Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Helen w Holandii

Amsterdam jest miastem zbudowanym na wodzie, często nazywa się go Wenecją Północy. Jest tu ponad 100 kanałów, 100 sztucznych wysp i około 1200 mostów! Holendrzy posiadają 16 milionów rowerów, czyli po jednym dla każdego mieszkańca. W Holandii działa największa liczba muzeów na całym świecie – prawie 1000.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15680
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2016 13:58

Uwielbiam latarnie morskie, a ta jest przepiękna: smukła i wyrazista. Szkoda tylko, że okolica tuż nadmorska taka dla mnie nie pasująca do latarni.

Ale fajną drogą jechaliście, że wiatraki tuż przy niej były. Nam się tak nie udało :(
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 10.08.2016 23:47

no i proszę - w Holandii też można fajnie spędzić wakacje.

Fajni ci serowi gondolierzy 8)

pozdrawiam
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2016 10:36

Mikeee napisał(a):no i proszę - w Holandii też można fajnie spędzić wakacje.

Fajni ci serowi gondolierzy 8)

pozdrawiam


Hej, hej, pewnie, w sumie to wszędzie można :)

Witam i pozdrawiam
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2016 10:58

Jedziemy dalej. Cały czas poruszamy się po Noord Holland, prowincja ta oblewana jest od zachodu przez wody MOrza Północnego, od wschodu zaś dwóch jezior: Markermeer i IJsselmeer. Przez te jeziora prowadzą dwie groble, które umożliwiają połączenie z drugim brzegiem zatoki, bez konieczności objeżdżania połowy kraju ;) .

Tak to wygląda:

ssss.jpg


Den Helder mijamy wysiadając tylko na chwilę przy Muzeum Marynarki Wojennej , żeby rzucić okiem na wielki okręt podwodny HNLMS Tonijn, który widoczny jest już z drogi.

IMG_4674.JPG


Z Den Helder odpływają promy na pobliską wyspę Texel, która jest pierwszą z grupy Wysp Zachodniofryzyjskich. Mijamy sznur aut, czekających na przeprawę, a ja wzdycham, po gdzieś tam w kolejce tych wysepek, jako pierwsza niemiecka patrząc od zachodu, leży moje Borkum z czasów studenckich.

Na wschodniej stronie tej części Holandii przewodnik poleca odwiedzić min. Medemblik i Enkhuizen, pomijamy te miejscowości, gdyż podczas pobytu w Alkmaar mąż zobaczył plakat informujący o mającym się odbyć w Medemblik zlocie samochodów zabytkowych, więc będziemy tu niedługo wracać. Kierujemy się na Edam poświęcając nieco uwagi krajobrazowi - zamiast wiatraków teraz wszędzie są... krowy :D

IMG_4686.JPG
IMG_4685.JPG
IMG_4684.JPG
IMG_4683.JPG
IMG_4676.JPG


Zawołane przychodzą i pozują :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 11.08.2016 11:11

Jak są sery, to muszą być i krowy. :wink:
Z przyjemnością podpatruję Holandię w Twej relacji. :)
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2016 12:17

Nefer napisał(a):Jak są sery, to muszą być i krowy. :wink:
...


Dokładnie :D

Droga do Edam zajmuje nam niecałą godzinkę, no i jednocześnie przybliża nas do domu. Po wizycie w Almaar i tłumach ludzi jakie tam były sądziłam, że w miasteczku o takiej nazwie jak Edam też będzie sporo ludzi. Czekała nas niespodzianka, Edam był senny, pusty i zupełnie pozbawiony turystów. Ożywa zapewne w środy, gdy odbywa się tam targ serów, no ale dziś był piątek. Tak więc warto rozważyć, czy chce się oglądać serowe show, czy rozkoszować bardzo urokliwym miasteczkiem w totalnej ciszy :D . Edam nas zachwycił. Miasteczko pełne jest urokliwych domków, mosteczków, zadbanych ogródków. Sercem jest Damplein, plac z wybrzuszonym szerokim mostem przerzuconym nad kanałem Voorhaven.

IMG_4693.JPG


Na placu stoi ratusz w stylu Ludwika XIV, tuż obok znajduje się śliczny budynek muzeum , który jest jednocześnie najstarszym ceglanym domem w Edamie. Jak wiele starych budynków w Holandii pochyla się na bok, co związane jest z podmokłym terenem, na którym z mozołem te domy były stawiane, często na palach.

IMG_4691.JPG


Kanał Voorhaven

IMG_4692.JPG


Nad kanałem znajduje się sklepik, można tam znaleźć i sery i pamiątki, można zjeść 'broodjes' czyli przeróżne bułki, czy wypić kawę, stolików nie ma, ale są ławki nad kanałem.

IMG_4714.JPG
IMG_4694.JPG


Zauważamy 'koffie + croissant' za 2,50 euro.
Croissanty się skończyły :( , ale przemiły pan ze sklepiku zamiast nich dał nam miseczkę nadziewanych czekoladek :) :) .... i policzył za kawę po 1,70 euro 8O, czekoladki gratis . Rozkoszujemy się więc chwilą nad kanałem... takie chwile lubię i wspominam najcieplej.

IMG_4713.JPG
IMG_4712.JPG


Edam jest śliczny, chociaż malutki.

IMG_4704.JPG
IMG_4701.JPG
IMG_4700.JPG
IMG_4699.JPG
IMG_4698.JPG


Budynki w Holandii są wąskie, gdyż ceny ziemi zawsze były wysokie budowano je wąskie a wysokie, u szczytu często znajduje się hak umożliwiający wciąganie np. mebli na wyższe piętra, gdyż siłą rzeczy klatki schodowe są wąskie.

IMG_4706.JPG


Wszechobecne hortensje
IMG_4709.JPG


i kanały
IMG_4710.JPG

IMG_4718.JPG


Edam wart jest odwiedzenia bez dwóch zdań, parking bodajże do 2h godzin gratis , tekturowy zegar do kupienia w sklepie z pamiątkami, kupiliśmy, ale już nam się więcej nie przydał - 2 euro.

ggg.jpg


Rzut oka za siebie i mostkiem wracamy na parking.
IMG_4719.JPG

IMG_4720.JPG


Przed powrotem do domu czeka nas jeszcze jedno, bardzo ładne miejsce.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.08.2016 12:22

... muszę przyznać, że te małe miasteczka które pokazujesz robią duże wrażenie i przypominają mi trochę duńskie miasteczka - super, bardzo lubię takie klimaty ... :) ...
Pozdrawiam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107697
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.08.2016 12:30

helen napisał(a):
Nefer napisał(a):Jak są sery, to muszą być i krowy. :wink:
...


Dokładnie :D


Holenderka z wymionami :wink:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 11.08.2016 12:48

Edam sprawia bardzo miłe wrażenie, a że było pusto - to jak dla mnie dodatkowa zaleta :) .

Ciekawe umaszczenie mają krowy rasy Lakenvelders (w linku wstawiony przez Janusza) :wink: .
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2016 13:03

Swietne są :-) :-) dzięki Janusz, tak czułam, że to są modelki.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107697
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.08.2016 13:12

helen napisał(a):Swietne są :-) :-) dzięki Janusz, tak czułam, że to są modelki.

Przy okazji dowiedziałem się, że mają cztery żołądki :roll: 8O
Strasznie drogie w żywieniu te modelki :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.08.2016 13:14

Najbardziej z serów żółtych lubię Edamski :D A tu jeszcze okazuje się, że Edam taki śliczny! :mrgreen:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2016 14:08

Zapomniałabym: w Edamie dorwałam pomnik tragarzy sera :D

IMG_4696.JPG


Z Edamu jedziemy do Marken

ggghh.jpg


IMG_20160722_181716.jpg
IMG_20160722_181757.jpg
IMG_20160722_181918.jpg

Za stroną navtur.pl
Marken to niewielka wioska rybacka w północnej Holandii, położona nad jeziorem Markermeer, około 20 km w kierunku północno-wschodnim od centrum Amsterdamu. Do 1957 roku była ona odizolowaną od reszty świata wyspą, której mieszkańcy zajmowali się jedynie rybactwem. Wtedy to została połączona krótkim odcinkiem tamy z lądem stając się integralną częścią półwyspu. Tak długa separacja sprawiła, że wykształciła się w Marken odrębna kultura oraz osobny dialekt języka holenderskiego. Obecnie inność mieszkańców oraz różnice w kulturze są wykorzystywane jako atrakcja turystyczna.
Historia osadnictwa na wyspie sięga XIII wieku, kiedy to osiedlili się tu mnisi przybyli z Fryzji. Sama wyspa powstała w wyniku erozji gleb torfowych, co z kolei spowodowało oderwanie jej od stałego lądu. Aby ochronić domy przed zalewającą ten teren wodą, umieszczono je na palach, a wokół wyspy zbudowano liczne groble. Mieszkańcy Marken postanowili jednak jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed wodą, tworząc sztucznie usypane pagórki (terpy), na których zbudowali swoje domy. Na przestrzeni wieków miejscowa ludność żyła i utrzymywała się głownie w połowy ryb. Sytuacja ta trwała aż do 1932 roku, kiedy to wybudowano tamę Afsluitdijk, która doprowadziła do drastycznego spadku przychodów z rybołówstwa.

Obecnie Marken stanowi żywy skansen z charakterystycznymi zielono-czarnymi drewnianymi domkami wybudowanymi na sztucznie usypanych wzgórzach zwanych potocznie terpami. Zachował się tu także dawny podział na dwie dzielnice: skupiającą się wokół kościoła dzielnicę Kerkbuurt, oraz leżąca w sąsiedztwie portu Havenbuurt.


Tyle teorii :D

Droga przez groblę doprowadza do parkingu, gdzie oprócz opłaty za postój auta naliczana jest jeszcze jakaś turystyczna taxa, płaci się za ilość osób.

Na teren wioski wchodzi się oczywiście przez mosteczek

IMG_4725.JPG


I żeby nie było, że tylko krowy są w Holandii, spotykamy i inne kopytne:

IMG_4726.JPG
IMG_4731.JPG


Wioska jest urocza, można spacerować bez końca:
IMG_4728.JPG
IMG_4730.JPG
IMG_4733.JPG
IMG_4734.JPG
IMG_4735.JPG
IMG_4737.JPG
IMG_4738.JPG
IMG_4742.JPG
IMG_4747.JPG
IMG_4749.JPG
IMG_4751.JPG
IMG_4752.JPG


Czyżby jeszcze ładniejszy garaż niż nasz?
IMG_4753.JPG


IMG_4732.JPG
IMG_4755.JPG


Były sery, krowy, wiatraki, czas na .. chodaki, zaraz przy wyjściu z parkingu znajduje się sklep i wytwórnia chodaków, można załapać się na pokaz ich produkcji, przymierzyć drewniane buciki i zakupić pamiątki.

cdn...
Załączniki:
IMG_4770.JPG
IMG_4769.JPG
IMG_4758.JPG
IMG_4756.JPG
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107697
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.08.2016 14:18

Widzę, że pojawiły się nieśmiało tulipany...
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 11.08.2016 14:25

Janusz Bajcer napisał(a):Widzę, że pojawiły się nieśmiało tulipany...


nieśmiało.. show skradły im chodaki, a tak chciały się upodobnić i też były drewniane ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Holandia - Nederland

cron
Helen w Holandii - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone