Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chrvatska ??!!

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 09.07.2006 18:33

oj Leone :D o tym gaszeniu to nie było do Ciebie...
a swoją drogą to jaka pogoda w Splicie, słonko daje czadu? :D
Idę na Sprite'a :D
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 09.07.2006 18:44

megi77 napisał(a):Ale ja kobitka ma coś do powiedzenia to trzeba ją zgasić :D
Eh chłopaki :D
Pozdawiam :D


Spokojnie Megi - nikt cię tu nie gasi. Masz prawo do własnego zdania a skoro prezentujesz je na forum to musisz się liczyć że ktoś będzie z tobą polemizował - tak działa forum :wink:

A że wypowiadasz się śmiało (i o to chodzi :lol: ) to ktoś może mieć inne zdanie. Pozostaniesz przy swoim bądź dowiesz się czegoś innego.
W kwestii języka nie ma jednej racji. Lingwista powie że serbski i chorwacki to jeden język 2 dialekty. Z kolei Serb/Chorwat powie że 2 różne. I wszyscy mają tu rację - ty również :wink:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 09.07.2006 19:10

megi ostatnia dwa dni pogoda w kratke, gorance jest ale popoludniu czasamy sie zachmuzi
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 09.07.2006 19:29

Leon http://www.izor.hr/webcameng.htm co się stało z temperaturami na tej stronce - Ty chyba masz to po blisku :lol:
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 10.07.2006 08:16

Bardzo dobrze, że Chorwacja istnieje i ma swój język ale to nie powinno nam w Polsce przesłaniać obiektywnej prawdy.
A jeżeli nic się specjalnego nie wydarzy to za jakieś 100 lat faktycznie Serbski od Chorwackiego będzie trochę różny (a już za 500 będzie się może różnił nawet tak jak Czeski od Słowackiego).
Ostatnio edytowano 10.07.2006 09:13 przez Łukasz, łącznie edytowano 1 raz
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 10.07.2006 08:30

niezawodny napisał(a):
megi77 napisał(a):Ale ja kobitka ma coś do powiedzenia to trzeba ją zgasić :D
Eh chłopaki :D
Pozdawiam :D


Spokojnie Megi - nikt cię tu nie gasi. Masz prawo do własnego zdania a skoro prezentujesz je na forum to musisz się liczyć że ktoś będzie z tobą polemizował - tak działa forum :wink:

A że wypowiadasz się śmiało (i o to chodzi :lol: ) to ktoś może mieć inne zdanie. Pozostaniesz przy swoim bądź dowiesz się czegoś innego.
W kwestii języka nie ma jednej racji. Lingwista powie że serbski i chorwacki to jeden język 2 dialekty. Z kolei Serb/Chorwat powie że 2 różne. I wszyscy mają tu rację - ty również :wink:


lubię jak lecą iskry :D nie tylko w dyskusji :wink:
kasiafu
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiafu » 10.07.2006 11:04

Oj megi, megi :o ale masz racje srpski i hrvatski to je isto :D
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 10.07.2006 11:12

kasiafu napisał(a):Oj megi, megi :o ale masz racje srpski i hrvatski to je isto :D


Tak jak polski i słowacki...dwa bliskie języki, łatwo się porozumieć ale jednak różne
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 10.07.2006 11:33

ja Słowaków nie rozumiem :D ostatnio telefonowałam do niejakiego
Mirka z Vlce Hrdle i on swoje a ja swoje :D i sie wkurzyłam i mu fax wysłałam :wink:
kasiafu
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiafu » 10.07.2006 11:51

niezawodny napisał(a):
kasiafu napisał(a):Oj megi, megi :o ale masz racje srpski i hrvatski to je isto :D


Tak jak polski i słowacki...dwa bliskie języki, łatwo się porozumieć ale jednak różne


Masz rację słowacki i polski są bliskimi sobie językami słowiańskimi, ale różnymi. A srpski i hrvatski jest to jeden język różniący się dialektem (czyli wymową słów takich jak mljeko-mleko), niektórymi słowami które mają podkreślać odrębność narodową Serbów i Chorwatów (np.: areodrom - zracna luka), no i w Serbii króluje cyrylica (która też jest podkreśleniem głównie jak się wydaje prawosławnego wyznania Serbów, latinica w Serbii też jest przecież używana). Niemniej jednak baza (m.in. gramatyka) jest taka sama i nie ma się o co spierać.
Pozdrav :D
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 10.07.2006 13:28

No....w sumie po co sie spierac, jak Polakowi okreszlic ruznice jezika Serbskiego i chorwackiego? Podobnie jest i u nas jak chorwatowy witumaczic ze wy nie jestescie czechami. Kiedysz 95 a teras 70 % Chorwatow uwarza Polakow za Chechow. Jak tumacze ze sa w blandzie to my odpowiadaja ze to to samo z ukladu warszawskiego i ze dna nich wszistci tak samo swiergolicie :lol: Tak samo i babcie na bazarze w Trogiru sobie podpowiadaja ze Rusci sa najlepszi gatunek Czechow, poniewarz sie nie targuja i nawet napiwek zostawiaja.....
megi77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) megi77 » 10.07.2006 13:45

Da , da ti si u pravu Leone :D

na targu

mjesto; trznica u Srbiji - gdzieś w Serbii
jedna djevojka: - jedna dziewczyna
molim Vas , pola kilo mrkvi?-poproszę pół kilo marchewki
Gospodja:
Ja nemam mrkvi..- ja nie mam marchewki
Djevojka a sto to je? 8O ...to nije mrkva???- a to co nie marchewka? :D
ne, to je mrkva i tu odpowiednik marchewki po serbsku ( nie pamiętam jak jest marchewka po serbsku).- nie to nie jest marchewka to jest marchewka " po serbsku" :D

jak dla mnie dziwne to trochę wszystko :D
kasiafu
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiafu » 10.07.2006 13:53

megi77 napisał(a):Da , da ti si u pravu Leone :D

na targu

mjesto; trznica u Srbiji - gdzieś w Serbii
jedna djevojka: - jedna dziewczyna
molim Vas , pola kilo mrkvi?-poproszę pół kilo marchewki
Gospodja:
Ja nemam mrkvi..- ja nie mam marchewki
Djevojka a sto to je? 8O ...to nije mrkva???- a to co nie marchewka? :D
ne, to je mrkva i tu odpowiednik marchewki po serbsku ( nie pamiętam jak jest marchewka po serbsku).- nie to nie jest marchewka to jest marchewka " po serbsku" :D

jak dla mnie dziwne to trochę wszystko :D


Ti si ninja Meggi :lol:
kasiafu
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiafu » 10.07.2006 14:06

kasiafu napisał(a):
megi77 napisał(a):Da , da ti si u pravu Leone :D

na targu

mjesto; trznica u Srbiji - gdzieś w Serbii
jedna djevojka: - jedna dziewczyna
molim Vas , pola kilo mrkvi?-poproszę pół kilo marchewki
Gospodja:
Ja nemam mrkvi..- ja nie mam marchewki
Djevojka a sto to je? 8O ...to nije mrkva???- a to co nie marchewka? :D
ne, to je mrkva i tu odpowiednik marchewki po serbsku ( nie pamiętam jak jest marchewka po serbsku).- nie to nie jest marchewka to jest marchewka " po serbsku" :D

jak dla mnie dziwne to trochę wszystko :D


Ti si ninja Meggi :lol:


ja misilim da "mkrva" na srpski je "šangarepa"? :P
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 10.07.2006 14:08

marchewka po chorwacku jest mrkva, a po serpsku šargarepa
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Chrvatska ??!! - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone