Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Iž, Rava

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015
Iž, Rava

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 26.01.2020 23:16

Iž, Rava, dwie wyspy w Archipelagu Zadarskim, pomiędzy Uglianem i Dugim Otokiem. Połączenia promowe ze światem (czyli z Zadarem) zapewniają Jadrolinija i G&V Line.
• Iž - powierzchnia 16,51 km2, długość wybrzeża 35,222 km, ludność 557
• Rava - powierzchnia 3,63 km2, długość wybrzeża 15,995 km, ludność 117
Na większej z tych wysp "nasi tu byli" i nawet powstała relacja na forum: W wyżu czy niżu, spacery i leniuchowanie na Ižu (2013)
... i właściwie to tyle, co udało mi się znaleźć.

Może ktoś jeszcze wie coś? Coś co pomogłoby lepiej zastanowić się nad tymi wyspami, coś co pomogłoby wybrać na kilkudniowy pobyt (bez auta) jedną z nich. Szczególnie interesują mnie kwestie t.zw. plażowania - na Ižu "da się", ale gdy patrzę na mapę Ravy... to sam nie wiem.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 03.02.2020 10:05

Wyślij do autorki tamtej relacji, do Danusi wiadomość prywatną, lub skomentuj jej relację, bo myślę, że może tutaj do tego działu rzadko zagląda i nie widzi Twojego wpisu, a może jeszcze jakieś pomysły będzie miała, które niekoniecznie umieściła w swojej relacji...
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 03.02.2020 22:00

Dzięki za typ :)

A z pytań/zagadnień: czy podróżował ktoś z V. Iżu na wysepkę Rutnjak? Ile kosztuje taxiboat i czy łatwo coś takiego "złapać"/"zorganizować" czy może trzeba się naszukać po porcie i znajomych znajomych znajomych godpodarza/ribara/itp.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 24.09.2020 19:56

Z obserwacji:


Warunki do plażowania w okolicach Veli Iž są takie sobie. Główne miejsce to spore betonowe molo u wejścia do zatoki, na jej płn. stronie. Natomiast miejscowi lubią zażywać kąpieli morskich i słonecznych przy mini molo, miej więcej w połowie drogi między zat. V. Iž a zat. Maslinčica (44.054999, 15.110989) - kilka razy tamtędy przechodziłem i był tam mini-tłum... w sumie to nie wiem dlaczego, bo miejsce takie sobie.
Coś takiego jak taxi-boat na wysepkę Rutnjak nie istnieje. W porcie nie widziałem też ani jednego statku czy łódki, który ogłaszał by się z ofertami typu fish-picnic, czy objazdówka (raczej obpływówka) wzdłuż wybrzeża, czy od plaży do plaży.
Pieczywo do wyboru w piekarni to francuz, albo francuz, ewentualnie francuz w wersji graham.

Rava
Nie miałem okazji na tej wyspie być na plaży z prawdziwego zdarzenia, chociaż chyba jedną z daleka widziałem. Znajduje się w zat. Ivanoševica (tu: 44.027358, 15.070532), może jakaś ścieżka do niej by się znalazła, choć z mapy to nie wynika. Poza tym miejsca z łatwym dostępem do morza używane są jako kotwicowiska, nie posiadają ładnych, a na pewno czystych plaż (sporo śmieci, może z jachtów?). Jedyne rozsądne miejsca do opalania się i kąpieli to pas skałek między zatokami Grabačina i Grbavac, mniej więcej tutaj.
Sklep we wsi Rava namierzyłem jeden jedyny (Sonik), czynny w godz. 8-11, 17-20, pomimo, że malutki, to można płacić kartą.

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone