Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarna flaga.

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004
Czarna flaga.

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.07.2005 13:12

Czytając posty tych ,którzy wrócili z Chorwacji z zaniepokojeniem czytam ,że w paru miejscowościach przy plaży są wysypiska śmieci ,plaże są zanieczyszczone śmieciami,powywalane do morza żelastwa.Jakaś smoła itd.
Może stwórzmy listę takich zanieczyszczonych miejsc ,a na koniec sezonu przekażemy uwagiChorwackiemu Ośrodkowi Informacji Turystycznej w Polsce.Na pewno coś z tym zrobi.Co myślicie o takim pomyśle?
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 01.07.2005 13:27

Dobry pomysł. Odwiedziłem wiele plaż Riwiery i w sumie wszystkie były czyste. Niestety pierwsze kroki na dzikie plaże to spotkanie z koszmarnymi hałdami śmieci. Tak było na dzikiej plaży za Rogoznica, czy Mala Duba. Szczęście takie, że śmieci zwykle znajdowały się w workach w jednym miejscu przed wejściem na plażę ale przechodząć koło nich trzeba było na dłużej wstrzymać oddech... a może to taki trening dla nurka ;-)

Wraz ze znajomymi, z którymi byliśmy, doszliśmy do wniosku, że jeśli mieszkańcom Chorwacji coś przeszkadza, to.... do morza! Albo gdzieś w okolice :-( Podobnie rzecz się ma z dużymi śmietnikami, dobiega z nich niemiły fetorek, a często wokół nich znajduje się sporo porozrzucanych śmieci.

Oczywiście, nie jest to tylko chorwacki problem. Podobne śmieci i wysypiska można spotkać przy polskich plażach. Na dość paskudne wysypisko natknąłem się przy nagiej plaży w Dębkach, nie mówiąc o dziesiątkach petów wciśniętych w piasek. I to są naturyści - ludzie żyjący w zgodzie z naturą? :-(
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 01.07.2005 13:27

Na pewno przyda się forumowiczom jadącym do Chorwacji.

Półwysep Peljesac - Orebic na plaży można spotkać plamki smoły wielkości 2-5zł średnio co 2-4 metry, często gęściej. Dotyczy to plaży zaraz przy wjeździe do miasta jak i bardziej w centrum. Morze czyste!
Tak było z początkiem czerwca.


Pozdrawiam
Stefek
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 22.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stefek » 01.07.2005 13:49

krakuscity napisał(a):Na pewno przyda się forumowiczom jadącym do Chorwacji.

Półwysep Peljesac - Orebic na plaży można spotkać plamki smoły wielkości 2-5zł średnio co 2-4 metry, często gęściej. Dotyczy to plaży zaraz przy wjeździe do miasta jak i bardziej w centrum. Morze czyste!
Tak było z początkiem czerwca.

Pozdrawiam


A ja myślałem, że chociaż na tej większej z "barem" będzie czysto :(
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.07.2005 14:08

Popieram inicijative tim bardziej ze oszrodekt turisticzni z tax pobitowich zbiera niemale piniedzi a z tych piniendzi prezesi podruzuja na targi i rozdzielaja kolorowe plakaty. Prosze robic zdiencia i wysilac nawet do gazet chorwackich. Na dzikich plazach jest duzo smieci poniewasz sztormowe fale wizucaja wszistko co pliwa. Ludzie take plaze "na ktore nie ida ich turisci" nie cziszcza, morze czasamy "nawiedzona" naucicielka biologi z uczniamy. Niestety stidze sie tego ale wszisci ludzie maja brak wyobrazni apropos tego co smieci znacza w morzu. Sa nawet olbrzimie szkodi nieekologiczne. Jednemu z waszich rodakow popsol sie silnik jachtu. U uklad chlodzenia silnika zaciogniento reklamowke ktora pliwala w wodzie. Silnik sie moment przegral i poszla glowica sylnika. Gdi by bil sztorm moglo by to zagrozic zyciu zalogi!!!
Prosze was zwrucie jusz teras uwage moim rodakom na problem, bo szibciej zareaguja niz jak my zwracami uwage na to samo. Jednak wy turisci przinosicie forse...a my naukowci wydajemy :wink: :wink:
Skubi
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 15.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skubi » 01.07.2005 14:42

krakuscity napisał(a):Półwysep Peljesac - Orebic na plaży można spotkać plamki smoły wielkości 2-5zł średnio co 2-4 metry, często gęściej. Dotyczy to plaży zaraz przy wjeździe do miasta jak i bardziej w centrum. Morze czyste!
Pozdrawiam


Problem ze smołą w tej okolicy Adriatyku nie jest nowy.Podczas pobytu w Korculi naprzeciw Orebica w 2000 roku też było sporo smolistych kuleczek, zwłaszcza w okolicy przystani promowej.Dodatkowo miejscowi robili sobie większe przepierki w godzinach wieczorowych :!: , a niektórzy to nawet myli różne graty i narzędzia po malowaniu :!: 8O :!:
Fuj...
Pzdr
kwlj
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 01.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kwlj » 01.07.2005 14:54

Na pewno ten problem będzie ciężko zniwelować (podobnie jest i w naszym kraju) ale nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować. Papier jest cierpliwy, a czym głośniej o takich sprawach to moze szybsze kroki podejmie instytucja o której pisze Leon, przeznaczy więcej kasy na ten cel.

Pozdrawiam
kwlj
xelius_traveller
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 38
Dołączył(a): 03.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) xelius_traveller » 01.07.2005 15:28

Jak byłem 2 lata temu w Rabac na Istrii to widziałem w centrum miasta w porcie rurę 1-2 metry pod woda z której wypływały pod wielkim cisnieniem jakieś ścieki (szambo??) wprost do czyściutkiej wody Adriatyku. Myślałem że zemdleję... I w dodatku było to tuż obok pieknego deptaku prowadzącego nad sama wodą, gdzie pełno turystów spacerowało, jadło lody itp.
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 01.07.2005 15:45

Oto widoczki z dzikiej plaży za miejscowością Lokva Rogoznica:
Obrazek

a to parking przy tej plaży:
Obrazek

Dodam, że sama plaża jest sympatyczna, woda przejrzysta i bardzo fajna do nurkowania.
xelius_traveller
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 38
Dołączył(a): 03.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) xelius_traveller » 01.07.2005 15:51

No nieciekawe te powyższe zdjęcia... Zwłaszcza że jade tam za miesiąc... :(
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 01.07.2005 19:40

Cóż, mimo wszystko chodzą po tym swiecie tacy ktorym takie śmietniki nie przeszkadzają.
Na szczęście w czasie moich wyjazdów do HR nie spotkały mnie takie przyjemności i mam nadzieję, że nie doczekam dnia kiedy coś takiego stanie na mojej drodze fujjj.

Chorwacja jest bardzo czystym krajem jak na południe Europy. Po mojej wizycie na Rodos wiem, że Grecy nie przepadają za czystością .... :!:
Mary
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 08.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mary » 01.07.2005 20:59

Hmmm szczerze mówiąc to dziwne, w ubiegłym roku jak byłam w Makarskiej ( która na pierwszy rzut oka zalan brudem) bardzo miło się zdziwiłam. Otóż późnym popołudniem po plaży jeździł małym samochodzikiem coś a la "papa mobile" starszy pan i sprzątał śmieci z plaży i pobliskiej trawy...Taka instytucja przydałaby się też nad polskim morzem. Pozdrawiam wszystkich! Ja w tym roku do grecji :roll:
Maciej Winiecki
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 31.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej Winiecki » 02.07.2005 10:11

A ja w zeszłym roku często zauważałem na chorwackich plażach porzucone kartoniki po napojach TYMBARK, FORTUNA...Ciekawe która to nacja...?
Pinia_Pinia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 119
Dołączył(a): 14.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pinia_Pinia » 02.07.2005 11:58

Skubi napisał(a):
krakuscity napisał(a):Półwysep Peljesac - Orebic na plaży można spotkać plamki smoły wielkości 2-5zł średnio co 2-4 metry, często gęściej. Dotyczy to plaży zaraz przy wjeździe do miasta jak i bardziej w centrum. Morze czyste!
Pozdrawiam


Problem ze smołą w tej okolicy Adriatyku nie jest nowy.Podczas pobytu w Korculi naprzeciw Orebica w 2000 roku też było sporo smolistych kuleczek, zwłaszcza w okolicy przystani promowej.Dodatkowo miejscowi robili sobie większe przepierki w godzinach wieczorowych :!: , a niektórzy to nawet myli różne graty i narzędzia po malowaniu :!: 8O :!:
Fuj...
Pzdr


Zgadzam się co do smolistych kuleczek. 3 lata temu na plaży przy kempingu Perna koło Orebicia było ich naprawdę dużo- leżeliśmy tylko na karimacie bo inaczej ręczik się nimi oblepiał gdy było gorąco.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.07.2005 12:30

Orebic wydaje się bardziej "pechowy" niż reszta ..
Dwa lata temu, w pod koniec czerwca, na plaży miejskiej, pełno było ... jak to nazwaliśmy "trocin" , które przyklejały się do mokrego ciała i pływały przy samiutkim brzegu. Spadały chyba z drzew, które .. dawały tyle zbawczego cienia.
Nie wiem, co to było. Może Józek podpowie :wink: .Na tej plaży byliśmy całkiem przypadkowo - w trakcie wycieczki z miejscowości Neum :arrow: na Peljesac.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone