Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co zrobić aby na zdjęciu wyszło ciemno niebieskie niebo??

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
urbandi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 128
Dołączył(a): 28.11.2004
Co zrobić aby na zdjęciu wyszło ciemno niebieskie niebo??

Nieprzeczytany postnapisał(a) urbandi » 02.07.2005 23:20

Witam. Za dwa tygodnie wyruszam do Cro z nowym aparatem NIKON coolpix 5000. Prosze o poradę jak wykonywac zdjęcia (szczególnie przy słonecznej bezchmurnej pogodzie)aby niebo na fotografiach było ciemno niebieskie. Ostatnio widziałem parę takich fotek i byłem pod wrażeniem. Czy mój aparat jest w stanie coś takiego wykonać!! Może jakieś filtry????
Z góry dzięki za odzew.
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004
Re: Co zrobić aby na zdjęciu wyszło ciemno niebieskie niebo?

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 02.07.2005 23:46

urbandi napisał(a):Witam. Za dwa tygodnie wyruszam do Cro z nowym aparatem NIKON coolpix 5000. Prosze o poradę jak wykonywac zdjęcia (szczególnie przy słonecznej bezchmurnej pogodzie)aby niebo na fotografiach było ciemno niebieskie. Ostatnio widziałem parę takich fotek i byłem pod wrażeniem. Czy mój aparat jest w stanie coś takiego wykonać!! Może jakieś filtry????
Z góry dzięki za odzew.

Taki efekt możesz uzyskać tylko przy pomocy filtrów. Podstawa to filtr polaryzacyjny kołowy. Podobnie, choć słabiej zadziała Skylight. Przyciemnienie nieba (choć nie zaniebieszczenie) uzyskasz filtrem szarym połówkowym. Ale focenie z tym filtrem to trudniejsza sprawa, bo generalnie trzebaby korzystać ze statywu, by idealnie oddzielić niebo od dolnej części tła (filtr polówkowy ma górną część szarą neutralną, dolną bezbarwną. Swiatło przechodząc przez cześć szarą jest "zatrzymywane" przez co dostaje się go "mniej" na matrycę).
Filtr szary (w całosci) może się przydać w słonecznej Chorwacji, gdyż zasada jego działania, to zmniejszenie ilości padającego na matrycę światła, przez co wydłużają sie czasy naświetlania (np bez filtra jest 1/2000 s, a z filtrem 1/500 s), a co za tym idzie na zdjęciu jest więcej szczegołów.
Niezły sklep z filtrami, opisami i przykładami jest tu: www.raysfoto.pl (przykłady zastosowania są przy filtrach Marumi).

Do zamocowania filtów z reguły potrzeba odpowiedniej tulei. Musisz się zorientować jak jest z tym do Nikona 5000.
Pozdrav
urbandi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 128
Dołączył(a): 28.11.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) urbandi » 02.07.2005 23:55

Dzięki Volumen za błyskawiczną odpowiedż. Zaczynam sie wgłębiać w temat. POZDR
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 03.07.2005 00:05

urbandi napisał(a):Dzięki Volumen za błyskawiczną odpowiedż. Zaczynam sie wgłębiać w temat. POZDR

Proszę bardzo 8)
TU masz tulejkę do Nikona 5000. Później wystarczy kupić filtry o średnicy 52 mm (chyba najpopularniejsze) i... jazda do pstrykania.

P.S.
Wg mnie filtry Marumi są rozsądnym kompromisem między jakością a ceną. [/url]
urbandi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 128
Dołączył(a): 28.11.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) urbandi » 03.07.2005 00:32

Wielkie dzięki Volumen...znalazłeś chyba najtańszą tuleję...a jeszcze pytanko..o ten filtr polaryzacyjny kołowy..bo piszesz, że to "podstawa"...generalnie jakie jest jego działanie i w jakich warunkach mogę go stosowac...Bo ja generalnie chciałbym porawić jakość zdjęć w plenerze...widoki..niebo morze...te sprawy...czy ten filtr spełni moje oczekiwania...Pozdrawiam.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 03.07.2005 12:07

urbandi napisał(a):Wielkie dzięki Volumen...znalazłeś chyba najtańszą tuleję...a jeszcze pytanko..o ten filtr polaryzacyjny kołowy..bo piszesz, że to "podstawa"...generalnie jakie jest jego działanie i w jakich warunkach mogę go stosowac...Bo ja generalnie chciałbym porawić jakość zdjęć w plenerze...widoki..niebo morze...te sprawy...czy ten filtr spełni moje oczekiwania...Pozdrawiam.


"Jakości" (w sensie treści, kompozycji itp.) zdjęć nie poprawisz - raczej tylko barwy i ich nasycenie ;)
Powodzenia w eksperymentowaniu!

Plumek
urbandi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 128
Dołączył(a): 28.11.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) urbandi » 03.07.2005 13:06

Dzięki za wskazówki...po głębokich namysłach i przeliczaniu kasy..wybrałem filtr HOYA ( fioletowa wersja)...
dzieki za wskazówki..za 11 dni mam nadzieje "poprawiać" filtrem błękit nieba na Hvarze. :) POZDR
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 03.07.2005 18:55

Dobre rady chłopaki !!! 8) 8) 8)
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 03.07.2005 23:11

urbandi napisał(a):Wielkie dzięki Volumen...znalazłeś chyba najtańszą tuleję...a jeszcze pytanko..o ten filtr polaryzacyjny kołowy..bo piszesz, że to "podstawa"...generalnie jakie jest jego działanie i w jakich warunkach mogę go stosowac...Bo ja generalnie chciałbym porawić jakość zdjęć w plenerze...widoki..niebo morze...te sprawy...czy ten filtr spełni moje oczekiwania...Pozdrawiam.

Witaj urbandi
Niezłe wytłumaczenie działania filtra polaryzacyjnego znadziesz TU (z przykładem).
I przy okazji połówkowy szary

Pozdrawiam i czekam na efekty :)
AdamFoto
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 11.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamFoto » 11.07.2005 23:48

Efekt niebieskiego nieba widac najlepiej, gdy ustawisz sie bokiem do slonca. Wtedy nawet bez filtra mozesz uzyskac bardzo granatowe niebo.

Wspomoc sie mozesz filtrem polaryzacyjnym, najlepiej kolowym aby nie bylo klopotow w dzialaniu AufoFocusa (z liniowym a nie kolowym moga byc bledy). Jaki kupic ? Cale szczescie sprawdza sie zasada - te drozsze sa lepsze. Nie kupuj roznych Matinow, Hakuby, itp.
Minimum to Tiffen, Hama (kompromis), Hoya (ale nie w zielonych pudelkach !), pozniej BW (drogie !).

Dobry filtr polaryzacyjny kosztuje >100pln, do cyfrakow z mniejszymi mocowaniami moze byc tanszy, ale za to przyda sie w wielu innych sytuacjach:
- do tlumienia odbic swiatla od lisci, wody, szyb
- zmniejszania kontrastow (wlasnie tlumiac odblaski)

Pamietaj, ze filtr polaryzacyjny zabiera troche swiatla. Obrazowo i w skrocie - z filmu o czulosci 400 robie sie czulosc ~100. W slonecznej Chorawacji nie ma to AZ tak wielkiego znaczenia...

Pomocny tez bywa filtr polowkowy szary (polowa jest zaciemniona). Redukuje kontrasty "pomagajac" aparatowi (filmowi/matrycy) zarejestrowac to co nas interesuje.

pozdrawiam

Adam
urbandi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 128
Dołączył(a): 28.11.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) urbandi » 12.07.2005 01:22

Dzięki za lekcje Adamie-Foto i innym którzy mi pomogli. Własnie jestem świeżo upieczonym posiadaczem Filtru HOYA . Pierwsze testy mam za sobą -mam jeszcze problemyz ustawianiem filtra, bo przez monitor (mam Nikona 5000) słabo widoczne jest działanie filtra. Ale daję rade.
Dzięki wszystkim biorącym udział i rady. BBB mi pomogly.
Jak będzie czym , to sie pochwalę fotkami już w sierpniu, po powrocie c CRO.
POZDR!!!
Piast
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 26.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piast » 01.03.2006 14:48

Jeśli niebo jest za jasne to można je przyciemnić , zmienić kolor w programie np. ADOBE PHOTOSHOP i po kłopocie.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 01.03.2006 15:23

Piast napisał(a):Jeśli niebo jest za jasne to można je przyciemnić , zmienić kolor w programie np. ADOBE PHOTOSHOP i po kłopocie.


Myślę, że tańszym rozwiązaniem jest filtr polaryzacyjny niż zakup rzeczonego programu;)

Plumek
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 01.03.2006 15:57

he he he Plumek kto kupuje?? :lol: to tak jak z tym podcieraniem na Madagaskarze :wink:
JacekS

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekS » 01.03.2006 17:36

rich72 napisał(a):he he he Plumek kto kupuje?? :lol: to tak jak z tym podcieraniem na Madagaskarze :wink:

No wlasnie, czy ja jestem taki wyjatkowy, bo mam pelna licencjonowana wersje tego pakietu ?
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Co zrobić aby na zdjęciu wyszło ciemno niebieskie niebo??
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone