Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kanadier(y) w akcji - Marina, 01.08.2012

Ludzie pytają jak coś wygląda. Plaża, miasteczko, otoczenie... Tu można zakładać tematy z nazwą miejscowości i zdjęciami okolicy. Można wklejać też linki do zdjęć z innych portali by dać jak największy przegląd fotograficzny miejcowości. Proszę nie umieszczać zdjęć pobranych z innych serwisów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Kanadier(y) w akcji - Marina, 01.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2012 16:25

Zacznę od cytatu z przewodnika Chorwacja - w kraju lawendy i wina wyd. Bezdroża: "(...) Do gaszenia pożarów służą tu m. in. tak zwane kanadiery. Są to niewielkie żółte samoloty, które mogą na raz zabrać kilkaset litrów wody. Aby nabrać wodę w zbiorniki, kanadier zniża się nad powierzchnię morza, dolna klapa samolotu otwiera się, a po nabraniu wody luk zamyka się, kanadier zaś leci nad teren pożaru i wylewa ładunek na ogień. (...) Latem 1999 roku nieopodal Szybenika zdarzył się tragiczny wypadek. Pewien niemiecki turysta pływał w dużej odległości od wybrzeża, gdy przyleciał tam kanadier. Kiedy pilot tankował wodę, turysta musiał akurat nurkować, gdyż - jak się okazało - nie zauważono go i dostał się do zbiorników samolotu wraz z zaczerpniętą wodą. Ów Niemiec pewnie zdążył się utopić wewnątrz samolotu, nim nieświadomy niczego pilot wyrzucił go razem z wodą na płonący niedaleko las."

Mam nadzieję, że tym razem - oprócz pożaru, który gaszono w kilkunastogodzinnym odstępie - przez dwa dni (1 i 2 sierpnia 2012), nic podobnego się nie wydarzyło. Poniżej kilkanaście zdjęć kanadiera w zatoce w Marinie (niedaleko Trogiru), zrobionych pierwszego dnia akcji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.01.2014 22:21 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 8 razy
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 06.08.2012 16:41

Witam, dziękujemy za informację. Niestety nie dotarł link do zdjęć więc jeśli możesz wyślij zdjęcia raz jeszcze. Bardzo mi na tym zależy, ponieważ w przyszłym tygodniu wybieramy się do Mariny.
Nie jesteśmy pewnie czy nasz apartament jeszcze stoi:)
Pozdrawiam
Marek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2012 16:46

Przepraszam, kłopoty techniczne albo błąd obsługi... Paliło się coś za wzgórzami widocznymi z Mariny w kierunku wschodnim, więc Wasz apartament stoi na pewno.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 06.08.2012 17:37

Witam ponownie.Zdjęcia się ujawniły a nasz budynek stoi na pewno gdyż pytałem przed chwilą właściciela.
Pozdrawiam.
Marek.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.08.2012 08:04

U mnie zdjęć niestety nie widać.
:(
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.08.2012 10:37

Jacek S napisał(a):U mnie zdjęć niestety nie widać.
:(


Zdjęcia umieściłem na serwerze Picasa, więc może tu leży problem. Ewentualnie w przeglądarce... Na wszelki wypadek podaję link do odpowiedniego albumu: https://plus.google.com/photos/113314576993756670335/albums/5773557453387830721
Ostatnio edytowano 07.05.2013 00:37 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.08.2012 15:32

Dzięki, teraz mogłem sobie obejrzeć.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.08.2012 20:37

baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 17.09.2012 13:07

Latem 1999 roku nieopodal Szybenika zdarzył się tragiczny wypadek. Pewien niemiecki turysta pływał w dużej odległości od wybrzeża, gdy przyleciał tam kanadier. Kiedy pilot tankował wodę, turysta musiał akurat nurkować, gdyż - jak się okazało - nie zauważono go i dostał się do zbiorników samolotu wraz z zaczerpniętą wodą. Ów Niemiec pewnie zdążył się utopić wewnątrz samolotu, nim nieświadomy niczego pilot wyrzucił go razem z wodą na płonący niedaleko las."

Obawiam się ze to jednak bzdura jest, opowiadana aby dodać kolorytu
Tutaj jest wlot wody do rzeczonego Canadaira
Obrazek
Ten Niemiec musiał malutki bardzo być, że się dął rady przecisnąć, taki "mikroszkop" rzekłbym.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.09.2012 16:35

baska napisał(a):Ten Niemiec musiał malutki bardzo być, że dał radę się przecisnąć, taki "mikroszkop" rzekłbym.


O tym cytowany przewodnik niestety milczy ;-) Inna rzecz, że faktycznie mógł zdarzyć się jakiś tragiczny wypadek, tyle że aktorzy byli ci sami, ale przebieg inny... Próbowałem znaleźć coś na ten temat w sieci, ale w końcu zabrakło mi cierpliwości. Dzięki za ciekawe zdjęcie, które podobne rewelacje stawia w zupełnie innym świetle.

Powrót do Chorwacja w naszym obiektywie



cron
Kanadier(y) w akcji - Marina, 01.08.2012
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone