Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fototechniki

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 10.03.2011 22:39

1 mega to bardzo dużo, czyli raczej obróbka.

Kadr fajnie przestrzenny, przyjemne światło - brakuje tylko motywu 8) , cienie miejscami za smoliste, no i te przejścia tonalne. Dwie ostatnie rzeczy to można jednak spokojnie poprawić :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.03.2011 22:46

Rafał K napisał(a):1 mega to bardzo dużo, czyli raczej obróbka.

Masz rację. Przeliczyłem juz sobie.

Rafał K napisał(a): brakuje tylko motywu 8)

Dlaczego?
Myślałem, że takie ładne i łagodnie falujące prowadzenie wzroku w samo centrum kadru przez większość składowych, to buduje pewien motyw.
Jeżeli już miałbym się do czegoś przyczepić, to raczej do pewnej niekonsekwencji w ułożeniu cieniów.

Ale to już można by mnie czepialskim nazwać :twisted:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.03.2011 22:48

weldon napisał(a): Nie myślałeś, żeby spróbować 360 stopni zrobić?


Na razie nie, bo by mi się w głowie zakręciło. :lol:

Za radą Rafała sprawdziłem, w którym momencie te gówienka się pojawiły. Takie proste, ale jakoś na to nie wpadłem. :oops:
Otóż są one już na surowym RAWie. Pytanie jest takie: jeśli na zdjęciach pokazały się tu i ówdzie flary (wystemplowane :wink: ), to czy te "efekty" mogły powstać na skutek promieni słonecznych padających z boku na obiektyw? Zapomniałem go osłonić.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.03.2011 11:31

jan_s1 napisał(a):Rafale, to nie o słońce chodzi. Niebieskie niebo nie powinno mieć takich, hm... , niejednolitych, "szarpanych" fragmentów, które widać nawet na mniejszej wersji. :?:


Ja ostatnio na kilku zdjęciach niebo delikatnie blurowałem.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 11.03.2011 12:02

jan_s1 napisał(a):Otóż są one już na surowym RAWie. Pytanie jest takie: jeśli na zdjęciach pokazały się tu i ówdzie flary (wystemplowane :wink: ), to czy te "efekty" mogły powstać na skutek promieni słonecznych padających z boku na obiektyw? Zapomniałem go osłonić.


Tak.
Wady "optyczne" na zdjęciu dodane są albo przez optykę, czyli niedoskonałości obiektywu, albo ...w czasie nadmiernej obróbki.
Właśnie dlatego do fotografii krajobrazu należy używać optyki dobrze pracującej przy świetle bocznym- zabezpieczonej dobrymi powłokami antyodblaskowymi i odpowiednią osłoną p.słoneczną.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 11.03.2011 13:46

jan_s1 napisał(a):...Otóż są one już na surowym RAWie...


A to mnie zastanawia - czyli taki był surowy zapis z matrycy. Obiektyw takiej kaszanki na pewno tej matrycy nie pokazał, więc winne muszą być chyba algorytmy zapisu. Tak mniemam :wink:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.03.2011 13:47

No to pewnie coś się wyjaśniło. Ale to nie problem - cyknąć z samowyzwalaczem na 2 sek. i osłonić obiektyw. Trzeba tylko o tym pamiętać. Nieco gorzej, jak się robi bez statywu. Mam osłonę, ale ona chyba z filtrem nie bardzo wchodzi. Muszę to sprawdzić.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.03.2011 13:50

Rafał K napisał(a):
jan_s1 napisał(a):...Otóż są one już na surowym RAWie...


A to mnie zastanawia - czyli taki był surowy zapis z matrycy. Obiektyw takiej kaszanki na pewno tej matrycy nie pokazał, więc winne muszą być chyba algorytmy zapisu. Tak mniemam :wink:


Ale na innych zdjęciach jest ok. Czasem coś się pokazuje, ale wtedy gdy słońce ''działa''. To zresztą też muszę jeszcze sprawdzić, żeby być pewnym.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 11.03.2011 13:51

Fatamorgana napisał(a):...Właśnie dlatego do fotografii krajobrazu należy używać optyki dobrze pracującej przy świetle bocznym- zabezpieczonej dobrymi powłokami antyodblaskowymi i odpowiednią osłoną p.słoneczną...


Te fabryczne osłony są najczęściej g... warte :wink:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.03.2011 13:52

longtom napisał(a):
jan_s1 napisał(a):Rafale, to nie o słońce chodzi. Niebieskie niebo nie powinno mieć takich, hm... , niejednolitych, "szarpanych" fragmentów, które widać nawet na mniejszej wersji. :?:


Ja ostatnio na kilku zdjęciach niebo delikatnie blurowałem.


Niebo powinno być nieskazitelne na ''surowo'', po to żeby można je było zepsuć w obróbce. :wink: :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.03.2011 13:56

Rafał K napisał(a):
Fatamorgana napisał(a):...Właśnie dlatego do fotografii krajobrazu należy używać optyki dobrze pracującej przy świetle bocznym- zabezpieczonej dobrymi powłokami antyodblaskowymi i odpowiednią osłoną p.słoneczną...


Te fabryczne osłony są najczęściej g... warte :wink:


Tak, czy owak trzeba coś wykombinować, żeby szkła obiektywu były w cieniu. U mnie, jak widać promyki przedostały się przez szpary w Cokinie.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 11.03.2011 14:19

Dobrze jest jednak mieć statyw i cień rzucić np. z dłoni, czy z własnej (wysportowanej :lol: ) sylwetki :wink:

Cokiny różne numery wycinają - nieraz można złapać na fotce odbicie z filtra (tego co było nad filtrem) 8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.03.2011 14:26

Rafał K napisał(a):Dobrze jest jednak mieć statyw i cień rzucić np. z dłoni, czy z własnej (wysportowanej :lol: ) sylwetki :wink:

Dlatego w czapeczce chodzę, bo, dla odmiany, tulipan mi straszny cień przy fotkach z lampą rzuca ...

Polecam czapeczkę :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.03.2011 14:36

weldon napisał(a):
Polecam czapeczkę :D


I to jest dobre posumowanie: czapeczka, jako jedna z technik fotografowania. A jak jest mróz, dobrze jest mieć dwie czapeczki - jedną na głowie, dugą w kieszeni. :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 13.03.2011 01:31

Rafał K napisał(a):
Fatamorgana napisał(a):...Właśnie dlatego do fotografii krajobrazu należy używać optyki dobrze pracującej przy świetle bocznym- zabezpieczonej dobrymi powłokami antyodblaskowymi i odpowiednią osłoną p.słoneczną...


Te fabryczne osłony są najczęściej g... warte :wink:

I dlatego napisałem odpowiednią... a nie fabryczną czy pasującą. :lol: :wink:


weldon napisał(a):dla odmiany, tulipan mi straszny cień przy fotkach z lampą rzuca ...

jak robisz wbudowaną....
Kup se flesza, to będzie bez cienia. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Fototechniki - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone