Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

figi

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
antek
Cromaniak
Posty: 1031
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) antek » 10.06.2005 09:32

Slapol wszedł w temat...heheheh
ale brachu chyba na podobnych falach nadajemy bo miałem takie samo skojarzenie:):)
myślałem że zaczęły się już przymierzania do obiecanych fig.....tych materiałowych....
...a tu taka lipa:)

a co do tematu....

wrzesień...mniammniam...

prosto z drzewka.....żonka się opala a ja buszuje po okolicznych krzaczkach...

i wracam jak bohateros z pełnymi rękami (rękoma....to dla purystów językowych) fig....

czymś trzeba tym naszym kobietom zaimponować, nie?????
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 10.06.2005 09:55

Mariusz napisał(a):Fig jest kilka gatunków. Najlepsze i najsmaczniejsze (moim zdaniem) są te, które dojrzewają późno (sierpniowe, wrześniowe). Ale już w drugiej połowie czerwca jadłem w Omisie świeże... mniam... mniam...
Mimo, że nieco wodniste - tez dobre.

Figi owocują dwa razy w roku.
Z tych późniejszych dla mnie lepsze są te ciemne, fioletowe.
U żółtych piękny wygląd nie zawsze idzie w parze ze smakiem.

Krzysztof
Maciej Winiecki
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 31.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej Winiecki » 10.06.2005 10:12

Rzeczywiście, w przypadku tych żółtych trzeba uważać i brać bardzo miękkie, nawet "skapciałe" (ja w II połowie sierpnia nie miałem z tym problemów), albowiem niedojrzałe, a wyglądające pozornie na gotowe do spożycia, nie tyle nie smakują, ile dotkliwie szczypią w język pozostawiając dyskonfort na nawet kilka godzin (uczucie oparzenia). Chyba jest to jakiś mechanizm obronny rośliny przed ptakami i innymi stworzeniami. Radzę więc uważać. Aha, jeszcze jedno, zanim przestąpicie do zrywania (ja jednak głównie zbierałem z ziemi), upewnijcie się, że jest to dziki, porzucony sad (ja takich spotkałem wcale nie mało). Właściciele nierzadko są w pobliżu i można narazić się na niemiłą sytuację. Najlepiej zapytać, poprosić o kilka owoców. Nie powinno być problemów. Właściciele strzegą tych gajów, albowiem jest to towar chodliwy i w zeszłym roku w mojej okolicy 1 kg kosztował 6 kun. Pozdrav.
antek
Cromaniak
Posty: 1031
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) antek » 10.06.2005 14:51

Mogę jeszcze tylko dodać,żeby uważac na drzewo figowe w Drasznicach, drugi skręt za wioską w wydeptaną ścieżkę, drzewo figowe nad samym morzem!!! Jakieś cholernie kłujące krzaczyska rosną pod nim!!!! Blizny po podrapaniu trzymają z 3 dni!!!!!!!
dżygit
Odkrywca
Posty: 81
Dołączył(a): 12.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dżygit » 12.06.2005 21:48

ja tez uwielbia m figi!!!mam nadzieje ze i tego lata będzie ich pod dostatkiem!ponoc zazwyczaj są przez całe wakacje tylko różne odmiany!mi to tam obojtnie byle to były-figi:D
zycze smacznego! :) :D
intruzik
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 05.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) intruzik » 15.06.2005 18:40

Z wyjazdu do Cro pozostała nam mania fig i listków figowych :D... a teraz jak jogurt to tylko z figami i rodzynkami... to samo jako bakalie tylko suszone figi w zastępstwie, do czasu ponownego słodkiego spotkania na Adriatykiem może już niebawem. Maciek tymi dżemami zrobiłeś niezłą ślinkę nie mogę się już doczekać aż spróbuje i poczuje ten smak, oby się nie okazało że tegoroczny wyjazd do Cro to tylko figa z makiem intruzik
:D
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 15.06.2005 19:08

No! Tylko nie używajcie liści figowych.. najlepiej do niczego ich nie używajcie :) :roll:

Kto użył - wie, przed czym ostrzegam!

Plumek
intruzik
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 05.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) intruzik » 15.06.2005 19:32

Plumek, to miał być przenośnia "tak ponoć gadają" a listki figowe są oprawione w rameczki i pięknie prezentują się na ścianie miła pamiątka z gorącej Chorwacji. Pozdrawiam intruzik! :D
*salvia*
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 19.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) *salvia* » 19.06.2005 22:12

Ja tez jestem milosniczka fig ( chyba jak wszyscy na tym topiku) i nigdy nie wiedzialam dokladnie, kiedy owocuja. Teraz juz wiem. Uwielbiam slodkie figi, ale swieze, suszonych nie. A dzemik z fig moze byc naprawde ciekawy... , nawet jako na prezent.
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 21.06.2005 22:41

To jeszcze tytułem uzupełnienia:

mocno dojrzałe figi często są jeszcze bardziej robaczywe niż nasze śliwki.
Radzę sprawdzać co jest w środku przed ugryzieniem, żeby później nie mieć odruchu "odwrotnego do połykania" ;)
Boniek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 38
Dołączył(a): 02.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Boniek » 21.06.2005 23:35

Właśnie w środku sierpnia 2003 objadaliśmy się takimi prosto z drzewa na ulicy w Splicie. Zieleniutkie, słodziutkie, rozpływały się w ustach i były wszędzie ( na trawniku na chodniku na samochodach ), a my je do brzucha, do tytki i dalej w drogę. Smacznego!!!
aga.mac
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 22.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga.mac » 21.06.2005 23:57

W połowie sierpnia świezutkie, dojrzałe, prosto z drzewa na polu namiotowym Rudine w Orasaczu. Polecam - codzienna dostawa gwarantowana. :D
filozul
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 12.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) filozul » 01.08.2019 10:49

Mam do Was pytanie, jestem właśnie w Umagu i nigdzie nie moge zakupić fig.
Kiedy zaczyna się u nich sezon?
Jakie warto skosztować ich owoce i warzywa sezonowe w tym okresie?
marynamaj
Croentuzjasta
Posty: 206
Dołączył(a): 10.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marynamaj » 01.08.2019 11:20

Figi dojrzewają w połowie sierpnia :D
filozul
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 12.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) filozul » 01.08.2019 11:31

A jakieś inne owoce sezonowe? :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone