Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Filtr polaryzacyjny do fuji

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.06.2014 14:52

Bez przesady :wink: do wodospadu czy innego strumyka nie potrzebujesz bulba. Po 2-3 sek max 5 wszystko płynie cacy :lol:
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 13.06.2014 15:06

Rysio napisał(a):Bez przesady :wink: do wodospadu czy innego strumyka nie potrzebujesz bulba. Po 2-3 sek max 5 wszystko płynie cacy :lol:


Właśnie i aby nie okazało się, że woda płynie ale jest wypalona to przydaje się taki np. NDx4 ;) Tutaj przykładowe foty.
Możliwe, że Piotrek chadza na wodospady nocą więc bulb jest potrzebny ale wtedy szary filtr jest zbędny ;) :)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 13.06.2014 15:13

weldon napisał(a):
SgwdYrEira napisał(a):Winietowania nie zauważyłem.

Na HS-ie?


Ja mam na HS-ie filtr polaryzacyjny (i to nie slim), prawie go nie zdejmuję. Winietowania nie widzę.

A trochę mleka udaje się uzyskać nawet bez filtra szarego. 4 sekundy, HS10, założony polar (bo nie chciało mi się zdejmować ;)).

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2014 17:05

Krzychoo zdjęcie piękne, nawet nie wiedziałam, że na tego typu apraacie można coś takiego osiągnąć. Nigdy nie używam manualnych ustawień, bo po prostu nie wiem jak.
A możesz wyłożyć jak 4-latkowi co i gdzie trzeba ustawić, aby osiągnąć taki efekt? Potoczków u mnie pod dostatkiem, więc w długi weekend mogłabym wypróbować.

Dzięki
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.06.2014 18:39

Krzychooo napisał(a):Ja mam na HS-ie filtr polaryzacyjny


A ja mam gwiazdkowy :lol:

Znalazłem, założyłem i noszę. A co 8)

Rysio napisał(a):do wodospadu czy innego strumyka nie potrzebujesz bulba. Po 2-3 sek max 5 wszystko płynie cacy

Świnto prawdo, ino ważne, żeby plusy dodatnie nie przesłoniły plusów ujemnych :hut:

Krzychooo napisał(a):4 sekundy, HS10, założony polar

Masz coś z exifem? Wrzuć fotkę z 24 mm na 4:3 z tym polarem nieslimem.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 13.06.2014 23:05

piekara114 napisał(a):Tak dla sprostowanie: kolega nie, ale koleżanka :mrgreen:
I ja nie pisałam że chcę chronić obiektyw, bo UV mam i nie chce mi się jej zakładać. A zależało mi na polarze do zdjęć nieba i przez wodę


ups:)
Miło mi poznać koleżankę!

Do nieba filtr połówkowy.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.06.2014 09:21

Przez wodę.
Obrazek
I niebo ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 14.06.2014 11:14

piekara114 napisał(a):Krzychoo zdjęcie piękne, nawet nie wiedziałam, że na tego typu apraacie można coś takiego osiągnąć. Nigdy nie używam manualnych ustawień, bo po prostu nie wiem jak.
A możesz wyłożyć jak 4-latkowi co i gdzie trzeba ustawić, aby osiągnąć taki efekt? Potoczków u mnie pod dostatkiem, więc w długi weekend mogłabym wypróbować.


Dziękuję. Żaden ze mnie ekspert, ale na pewno musisz ustawić długi czas (klika sekund) i koniecznie mieć statyw (jakikolwiek). Żeby nie poruszyć aparatem w momencie wciskania spustu migawki, warto wykorzystać samowyzwalacz.

weldon napisał(a):
Krzychooo napisał(a):4 sekundy, HS10, założony polar

Masz coś z exifem? Wrzuć fotkę z 24 mm na 4:3 z tym polarem nieslimem.


Tu jakieś przykłady, ogniskowa 4,2mm (24mm), bez zoomu, założony polar nieslim. Moim zdaniem winietowania nie widać (choć powtarzam: jestem amatorem).

Nie wiem, dlaczego nie widać danych exif. Wklejam zrzut ekranu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.06.2014 15:59

Masz rację - sprawdziłem wczoraj z tą gwiazdką i nie było winiety.

Jeżeli dobrze pamiętam, to winieta pojawiała się w przed aktualizacją oprogramowania i w skrajnych warunkach temperatur. Zresztą do dziś mi się zdarza, że po dłuższym przebywaniu w ujemnych temperaturach wyraźnie widać w którymś rogu ciemny ślad jakby winiety. Ale na to pomaga reset.

Z filtrami zabawa jest fajna, ale polar bardzo łatwo zabrudzić, zwłaszcza na plaży, a taki tłustawy ślad na szkle odsuniętym od obiektywu robi psikusy z AF i z jakością zdjęcia (o czym się miałem okazję przekonać ;)).
Wysokie temperatury zaś potrafią zapiec filtr na obiektywie i jest kłopot z odkręcaniem, a to czasami, po wejściu do jakiegoś pomieszczenia, jest konieczne, ze względu na zbyt małe światło co aparat koryguje większym ISO i dłuższym czasem, co się odbija na jakości fotki.

Co prawda HS25 ma dość jasny obiektyw i tu może nie być problemu, ale możliwe, że właśnie dlatego lepszy byłby do niego szary lub połówka. U mnie w jasny dzień aparat przy 100ISO często buntuje się i każe przymknąć przysłonę do 8, a HS25 ma max 5,6. To kiepsko wpływa na zdjęcia krajobrazu, więc warto by przyciemnić.

Mleko na 2-3 sekundy z wodospadu to ciężko nad morzem :D no i bez statywu nie wyjdzie. Dzieciak co prawda robił mleko z ręki w Plitvicach, ale na plaży to raczej nie wyjdzie, więc konieczna będzie jakaś stabilizacja, a najlepiej statyw.
Kwestia wyrozumiałości małżonki i czy będzie chciała go nieść :mrgreen:

Piekara, na ładne niebo jest taka prosta metoda - jak chcesz mieć ładne, niebieskie, to stajesz tyłem do słońca :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2014 17:19

weldon napisał(a):Kwestia wyrozumiałości małżonki i czy będzie chciała go nieść :mrgreen:

Piekara, na ładne niebo jest taka prosta metoda - jak chcesz mieć ładne, niebieskie, to stajesz tyłem do słońca :)


Aparat taszczę zwykle ja, a statyw zwykle leży w bagażniku. Na szczęście potoczków Ci u mnie dostatek i na nich chciałam przed Plitvicami poćwiczyć, ale pogoda jest nie znośna dziś. A pod słońce nie zawsze uda się stanąć :D
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 07.07.2014 23:04

Odświeżę temat.
Dwa przykłady tego samego ujęcia przy skrajnych ustawieniach filtra cir-pl.

Obrazek
Obrazek

Efekt zadziwiający, prawda?
Warto kupić taki filtr, tego się nie da uzyskać w PS czy innym programie.

Pozdrawiam,
Pirat
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.07.2014 18:40

RATUNKU
Założyłam mój nowy filtr polar. CIR-PL SLIM (hoya) i nie mogę go teraz zdjąć. Zewnętrzne koło się kręci, a to z ząbkami nie chce. Na plaży (teraz jestem w Cro) robiłam wczoraj i dziś zdjęcia, a teraz nie chce zejść!
Jakiś prosty wakacyjny sposób?
Czytałam teraz o WD40, coli i zamrażalce, ale trochę to mnie przeraża
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.07.2014 19:39

weldon napisał(a):Wysokie temperatury zaś potrafią zapiec filtr na obiektywie i jest kłopot z odkręcaniem
;)

Spróbuj przez szmatkę lub w rękawiczkach.
Ewentualnie podejdź do gospodarza lub jakiegoś samochodziarza - może będą mieli jakąś żabkę. Tylko delikatnie, przez szmatkę najlepiej lub jakąś podkładkę.
Do zamrażalnika nie wkładaj, bo schlastasz elektronikę w aparacie.
Jeżeli już, to poczekaj z tym zdejmowaniem do wieczora, jak temperatura otoczenia spadnie.
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 16.07.2014 21:47

piekara114 napisał(a):(...)coli (...)


Ponoć wypicie koli daje +10 do zdolności manualnych więc być może to ma sens :roll: ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.07.2014 15:29

Odpoczynek w nocy nic nie pomógł :(
Boję się tu ryzykować, że zostanę bez aparatu. Czy filtr będzie miał duży wpływ na zdjecia jak go pozostawię?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Filtr polaryzacyjny do fuji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone