Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Janica Kostelić - szczerozłoty, chorwacki fenomen

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Janica Kostelić - szczerozłoty, chorwacki fenomen

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 19.02.2006 12:24

Janica Kostelić zdobyła dla Chorwacji swój czwarty złoty medal olimpijski w narciarstwie alpejskim. Do 3-ch złotych medali i jednego srebrnego z poprzedniej olimpiady dołożyła kolejne złoto na igrzyskach w Turynie i w ten sposób została najwybitniejszą alpejką w historii, bo żadnej innej kobiecie nie udała się taka sztuka.
Dla mnie jest to o tyle fenomen że przecież Chorwacja nie jest krajem alpejskim, co więcej, raczej jest kojarzona z ciepełkiem i sportami "letnimi" (piłkarze, tenis, koszykówka itd).
I gdzie są ci Austriacy, Szwajcarzy, Włosi, Francuzi, Niemcy? Wśród facetów też nawybitniejszym alpejczykiem z kolei został Norweg K.A. Amodt...

Inna ciekawostka, raczej smutna dla nas to porównanie dokonań Polski i Chorwacji w historii wszystkich zimowych olimpiad:
Chorwacja 4 x złoto
Polska 1 x złoto (gdyby nie Fortuna....)
A przecież Chorwacja startuje dopiero bodaj 4-ty raz a my od początku...
No i zima u nas trzyma podobno przez pół roku podczas gdy w HR słonko grzeje...
Jak do tego dorzucić jeszcze że nas jest prawie 40 mln a Chorwatów 4 to...coś mi się wydaje że jesteśmy totalnymi beztalenciami w porównaniu, można spokojnie nabawić się kompleksów. Tym bardziej że 1-milionowa Estonia zdobyła już w Turynie 3 złota...

A co do samej Janicy to warto zauważyć że jej dorobek byłby w Turynie znacznie większy ale się dziewczyna rozchorowała - nie wystartowała w zjeździe (który miała wielkie szanse wygrać) i zapowiedziała że ze względu na zdrowie nie wystartuje w supergigancie (była druga na poprzedniej olimpiadzie). To słabe zdrowie trochę zastanawia w kontekście w/w sukcesów.
Na szczęście Janica ma dopiero 24 lata więc sukcesy jeszcze przed nią....
A tak poza tym to kawał baby z niej jest :wink: - więcej szczegółów na jej ofcjalnej stronie: www.kostelic.com
Nie muszę chyba nadmieniać że cała Chorwacja szaleje ze szczęścia i ma totalnego bzika na punkcie Janicy, która jest ich najwybitniejszą sportsmenką wszech czasów.

P.S.
A mówią te ciołki w TV że Mazurka Dąbrowskiego już dawno nie grali :? Czyżby nie znali melodii hymnu HR :?: :idea: Czyli podziękujmy Janicy i my... :wink: bo następna, polska wersja Mazurka Dąbrowskiego to chyba będzie dopiero w następnym wcieleniu :lol:
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 20.02.2006 22:39

Dziś Janica dorzuciła "tylko" srebro w supergigancie. Co my byśmy dali za to "tylko" srebro choćby...
slawek66
Cromaniak
Posty: 1521
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek66 » 20.02.2006 23:30

pewnie bysmy paru gosci w kosmos wyslali :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107697
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.02.2006 23:59

niezawodny napisał(a):Inna ciekawostka, raczej smutna dla nas to porównanie dokonań Polski i Chorwacji w historii wszystkich zimowych olimpiad:
Chorwacja 4 x złoto
Polska 1 x złoto (gdyby nie Fortuna....)
....
Nie muszę chyba nadmieniać że cała Chorwacja szaleje ze szczęścia i ma totalnego bzika na punkcie Janicy, która jest ich najwybitniejszą sportsmenką wszech czasów


Jak najbardziej trzeba pogratulować najpierw Janicy a później Chorwacji.
Ale kolego niezawodny napisałeś:
Polska 1 x złoto (gdyby nie Fortuna....)
Chorwacja 4 x złoto....a ja dodam - ale gdyby nie Kostelic :wink:
Po zatym w konkurencjach alpejskich (i wymiernych-liczy się czas) jeden zawodnik ma możliwość występu w 5 konkurencjach, a więc ma więcej szans na zdobycie kilku medali , a skoki rządzą się swoimi prawami, czasem medale rozdaje wiatr a czasem sędziowie, a olimpiada z Fortuną i poprzednia kiedy Małysz był "lotny" :wink: :lol: i miał wtedy okazję na 2 złota pokazała, że w skokach najczęściej zdarzają "niespodzianki i fuksy"
Pozdrawiam
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 21.02.2006 10:25

Janusz Bajcer napisał(a):Ale kolego niezawodny napisałeś:
Polska 1 x złoto (gdyby nie Fortuna....)
Chorwacja 4 x złoto....a ja dodam - ale gdyby nie Kostelic :wink:
Po zatym w konkurencjach alpejskich (i wymiernych-liczy się czas) jeden zawodnik ma możliwość występu w 5 konkurencjach, a więc ma więcej szans na zdobycie kilku medali , a skoki rządzą się swoimi prawami, czasem medale rozdaje wiatr a czasem sędziowie, a olimpiada z Fortuną i poprzednia kiedy Małysz był "lotny" :wink: :lol: i miał wtedy okazję na 2 złota pokazała, że w skokach najczęściej zdarzają "niespodzianki i fuksy"
Pozdrawiam


Kolego - ciekawą argumentację uprawiasz - jak rozumiem jest to "próba logicznego uzasadnienia dlaczego my mamy zawsze pod wiatr" :lol:
Tylko zważ że nasz 40-to milionowy naród też mógłby wystawić reprezentantów w konkurencjach alpejskich... Miał na to nawet 80 lat bo tak długo są zimowe olimpiady. No ale najpierw to się trzeba nauczyć jeździć na nartach bo o ile kojarzę naszych alpjczyków to rzadko w ogóle dojeżdżają do mety, a to znaczy że po drodze się wydupczają :lol:
A jak już jakiś powstanie, obczepie się i dojedzie do mety to Szaranowicz obwieszcza WIELKI SUKCES POLSKIEGO SPORTU w postaci 37-go miejsca bo przecież LICZY SIĘ SAM UDZIAŁ NA OLIMPIADZIE :lol:

W powyższym układzie zastanawiam się nad sensem wysyłania naszej reprezentacji na olimpiadę. Lepiej kibicować Janicy, wyszukać jej jakichś polskich przodków itd. :wink:
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 21.02.2006 13:31

niezawodny napisał(a): A mówią te ciołki w TV że Mazurka Dąbrowskiego już dawno nie grali :? Czyżby nie znali melodii hymnu HR :?: :idea: Czyli podziękujmy Janicy i my... :wink: bo następna, polska wersja Mazurka Dąbrowskiego to chyba będzie dopiero w następnym wcieleniu :lol:


Kurka wodna...zainspirowana zostałam do poszukiwań i co odkryłam? ;-)

Hymn Chorwacji

Prawie Mazurek Dąbrowskiego

(do odsłuchania po naciśnięciu aktywnego linku na dole strony)

Chyba jednak należę do ciołków którzy nie znają melodii hymnu HR ;-) Albo mi bomba obok kołyski przeleciała, bo podobieństwa hymnu Chorwacji do Mazurka Dąbrowskiego nijak dosłuchać się nie mogę...
Jareksz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 17.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareksz » 21.02.2006 15:39

Ja w kwesti hymnu... 8O 8O 8O
Wszystko zależy od wykonania...
Pamiętacie jak E.Górniak wykonała nasz hymn :lol:
Tu można posłuchać hymnu
http://www.wega-star.pl/download/hymny/ ... i/mp3.html
a tu następny link, który wyjaśni co i jak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_wszec ... a%C5%84ski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Chorwacji
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107697
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.02.2006 18:07

Kolego niezawodny - w Alpach nie mają na stokach BYRCYNA :lol:
więc mają wyniki, natomiast u nas niezawodnych :wink: sportowców
bardzo mało - ważne że jest chociaż tu na forum jeden niezawodny :wink:
Pozdrawiam
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 21.02.2006 20:52

Kolega Jareksz zachował czujność obywatelską :wink: więc na Mazurka nie ma jednak co liczyć :( nawet jak Janica jeszcze coś wywalczy (może w gigancie?) No chyba żeby faktycznie Edytka coś zaimprowizowała ale wtedy równie dobrze mogłaby wyjść "Międzynarodówka" więc może lepiej nie.
Co nie zmienia faktu że w TV są ciołki podniecające się z ostatnich lokat naszych olimpijczyków a my medalu nie mamy i mieć nie będziemy, więc pozostaje Janica :wink: Parę dni temu włączyłem TV w trakcie jakiejś transmisji i słyszę triumfalne, spazmatyczne okrzyki dziennikarza z hasłem "historyczny wynik, wiekopomna chwila" itd - pomyślałem fajno jest - pewnie medal mamy (po cichu liczyłem na złoty) a to się okazało że 8-me miejsce naszej biegaczki - podobno faktycznie najlepsze w historii... Więc zamiast szampana spożyłem z wrażenia prostszy i klarowniejszy trunek ku wyciszeniu duszy i pokrzepieniu serc :lol:

P.S.
Tylko nie wmówcie mi jeszcze że HR nie ma biało-czerwonej szachownicy bo się załamię i wypiszę na zawsze z tego forum :?

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Janica Kostelić - szczerozłoty, chorwacki fenomen
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone