Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak się dogadać z Chorwatami?????

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Basia2005
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 28.06.2005
Jak się dogadać z Chorwatami?????

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basia2005 » 29.06.2005 17:06

2 lipca jadę pierwszy raz do Chorwacji. Mam pytanie: jak się dogadać z Chorwatami? Łatwo? Czy łatwo rozumieją Polaków? Za odpowiedź z góry dziękuję :D
lutka
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 27.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) lutka » 29.06.2005 17:16

Wiekszosc Chorwatow, ktorych znam to poligloci.Fakt, ze zyja w turystycznym kraju, obliguje ich chyba do nauki jezykow.Najlatwiej chyba porozumiec sie z nimi po agielsku i niemiecku, ale na polskie slowa tez reaguja.Sa przyzwyczajeni do polskich turystow, wiec bez problemu mozna probowac porozumiec sie po polsku.Slowka czeskie i rosyjskie tez mile widziane.
tata ady
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 27.06.2005
odp. chorwacki - polski

Nieprzeczytany postnapisał(a) tata ady » 29.06.2005 17:45

Jezyk chorwacki moim skromnym zdaniem jest dla nas Polaków (szczególnie tych co liznali ruskiego) bardzo przyjazny, tam gdzie ja latam niema raczej problemów z porozumieniem sie - no chyba ze temat trudny i słownictwo wyszukane. Po dwóch dniach załapiesz podstawowe zwroty i bedziesz wiedział jak sie porozumieć np w sklepie. Chorwaci to wspaniały naród, rozumieją że nie każdy rozumie ich język (w przeciwieństwie do nas Polaków, Niemców itd). Istotną sprawą jest fakt ze kiedy potrafisz coś powiedzieć po chorwacku szybciej udaje ci sie nawiązać przyjanzne stosunki. Moim zdaniem milo jest nawet kalecznie ale zawsze zwrócić sie do kogoś w jego ojczystym języku - a szczególnie w chorwacji zauwarzyłem ze to jest bardzo mile widziane. Rozmówki Polsko_chorwackie to podstawa ....
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 29.06.2005 19:14

Wszędzie dogadasz się po niemiecku,a nasze próby rozumienia chorwackiego/mówienia po chorwacku cieszą w równym stopniu nas i gospodarzy.
daro_
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 30.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daro_ » 01.07.2005 20:45

]
Ja nie miałem żadnych problemów,popijając rakije mozna dogadać sie w każdym języku nawt na migi..A tak poważnie to oni nas dużo rozumieja,język jest dosć podobny i myśle ze nie będziesz miała problemów.Pozdrawiam i życze miłych i ciekawych konwersacji.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 05.07.2005 13:18

....najlepsza metoda jest jak chorwaci z Polkamy
darek552
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 08.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek552 » 08.07.2005 17:57

Z Chorwatami można się dogadać po włosku .Dużo Chorwatów zna ten język co mnie zaskoczyło, po niemiecku i po angielsku.Ja porozumiewałem się po angielsku z moim gospodarzem i nie było problemu.Dużo młodzieży zna bardzo dobrze angielski co sam sprawdziłem.Ze starszą generacją jest gorzej i w wypadku nie zrozumienia nie ma co dalej prowadzić konwersacji.Chorwacki jest tylko bardzo mało podobny do polskiego i prowadzenie rozmowy z Chorwatem po polsku jest trudne.Lepiej przejść od razu na niemiecki lub angielski lub włoski.

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jak się dogadać z Chorwatami?????
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone