Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy Kulinarne

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
WUBEK
Przepisy Kulinarne

Nieprzeczytany postnapisał(a) WUBEK » 11.06.2003 09:40

Jako Polak od wielu pokolen moge sie wypowiedziec na temat: bigosu, zrazow, wspanialych wedlin i kotletow.
:lol:
Bedac w Chorwacji raz usmazylem kalmary oraz probowalem to samo zrobic z dwiema osmiornicami. O ile kalmary mozna bylo zjesc, to osmiornic nie (twarda guma). Przyczyna niepowodzen to brak dobrych przepisow kulinarnych. W chorwacji mamy dostep do muli, krewetek itp, tylko jak to przygotowac???
Piszcie. Dzielcie sie przepisami.
Pozdrawiam :D
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 11.06.2003 09:51

WUBEK

Nieprzeczytany postnapisał(a) WUBEK » 11.06.2003 12:11

Podziekowania dla PiotrS.
Skampi to chyba krewetki, a nie mule??
Moze ktos ma cos jeszcze - proste niezawodne przepisy.
Pozdrawiam.
Bozena Kljaković
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 290
Dołączył(a): 30.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bozena Kljaković » 11.06.2003 13:52

WUBEK napisał(a):Jako Polak od wielu pokolen moge sie wypowiedziec na temat: bigosu, zrazow, wspanialych wedlin i kotletow.
:lol:
Bedac w Chorwacji raz usmazylem kalmary oraz probowalem to samo zrobic z dwiema osmiornicami. O ile kalmary mozna bylo zjesc, to osmiornic nie (twarda guma). Przyczyna niepowodzen to brak dobrych przepisow kulinarnych. W chorwacji mamy dostep do muli, krewetek itp, tylko jak to przygotowac???
Piszcie. Dzielcie sie przepisami.
Pozdrawiam :D
:D :D :D Witaj :!:

widze ze jestes lubicielem morskich dan,osmiornica jest bardzo dobra a trzeba ja przygotowac w ten sposob ; swieza z morza osmiornice wyczyscic pozniej ja dobrze stłucz na kamieniu ,umyj ja i włoz do garnka z mało oleju oliwkowego na małym ogniu ja dus az nie bedzie miekka,dodaj troche soli lub wegety,mozes tez dołozyc jedna cebule ale nie kroic na kawałki,podczas duszenia dolewaj odrobinke wody.
Tak samo osmiornice swieza mozesz zamrozic na jedna noc i tak zmarznieta włozyc do garnka z woda gotowac ja do miekosci ,pokroic na kawałki ostudzic ,zimna osmiornice posolic,dodac pieprzu,oleju z oliwy i troche octu winnwgo,pietruszki,taka sałatke mozesz wymieszac z ugotowanymi w skorupie ziemniakami tez ochłodzonymi,pokroic na małe plastry i wymieszac z osmiornica.
Krewetki :swieze nie z lodu umyc,w miedzy czasie przygotowac w garnku płytkim olej z oliwy dozo posiekanego czosnku i pietruszki,zalac to z białym wytrawnym winem dobrze zagrzac włozyc krewetki i dusic przez 10 min.mozesz na koncu dodac troche soli lub wegety ale predzej sprobuj bo krewetki sa od siebie słone.
Kalmary najbardziej lubie z grylu w prosty sposob wyczyscic wrzucic na gryla talerz zalac oliwa i to jest to.
Smacznego :!: :!: :!:
WUBEK

Nieprzeczytany postnapisał(a) WUBEK » 11.06.2003 14:19

Bozena - JETSES REWELACYJNA! :D
Mam jeszcze dwa pytania, moze trzy:
1. Czy osmiornice je sie rowniez z glowa, taka np 700 gram, czy tylko nogi? Czy oczyszczenie polega na wyczyszczeniu srodka, czy odcieciu glowy? ostatnio spotkalem w osmiornicy 1 krewetke i czarny barwnik.
2. Co zrobic, gdy natrafie na krewetke z ikra? czy wystarczy te krewetke oczysci?
3. Jak kupowac na targu kalmary czym sie kierowac?. Bedac w Biogradzie pewien Starszy Czlowiek widzac jak przygladam sie stertom kalmarow podpowiadal, ze sa twarde. Jak on to poznal :?: :?: :?:

Pozdrawiam. :lol:
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 11.06.2003 14:55

Wubek: Może częściowo pomogę :) - jeśli idzie o ośmiornicę to trzeba ja wyczyścić z "wnętrzności" i wyciąć zęba (no biolog to ja nie jestem :)) głowę również można zjadać. Bożena z pewnością podpowie bardziej szczegółowo ale ja zjadałem i była OK, dodawałem też dużo warzyw i pikantnych przypraw. Jako koneser jajecznicy robiłem też jajka z ośmiornicą, ale to już chyba zbytnia przesada :)
Bożena, czyli czy ja nie robię źle, że najpierw podgotowuję ją do "czerwonosci" a potem na patelnię i z warzywami duszę.
Bozena Kljaković
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 290
Dołączył(a): 30.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bozena Kljaković » 11.06.2003 15:20

WUBEK napisał(a):Bozena - JETSES REWELACYJNA! :D
Mam jeszcze dwa pytania, moze trzy:
1. Czy osmiornice je sie rowniez z glowa, taka np 700 gram, czy tylko nogi? Czy oczyszczenie polega na wyczyszczeniu srodka, czy odcieciu glowy? ostatnio spotkalem w osmiornicy 1 krewetke i czarny barwnik.
2. Co zrobic, gdy natrafie na krewetke z ikra? czy wystarczy te krewetke oczysci?
3. Jak kupowac na targu kalmary czym sie kierowac?. Bedac w Biogradzie pewien Starszy Czlowiek widzac jak przygladam sie stertom kalmarow podpowiadal, ze sa twarde. Jak on to poznal :?: :?: :?:

Pozdrawiam. :lol:
:D :D :D no to znowa ja :!: :!: :!:
tak osmiornice sie je z głowa oczywiscie wypatroszona ,mozesz odciac oczy i wyjac zab ktory jest na srodku głowy,zapamietaj tłuczkiem lub kamieniem morskim ja dobrze potrzaskaj i musi byc miekka,kalmary nie kupuj doze niech beda srednie jezeli natkniesz sie na doze kalmary to tez ich mozesz zjejsc ale ugotowane i mozesz zrobic z nich sałatke tak samo jak z osmiornicy,oczywiscie kalmary obowiazkowo wypatrosic i umyc.Krewetki z ikra lekko umyc bo ta ikra jest smaczna na krewetkach i nie trzeba tego czyscic.Co do tych zeczy umie ugotowac ale tez nie jestem specjalista przy kupowaniu ,czesto tego dostaje od swoich znajomych rybakow ,ale oczywiscie zawsze musisz uwarzac zeby było swieze mysle ze po zapachu sam stwierdzisz lub po oczach jezeli sa metne to napewno bało w lodowce przez dzien moze i wiecej ,tak jest z ryba jak ma metne oczy lub pod głowa jej skrzela zmienia kolor to badz pewny ze jest stara,nieswieza.Głowe od osmiornicy i kalmarow nie mosisz odcinac wystarczy przeciac i wyczyscic srodek.
Jest jeszcze cos podobnego do kalmarow ale niewiem jak sie to po Polsku nazywa w kazdym badz razie to w CRO nazywa sie sipa z ktorej mozesz zrobic czarny rizotto,sipa ma w srodku atrament ktorego starannie trzeba wyjac ze srodka ale uwazaj ostroznie zeby sie nie wylał, oddziel go do szklaneczki,w miedzyczasie pokruj dwie doze cebule ,troche czosnku wegety ,pieprzu,pietruszki i sipa pokrojona na mae kawałki to wszystko razem dus na oliwie ,w drogim garnku ugotuj troche ryzu na połtwardo ,jak sos ze sipa bedzie gotowy wymieszaj atrament razem i wrzuc ryz do tego wymieszaj wszystko razem zostaw niech odstoi 10 min i podaj do jedzenia mozna posypac serem parmezan,jak bedziesz dusił sipe to pomału dolewaj wody ale uwazaj zeby nie było jej za duzo,oliwy mozesz dodac ile chcesz. :D :D :D :D
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 11.06.2003 15:21

W ub. roku zostaliśmy uraczeni przez gospodarza u którego wynajmowaliśmy apartmani wspaniałą ośmiornicą. Przyrządzona ona była na grillu, a następnie wrzucona w sos bazujący na lekkim czerwonym winie, w którym pławiły się dorodne marchewki i lekko podpieczone krumpiry (czyli po prostu ziemniaki). Potrawa była bardzo dobra, syta, i obfita (micha średnicy małego koła od wozu ;) ).
POza tym kalmary z grilla z pasta czosnkową też są nie najgorsze, a nawet zwyczajny prostacki schabowy (zagrebacki odrezak) z dodatkiem ajvaru nabiera rumieńców :)
Apropos ajvaru: kto wie gdzie go można kupić w Warszawie? Kiedys bywał w Carrefour Bemowo, a teraz niestety brak...

Pozdrawiam
Rafał
WUBEK

Nieprzeczytany postnapisał(a) WUBEK » 11.06.2003 16:46

Jeszcze raz dziekuje za wszystkie rady. Juz prawie jestem specjalista od morskiego jadla. Ale temat niech sie kreci. Piszcie dalej. :lol:

Pozdrowienia dla wszystkich.
bafra
Przepisy kulinarne

Nieprzeczytany postnapisał(a) bafra » 29.07.2003 11:04

No nareszcie trafiłam na interesujący mnie temat.Może w końcu tu znajdę poszukiwany przepis na "lignje na żaru".Wróciłam z Chorwacji i nie mogę zpomnieć tych "lignji".Szukałam już w kilku miejscach znikąd pomocy!Wierzę,że w ten weekend będę mogła spełnić swoje marzenie,bo przecież ktoś z forumowiczów zna przepis,prawda?Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwością.
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 21.02.2008 16:05

Bozena Kljaković
Krewetki :swieze nie z lodu umyc,w miedzy czasie przygotowac w garnku płytkim olej z oliwy dozo posiekanego czosnku i pietruszki,zalac to z białym wytrawnym winem dobrze zagrzac włozyc krewetki i dusic przez 10 min.mozesz na koncu dodac troche soli lub wegety ale predzej sprobuj bo krewetki sa od siebie słone.


Podbijam ten temat :D
Aby przywołac nieco chorwackich wspomnień w czasie naszej "cudownej" zimy, zakupiłam ostatnio krewetki.... przyżądziłam je według schematu: oliwa, czosnek, pietruszka i cebula, wrzucić na patelnie na 6min. Wyszły bardzo dobre ... ale był jeden mały probelm => ciężko się było dostać do mięska :mrgreen: Jedząc krewetki w czasie pobytów w HR, nie było większego problemu aby wyjąć mięso. Może ktoś z Was udoskonali ten przepis tak aby można było zjeść spokojnie to co się usmaży - będę wdzięczna.
Może ten problem wynika z tego, że nie są to świeże krewetki a z lodu i to z marketu :cry:
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 04.07.2008 15:57

podbijam :D

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone