Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaki obiektyw do lustrzanki ?

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 04.02.2009 13:37

Problem praktycznie zawsze tkwi w body, przynajmniej Sony miewało takie przypadłości. Regulacja w serwisie w Bremen pomagała skutecznie. Dobrze jest też przestrzelić body przed zakupem z jasnymi szkłami. Moja A700 współpracowała z MAF 50/1,4 , CZ 24-70/2,8 a nawet z AF 70-200 mm F2,8 (D) G SSM. Ja testowałem z moją 50/1,4, Sigmą 28-70/2,8 i Sigmą 100-300/4. 100% trafień w punkt pod warunkiem oczywiście że sam w ten punkt trafię co czasem przy 300 mm oczywistym nie jest :lool:
F-uncia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 432
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) F-uncia » 04.02.2009 15:55

W tej kwestii to naprawdę można sie tylko nerwicy nabawić.
Jak kupowałam 50mm, to za wszelką cenę chciałam przetestować ze 3 egzemplarze i wybrać ten najlepszy, żeby nie było żadnych wątpliwości że nie ma ff/bf. To tak po doświadczeniach z Quantarrayem (ale on rozregulował się po prostu - dlatego też 'no more plastic' w zoomach) - już nawet byłam przerażona, że to wina body, ale porównałam z innym obiektywem.

W każdym razie efekt był taki, że tylko zgłupiałam (albo egzemplarze były po prostu równe), bo w pewnym momencie ciężko stwierdzić czy to jeszcze ostrość czy już nie, zwłaszcza na wyświetlaczu aparatu :roll: Już go nie testowałam na "drabince" :) Po co się denerwować :)
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 04.02.2009 20:51

Rysio napisał(a):...Problem praktycznie zawsze tkwi w body, przynajmniej Sony miewało takie przypadłości. Regulacja w serwisie w Bremen pomagała skutecznie...


Problem FF/BF jest nieraz związany z puszką a nieraz ze szkłem (niestety - o ile mi wiadomo - znacznie częściej :cry: - dlatego właśnie wymyślono mechanizm kalibracji szkieł w body). W zasadzie to problem dotyczy kontroli jakości produkcji w fabrykach sprzętu foto (przede wszystkim obiektywów)...

W każdym razie kalibracja AF w menu body (w razie potrzeby oddzielna dla różnych szkieł) pozwala uniknąć wysyłki do serwisu, który zresztą skalibruje korpus pod jeden obiektyw, co jest nieco bez sensu. Wtedy bowiem - gdy nabywamy nowe jasne szkło z problemem FF/BF w nim tkwiącym - zaczyna się...

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu kłopotów jest zatem... nie używanie jasnych szkieł - metodę tą stosuje od dłuższego czasu i chwalę sobie :mrgreen: .


PZDR
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 04.02.2009 21:09

Mojego Tamrona "trafiłem" za pierwszym podejściem, znajomy za... dziesiątym. Z duszą na ramieniu zmieniałem puszkę, ale i tu okazało się, że jest OK.
To można jakoś przeżyć, ale denerwującym jest fakt, że nawet szkła systemowe potrafią spłatać takiego figla.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 04.02.2009 21:12

volumen napisał(a):Mojego Tamrona "trafiłem" za pierwszym podejściem, znajomy za... dziesiątym...


Volumen, jak będę coś kupował, to pojadę po Ciebie :mrgreen: Skoro masz taką łapkę :wink:

PZDR
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 04.02.2009 21:32

rafał krasoń napisał(a):
volumen napisał(a):Mojego Tamrona "trafiłem" za pierwszym podejściem, znajomy za... dziesiątym...


Volumen, jak będę coś kupował, to pojadę po Ciebie :mrgreen: Skoro masz taką łapkę :wink:

PZDR

Zapraszam, zapraszam :) Przy okazji jakiś plener w Pszczynie zrobimy :D
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 04.02.2009 23:51

rafał krasoń napisał(a):
Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu kłopotów jest zatem... nie używanie jasnych szkieł - metodę tą stosuje od dłuższego czasu i chwalę sobie :mrgreen: .


PZDR


Ja bym system zmieniła, jakbym miała takie cuda uskuteczniać.
O Sigmie wiadomo nie od dziś, że obiektyw obiektywowi nierówny i trzeba "szukać" swojego egzemplarza. Ale jesli tak samo jest z dedykowanymi obiektywami - radę dadzą w serwisie. Jeśli nie - zmiana systemu, bo takie hocki to badziew. No albo body z justowaniem.
F-uncia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 432
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) F-uncia » 05.02.2009 14:15

Hmm, ja podkreślam nie jestem znawcą w kwestii sprzętu - to znaczy interesuję się dopiero jak czegoś dla siebie szukam i wtedy podczytuje różne opinie - ale podobno Tamrony są bardzo nierówne. Sigma nie wiem, mam po prostu uraz, choć sama poleciłam Sigmę znajomej :D, A Tokina była jedna na stanie. Facet powiedział, że następna dostawa będzie po nowym kursie jena, więc dużo drożej, no to przymierzyłam, stwierdziłam że mnie zadawala ta ostrość (zresztą powiedział, że jak by coś to przynieść do nich) i już nie kombinowałam. Jakoś mnie to Made in Japan zachęciło ;) Bo 50tke mam oczywiście China a aparat już sama nie wiem skąd, ale nie Japan :cry:
W każdym razie czytając te różne opinie o "trafianiu" w egzemplarz, postanowiłam, że szkieł nie będę kupować przez internet.

Acha, a podobno szkła Nikonowe są bardzo równe, od "Canoniarza" słyszałam tez, że kity robią lepszy do Nikona niż do Canona, więc chyba obiektywna opinia? ;)

BTW: Jakie filtry polecacie do zoomu szerokatnego? Tzn o polar konkretnie mi chodzi. Muszę jeszcze UV nabyć, bo podatne na uszkodzenia to szkiełko...
W ogóle jak wam się polar sprawdza na takim szerokim kącie? Widziałam jakieś takie śmieszne zdjęcia z polarem, gdzie na niebie była granatowa smuga...
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.02.2009 14:24

Kilka z S10-20 + Marumi

http://picasaweb.google.pl/Ryszard.Mikolaj/ArIOkolice#
i np to
http://picasaweb.google.pl/Ryszard.Miko ... 7863121538
i jeszcze np to
http://picasaweb.google.pl/Ryszard.Miko ... 5218170834

Przy szeroki trzeba niestety uważać bo polar nie zawsze, a w zasadzie najczęściej nie ogarnia całego pola na 10 mm i powstaje wtedy na środku nieba ciemniejsza plama a na rogach jest jaśniej. Generalnie jednak polecam - najlepiej w wersji slim z oczywistych względów
:)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 05.02.2009 14:34

F-uncia napisał(a):...Bo 50tke mam oczywiście China a aparat już sama nie wiem skąd, ale nie Japan :cry: ...

Mój D80 jest Made in Taiwan, a kita już nie mam, ale za to mam do niego szkiełko które nabyłem na alledrogo... gdzieś je tu na forum pokazywałem NIKKOR 28-85 f/3.5-4.5 - stal i szkło Made in Japan za 350 zł :D, a jest to szkiełko przeznaczone do pełnej klatki :D także pasuje mi też i do F65 ;)
F-uncia napisał(a):...
W ogóle jak wam się polar sprawdza na takim szerokim kącie? Widziałam jakieś takie śmieszne zdjęcia z polarem, gdzie na niebie była granatowa smuga...

Obrazek

Czy takie :?: ;).

Na to nie ma rady. Kwestia szerokości pola widzenia obiektywu, dla każdego jednego kąta padania promieni słonecznych trzeba inaczej ustawić polara więc tutaj nic się polarem nie wskóra :(

Pozdrav :papa:
F-uncia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 432
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) F-uncia » 06.02.2009 12:34

Leszku, tak o to chodziło, ale ta twoja smuga to malutka :D

Ja mam zakres 12-24 ;) Więc 10 powiedzmy mnie nie dotyczy ;)
Do jakiej ogniskowej taka smuga może powstawać?

A w ogóle jakiej firmy polecacie filtr polaryzacyjny?

Bo UV to w sumie chyba już wybrałam - HOYA HMC... Dobry będzie? Pytam, bo ja nigdy filtrów nie używałam to się nie znam :oops:


W ogóle już się nacięłam, że za dużo promieni słonecznych łapie mi to szkło. Naprawdę trzeba uważać. Do wakacji potrenuję ;) Muszę się na jakiś plener po mieście wybrać, tylko nie ma kiedy :cry: Na razie tylko okoliczne lasy opstrykałam ;)

Przypomniało mi się, mój Nikon też tajwański.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 06.02.2009 12:59

F-uncia to zdjęcie było robione obiektywem 17-35 na pełnej klatce bo to z negatywu :D czyli 17mm dokładnie bez żadnego przeliczania, a jeśli Ty masz obiektyw 12-24 do D80 to masz węziej bo 18 mm dla naszej matrycy także bardzo podobnie będą zdjęcia z polarem wychodziły ;)

Pozdrav :papa:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 07.02.2009 07:59

Sprawiłem sobie nowe szkiełko
Nikkor 50 1,4 AF-S
Zrobiłem na szybko porównanie z starszą wersję N 50 f1,8

Oba zdjęcia zrobione na samowyzwalaczu + statyw
to samo body, f1,8 ISO200
Obróbka ograniczona do wyostrzania po zmniejszeniu.
Zastanawia mnie skąd taka róznica? Wyglada na przynajmniej + 0,7 EV na korzyść N 50f1,4

Obrazek Obrazek
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 07.02.2009 11:25

Czytałem "gdzieś kiedyś" o pentaxie 70/2.4, że tak naprawdę to szkło ma jasność 2.8 (jest to chyba związane z rzeczywistą przepustowością światła - ale nie upieram się).

Może ten nikkor 50/1.8 ma podobnie :wink: Możliwe też, że listki przesłony nie pracują jak należy.

Swoją drogą to 50/1.4 - miodzio.

Arek, tak w ogóle to po Twoich ostatnich zakupach muszę Cię shejtować:

:lol: I Hate You!!!!!!! :lol:

PZDR
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 07.02.2009 11:32

arekwroc napisał(a):Sprawiłem sobie nowe szkiełko
Nikkor 50 1,4 AF-S
Zrobiłem na szybko porównanie z starszą wersję N 50 f1,8

Oba zdjęcia zrobione na samowyzwalaczu + statyw
to samo body, f1,8 ISO200
Obróbka ograniczona do wyostrzania po zmniejszeniu.
Zastanawia mnie skąd taka róznica? Wyglada na przynajmniej + 0,7 EV na korzyść N 50f1,4

Nie wiem dlaczego tak jest. Ciekawe, że zdjęcie z N 1.4 ma czas 1/10 sekundy, a z N 1.8 1/8 sekundy. Różnica niewielka, ale zdjęcie z krótszym czasem jest jaśniejsze.
Z drugiej strony - zdjęcie z N 1.8 wydaje się mieć troszkę większą GO. Ma też chyba ładniejszy bokeh - spójrz na kółeczka na ciemnym tle z lewej strony zdjęcia. W N 1.8 jest regularne kółeczko, w N 1.4 jest spłaszczone.
Ale to już jest aptekarstwo i kwestia gustu;)
Gratuluję zakupu :) Mi po głowie chodzi N 85mm :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jaki obiektyw do lustrzanki ? - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone