Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Karty Visa Electron lub Masetro

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
format
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 02.04.2003
Karty Visa Electron lub Masetro

Nieprzeczytany postnapisał(a) format » 14.04.2003 02:08

Witam klubową brać !

Mam zamiar do Chorwacji zabrać oprócz niewielkiej ilości gotówki dwie karty - Visa Electron i Maestro.
Tak więc chciałbym spytać czy są one przyjmowane w sklepach i bankomatach tak jak w Polsce, czy też lepiej zaopatrzyć się w (niestety drogą jak dla studenta) karte Visa Classic :?:
Bebe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bebe » 14.04.2003 08:00

Cześć,
Temat był wałkowany wiele razy w ciągu ostatnich 2 lat.
Zobacz w archiwum lub skorzystaj z opcji "szukaj".
Pozdrawiam,
monaa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 11.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) monaa » 14.04.2003 09:48

format napisał(a):Mam zamiar do Chorwacji zabrać oprócz niewielkiej ilości gotówki dwie karty - Visa Electron i Maestro.
Tak więc chciałbym spytać czy są one przyjmowane w sklepach i bankomatach tak jak w Polsce, czy też lepiej zaopatrzyć się w (niestety drogą jak dla studenta) karte Visa Classic :?:

Ja używam kart wyłącznie do celów płatniczych i nigdy nie miałam problemów z płatnością Visą Classic (jest bardzo powszechna). Z reguły jeżeli jest możliwość płacenia VISĄ Classic to i również Electronem. I nie ma żadnych problemów.
ari
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): 11.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) ari » 14.04.2003 12:56

No, nie do końca Visą elektron nie zapłacisz w miejscu gdzie mają tzw. żelazko , natomiast Classic mozesz płacić oczywiście wszędzie tam gdzie akceptują karty. Również tak samo jest dla Mastercard oraz Maestro.
wojmoj
Odkrywca
Posty: 91
Dołączył(a): 10.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojmoj » 17.04.2003 22:48

nigdy nie miałem w Chorwacji ani Słowenii problemów z Maestro, wszędzie gdzi ejest elek terminal, uznawają Maestro, a także każdy bankomat, z ktrego korzystałem nie robił problemów
Tuszpas
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 18.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuszpas » 18.04.2003 08:48

format napisał(a):Witam klubową brać !

Mam zamiar do Chorwacji zabrać oprócz niewielkiej ilości gotówki dwie karty - Visa Electron i Maestro.
Tak więc chciałbym spytać czy są one przyjmowane w sklepach i bankomatach tak jak w Polsce, czy też lepiej zaopatrzyć się w (niestety drogą jak dla studenta) karte Visa Classic :?:


Plać Maestro. Lepiej sie opłaca :D

Pozdrawiam:
Marek
marconi
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 14.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) marconi » 18.04.2003 12:40

Witam.
Bardziej opłaca się płacić kartą Elektron.
Ponieważ w tym przypadku liczą kurs średni w przeliczeniu na zł.
Natomist w przypadklu Visy kurs sprzedarzy który jest wyższy.
Kartą opłaca się szczególnie płacić na stacjach paliwowych wtedy koszt paliwa jest niższy niż w przeliczeniu na miejscu.
Lecz to dopiero zauwżysz po przyjeździe do domu jak zobaczysz biling.
Dzieje się tak że jest to przeliczne na euro a następnie na zł.
monaa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 11.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) monaa » 18.04.2003 13:01

marconi napisał(a):Bardziej opłaca się płacić kartą Elektron.
Ponieważ w tym przypadku liczą kurs średni w przeliczeniu na zł.
Natomist w przypadklu Visy kurs sprzedarzy który jest wyższy.
Kartą opłaca się szczególnie płacić na stacjach paliwowych wtedy koszt paliwa jest niższy niż w przeliczeniu na miejscu.
Lecz to dopiero zauwżysz po przyjeździe do domu jak zobaczysz biling.
Dzieje się tak że jest to przeliczne na euro a następnie na zł.

Z tego co mi wiadomo, to najtaniej wychodzi przy płatności kartą systemu Mastercard, bo przy VISIE wszelkie operacje przeliczane sa na początku na dolara, a dopiero później na PLN.
PZDR
MariuszLo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 18.09.2002
Karty Visa Electron lub Masetro

Nieprzeczytany postnapisał(a) MariuszLo » 18.04.2003 14:06

Podobno Karta Visa Elektron PKO BP jest jedyną polską kartą, przy rozliczeniu której przelicza się każdą lokalną walutę bespośrednio na złotówki (informacja z Rzeczpospolitej - dodatek Moje Pieniądze; gdzieś miesiąc temu)
Pozdrowienia
MariuszLo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 18.09.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) MariuszLo » 18.04.2003 15:45

Już znalazłem :

"Jeśli ktoś jedzie do Australii, Czech, Danii, Japonii, Kanady, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier czy Wielkiej Brytanii, powinien zabrać Visę Electron PKO BP. Ogromnym atutem tej karty jest to, że transakcje dokonywane w tych krajach nie są przeliczane na dolary, tak jak w przypadku innych kart systemu Visa (jest to jedyna taka karta w Polsce). Bank otrzymuje kwotę operacji w walucie lokalnej (np. w funtach, jeśli płaciliśmy kartą w Wielkiej Brytanii) i przelicza ją na złote. Znowu więc mamy do czynienia tylko z jedną operacją zamiany walut."

Jednak nie dotyczy to Chorwacji (Rzeczpospolita z 20.02.2003)
marconi
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 14.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) marconi » 18.04.2003 17:34

Chodzilo mi oczywiście o karte Maestro.
Błąd przy pisaniu :lol:
romek
Croentuzjasta
Posty: 209
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) romek » 18.04.2003 21:20

Visa Electron rzeczywiscie najtaniej wychodzi.Płaciłem za benzynę w Słowenii i nie było żadnych problemów oraz rozliczenie zawsze było przeliczane prosto na złotówki.Tankowałem w małych miejscowościach w HR i Visa Electron też działała.Pozdr.
Mariusz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 316
Dołączył(a): 19.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz » 20.04.2003 07:43

Nie wdając się w szczegóły dotyczące tego, którą karta taniej, a którą nieco drożej :wink: , powiem tak:
W czasie kilkukrotnych pobytów, używałem w Chorwacji praktycznie wyłącznie (z wyjątkiem zakupu drobiazgów) kart płatniczych. Tak Maestro jak i Visa Classic oraz EC/MC. Trudności nie było żadnych. Natomiast w/g mnie ważne jest, aby mieć co najmniej dwa rodzaje kart: chipowe - "płaskie" (np. Maestro lub Visa Electron) oraz magnetyczne - "wypukłe" (np. Visa Classic lub EC/MC).
Terminali elektronicznych jest w sumie sporo (głównie w większych sklepach lub w miejscowościach wczasowych). Im jednak dalej na południe (lub w mniejszych miejscowościach), tym częściej spotyka się jeszcze stare urządzenia do obsługi kart (tzw. heble, wypraski, żelazka czy jak je tam jeszcze zwał :) ), które nie "obsługują" kart chipowych (płaskich). Tak było np. na stacjach benzynowych :!: w okolicach Splitu. Sieć bankomatów jest relatywnie dosyć gęsta. W ciągu ostatnich 3 lat poprawiła sie znacznie. Problemy mogą być jedynie w centrum Chorwacji, gdzie ruch turystyczny jest mniejszy, w malutkich miejscowościach lub na peryferiach. W miejscowościach turystycznych raczej bez obaw.
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 21.04.2003 21:53

Nie odnotowałem żadnych problemów przy płatnościach kartami Visa Electron. Transakcje były rozliczane bardzo szybko - 4 do 5 dni od operacji, kwota zostawała "zdjęta" z konta.
dg

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 05.05.2003 15:45

starajcie się płacić Mestro. Powód: dobry przelicznik + bezpieczeństwo. Unikajcie "wypukłych" kart noście je głęboko schowane i uzywajcie tylko awaryjnie (np. brak prądu w punkcie) bo po powrocie możecie się rozczarować stanem waszego konta (transakcje internetowe, albo siming)
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Karty Visa Electron lub Masetro
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone