Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Język słoweński

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
michal_k
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 16.08.2002
Język słoweński

Nieprzeczytany postnapisał(a) michal_k » 23.10.2002 07:45

Mam pytanie o różnice między językami chorwackim i słoweńskim. Chorwaci, właściciele apartamentów reklamujący się na Adriatica.net, deklarują dobrą znajomość języka angielskiego(najczęścij przesada) i słabą znajomość języka słoweńskiego. Czy te języki tak bardzo różnią się między sobą, że Chorwat może mieć trudności w zrozumieniu Słoweńca, czy to jakieś lokalne animozje. Dla mnie brzmią prawie tak samo.

Michał
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 23.10.2002 08:38

Tak jeziki ruzno sie duzo,
tobie sie widaja podobni, na samej zasadzie Chorwaci mila Polakow Czechow oraz Slowakow. Im sie tez widaje ze to ten sam jezik.
Pozdrawiam
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 23.10.2002 16:24

slowenski czasami przypomina wiecej ruski dla mnie niz chorwacki. wiecej moga zrozumiec slowencow zagorcy niz np. dalmatinci, bo sa jakies podobienstwa ale tez slabe. ja tylko umiem przeczytac i zrozumiec to co pisze na produktach spozywczych. czasami ogladam jakis film, np. serbski a napisy slowenskie i troche tu sie naucze. :)
michal_k
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 16.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) michal_k » 24.10.2002 14:02

[quote="dominika"]slowenski czasami przypomina wiecej ruski dla mnie niz chorwacki.

    Z tym ruskim to Dominika przesadziłaś. Przypomniały mi się czasy kiedy Chorwaci uważali Polaków za Rusów (może dalej tak jest). Oni byli "wielki zachód" bo magli łatwo wyjeżdżać do krajów zachodnich, a reszta to były Rusy. Słyszałem to osobiście kilkanaście lat temu.
    Byłem kilka razy w Słowenii i raz w Chorwacji i dla mnie te języki brzmią bardzo podobnie i na pewno nie przypominają ruskiego.

    Michał
jajacek
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 29.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) jajacek » 25.10.2002 07:56

Chorwatka, właścicielka apartamentu, w którym spędzałem wakacje, stwierdziła że jest w stanie porozumieć się ze Słoweńcami z "dokładnością" do 90%. Poprosiłem ją o telefoniczną rezerwację noclegu na Słowenii. Faktycznie dogadywanie się i "negocjacje" przebiegały dosyć sprawnie i były skuteczne. Myślę, że Chrwatom zdecydowanie łatwiej jest dogadać się ze Słoweńcami niż nam.
PZDR :)
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 25.10.2002 13:41

Jajacek w czasie Jugoslawii wszisci Slowenci, Macedonczici oraz Albanczici muszali umiec jezik serbsko chorwacki ktori bil sluzbowi jezik choc taki jezik nie istnieje bo jest to mieszanina jezikow serbskiego i chorwackiego.
Michal tak jak sie ty czulesz obrazoni i slusznie ze cie uwarzaja tutaj za Ruska. Tak samo chorwaci (lub inni) w tam tych czasach bili obuzeni tym ze sie na nich wolalo Jugole. Tak jak sie w Polsce tumaczy ze tutaj bila wojna domowa, tak samo bi sie tumaczila tutaj agresija ZSSR-a na Polska (niedaj boze) w czasach przed stanem wojenim bo bi was uwarzali za jedno cialo (Pakt Warszawski). W sumie wsziste slowianske jeziki sa w pewnim stopniu podobne ale niem sie co odnosic do Ruskich, bo i czemu tylko dlatego ze maja duza powierzsznie i duzo ich jest ?? Przeciez dla ruznich slowianskich narodow kultura sie nie zaczela od Ruskich. Czasami sie widaje (w chistory bili take okresi) ze sie tam konczy. Pozdrawiam Leon
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 25.10.2002 18:50

a co ja mam powiedziec? dzisiaj kupilismy od HP urzadzenie - fax,copy,scan, print- all in one i instrukcja jest tylko po czesku 8O
Janko
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 28.09.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janko » 26.10.2002 10:41

A w Polsce do wielu urzadzen i innych tego typu niektorzy zalaczaja instrukcje tylko po rosyjsku. Wiec widac, ze jeszcze nadal na swiecie uwazaja, ze wszystkie te kraje to jedno a jezyk czy rosyjski czy czeski to jeden pies i tak czy inaczej go wszyscy zrozumieja.
michal_k
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 16.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) michal_k » 28.10.2002 11:41

Leon napisał(a):Jajacek w czasie Jugoslawii wszisci Slowenci, Macedonczici oraz Albanczici muszali umiec jezik serbsko chorwacki ktori bil sluzbowi jezik choc taki jezik nie istnieje bo jest to mieszanina jezikow serbskiego i chorwackiego.
Michal tak jak sie ty czulesz obrazoni i slusznie ze cie uwarzaja tutaj za Ruska. Tak samo chorwaci (lub inni) w tam tych czasach bili obuzeni tym ze sie na nich wolalo Jugole. Tak jak sie w Polsce tumaczy ze tutaj bila wojna domowa, tak samo bi sie tumaczila tutaj agresija ZSSR-a na Polska (niedaj boze) w czasach przed stanem wojenim bo bi was uwarzali za jedno cialo (Pakt Warszawski). W sumie wsziste slowianske jeziki sa w pewnim stopniu podobne ale niem sie co odnosic do Ruskich, bo i czemu tylko dlatego ze maja duza powierzsznie i duzo ich jest ?? Przeciez dla ruznich slowianskich narodow kultura sie nie zaczela od Ruskich. Czasami sie widaje (w chistory bili take okresi) ze sie tam konczy. Pozdrawiam Leon

Leon to nie jest to samo. Nazywanie Ciebie Jugolem może Ci się nie podobać i ja to rozumiem, ale to nie jest obraźliwe. Tak jak nie jest obraźliwe, ale nie podoba mi się jak mylą mnie np.z Czechem. Jugosławia stała najwyżej z wszystkich krajów rządzonych przez komunistów, właśnie dlatego że Tito w odpowiednim momencie pokazał ruskim najdłuższy palec. Wszyscy pozostali wam zazdrościli wyższej stopy życiowej i swobody podróżowania. Zapewniam Cie że Polak mówiąc "Jugol" ma na myśli Chorwata, Słoweńca, a nie Czarnogórca czy Macedońca i nie lekceważy Cie i nie chce obrazić.
Natomiast nazywanie Polaka "ruskiem" jest lekceważące i bardzo obraźliwe(przynajmniej dla mnie). Zapewniam Cie że więcej Polaków zna język angielski, niemiecki niż ruski, chociaż uczyli nas go przymusowo w szkołach. Raczej też nie przyjdzie do głowy Polakowi próbować się porozumieć po rusku z Czechem lub Węgrem(ich też uczyli).
Polska była uzależniona od ZSRR, ale nigdy nie była jego częścią.
Zdecydowana większość Polaków gardziła komunistycznymi rządami PZPR wchodzącymi ruskim w d.... .
Lekceważący stosunek Chorwatów do Polaków wynika moim zdaniem poprostu z niewiedzy. Bardzo mało Chorwatów było w Polsce, to skąd mają wiedzieć jak ona wygląda.
W Chorwacji byłem w tym roku pierwszy raz i nawet mi sie podobało. Jeszcze kiedyś tam pojadę, bo lubie czystą i ciepłą wode i wino, a ceny nie są zbyt wysokie.

Przepraszam że tak dużo napisałem.

Pozdrawiam
Michał

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone