Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Filmoteka bałkańska.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mars2009
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 160
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mars2009 » 20.06.2010 12:40

Proszę o kontynuowanie chorwackiego tematu filmowego w telewizji.
Łatwiej nam będzie zorientować się co, gdzie i kiedy zostanie wyemitowane niż samemu szukać "igły w stogu siana".
Na koniec proszę o zaproponowanie kilku ambitnych i najpopularniejszych chorwackich filmów dostępnych obecnie w wypożyczalniach.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.06.2010 14:11

mars2009 napisał(a):Na koniec proszę o zaproponowanie kilku ambitnych i najpopularniejszych chorwackich filmów dostępnych obecnie w wypożyczalniach.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.


Nie ma takowych... Hr kinematografia nie jest jakaś szczgólna niestety...pewnie dlatego nie znajduje się w kręgu zainteresowania polskich dystrybutorów (nawet Spinki czy Gutka).
Czasem pojawi się coś ...ale można zobaczyć tylko podczas przeglądów...
Tak właśnie można było w Pl zobaczyć filmy:
Ta divna splitska noć reż. A. Ostojić (2004) (w zamierzeniu film dla nieco bardziej wymagającej publiczności)
Karaula reż. R. Grlić (2006) (nie tyle ambitny, co powiedźmy niezły)
chyba nawet Armin reż. O. Sviličić (2007) (koprodukcja z BiH ... fantastyczny klimat) czy z nowszych być może Buick Rivera reż. Goran Rušinović (2008), Metastaze reż. B. Schmidt (2009)
W pl wypożyczalniach raczej nie ma szans.. możesz ewentualnie "zassać z netu"...

Zdecydowanie bardziej polecam BiH kino..
"Grbavica" w reż. J. Žbanić nie wzmaga chyba rekomendacji....
podobnie jak i jej drugi film "Na putu" (pokazywany na tegorocznym Berlińskim Festiwalu)
oraz cudny nagrodzony w Cannes "Snijeg" w reż. A. Begić

Być może można gdzieś wypożyczyć piękny macedoński Zanim spadnie deszcz reż. Milcho Manchevski (1994)

Ale o wszystkim tym możesz przeczytać na wcześniejszych stronach tego tematu (wrzucaliśmy tu tytuły wartych obejrzenia fimów z całego regionu... nie ma sensu wypisywać raz jeszcze)....
Pozdrawiam
nova.nathalia
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 18.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nova.nathalia » 20.06.2010 15:07

Nie wiedziałam, że nakręcili film Buick Rivera, czytałam książkę i bardzo mi się podobała, ciekawe jak film :) widział ktoś?? :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.06.2010 21:19

nova.nathalia napisał(a):Nie wiedziałam, że nakręcili film Buick Rivera, czytałam książkę i bardzo mi się podobała, ciekawe jak film :) widział ktoś?? :D


Takie trochę "chorwackie Fargo"...
Zapowiadał się dobrze (i ma dobre momenty; fajne zdjęcia i "klimat" plus bardzo dobre kreacje L.Lučeva i S. Štimca), ale ogólnie bez ochów i achów; choć jak na chorwacki film, to przyznam, że na tle "całokształtu" tego, co się tutaj produkuje, ten film zasługuje na uwagę i ciepłe słowo (mimo, że moim zdaniem czegoś w nim brak; jakby był nieco niedopracowany; dla tych, którzy książki w ręku nie mieli, może być niezrozumiały, a to już poważny zarzut; retrospekcje burzą całą strukturę)...
tu recenzja, z którą w dużej mierze się zgadzam (miałam podobne jak recenzent refleksje po seansie)/
Pozdrawiam
mars2009
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 160
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mars2009 » 21.06.2010 11:42

mars2009 napisał(a):Proszę o kontynuowanie chorwackiego tematu filmowego w telewizji. Łatwiej nam będzie zorientować się co, gdzie i kiedy zostanie wyemitowane, niż samemu szukać "igły w stogu siana". i pozdrawiam......


Kasiu, jesteś wspaniała - jesteś profesjonalistką w każdym temacie.
Przypuszczałem, że w wypożyczalniach jest "plaża" - bez komentarza.
Liczę na to, że uczestnicy tego tematu będą informować się wzajemnie; co, gdzie i kiedy zostanie wyemitowane w telewizji.
A może "Admin" rozważy możliwość zamieszczania takiego komunikatu w nagłówku strony głównej.[/b]
tomb
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 18.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomb » 20.07.2010 15:59

Super temat. Widzę, że mam jeszcze trochę do nadrobienia.
Ja chciałbym polecić dwa jeszcze jugosłowiańskie filmy, których tytułów niestety nie pamiętam. Jeden był wyświetlany w TV jeszcze za komuny, a jakiś czas temu była gdzieś powtórka. Opowiada o podróży pasażerów autobusu w przeddzień i w dniu ataku hitlerowców na Jugosławię.
Drugi - o coraz bardziej zaciętej rywalizacji dwóch rodzin grabarzy.
I trzeci, którego tytuł szczęśliwie pamiętam, słoweński "Części zamienne", o młodym przemytniku ludzi, daremnie próbującym zachować resztki człowieczeństwa. Uprzedzam, że bardzo ponury i drastyczny, wręcz wstrząsający.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 21.07.2010 07:44

tomb napisał(a): [...film jugosłowiański...] Opowiada o podróży pasażerów autobusu w przeddzień i w dniu ataku hitlerowców na Jugosławię.

Ko to tamo peva reż. Slobodan Šijan (1980 r.) (Kto to tam śpiewa)

Pozdrawiam
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 21.07.2010 21:14

tomb napisał(a):Drugi - o coraz bardziej zaciętej rywalizacji dwóch rodzin grabarzy.



Maratonci trce pocasni krug:

http://www.imdb.com/title/tt0084302/
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 12.09.2010 22:22

Ktoś był już na filmie "Jej droga"?

Można o nim i o autorce poczytać na przykład tu i tu
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.09.2010 23:30

a to ja napisał(a):Ktoś był już na filmie "Jej droga"?

Można o nim i o autorce poczytać na przykład tu i tu


"Na putu".. polecam; całkiem solidne kino...

P.S. Zaskoczyło mnie pl tłumaczenie tytułu.
Pozdrawiam
Biało-czerwony
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): 10.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biało-czerwony » 15.09.2010 18:43

a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 17.09.2010 18:36

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
a to ja napisał(a):Ktoś był już na filmie "Jej droga"?

Można o nim i o autorce poczytać na przykład tu i tu


"Na putu".. polecam; całkiem solidne kino...

P.S. Zaskoczyło mnie pl tłumaczenie tytułu.
Pozdrawiam


Przewertowałam repertuar kinowy stolicy i d..a blada!
Aż trudno uwierzyć: ten film znalazłam tylko w "pałacowej" Kinotece :evil:


Na razie 1:0 dla "Bazyla..." :wink:
xpictianoc
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 08.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) xpictianoc » 08.10.2010 19:05

Na putu to naprawde dobry film. Jest online do zobaczenia, jakość taka sobie ale zawsze coś. www.filmovionline.com/ tu można poszperać.

nie wiem czy już był polecany ale Balkankan jest bardzo fajny :) http://chomikuj.pl/xpictianoc mam na chomiku, polecam też z uwagi na walory językowe serbski film Zona Zamfirowa, fajne kino. Oczywiście Lepa sela lepo gore obowiązkowe do zobaczenia. Z nowych filmów to Medeni mesec podejmujący problematykę relacji sr-alb.
hammer49
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.10.2010
..

Nieprzeczytany postnapisał(a) hammer49 » 28.10.2010 20:10

Witam, poszukuję od dawna napisów do filmu Turneja, w końcu trafiłem na to forum. Dysponuje ktoś takowymi?
Jacynty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 578
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 13.11.2010 14:19

Sobota 14 listopada 23.20 TVP-1 ..."Życie jest cudem" :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Filmoteka bałkańska. - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone