Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chrvatska ??!!

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
astropl
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 15.03.2005
Chrvatska ??!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) astropl » 07.07.2006 09:11

Witam!

Właśnie dowiedziałem się od syna, który studiuje filologię polską, że jakaś
międzynarodowa instytucja slawistyczna zaleciła Chorwatom powrót do "ch" w słowach, w których dawniej ono występowało. Nie znam szczegółów, ale po powstaniu niepodległej Chorwacji wprowadzono niejako na siłę i niezgodnie z normami językowymi jedno tylko, twarde "h" we wszystkich słowach. Oczywiście taki zalecenie nie może do niczego Chorwatów zmusić (wyobrażacie sobie koszta zmiany pisowni państwa?!), ale problem na pewno istnieje. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Pozdrav!
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 07.07.2006 09:43

hmmm:)
z mojej skromnej wnioskuję, że nie jest mi znane żadne słowo na "ch" ani w języku serbskim , ani po odłączeniu sie Chorwacji w "niby" chorwackim. I jak niby jakaś organizacja może narzucić taką zmianę? Nie to chyba jakieś bajki. A może to jakaś organizacja slavistyczno- nacjonalistyczna, która za wszelka cenę chcę odrębności językowej.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 07.07.2006 15:00

w jezyku chorwackim nigdy nie było litery CH, tylko H

litery (CH,H) w slowach łacinskiego albo greckiego pochodzenia w jezyku chorwackim zamienione sa litera K

jak na przyklad:
synchronisam-sinkronizam
cholesterol-kolesterol
haos-kaos

pozdrawim
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 08.07.2006 23:29

megi czemu "niby" chorwackim ??
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 09.07.2006 10:15

http://www.izor.hr/webcameng.htm

Leon - w innym temacie ale akurat tu Cię spotkałem - dlaczego nie pokazuje temperatury wody i powietrza od dłuższego czasu :?: :cry: [/quote]
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 09.07.2006 10:38

Przepraszam Leon , nie chciałm Cię urazić jako patrioty.
Mówiąc "niby" miałam na myśli, że nie powstał po wojnie zupełnie nowy język w Chorwacji. Chorwaci posługują się alfabetem łacińskim a Serbowie cyrylicą a ale to je isto :D srbsko-hrvatski .
Jetsem Polką uczącą się chorwackiego w Polsce, uczy mnie Serb tu mieszkający, którego rodzina wywodzi się z różnych zakątków Bałkanów , niebędę się zagłębiać :) dalej ...
Pozdrav Leon , niedługo będę w Splicie , możemy się spotkać i podyskutowac :)
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 09.07.2006 13:01

...jednak uwazam ze sa to ruzne jeziki, tak samo jak narody, kulturi......
jak bi to byl jeden jezik nie naziwal by sie serbsko-chorwacki, lub jak inny wolaly powiedziec chorwacko-serbski. Aktualna situacja w bilej Jugoslawi (odlanczania sie Czarnej gory i Kosowa, nie dlugo Vojvodini) pokazuje jake sa winiky Serbskego prziwlasczania wszistkiego od sasiadow, od teritorium po jezik i religije (Crna Gora). Teras troche faktow...Serbowie nie potrafili pisac do 1814 kiedy to Vuk Stefanović Karadžić zaczal reforme jezika Serbskiego, do tej pori serbowie pisali lacinom, glagoljicom oraz ruska cirilica crekiewna. Pisac potrafili tylko urzednici oraz w manastirach. W sumie Serbowie bily pod Turkami ktorim nie zalezalo na kulturze vasalow. Sam fakt ze Stefan dostal imie Wilk ktore go mialo ochronic od Czarownic wskazuje na poziom wiedzi narodu.
Vuk Karadžić zrobil nawe pismo i gramatike jezika...Wiencej na ten temat..
http://hr.wikipedia.org/wiki/Srpski_jezik
tak ze prosze sie nie dziwic ze ja nie mowie po Serbsko-chorwacku..
Z inej beczki jezeli pani naućićel uczy pani mowić ekavice, no to uczy pani Serbski, a nie chorwacki, ježeli uči pani ijekavice no to sie pani bez problemu može prziznac ze uczy chorwacki, jezeli natomiast uczy pani ikavice to sie pani moze spokojnie wybrać w poudniowe regiony zachodniego balkany (nie chce wymieniac narody ze by pani nie namieszac)
Czy istnieje jezik Czesko-slowacki??
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 09.07.2006 16:14

wiesz co Leon na pewno posiadasz ogromną wiedze na ten temat, ja jednak jestem ponad tymi podziałami terytorialnymi...najważniejsi są ludzie i to co w nich widzimy, nie będę z Tobą dywagować bo to do niczego nie prowadzi.
Postanowiłeś się najeżyć ..ok ...nie znasz mnie ale z góry założyłeś , że się nie polubimy, bo co znam Serba, a Serb to wróg..znam też Czarnogórców i Bośniaka jednego i Chorwata tu w Polsce i wiesz oni siedzą przy jednym stoliku i piwko piją i wiesz rozmawiają ty samym językiem.
i nie musisz do mnie mówić per Pani :D
Pozdrav :D
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 09.07.2006 16:30

megi77 napisał(a):wiesz co Leon na pewno posiadasz ogromną wiedze na ten temat, ja jednak jestem ponad tymi podziałami terytorialnymi...najważniejsi są ludzie i to co w nich widzimy, nie będę z Tobą dywagować bo to do niczego nie prowadzi.
Postanowiłeś się najeżyć ..ok ...nie znasz mnie ale z góry założyłeś , że się nie polubimy, bo co znam Serba, a Serb to wróg..znam też Czarnogórców i Bośniaka jednego i Chorwata tu w Polsce i wiesz oni siedzą przy jednym stoliku i piwko piją i wiesz rozmawiają ty samym językiem.
i nie musisz do mnie mówić per Pani :D
Pozdrav :D

,,abstrahująć'' od podziałów terytorialnych :wink: jeśli warsiawka uczy się serbsko -chorwackiego to dziwne chyba :D
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 09.07.2006 16:36

AndrzejuJ - muszą spieprzać i to szyko więc się języków uczą - od wyborów samorządowych nawet jedynie słuszne radio zostanie przeniesione do Stolycy :lol:
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 09.07.2006 16:56

nie rozumiem Twojej riposty Andrzej, chyba mi upał zaszkodził...możesz jaśniej ?
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 09.07.2006 17:12

megi77 napisał(a):wiesz co Leon na pewno posiadasz ogromną wiedze na ten temat, ja jednak jestem ponad tymi podziałami terytorialnymi...najważniejsi są ludzie i to co w nich widzimy, nie będę z Tobą dywagować bo to do niczego nie prowadzi.
Postanowiłeś się najeżyć ..ok ...nie znasz mnie ale z góry założyłeś , że się nie polubimy, bo co znam Serba, a Serb to wróg..znam też Czarnogórców i Bośniaka jednego i Chorwata tu w Polsce i wiesz oni siedzą przy jednym stoliku i piwko piją i wiesz rozmawiają ty samym językiem.
i nie musisz do mnie mówić per Pani :D
Pozdrav :D


Skoro studiujesz filolologię to powinnaś wiedzieć że różnica między językiem a dialektem jest umowna. Można umówić się że serbski i chorwacki to dialekty tego samego języka a można umówić się że są to 2 różne języki. Głos decydujący należy tu do samych zainteresowanych - codziennych użytkowników tych języków. Serbowie chcą mieć język serbski a Chorwaci chorwacki, zaś Bosniacy bośniacki. I niech mają! To nic nowego w świecie, vide język Flamandzki w Belgii i Niderlandzki w Holandii itd. Czesi i Słowacy porozumiewają się wzajemnie bez trudu a jednak uważa się ich języki za różne. Z kolei Polak nie jest w stanie zrozumieć Kaszubskiego a jednak kaszubski uważa się za dialekt j. polskiego... Po prostu trzeba na luzie podejść do tematu a Leona i Chorwatów można zrozumieć - ja im się nie dziwię że nie chcą mieć z Serbami nic wspólnego a już na pewno nie język
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 09.07.2006 17:47

i tu małe sprostowanie :D
nie studiuję filologii tylko uczę się chorwackiego, ba ja zwykła turystka jestem i nie jestem z wasiawki tylko z Łodzi..bo to żadna tajemnica :D
To wy robicie ciśnienie a nie ja. Ja nie powiedziałm, że się nie zgadzam z Leonem i że nie rozumiem , że mieszkając w swoim karaju czyt. Chorwacji :D chce aby język, którym się posługują nazywał się chorwackim a nie serbsko-chorwackim .
Ale ja kobitka ma coś do powiedzenia to trzeba ją zgasić :D
Eh chłopaki :D
Pozdawiam :D
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 09.07.2006 18:08

megi77 napisał(a):i tu małe sprostowanie :D
nie studiuję filologii tylko uczę się chorwackiego, ba ja zwykła turystka jestem i nie jestem z wasiawki tylko z Łodzi..bo to żadna tajemnica :D
To wy robicie ciśnienie a nie ja. Ja nie powiedziałm, że się nie zgadzam z Leonem i że nie rozumiem , że mieszkając w swoim karaju czyt. Chorwacji :D chce aby język, którym się posługują nazywał się chorwackim a nie serbsko-chorwackim .
Ale ja kobitka ma coś do powiedzenia to trzeba ją zgasić :D
Eh chłopaki :D
Pozdawiam :D

serbski-chorwacki
pragnienie-sprite
pozdrav :wink:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 09.07.2006 18:15

...oj megi ja nie jestem az tak najezoni...a z twej ostatniej wipowiedzi wydze ze masz prawdziwe balkanske podejscie do sprawi o stosunkach kobieco-meskich. Miendzi inego dlatego nie zgadzam sie ze chorwaci sa na Balkanach i ze co kolwiek wspolnego maja z kultura balkanskom i jezikem serbskim. U nas kobieti sie nie "gasi" i przi swoim zdaniu bym zostal nawet jak bis bila facet kobitka czy obojniak.
To ze serb z bosniakem i chorwatem razem pija piwo i gadaja tylko o nich swiadczi dobrze (albo ze polske piwo jest tak dobre ze leczy )
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Chrvatska ??!!
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone