Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ile KosztujĄ Wakacje-porÓwnanie Czech, Chorwacji, Andaluzji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Ile KosztujĄ Wakacje-porÓwnanie Czech, Chorwacji, Andaluzji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 19.03.2011 13:56

Czas pomyslec o wakacjach. :)
Siędzę sobie i liczę, ile takie przyjemności kosztują, jeśli się organizuje wyprawę samemu.

Policzyłem 3 warianty.
Założenia:
- jedziemy autem, które spala (na trasie ) 5,5 l / 100 km
- benzyna/ON kosztuje 5 zł / litr
- Euro jest po 4 zł
- jako punktu startu w Polsce przyjąłem Kraków

Koszta obejmują:

- cenę benzyny/ON tam i z powrotem

- ceny winietek/opłat za autostrady (UWAGA: W WARIANCIE ANDALUZJA WYBRAŁEM TRASĘ Z OMINIĘCIEM DRÓG PŁATNYCH.)

- cenę benzyny na poruszanie się już na miejscu od atrakcji do atrakcji (Inaczej mówiąc, robimy sobie gdzieś bazę i z tego miejsca codziennie przemieszczamy się do jakiejś atrakcji w pobliżu. Przyjąłem uproszczenia, że dla każdego z trzech wariantów trzeba codziennie zrobić 200 km (czyli 100 km w jedną stronę i 100 km z powrotem).

- cene noclegów dla 2 dorosłych i 2 dzieci powyżej 6 lat w namiocie
a) wariant Andaluzja: 22 noclegi po 150 zł (kemping)
b) Chorwacja: 16 noclegów po 120 zł (kemping)
c) Czechy: 16 noclegów po 120 zł (kemping) - tutaj pewnie można by znaleźć coś poniżej tej kwoty, albo dochodząc do 150 zł znaleźć kwaterę

- cenę map i przewodników (sam z reguły kupuję 4 przewodniki, bo w każdym są trochę inne informacje.) Przyjąłem kwotę 200 zł.

OTO CO WYSZŁO:

1) Czechy. Koszt: 3 400 zł
Baza 1 około 7 dni: gdzieś przy granicy Polska-Czechy-Niemcy (dobry punkt, aby zwiedzić Czeską Szwajcarię, Czeski Raj, Drezno, Praga).
Potem przejazd gdzieś do Bazy 2 w okolicy Ceskich Budejovic.
Baza 2 około 7 dni (można wyskoczyć do Cesky Krumlov, Kutna Hora, Telc, Zelena Hora, aby wymienić tylko kilka z listy UNESCO...) [Na marginesie: Czechy choć 4 razy mniejsze od Polski, mają taką samą liczbę zabytków na liście UNESCO, czyli 12.]

2) Chorwacja - Dalmacja. Koszt 3700 zł
Z 16 noclegów wliczonych w koszta, po jednym w każdą stronę trzeba raczej przeznaczyć na przejazd.
Przez Słowację da sie wybrać bezpłatne drogi i dużo nie nadrobić, nie płacąc winietki.

Baza 1 około 7 dni gdzies poniżej Zadaru (Stąd wybrac się można do m.in. do Paklenicy, Krk, Zadar, Split, Sybenik, Park Narodowy Kornati, wyspa Pag, itd.)

Baza 2 około 7 dni gdzies miedzy Split i Dubrovnik (Stąd wybrac się można do m.in. do
Split, Dubrovnik, delta Neretvy, Mostar/Sarajevo, wyspy Hvar, Korcula, Mljet, Czarnogóra, itd.)

2) Andaluzja. Koszt 6 000 zł. Jeśli decydujesz sie skorzystać z dróg płatnych, dorzuć sobie około 850 zł. Skrócisz sobie wtedy drogę o mniej więcej dzien jazdy w każdą stronę, ale kosztem Carcassonne, albo jednego dnia w Barcelonie. :)

Tu pamiętajmy policzyłem 22 noclegi, a nie 16 jak w przypadku wariantu Czechy i Chorwacja. Dlaczego? Ano, aby się nie zamęczyć po drodze.

Stąd wariant ten obejmuje 5 noclegów po drodze, z tego 2 w Carcassonne, aby obejrzeć to cudo, 11 noclegów na miejscu w Andaluzjii, oraz 6 noclegów w drodze powrotnej, z tego 4 w Barcelonie, aby zobaczyć też miasto Messiego. :D

Baza w Andaluzjii nie nad morzem, (nie po to sie cżłowiek tyle wlecze i płaci, żeby na piasku siedzieć :P), ale gdzieś miedzy Granadą, a Sewillą, aby wszędzie było w miarę blisko. Stad sobie wybieramy oczywiście, co chcemy: Granadę, Sewillę, Cordobę, białe puebla, Sierrra Nevada, Gibraltar, Kadyks, Park Narodowy de Donana, Ronda, itd.).

CENY NIE OBEJMUJĄ:
- jedzenia (zakładając, że będziesz gotował sobie na kempingu, można obliczyć sobie ile wydajesz w domu przez ten okres i dla świętego spokoju dorzucić 20%-30% od tej kwoty. Z doświadczeń w ciepłym klimacie wychodzi mi, że przez cały dzień najchętniej bym jadł ... lody). Należy też sie zastanowić, czy warto jechać do Hiszpanii i wrócić z kulinarnymi wspomnieniami barszczu z proszku? :)

- komunikacji miejskiej (Barcelona, Sewilla - raczej nie do uniknięcia)

- opłat za parkingi - Z reguły jak tylko nie boisz sie przejść około 30 minut więcej, to uda ci się uniknąć ich - po prostu wjeżdżasz do strefy parkingowej, a potem ... zawracasz i zatrzymujesz się zaraz jak się skończy. :) Spacer po nieuczęszczanych turystycznie częsciach miasta jest też ciekawy. Jeśli całe miasto jest strefa parkingową (np. Budapeszt, auto zostawiamy pod TESCO)
Leniwi/wygodni/bogaci powinni dorzucić sobie po 50 zł dziennie na parkingi.

- wstepy do atrakcji turystycznych

I to są już poważne kwoty. Ważne zabytki wychodzą dla rodziny w okolicy 100-150 zł. Jeśli są dwa w miescie to już masz 300 zł. A takie Sewille, Granady, Barcelony mają więcej niż dwa.

Załóżmy, że narzucisz sobie ograniczenia, możemy przyjąć minimum

- 100 zł na dzień na Czechy[jednak są tańsze!] (za 14 dni 1400 zł )
- 200 zł na Chorwację, (za 14 dni 2800 zł ),
- 360 zł na Andaluzję razem z Carcassonne i Barceloną ( 5 040 zł (tak, tak! :D tak zwane wycieczki fakultatywne, które nigdy nie są w cenie wyjazdów z biur podróży :) ) , za 14 dni, bo reszta zejdzie na drogę.). [Na marginesie, Nie wszystko kosztuje 100-150 zł. I tak z szybkiego rzutu okiem na niektóre strony internetowe: pokaz tańca koni andaluzyjskich dla rodziny kosz ok 250 zł, 2 godzinna wycieczka stateczkiem aby zobaczyć delfiny i wieloryby koło Gibraltaru około 450 zł, pokaz flamenco (za to zapłacisz juz kartą Mastercard)... :diabel2: A byc tam i nie zobaczyć tego...?]

No i teraz możemy dodać te kwoty za zwiedzanie do tych sum które podałem wczeqśniej:

1) CZECHY - 4800 ZŁ (koszt na osobę* 1200 zł )
2) CHORWACJA - DALMACJA - 6500 ZŁ (koszt na osobę 1625 zł )
3) ANDALUZJA - 11 040 ZŁ (koszt na osobę 2760 zł )
* Pamiętajcie, że dwie z tych czterech osób to dzieci powyżej 6 lat, a nie dorośli! Często dziecko do 6 lat, nie płaci w wielu atrakcjach turystycznych. Dla dzieci taniej liczone są też noclegi.


Aha, i nie zpomnijcie dodać jeszcze te 20-30% od tego co w domu wydajecie na jedzenie (nie dodawajcie całej stawki za jedzenie, bo przecież i tak byście to zjedli, tylko, że w domu) i dorzućcie sobie po 30 zł na dzień na kawę - jak sie daleko parkuje i tyle zwiedza, to trzeba sobie sił czymś dodać. :D

Dość łatwo dorzucić poprawki do tych wyliczeń, gdy chce się jeść obiadki na mieście lub spać w lepszym standardzie.

No, to w ten sposób będziecie już mogli ocenić czy denerwować się czy nie, gdy sąsiad mówi Wam o swoich wakacjach. :P

**Autor nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za te wyliczenia jeśli kasa skończy ci się szybciej i wrócisz z torbami. :)
Ostatnio edytowano 16.06.2011 04:53 przez DarCro, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.03.2011 14:31

Tyle,że najtansza benzyna w Europie czyli w Polsce (nie licząc tego co na wschodzie) juz przekracza 5 złotych i nic nie wskazuje ,żeby w wakacje była tansza.
Czyli rozsądniej byłoby przyjąc średnią 6-7 zlotych za litr.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 19.03.2011 14:45

OK.
Przy 6 zł, do Czech dorzucamy 240 zł, do Chorwacji 280 zł, do Andaluzji 490 zł.
Przy 7 zł, ... nie będe dobijał ... :-)
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 19.03.2011 14:48

:) ja mogę tylko pogratulować auta które pali 5,5 litra benzyny przy pełnym załadunku ( jaki zapewne trzeba mieć ,żeby mieszkać na kempingu :) )
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 19.03.2011 15:00

To jest ON, nie benzyna. Skoda Octavia.
I na trasie, przy ok. 90 km/godz., schodzi do 3,9 l/100 km przy pełnym załadunku. (Jest trochę podrasowana chipem.)
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 19.03.2011 15:04

DarCro napisał(a):To jest ON, nie benzyna. Skoda Octavia.
I na trasie, przy ok. 90 km/godz., schodzi do 3,9 l/100 km przy pełnym załadunku. (Jest trochę podrasowana chipem.)



Tylko to do ilu zejdzie przy takiej jeździe nie jest wymiernikiem średniego spalania przez cały wyjazd :) chociaż wiem ,że auta niektóre potrafią mało palić, co nie zmienia faktu ,że dla mnie jazda 90 km/h autostrada to męczarnia :) tak samo zresztą po zwykłych drogach.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 19.03.2011 15:15

Średnie mi wyszło przy jezdzie do Chorwacji tak jak napisalem: 5,5 l.

Znaczna część trasy do Chorwacji przez Polskę, Słowację i Węgry jest do pokonania drogami, które nie są autostradą i można śmiało 90 km, więc potem jak w Chorwacji jadę 130-150 km/h, to mi sie "wyrównuje" do 5,5 l
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.03.2011 16:13

DarCro napisał(a):Średnie mi wyszło przy jezdzie do Chorwacji tak jak napisalem: 5,5 l.

Znaczna część trasy do Chorwacji przez Polskę, Słowację i Węgry jest do pokonania drogami, które nie są autostradą i można śmiało 90 km, więc potem jak w Chorwacji jadę 130-150 km/h, to mi sie "wyrównuje" do 5,5 l


Da się, potwierdzam - Skoda Octavia II 1,9
W tamtym roku przejechałem do Cro i na miejscu ca. 2500 km. Prędkości nieco wyższe niż wyżej opisane i średnia z całych wakacji 5,3 l/100 km (2 osoby i auto załadowane w sposób umiarkowany).
Radoo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radoo » 19.03.2011 16:51

Może tak zamiast szukać dziury w całym zajmiecie się merytoryczną częścią tematu? Ewentualne zmiany cena paliw i średnie spalanie każdy przeliczy na swoje potrzeby.

Jak dla mnie bardzo fajne zebranie danych i ich opracowanie (oczywiście wszystko "potencjalnie").

Więc odpuśćcie sobie nabijanie ilości postów uwagami nie na temat i nie wprowadzającymi niczego wartościowego do dyskusji.

Uznanie dla DarCro! :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.03.2011 17:01

Radoo napisał(a):....Więc odpuśćcie sobie nabijanie ilości postów uwagami nie na temat i nie wprowadzającymi niczego wartościowego do dyskusji.

Uznanie dla DarCro! :)


Jestem na tym forum "chwil kilka" i w dupie mam nabijanie postów.
Odpowiedziałem w sprawie wątpliwości dotyczących kalkulacji kosztów przejazdu podanych przez DarCro Panie Mądraliński :!:
Radoo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radoo » 19.03.2011 17:33

slapol napisał(a):Jestem na tym forum "chwil kilka" i w dupie mam nabijanie postów.
Odpowiedziałem w sprawie wątpliwości dotyczących kalkulacji kosztów przejazdu podanych przez DarCro Panie Mądraliński :!:


Mimo, że pisałem zaraz po Twoim poście to nie zwracałem się do Ciebie. Przecież Twój post dotyczył potwierdzenia faktu, że da się uzyskać założone spalanie. Nie rozumiem Twojego zdenerwowania.
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 19.03.2011 17:55

Slapol
Dołączył: 06 Apr 2003

ja
Dołączył: 25 Apr 2004

więc raczej nabijaczami postów nie jesteśmy.

Niestety cena benzyny w europie będzie do wakacji spokojnie na poziomie 6 zł, http://www.e-petrol.pl/index.php/notowa ... liw-europa
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.03.2011 18:48

Radoo napisał(a):
slapol napisał(a):Jestem na tym forum "chwil kilka" i w dupie mam nabijanie postów.
Odpowiedziałem w sprawie wątpliwości dotyczących kalkulacji kosztów przejazdu podanych przez DarCro Panie Mądraliński :!:


Mimo, że pisałem zaraz po Twoim poście to nie zwracałem się do Ciebie. Przecież Twój post dotyczył potwierdzenia faktu, że da się uzyskać założone spalanie. Nie rozumiem Twojego zdenerwowania.


Sorki, może rzeczywiście zbyt nerwowa reakcja, ale związana zapewne z "nabijaczem postów", do którego się nie poczuwam... :wink: :lol:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 16.06.2011 04:54

Wygląda, że benzyna nie będzie jak strasznie stała w te wakcje. Ktoś się orientuje ile TERAZ kosztuje w Chorwacji?
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 16.06.2011 04:56

DarCro napisał(a):Wygląda, że benzyna nie będzie jak strasznie stała w te wakcje. Ktoś się orientuje ile TERAZ kosztuje w Chorwacji?


http://www.hak.hr/info/cijene-goriva/
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Ile KosztujĄ Wakacje-porÓwnanie Czech, Chorwacji, Andaluzji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone