mokra Gora
relacja
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 20.12.2011 20:57

mruczycho napisał(a):Można odbudowac Mokra Gora
relacja


No proszę, coś pięknego!
Arlena88
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arlena88 » 24.12.2011 16:47

Tomasz W napisał(a):
Obrazek


No nie, jakie cudo 8O

Super że znalazłeś takie fotki i się nimi podzieliłeś.
wyczesany
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wyczesany » 20.01.2012 13:33

hej, dzieki za te zdjecia, Dubrovnik to moja ulubiona miejscowosc, jezdze tam praktycznie co roku, ale takiej niespodzianki jak kolej w tamtym miejscu to jednak sie nie spodziewalem!!!
twister07
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3071
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twister07 » 20.01.2012 14:38

Warto by było gdyby pomyśleli o odbudowaniu, chętnych byłoby sporo. Te widoki i klimat... z przyjemnością wybrałąbym się w taką podróż :)

Dzięki za zdjęcia, wprowadzają w super nastrój :)
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 23.10.2013 22:08

Dopiero teraz wpadła mi ta świetna relacja :)
..tramwaje w Dubrovniku 8O
...mogli by taki zrobić teraz i puścić wzdłuż Jadranki :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Koleją do Dubrovnika, dawniej... - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone