Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

kawa w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
luk202
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 31.07.2017
kawa w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk202 » 23.08.2017 09:07

Witam
Jak to jest z kawą sprzedawaną w Chorwacji?? Zamówiłem w lokalu kawę czarną i dostałem espesso. OK, była dobra. W drodze powrotnej chciałem na stacji kupić, bo lubię sączyć kawę w podróży i tu zonk. Znów tylko espresso. Miły pan oddał kasę, którą wsadziłem do automatu i mówi, ze mogę kupić w coffe & go. A tam, znów tylko espresso. Ale miła (a jakże) pani zaproponowała, że doleje mi wrzątku. :D . Nawet smaczna wyszła. Ale czy można dostać tam mocną i dużą kawę?
cropag
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 282
Dołączył(a): 31.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 23.08.2017 09:33

To było dawno temu, podczas mojego pierwszego pobytu w Chorwacji. Też chciałem wypić dużą, czarną, mocną kawę. Codziennie rano usiłowałem taką kawę zamówić w pobliskich knajpkach, niestety bezskutecznie. Któregoś razu już bardzo zdeterminowany rzuciłem na szalę moje umiejętności we władaniu językiem chorwacko-polskim i wytłumaczyłem kelnerce, że chcę kawę z większą ilością wody. Przyniosła oczywiście maleńkie espresso i szklankę zimnej mineralnej :D :D .

Od tego czasu w Chorwacji zamawiam po prostu podwójne espresso... Czasem wręcz 2 filiżanki pojedynczego...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.08.2017 10:29

kawa najlepiej smakuje na plaży pod palmami. kiedyś też miałem ten problem i jak już dostałem podwójne espresso z mlekiem to i tak nie smakowało tak samo jak mała filiżanka czarnej.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 02.09.2017 19:56

Cze!
Wystarczyło zamówić Americano, a jeśi nazwa ta była nieznana kelnerowi to wystarczyło wyjaśnić iż chcemy Espresso z dodatkową porcją gorącej wody, najczęściej proporcja 1:1 (ograniczenia objętości filiżanek). Napój ten nosi nazwę Short Americano i można go uznać za zbliżony do naszej "małej czarnej".
Podobnie na stacjach benzynowych spotkałem kilkakrotnie automaty gdzie należało wcisnąć przycisk oznaczony Americano.
pozdro
fly
Kamisha
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 31.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kamisha » 02.09.2017 20:50

Tak jak napisał fly - kawa o której piszecie to americano. Wystarczy znać nazwę kawy, jaką pijacie i od razu ulatwiacie sprawę obsłudze :-)
DeJaVu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 90
Dołączył(a): 26.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) DeJaVu » 27.09.2017 20:33

Witam.

Wtrącę swoje przysłowiowe "trzy grosze" do wątku.
Problem luk202 tkwi gdzie indziej że nie dostajesz kawy takiej jak lubisz.
Chorwaci i Bośniacy lub Bosańcy jak niektórzy mawiają to narody "kawoszy".
W odróżnieniu od Polaków. Bo niby kawę pijemy ale tak naprawdę co to za kawa.
Albo rozpuszczalna ( jakby Bóg tak chciał na drzewach rosłyby słoiki z kawą rozpuszczalną a nie ziarno ) albo.....byle jakie barachło mielone.
Przykro mówić ale nie jesteśmy ani "kawoszami" ani "herbaciarzami" bo z herbatą jest dokładnie tak samo jak z kawą.
Chorwaci notabene prawie w ogóle nie piją czarnej herbaty. Jeśli w kawiarni lub restauracji zamówimy ćaj to na pewno dostaniemy herbatę owocową.
Ale wracając do kawy.
Americano to jest ta kawa którą ty pijesz i to jest trafne. Pod warunkiem że kupisz kawę w automacie. W kawiarni lub restauracji możesz mieć problem bo mogą po prostu nie mieć tak dużych naczyń np.kubków. Większość ma malutkie filiżanki do espresso lub większe takie jak w Polsce do np. wjelika z mljekom lub wjelika ze ślagom czyli krótko mówiąc espresso z mlekiem lub z bitą śmietaną lub do cappuccino.
Owszem niektóre kawiarnie mają kubeczki i można wypić także moche lub latte.
Jak pewnie zauważyłeś w chorwackich kawiarniach ( nawet tych przy stacjach benzynowych ) są ekspresy kolbowe.
A to dlatego że parzenie dobrej i doskonałej kawy to SZTUKA.
Połowa sukcesu to dobrej jakości kawa a druga połowa to SZTUKA jej parzenia.
Można lać wodę przez tą kolbę z kawą ( a kawy jest w kolbie naprawdę sporo ) dłuuuugo. Ale po co komu po trzech czy czterech sekundach brudna woda w filiżance lub kubku?????
Można przecież bez zbytniego nakładu finansowego parzyć i podawać super kawę w tygielkach jak np.Bośniacy.
Tak się rozpisałem ale uwielbiam kawę a jeszcze bardziej dobrą kawę.
Zawsze Chorwacja kojarzy mi się z wakacjami i super kawą.
Wjeżdżając co roku do Chorwacji pierwsza stacja paliw i obowiązkowy postój na kawę.
No i jeszcze ciekawe jest to że najlepsza jest nie taka tzw.koncernowa jak Ne...fe lub Ja..bs lub Tch..o która u nas w sklepach i kawiarniach "króluję". Oni mają swoją Chorwacką czy Bośniacką kawę od swoich małych czy większych palarni czy producentów.
Jest o niebo lepsza od popularnych i nijakich u nas kaw.
Całe szczęście że my Polacy uczymy się picia dobrej kawy i dobrze parzonej.
Sorki że tak długo :)
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 28.09.2017 07:36

Polecam, Turecką kawe. W Chorwacji można zamówić w każdej kawiarni :o
http://kavopija.com/2016/03/kako-napraviti-tradicionalnu-tursku-kavu/
Rogue
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 01.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rogue » 28.09.2017 08:25

Dzień Dobry

W trakcie naszej sierpniowej wizyty w kawiarni portowej w Makarskiej na prośbę o kawę, kelner zapytał czy ma być espresso czy americano :D

Co do ekspresów ciśnieniowych to czas parzenia czyli przepływu "wrzątku" przez kawę ma ogromne znaczenie. Takie espresso przez które przepłynie np 200ml wody może bardzo rozczarować. Dla przykładu w moim automacie pojedyncze espresso to max 60ml, a ristretto to 20ml.

pzdr
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 28.09.2017 08:57

Expresy, ciśnienia... eeech,
woda ma przepływać przez kawę (mocno upchaną - sprasowaną wręcz) grawitacyjnie.
Czasem czekam i pół godziny (na 100 ml), ale warto.
No i sama kawa 8)
Max Power
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 26.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Max Power » 28.09.2017 09:18

Fajny wątek :)
Uwielbiam pić kawę w Cro. Jest to jeden z powodów dlaczego jeżdżę tam na wakacje. Chorwaci zdecydowanie posiadają o niebo lepszą kulturę picia kawy niż my. Lubię się od nich tego uczyć i obserwować ich w kawiarniach, stacjach benzynowych, na promach itp. Słusznie zauważył DeJaVu, że wszędzie korzystają z ekspresów kolbowych i chwała im za to :)
Osobiście preferuję kawę z mlekiem więc w większości przypadków zamawiam cappuccino i za każdym razem jestem z niej bardzo zadowolony. W tym roku zauważyłem, że mają w ofercie rozpuszczalną kawę Nescafe w ich czerwonych kubkach więc te osoby, które lubią taki napój i taką ilość powinny być zadowolone. Zdziwił mnie tylko fakt, że rozpuszczalna jest droższa od ziarnistej :)

Pozdrawiam
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 28.09.2017 09:29

sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 28.09.2017 09:42

Tylko ta tradycja niestety nie jest zdrowa.
Najzdrowsza jest z expresu ciśnieniowego, bo tam proces parzenia jest najkrótszy.
Z automatu też można uzyskać świetną kawę :wink:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 28.09.2017 10:08

Świetną kawę można zaparzyć na wiele różnych sposobów, ostatnio coraz częściej w barach (choć rzadko we włoskich, a pewnie w chorwackich też) można zamówić napar np. z aeropressu, syfonu, dripa, phina. Metod parzenia jest wiele, grunt to wiedza, umiejętności i dobre ziarna.
I super, że o to jest coraz łatwiej.
DeJaVu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 90
Dołączył(a): 26.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) DeJaVu » 04.10.2017 17:36

mirko napisał(a):Kawa po turecku, to tradycja :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa_po_turecku

Fajnie jest patrzeć Mirko na tą Waszą tradycję.
Jak siedzę w kawiarni rano i patrzę jak młodzi,starsi i całkiem "dorośli" i kobiety i mężczyżni siedzą i piją kawę a przy tym np.czytają gazety,grają w karty albo głośno dyskutują ( i nikomu to nie przeszkadza ). :)
Fajnie :D
Dobra kawa i dobre towarzystwo z rana.
Po co pić kawę w domu jak można tak.
Chce się żyć :D
Szkoda że tylko na wakacjach :cry:
Kat Niss
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 438
Dołączył(a): 07.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kat Niss » 04.10.2017 18:12

Faktycznie! Podczas naszego pierwszego pobytu w cro wszyscy byliśmy zaskoczeni małym litrażem zamawianej kawy, nawet jeśli prosiliśmy o vjelika :) ale tu jednak przeważa jakość, a nie ilość. Nie mówiąc już, że jedno z naszych najlepszych wspomnień z wczasów dotyczy kawy po bośniacku podanej w Blagaju nieopodal klasztoru derwiszów :)

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone