Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Karnawał w Chorwacji.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006
Karnawał w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 02.12.2006 11:28

Nie tylko Rio czy Wenecja mają swój karnawał.
Chorwackie, karnawałowe miasta znane są z fantazyjnie poprzebieranych korowodów i zabaw okolicznościowych.
Co wiecie na ten temat? A może ktoś brał udział ?

zajawka :wink:

Zimowy karnawał na Pagu rozpoczyna się w pierwszą sobotę po święcie Trzech Króli. Trzy dni przed Środą Popielcową na placu Petra Krešimira IV odbywa się szereg zabaw. Karnawał kończy się w Środę Popielcową.
Janusz Bajcer
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 93522
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.12.2006 12:08

Na "Wyspie Skarbów" Andrzej Platon :wink: znalazł Karnawał :wink: :lol:
http://www.karnevali.hr/karnevali.htm
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 02.12.2006 15:19

Janusz Bajcer napisał(a):Na "Wyspie Skarbów" Andrzej Platon :wink: znalazł Karnawał :wink: :lol:
http://www.karnevali.hr/karnevali.htm

Wiem , ja właśnie w tej sprawie :wink:

Największy jest ponoć w Rijece. To pewnie przez ścisłe historyczne powiązania z Włochami.

KARNAWAŁ W RIJECE

Sto lat temu w Rijece karnawał był największy w Europie. Organizowane były pochody i bale karnawałowe, w których brała udział szlachta austriacka i węgierska, księżne rosyjskie, niemieccy baronowie, arystokracja z całej Europy. Dla nich przygotowywano przedstawienia.

Kiedy w 1982 roku po Korzo w Rijece przeszły trzy grupy przebierańców nikt nie przypuszczał, jaki rozmiar przyjmie teraz już tradycyjny Międzynarodowy Karnawał w Rijece. W 1990 roku na Korzo przybyło około 80 000 ludzi, a w 1994 był to już prawdziwe karnawałowe święto z 100 000 widzów i 4 000 przebierańców z Chorwacji i z zagranicy, dzięki temu Rijeka została pełnoprawnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Miast Karnawału. W 2001 roku w pochodach karnawałowych wzięło udział 72 dziecięcych grup karnawałowych z 4 200 uczestnikami i 144 grupy dorosłych liczących 10 000 uczestników z 12 krajów, które oglądało około 110 000 widzów. W ten sposób Karnawał w Rijece potwierdził swoją wielkość i znaczenie. Możemy zatańczyć na balu karnawałowym, popatrzeć na Przegląd Grup Dzwonników (Smotra zvončara i feštara), wziąć udział w Tradycyjnym Pochodzie Dzieci (Dječja karnevalska povorka) oraz w Międzynarodowym Pochodzie Karnawałowym (Međunarodna karnevalska povorka), czy spróbować tradycyjnych potraw kwarnerskich (np. pašta fažol).

Karnawał w Rijece stanowi dziedzictwo europejskie, ma charakter miejski, tak jak wenecki czy niemiecki, z elementami folkloru i mitologii słowiańskiej. Z wielkiego bogactwa tradycji zapustowych należy wyróżnić zvončari (dzwonnicy), grupę najbardziej charakterystyczną dla tego obszaru Chorwacji. Obyczaje związane z karnawałem pochodzą z okresu, kiedy tzw. Grde maske, przeraźliwymi okrzykami przepędzały siły zła, wzywając wiosnę, sławiąc rodzenie się nowego życia. Zvončar, którego dziś możemy zobaczyć w Rijece przypomina tego, który kilkaset lat temu dzielnie stawiał czoło Tatarom (Grobnički dondolasi) i Turkom.

Międzynarodowy karnawał w Rijece odbywa się do 17 lutego do 4 marca.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 02.12.2006 17:57

To może się wybierzemy na ten karnawał w Rijece. :wink:
Zawsze coś nowego. :D
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 02.12.2006 18:14

platon napisał(a):To może się wybierzemy na ten karnawał w Rijece. :wink:
Zawsze coś nowego. :D


Na karnawał ...ja zawsze chętnie.
Do Rijeki tym bardziej.
Przecież wiesz. :)
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 02.12.2006 19:07

Japona napisał(a):
platon napisał(a):To może się wybierzemy na ten karnawał w Rijece. :wink:
Zawsze coś nowego. :D


Na karnawał ...ja zawsze chętnie.
Do Rijeki tym bardziej.
Przecież wiesz. :)


No to jesteśmy umówieni. :D

Rijeka znana była z zabaw karnawałowych już w średniowieczu. Około 100 lat temu, w tej części Europy to właśnie w Rijece karnawał świętowano najhuczniej. Z tej okazji były organizowane pochody przebierańców i bale maskowe, w których uczestniczyła szlachta austriacka i węgierska, rosyjskie księżniczki, niemieccy baronowie, hrabiny i hrabiowie z całej Europy.
Do tradycji pochodów karnawałowych w Rijece oficjalnie powrócono w roku 1982. Nikt wówczas nie wierzył, że w ciągu kilku lat ta impreza stanie się tak popularna. W roku 1995 Rijeka została pełnoprawnym członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych ( Foundation European Carnival Cities) FECC. W karnawałowym pochodzie bierze udział około 9 000 uczestników, co czyni Karnawał w Rijece jednym z najbardziej znanych w Europie. To międzynarodowe wydarzenie przyciąga również różne środki masowego przekazu, przedstawicieli tytułów prasy codziennej, stacji radiowych, wiele chorwackich i zagranicznych stacji telewizyjnych.
Zwyczaje karnawałowe w Rijece stanowią połączenie elementów europejskiego karnawału miejskiego, przede wszystkim weneckiego i austriackiego i elementów folkloru i mitologii dawnych Słowian, szczególnie widoczne w pochodzie dzwonników tzw. zvonačar .
Zabawy karnawałowe rozpoczynają się tradycyjnie wciągnięciem na maszt flagi rijeckiego Karnawału .. Goście odwiedzający w styczniu Rijekę będą mieli okazję podziwiać Paradę Dzwonników i Przebierańców , która daje możliwość zapoznania się z bogatym folklorem tego regionu, oraz wziąć udział w tradycyjnej już imprezie - w wyborach Królowej Karnawału . Podczas tej uroczystości wybierana jest najsympatyczniejsza przedstawicielka płci pięknej, która od momentu wyboru uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach związanych z Karnawałem. Królowa Karnawału musi posiadać urok osobisty, poczucie humoru i wykazać się zdolnościami wokalnymi i tanecznymi. Po wyborze Królowej następuje oficjalne przekazanie przez burmistrza Mistrzowi Karnawału klucza do miasta . W ten sposób władza zostaje przekazana przebierańcom, którzy według wierzeń ludowych zabawą, śmiechem przepędzają zło, przywołują wiosnę, świętują narodzenie nowego życia.
W lutym program jest równie bogaty, planowane są, bowiem wesołe karnawałowe wyścigi samochodowe przebierańców Paryż – Bakar (nazwa pochodzi od wyścigów Paryż-Dakar; Bakar to miasteczko położone w regionie Kvarner), będące parodią światowych imprez tego typu. Przebrani kierowcy i pomysłowo udekorowane samochody dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Na odwiedzający czeka również odbywająca się już po raz dziesiąty Dziecięca Parada Karnawałowa , w której wezmą udział dzieci w wielu przedszkolnym i szkolnym. W tym roku będzie to 4 000 uczestników w 70 grupach. Kolejnymi atrakcjami przewidzianymi na luty są: Bal Karnawałowy, Carnival Party, Maraton Przebierańców oraz dwa dni przed zakończeniem Karnawału, Międzynarodowa Parada Przebierańców, która przemaszeruje ulicami Rijeki.
Organizatorzy przygotowali również szereg innych imprez m.in. karnawałowe gry sportowe, koncerty i komedie przedstawienia organizowane specjalnie w czasie Karnawału.
Wszystkim, którzy choć na chwilę pragną zapomnieć o szarej rzeczywistości radzimy wybrać się w okolice Rijeki, gdzie w tym właśnie okresie panuje tzw. piąta pora roku, czas szaleństwa, zabawy i radości.
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 02.12.2006 19:20

Jechać, tylko gdzie? :wink:

KARNAWAŁ NA PAGU

W mieście Pag, na wyspie o tej samej nazwie w północnej Dalmacji, główną atrakcją karnawału jest spektakl pod tytułem "Niewolnica" ("Robinja"). "Robinja" z Pagu jest przedstawieniem śpiewanym, którego elementem jest taniec z drewnianymi siekierkami, a ruchom tancerzy towarzyszy specjalny tekst. Postać niewolnicy jest odgrywana przez mężczyznę przebranego za kobietę (czasem nawet w stroju miejskim) z obowiązkową chustką na głowie i w towarzystwie dwóch chłopców. Oprócz niej jest też postać kupca i kupieckiej świty, chorążego, grajka oraz szereg postaci inspirowanych okresem władania tureckiego. Postacie idą w korowodzie, a przed domem proboszcza, szanowanego obywatela lub na głównym placu rozpoczyna się przedstawienie, którego uczestnicy ustawiają się na kształt elipsy. Akcja jest prosta: chodzi o wykupienie niewolnicy w sporze wrogich sobie stron i relacjonowaniu wydarzeń z przeszłości. Przy czym występuje konflikt dobrych i złych (czarnych i białych) ukryty pod maską miłości, w szczytowym momencie spektaklu bohaterowie zacieśniają się w krąg, a niewolnica ucieka.

Karnawał na Pagu
- początek sobota po święcie Trzech Króli
- koniec Środa Popielcowa.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 02.12.2006 22:08

Ta "Niewolnica" juz mnie zainteresowała.Ale okazała się mężczyną. :cry: :wink:
Karnawał to karnawał.Może zrobię się kobietą. :D
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 02.12.2006 23:00

platon napisał(a):Ta "Niewolnica" juz mnie zainteresowała.Ale okazała się mężczyną. :cry: :wink:
Karnawał to karnawał.Może zrobię się kobietą. :DMoże byłoby przyzwoiciej skromnie przeżyć adwent????, a dopiero później myśleć o rozpasaniu???? (pewnie napiszesz, że jestem wstrętna, ale taka niestety już jestem :roll: :roll: :oops: :oops:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 02.12.2006 23:11

Jola L-G napisał(a):
platon napisał(a):Ta "Niewolnica" juz mnie zainteresowała.Ale okazała się mężczyną. :cry: :wink:
Karnawał to karnawał.Może zrobię się kobietą. :DMoże byłoby przyzwoiciej skromnie przeżyć adwent????, a dopiero później myśleć o rozpasaniu???? (pewnie napiszesz, że jestem wstrętna, ale taka niestety już jestem :roll: :roll: :oops: :oops:

Nie przejmuj się sobą.Błądzisz jak każda prosta ziemianka. :wink:
Zjedz trochę kartofli.Popij maślanką.Będzie dobrze. :wink:
Jak karnawał to karnawał.2007 oczywiście. :D
Janusz Bajcer
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 93522
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.12.2006 02:44

platon napisał(a):Nie przejmuj się sobą.Błądzisz jak każda prosta ziemianka. :wink: Zjedz trochę kartofli.Popij maślanką.Będzie dobrze. :wink:
Jak karnawał to karnawał.2007 oczywiście. :D


Obrazek

Andrzeju Platonie- Platonie Andrzeju :wink: :?: bądź człowiekiem :wink: :!:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 03.12.2006 16:52

Novi Vinodolski.Największą atrakcją miasteczka jest jego karnawał lipcowy, którego parada przypomina tę w Rio.
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 03.12.2006 17:21

Otwieram chorwacki karnawał...
a tam jakiś chomik na mnie patrzy :D
i jeszcze chce kartofla :wink:

KARNAWAŁ W DUBROVNIKU

Tradycja dubrownickiego karnawału sięga XI wieku, kiedy to władza obwieściła, że zezwala się mieszkańcom miasta smarować twarze na czarno i przebrać się za jakąś postać lub osobę, zakazując niestosownych masek. Tak oto Dubrownik stał się miastem, w którym karnawałowa parada, tworzona przez mężczyzn i kobiety, stawała się przeglądem pięknych tradycyjnych strojów z okolicy. Jej uczestnicy na zaproszenie rektora tańczyli tradycyjny taniec, wykonywali trójskoki i bawili się wesoło przy dźwiękach trąb i fujarek.
Czasem świętu towarzyszył turniej konny, który polegał na tym, że młodzieńcy z kopią w ręce, na rozpędzonym koniu, musieli w biegu zahaczyć srebrny pierścień zawieszony na sznurze, rozpięty wysoko nad trasą wyścigu. W czasach późnego renesansu w Dubrowniku, w czasie karnawału można było zobaczyć grupy przebrane za żołnierzy, tancerzy, gimnastyków, grupy figlarzy, którzy recytowali i śpiewali, figlarzy przebranych za nianie, czarowników, księży i diabły. W XVIII wieku istniały aktorskie i teatralne trupy, które w sposób zorganizowany występowały na placach wykonując tańce i przedstawienia o bogatej, opracowanej co do detali choreografii. Z początkiem XX wieku karnawał w Dubrowniku przenosi się do dworów i pałaców arystokracji i możnych, aranżowane są wystawne tańce w maskach i bogate bale, lud zaś bawi się wesoło na ulicach.


Początek 22 lutego , koniec 4 marca.
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 07.12.2006 08:11

KASTAV

Miasteczko położone na samotnym wzgórzu (378 m), z którego rozpościera się najpiękniejszy widok w Europie. Tutaj co roku mężczyźni przebrani w owcze futra odbywają swój przedziwny rytuał.

Kastavski zvončari - mężczyźni przebrani w owcze futra, obwieszeni dzwoneczkami, co roku, podczas karnawału, przechodzą przez całe miasto. Każda wioska w okolicy posiada swój dzień, w którym organizuje taki pochód. Najsłynniejsi są Zvončari Halubajscy, zakładający obok futer i dzwonków również maski przedstawiające różnego rodzaju zwierzęta. Tradycja ta, jak powiedzieli nam tutejsi mieszkańcy, wywodzi się z czasów najazdu tatarskiego. By uchronić siebie przed niechybną śmiercią, a dobytek przed zagrabieniem, kastavscy pasterze przebrali się wtedy w owcze skóry, maski oraz obwiesili dzwonkami i w ten sposób śmiertelnie przestraszyli nie spodziewających się takiego widoku najeźdźców. Tajemniczy taniec zvončarów ma również wyganiać wszystkie złe duchy oraz zapewnić urodzaj podczas zbliżającej się wiosny.

Karnawał w Kastavie rozpoczyna się 17 stycznia, w dzień św. Antoniego, a kończy w Środę Popielcową.
dalmatinka77
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 20.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) dalmatinka77 » 08.12.2006 21:41

Kazdy Kastel (Riwiera Kastelanska kolo Splitu) ma swoj karnawal(Novi, Stari, Kambelovac,Luksic, Gomilica) - podobny do tego w Rijece, przebierancy, pochody, pokazy, sztuczne ognie. Organizują go wspólnie maszerując pochodem przez wszystkie kasztele.
Split
Szybenik
Makarska
Następna strona

Powrót do Kultura Chorwacka

Karnawał w Chorwacji.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2018