Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co to za "murki" usypane z kamieni?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tuska
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 11.06.2002
Co to za "murki" usypane z kamieni?

Nieprzeczytany postnapisał(a) tuska » 25.07.2002 15:48

Będąc już trzy razy w Chorwacji za każdym razem zastanawia mnie dlaczego jadac przez pola czy góry leżą na nich usypane z kamieni "murki"- sama nie wiem jak to nazwać. Wygląda to jak mur oddzielający działki od siebie - jest tak ładnie i równo ułożony że widać że to nie sprawka matki natury. Będąc w tym roku zapytałam naszych gospodarzy co to jest - ale nie wiem czy dobrze zrozumialam, że te murki to praca ludzi którzy odgarniali te kamienie po to by dostać się do ziemi i tą ziemię zwożono z gór do różnych miejscowości żeby można było na niej uprawiać różne rzeczy. Czy to jest dobre tłumaczenie - może ktoś wie więcej, bo mnie to bardzo ciekawi?
grego
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 31.01.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) grego » 25.07.2002 18:53

Przeciez Ci wytlumaczyli, skad ich tyle jest. Jesli plaze masz kamieniste, to w jaki sposob dzialki maja byc nie pokryte kamieniami. Po prostu aby dotrzec do ziemi, musieli zebrac kamienie, a ze bylo ich bardzo duzo to zrobili z nich murki.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 26.07.2002 07:59

Podobno u nas w górach tez bywają takie murki.Ludzie zbierają ze swoich pól kamienie i nie mając co z nimi zrobić układają je na miedzach.
bonaso
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 31.01.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonaso » 26.07.2002 09:36

Jest też jeszcze inny powód powstawania tych murków. Zauważ, że często są one usypywane na zboczach wzniesień i "odkrytych" terenach. Wieją tam silne wiatry i takie kamieniste murki mają za zadanie przynajmniej częściowo ochraniać roślinność i zwierzęta domowe. :P

Dobrym przykładem jest chociażby wyspa Pag, na której jest bardzo wiele pastwisk z owcami... :D
rutek

Nieprzeczytany postnapisał(a) rutek » 26.07.2002 10:22

no i przed ogniem...
sp5xsc
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 9
Dołączył(a): 28.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) sp5xsc » 05.08.2002 16:51

Tak jak zauwazono, murki maja takze chronic przed ogniem. Ale gdy ogien jest duzy to i tak nie pomagaja. Przykladem niech bedzie pozar jakies 1.5 tygodnia temu kolo Sibenika - palilo sie, ze hej a dwa hydroplany nie nadazaly z nabieraniem wody z rzeki Krka i zrzucaniem na okoliczne teren.
Duze szczescie, ze nie doszlo do pozaru osiedla przy wschodnim wyjezdzie z miasta w strone Splitu. Ogien byl juz naprawde niedaleko a pozar trwal ponad dobe. Nie dziwi wiec fakt oddzielania wszystkiego wysokimi, szerokimi murkami (do ktorych budulec sam wpada w rece gdy probuje sie cos uprawiac). Tak samo jak nie dziwi mnie teraz widok tablic w centrum miasta z namisami ostrzegajacymi o pozarach.
Leoanne
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 22.03.2004
tez

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leoanne » 23.03.2004 00:00

...a nikt nie pomyslal, ze czesto tam gdzie sa murki sa tez podziurawione domy??? jak mozna bylo walczyc na takim terenie, gdzie jest przestrzen przestrzen i dopiero potem gorka...ludzie usypywali sobie gorki z kamieni, zeby sie za nimi chronic...wiem to z pewnego zrodla
ches
Croentuzjasta
Posty: 320
Dołączył(a): 21.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ches » 23.03.2004 00:05

wytłumacz o co chodzi z przestrzeń,przestrzeń ,gorka
bo ja nie rozumiem
Leoanne
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 22.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leoanne » 23.03.2004 00:18

to dosyc proste, zeby zrozumiec, ale skoro chcesz dokladniej (o 23 godzinie) to ok....w polnocnej chorwacji, w gorach, czesto widac podziurawione odpociskow domki...nieopodal nich sa usypane murki...czesto tez sa one w zupelnie przypadkowych, mogloby siezdawac, miejscach...otoz...gorki na tym terenie wygladaja tak
1. po pierwsze nie sa tak wysokie jak np. na poludniu (masyw Biokovo)
2. oprocz skal, jest troche zieleni

jesli zolniez chorwacji lub serbski chcial strzelac to musial sie za czyms schowac, zeby sam nie zostal ustrzelony...a ze z czubka gory nie bedzie strzelal, tam gdzie najwiecej skalek, zeby sie schowac (poza tym za wysoko i za daleko do celu) ...wiec ten zolniez, zeby moc sie przemiesczac od skalki do skalki, gdzie np. dzielil je odstep 20-40metrow, musial sobie usypac cos na ksztalt takich wlasnie gorek kamieni...wtedy mogl sobie tam siedziec za tym i co jakis czas oddawac strzaly i sie chowac ponownie...

nie przecze, ze mogly powstac na skutek procesow o ktorych wspomniano powyzej...
ches
Croentuzjasta
Posty: 320
Dołączył(a): 21.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ches » 23.03.2004 00:29

wiesz ,ale te murki nie mają 20 lat ,są dużo starsze,ja mam przy domu żywoplot czy sądzisz ,ze go inaczej wykorzystam?
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 23.03.2004 10:04

Ja osobiście uważam, iż murki są tam od pokoleń a podczas działań wojennych poprostu je wykorzystano.

Z tego co słyszałm od Chorwatów i wydaje mi się to logiczne to były to pastwiska. Kwestia oczyszczenia ziemi pod uprawę ze znjadujacych się w niej kamieni jest chyba oczywista. :wink:
Leoanne
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 22.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leoanne » 23.03.2004 10:05

teraz ja nie za bardzo rozumiem ( a jest juz rano i mam swiezy, trzezwy umysl)...co maja gorki do Twojego innego wykorzystania zywoplotu??? dosc dziwne porownanie...a owszem murki moga miec wiecej niz 20 lat...ale czemu akurat liczba 20 ma tu znaczenie, skoro wojna Serbsko-Chorwacka skonczyla sie kolo 1992 roku? to daje 12 lat, a nie 20 :? ...poza tym skad wiesz, ze murki maja ponad 20 lat???
Leoanne
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 22.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leoanne » 23.03.2004 10:07

jeszcze raz zaznaczam, ze jak najbardziej przychylam sie logicznym uzasadnieniom usypywania murkow - dostanie sie do ziemi, czyszczenie pastwisk z kamieni, ognio, wiatro-ochrona...pozdrawiam milosnikow Chorwacji :))
Midas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 717
Dołączył(a): 23.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Midas » 23.03.2004 10:18

Jeśli chodzi o murki, to pytałem o to samo ludzi ,którzy tam mieszkają.
To są po prostu granice działek.
:arrow:
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 23.03.2004 15:10

Potwierdzam to, co napisał Midas - taką samą odpowiedź usłyszałam od naszych gospodarzy. A w czasie wojny mogły służyć jako wały obronne. Pozdrawiam.
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Co to za "murki" usypane z kamieni?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone