Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Kastela

Klikamy na miejscowość i wyskakują: krótka lub też dłuższa charakterystyka, zdjęcia, polecane atrakcje (knajpy, zabytki, muzea i co tam jeszcze), ewentualne linki do przydatnych stron, linki z Cro.forum. Całkowity brak dyskusji Forumowiczów, czysta informacja.
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 341
Dołączył(a): 25.10.2010
Kastela

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 19.04.2011 19:22

"Kastela jest doskonałym miejscem do wypoczynku dla kogoś kto nie musi mieć pięknej plaży pod nosem, dla kogoś nastawionego na zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy". Wydawało mi się, że zdanie to jest bezpieczne i ukazuje zalety położenia Kasteli. Plażowanie w Kasteli? To chyba pomyłka.

Okazuje się jednak, że nie koniecznie. Poza wieloma starymi, krytycznymi opiniami o stanie wody w Zalewie Kastelańskim pojawiły się bowiem nowe opinie mówiące, że brudna woda to od paru lat sprawa nieaktualna. Nowa jakość wody spowodowana jest z jednej strony upadkiem zakładów przemysłowych zanieczyszczających wodę i powietrze, z drugiej zaś większą dbałością władz o ekosystem.

Stereotyp jednakże funkcjonuje i trzeba chyba czasu aby turyści zaufali wodzie w Kasteli. Inna sprawa, że ceny w Kasteli nie są wygórowane i ktoś kto zaufa nowym opiniom o wodzie może bardzo miło i tanio spędzić tam wakacje.Stare opinie cytuję dla porządku, z nowymi można się dokładniej zapoznać w "Specjalnym wątku o Kasteli".

Usytuowana pomiędzy Splitem i Trogirem daje możliwość łatwego odwiedzania tych miejsc także komunikacją podmiejską.
Łatwy wyjazd w kierunku Sibenika (Rogoznica, Primosten, PN Krka, Knin) z pominięciem zatłoczonego Trogiru. Blisko inne atrakcje: Solin, Klis.
Bliskość lotniska daje możliwość bezproblemowej podróży drogą lotniczą.
Przez Kastelę nie przebiega magistrala adriatycka - w mieście tylko ruch lokalny i komunikacja z lotniskiem.


Miasto Kastela leży na wybrzeżu Zatoki Kasztelańskiej, na północny-zachód od Splitu, na zachód od Solinu i na wschód od Trogiru.
Kastela liczy ponad 40 000 mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w Dalmacji po Splicie.
Jej powiat rozciąga się na długości 17 km. Jest on podzielony na Gornja i Donja Kastela i składa się z siedmiu antycznych osiedli, założonych przez szlachtę i kler wokół zamków zbudowanych w XV i XVI wieku wzdłóż wybrzeża.
Siedem słynnych "kasteli" to: Kaštel Štafilić, Kastel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Luksic, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica i Kaštel Sućurac. (za Kastela24.com)
Kaštela to przede wszystkim rozwinięte rolnictwo (sady, winnice i ogrody warzywne), rybołówstwo i oczywiście turystyka. Nie bez znaczenia pozostaje też bliskie sąsiedztwo portu w Splicie.

położenie

przewodnik wirtualny
po Kasteli
i jeszcze jeden

Plan miasta
i jeszcze inna mapa

Oficjalny portal miejski
i jeszcze jeden
tu są namiary min na muzea, opiekę zdrowotną, wybrane restauracje, zakwaterowania

Galeria
zdjęć

Supermarkety
we wschodniej części miasta
i w zachodniej - na granicy z Trogirem

Marina

Lotnisko

Strona komunikacji miejskiej
strefy komunikacyjne
i cennik

Kampingi
KOLUDROVAC 21216 KAŠTEL ŠTAFILIĆ, Resnik b.b., vl. Ante Juras (021)234-408
KAMP-BILUŠ JOSIP 21216 KAŠTEL STARI, K. Tomislava 43 (021)230-543
MINICAMP 21216 KAŠTEL STARI, Marica Biluš
UVALA DRAGANA 21214 KAŠTEL KAMBELOVAC, Starčevićeva 39, vl. J. Dražen (021)220-573

Inne zakwaterowania


Plaże
1,5km na wschód od Trogiru (pomiędzy Trogirem a Kastelą)znajduje się piękna 500-metrowa, kamienisto-piaszczysta plaża Pantan, leżąca w cieniu drzew piniowych. Na plaży jest bar "Mosquito" położony bezpośrednio nad morzem, z zimnymi napojami, lodami i lekkimi posiłkami. Cały obszar jest chroniony - naturalna ostoja dzikiej przyrody z pięknym parkiem przyrody Pantan. Młyn w północnej części plaży.
plaża Pantan
i raz jeszcze

W całej Kasteli ciągnie plaża miejska, na zmianę z przystaniami łodzi i betonowymi nabrzeżami. Uroda plaży raczej przeciętna.

projekt ochrony ekosystemu

Współpraca z Pszczyną:
Umowa partnerska podpisana została w Kašteli 3 marca 1997 r.
Główne płaszczyzny, o które postanowiono oprzeć wzajemną współpracę to kultura, gospodarka i turystyka.

Specjalny wątek na cro.pl poświęcony tylko Kasteli

Pozostałe wątki
o Kasteli na cro.pl

Ewentualne uwagi uzupełniające temat proszę zamieszczać tu
Ostatnio edytowano 20.06.2011 15:24 przez markasyt, łącznie edytowano 8 razy
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 341
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 16.06.2011 11:49

Japona napisał(a):Na terenie miasta Kasztela (Kaštela) odnajdujemy ślady wszystkich epok historycznych; tutaj polował praczłowiek ze starszej epoki kamiennej (Jaskinia Mujina na zachodnich stokach ze znaleziskami datowanymi na 45000 lat przed Chrystusem).

Z czasów iliryjskich pozostały liczne kamienne mogiły rozproszone po górze Kozjak.

Za czasów panowania Greków i Rzymian tereny te przeżywają gospodarczy i cywilizacyjny rozkwit, o czym świadczą pozostałości licznych antycznych willi i osiedli Siculi na dzisiejszym osiedlu Resnik.


Janusz Bajcer napisał(a):Nie dość że Zalew

Obrazek

to jeszcze lotnisko w poblizu

Obrazek[/img]
Ostatnio edytowano 16.07.2011 19:14 przez markasyt, łącznie edytowano 5 razy
Agnieszka.Kulik
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 04.12.2010
Kastela - jaka jest naprawdę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agnieszka.Kulik » 19.06.2011 19:23

Cóż... Obiecałam, że będę pisała, ale niestety nawał zajęć spowodował, iż szczegółowy opis Kasteli pojawi się tutaj za jakiś czas... Natomiast muszę szybko zareagować na cytowanie tutaj doświadczeń sprzed wieków... Otóż, po pierwsze, to dobytek higieniczny Trogiru wydalany jest w stronę Ciovo nie Kasteli... Taka uwaga na marginesie dla tych wszystkich, którzy zabierają głos, nie wiedząc o czym mówią, ale siejąc zamęt... Po drugie, to Kastela była kolebką turystyki na Chorwacji,

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 4439523495
a tylko późniejsze zawirowania gospodarczo-polityczne spowodowały, że turystyka zanikła... Niemniej jednak pisanie w Kasteli z 2003, 2005 a nawet 2008 roku jest jak przedstawianie RYNKU KRAKOWSKIEGO sprzed wejścia Polski do unii europejskiej... Taka subtelna różnica pomiędzy wyglądem tamtego i tego rynku... Tak samo jest z Kastelą... A to dlatego, że fabryki upadły, kontrole wody zostały zastosowane, co jak pokazują poniższe zdjęcia zaowocowało oczyszczeniem wody, pięknymi plażami i genialnym powietrzem...

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 4439523495
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 4439523495
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 4439523495
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 4439523495

Nastolenie turystki powiedziały dzisiaj, tutaj jest przepięknie, już dawno nie widziałyśmy tak przejrzystej wody jak w Kastel Stari na plaży przy parku... A ile na dnie było morza było jeżowców...

Pozdrawiam,
Aga
Agnieszka.Kulik
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 04.12.2010
Stan wody na Chorwacji!!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agnieszka.Kulik » 20.06.2011 23:36

Witam wszystkich serdecznie,

Bardzo użyteczny link, który pokazuje na bieżąco stan wody w Kasteli i nie tylko... Potwierdzenie moich słów :) Woda w Kasteli super :)

http://www.izor.hr/bathing/bathing.html

Pozdrawiam,
Aga
Agnieszka.Kulik
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 04.12.2010
Krótki dokument o Kasteli

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agnieszka.Kulik » 21.06.2011 13:15

Historia i uroda Kasteli w telegraficznym skrócie
Aga

Powrót do Indeks miejscowościcron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019