Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pobyt ze zwiedzaniem.

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 21.02.2006 13:19

http://www.funclub.pl/galeria/thumbnail ... Odpoczynek aktywny + zwiedzanie.
Jadac przez Węgry, Serbie i BiH jest wiele miejsc do obejrzenia.Wspaniała trasa do zwiedzanie i aktywnego odpoczynku. Wracajac przez Split itd jeszcze wiekszy wybor,górskie trasy,kaniony ,wodospady,wkopaliska archeologiczne,koscioły i urokliwe miasteczka.
:D :D :D dla wszystlich tych, co uwielbiają zwiedzac,chodzic po górach,no i leniuchowac nad morzem. Zwiedzac okolice ,do wyboru i koloru,tylko zerknąć na mape,mase wysepek do ktorych można dopłynac przy okazjii nurkujac ogladajac stworzonka moraskie ,lub kajakiem ,promem,czy samochodem.
Wesolych wakacjii,czy urlopu. :)
Bazylka5
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 10.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bazylka5 » 08.04.2006 11:55

[quote="aneta_jacek"]A kiedy chcecie jechac????

My akuart ( myślę ) dużo zwiedzamy, mamy zawsze program i konkretny plan tego co bedziemy robić a do tego znamy się juz na Chorwacji bo tym razem jedziemy 3 raz. Nasze wyprawy bliskie sa temu co realizują biura podróży z tym ze spimy w jednym albo w dwóch miejscach, no i jest jednak mniej męcząco bo bez przenoszenia się a raczej "zwiedzanie satelitarne okolic w promieniu 200 km".

Witam
widzę że macie podobne updobania do moich.Lubię planować podróże i potem je realizować . Nie zawsze spotykam się z przychylnością moich towarzyszy podróży, którzy wolą święty spokój od zwiedzania kolejnej kupy kamieni. W tym roku chcemy pojechać po raz drugi. Zabieramy znajomych , którzy jeszcze w Chorwacji nie byli. Chciałabym żeby też ich zauroczyła jak mnie w zeszłym roku. Co polecacie do zobaczenia oprócz Splitu, Dubrownika, Trogiru, szybenika, plitwic, Krka ,Makarskiej (tam byłam), żeby i dla mnie było odkrywczo. Czytając forum myślę o zwiedzeniu Hvaru , wycieczce na Biokovo i do Mostaru oraz na wodospad Kravica. czy to dobry plan?
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 08.04.2006 13:34

z tego co ja byłam to:

- zdecydowanie Hvar choć ja zaliczałam po lebkach jednodniową wycieczke i wlaściwie byłam głownie w Hvarze wiec specjalista od tej wyspy nie jestem i nie czuje sie na siłach polecać konkretów

- Biokovo tak tak tak !! - wjechałam , warto

- cały Peljesacz i Korcule ( zostawilam sobie na ten rok) i doline Neretwy

- wracam też koniecznie do Makarskiej po zakupy :))


PS a ze znajomymi różnie bywa, jak będziecie z kimś kto preferuje plaże i spokojniejszy wypoczynek niż takie lażenie po kamieniach jak my to po prostu warto się rozdzielić i zwiedzać samemu. I nie przejmować się , bo jeszcze się taki nie urodził ......
Bazylka5
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 10.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bazylka5 » 08.04.2006 14:07

A jak Mostar? warty osobnej wyprawy?

z tym dogodzeniem to prawda, ale planowanie i podróżowanie dają tyle przyjemności, ze ciągle popełniam ten błąd
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 08.04.2006 18:27

Bazylka5 napisał(a):A jak Mostar? warty osobnej wyprawy?

z tym dogodzeniem to prawda, ale planowanie i podróżowanie dają tyle przyjemności, ze ciągle popełniam ten błąd


Warty - ale przed wybraniem się tam, lepiej choć trochę zaintersować się przeszłością tego miasta... Wtedy lepiej sie pojmie "zwiedzanie".
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 08.04.2006 18:52

Bazylka5 napisał(a): Co polecacie do zobaczenia oprócz Splitu, Dubrownika, Trogiru, szybenika, plitwic, Krka ,Makarskiej (tam byłam), żeby i dla mnie było odkrywczo. Czytając forum myślę o zwiedzeniu Hvaru , wycieczce na Biokovo i do Mostaru oraz na wodospad Kravica. czy to dobry plan?


Jak już się jedzie do Dubrownika to ja bym zwiedzil Ston i może spróbował małzy z tamtejszych hodowli.
Można pojechać rano zwiedzic miasto, w porze największych upałów zatrzymać się na którejś dzikich plaż pomiędzy Ston a Dubrownikiem i na popołudnie i wiecżór pojechać do Dubrownika

Może zamiast Hvaru Korczula?
A po co do Makarskiej? Turystycznie jest malo ciekawa, chyba ze ktos chce się otrzeć o luksus.

A jak się jedzie na wodospady Kravica i do Mostaru to warto nadłożyć ok 10 km i pojechac zobaczyć kamienie bogomiłów w Radomliji oraz zupełnie już po drodze zajrzeć na moment do Pocitelij
Bazylka5
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 10.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bazylka5 » 08.04.2006 19:41

A coś bliżej na temat tych kamieni?
czy Imotski z jeziorami też jest wart wycieczki?
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 08.04.2006 22:46

W Imotski nie byłem

Co do kamieni to pozostawili je Bogomiłowie, odłam kościoła bizantyjskiego który przerodził sie w sektę czy oddzielną syntetyczną religię. Wszystko zaczeło sie w Xw gdy biskup Sofi nie zgodził się na kult ikon. Jego stronnicy musieli uciakać z Bułgari a właściwie Bizancjum i schronili się w trudno dostępnych górach dzisiejszej Bosni dawnej Hercegowiny czyli pogranicza Bośni i Czarnogóry i wnętrza dzisjejeszej Hr.
Wiara Bogomiłów poza zakazem czczenia obrazów i ich sporządzania nieco przypominala późniejszych Katarów, czyli zycie w ubóstwie i prostocie ale z czasem ewoluowała coraz mniej było w niej chrześcijaństwa a więcej innych bliskowschodnich kultów. Np wierzyli że Jezus i szatan to bracia którzy toczą między soba wojnę dobra i zła i jej efekty widac na Ziemi.

W tym czasie chrześcijanie zachodni i wschodni urzadzali sobie wojenne wyprawy w celu nawrócenia tych heretyków. Oczywiście nawracali mieczem, ale dzięki poczatkowo górom a potem ochronie ze strony Turcji która stała sie potęgą, przetrwali, po czym gdy tereny te w XVw zajeli Turcy, przeszli dobrowolnie na islam.
Dzis w Bogomiłach Bosniacy strają sie widzieć zaczątki swojego "narodu" ale to mocno nąciagane teorie. Czasami Bogomiłowie sa nazywani Kościołem Bośniackim.

Pozostały po nich kamienie (ok 57tyś) i bardzo malo innych źródeł wiedzy. Są więc tajemniczą grupą religijna. Kamienie te to czasem nagrobki, czasem jakby kamienie runiczne, czasem znaki terenu (landmarks). Przedstawiają różne motywy. W Radomliji są specyficzne krzyże, takie prawie równoboczne , krzyże jakby z kotwicą, ornamenty "koniczynkowe" ale to chyba jest winorośl, ludzie stojący z ręką w znaku pozdrowienia, rycerze, ludzie połączeni rękami lub tańczący, jeźdźcy, zwierzęta, herby. Gdzie indziej można znaleźć sceny pojedynku, polowania i nawet turecki pólksiężyc (księżyc i słońce to też był znak Bogomiłów)

Kamienie leżą sobie przed wioską przy drodze, widać je z samochodu. Nie ma żadnych biletów, nikt tego nie pilnuje. Tak sobie powoli niszczeją na deszczu
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.04.2006 11:15

Witam wszystkich.
Jeżeli mowa o rankingu, to z miejsc, które zaliczyłem, ułożyłbym taką subiektywną kolejność:
- Plitvice
- Kornati
- Postojna
- Dubrovnik
- Dolina Neretwy
- Krka
- Rovinij
- Trogir, Sibenik, Zadar
- Paklenica
- Graz starówka (ze względu na nocleg po drodze do Cro)
- i jeszcze można by wymieniać, wymieniać, wymieniać.
Wiele jest miejsc, które widać z drogi i koniecznie wtedy trzeba się zatrzymać, aby napaść oczy, jak choćby jadąc od Plitvic na południe, rozpoczynamy zjazd z gór w dolinę w okolicach Gracaca.

Pozdrawiam serdecznie

FUX

P.S. Aneta. Sorry :( , ale Pula mnie nie zachwyciła. Nie ten klimat, może z wyjątkiem amfiteatru i kilku urokliwych uliczek.
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 09.04.2006 11:39

Kir napisał:
Może zamiast Hvaru Korczula?

Jeżeli ktoś planuje jednodniowy wypad w celu "zaliczenia" miejscowych atrakcji to może samo miasto Korcula jest bardziej interesujące i niezwykłe niż Hvar.
Ale jeżeli ktoś ma ochotę "pooddychać" atmosferą wysp adriatyckich to wg. mnie jednak Hvar jest No.1
PozdraV,
turan
Poprzednia strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Pobyt ze zwiedzaniem. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone