Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bułgaria Złote Piaski

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
m-ak
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 07.05.2012
Bułgaria Złote Piaski

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-ak » 01.08.2018 16:53

Bułgaria Złote Piaski – tanio, bezpiecznie i swobodnie, nawet ciekawie + obraz rodaków na wakacjach

W tym roku postanowiliśmy spędzić wakacje tak, aby jedynym problemem podczas pakowania był ciężar walizki nie przekraczający 20 kg.
Mąż chciał do Albanii, ja do Attyki (na szczęście nie upierałam się), dziecko pytało tylko o basen w hotelu. Kilka kliknięć na jednym z portali turystycznych i wyskakuje nam ciekawa oferta w...Bułgarii. Cena 10-dniowego wyjazdu z opcją All była tak atrakcyjna, że właściwie nie było się nad czym zastanawiać, ale pobiegłam do najbliższego biura podróży dopytać o szczegóły i kiedy usłyszałam, że to takie „okienko” first minute, pewnie za 2-3 dni cena wzrośnie, bo taka jest polityka firmy, upewniłam się tylko jakie linie lotnicze nas obsłużą, bo nie chciałabym psuć sobie urlopu dodatkowym stresem i decyzja zapadła. (cena naprawdę wzrosła i dość szybko skończyły się miejsca w hotelu)
Wylot z Poznania do Warny, parking dla samochodu to klepisko, znalezienie miejsca i dojście do terminala zajęło nam ze 30 minut, choć wszystko jakby w zasięgu. Linie Ryanair Sun, samolot 3,5 letni, obsługa pokładowa polsko – irlandzka, pilot przed startem zapewnił o dobrej pogodzie podczas lotu, gdy samolot się rozpędzał i unosił dzieci krzyczały z radości, a stanowiły chyba 1/3 pasażerów:-) Wylot tylko z 20 minutowym opóźnieniem, na pokładzie płatny serwis ale zjeść nuggetsy i frytki w chmurach to marzenie każdego dziecka :D
Hotel zgodnie z opiniami miał tylko jedną wadę – brak wydzielonych miejsc dla palących. Poza tym wygodnie, czysto, pyszne jedzenie, dobre, uczciwe alkohole, lody, ciasta, owoce. W spokojnym miejscu, w parku, uprzejma obsługa.
Złote Paski centrum – jedna wielka dyskoteka napitej niemieckiej młodzieży, niestety również polskiej. Poza tym stragany z mydłem i powidłem, głośno, miejscami brudno. A polska młodzież, jeszcze pryszczata, ale już takim obyczajowym rozwydrzeniem się wyróżniała, niestety. Swoją drogą duża część to uczestnicy zorganizowanych obozów(!)
Co do rodaków to mam jeszcze inne spostrzeżenia. Takie np. rodziny 2+1, dziecko w wieku do 3 lat, biegające podczas kolacji w hotelu między stołami, „odbijające się” od krzeseł, na których siedzieli ludzie, krzyczące, piszczące..., tatusiowie to jeszcze próbowali interweniować, ale wtedy do akcji wkraczały mamusie krzycząc na tatusia „nie odzywaj się do niego w ten sposób!”, „nie ograniczaj go!” A jednocześnie dzieci francuskie, niemieckie i rosyjskie „spacyfikowane” przez rodziców przy stole, dopilnowane, spokojne, uśmiechnięte. I jeszcze jedno. Gdy jeździliśmy na wakacje z małymi dziećmi to ceniliśmy sobie integrację z rodakami, prowokowaliśmy rozmowy, wspólne zabawy dzieci, oczywiście nie wchodząc sobie na głowę. Byłam bardzo zaskoczona, że tutaj Polacy 30-letni omijali się w hotelu, wręcz unikali tłumacząc to tym, że „jak mój syn zobaczy waszego to wariuje”. Sama nie wierzę w to co piszę ale naprawdę tak było!
Ale wróćmy do tematu. Warna – nieciekawe pokomunistyczne miasto, kilka odnowionych miejsc, deptak, katedra, park nadmorski z wesołym miasteczkiem, delfinarium, które polecam. Ze Złotych Piasków dojeżdżaliśmy autobusem 409. Ciekawostka – w autobusie jedna seniorka sprzedaje bilety, druga ją kontroluje i na bieżąco pisze raport :roll: Normalnie państwo policyjne. Na wjazdach do centrum Złotych Piasków również budki z policjantami. Miejscowi mówią, że pilnują swoich.
Rezydentka zaoferowała nam wycieczki fakultatywne. Lokalni również takie organizują, zdecydowanie taniej. Pojechaliśmy do Nesebaru z lokalnym biurem. Przewodniczka mówiła po polsku, przez 2 godziny jazdy busem stała, gdyż nie było dla niej miejsca siedzącego(!) Wspaniale opowiadała, również o życiu w Bułgarii. Na miescu oczywiście tu cerkiew, tu sklepik, tu mój znajomy prowadzi dobrą restaurację...wiadomo. A sam Nesebar to ładne miejsce, próbowaliśmy z mężem odnieść je do Chorwacji i chyba to byłby Primosten. Na drugą wycieczkę nie zdecydowaliśmy się, bo czy my nie widzieliśmy ładnego przylądka, albo czy nie byliśmy na fish picnic będąc w Chorwacji? :D
nesebar.jpg
Nesebar

Samodzielnie wybraliśmy się do Monastyr Aładża. Kilka przystanków autobusem i prawie 2 km na piechotę, żaden problem. Miejsce ładne, z ciekawą historią. W drodze powrotnej zaczepił nas Bułgar oferując podwiezienie do miasteczka prywatnym samochodem mercedesem(!) i za połowę ceny. Oferował też podwózkę gdzie chcemy i kiedy chcemy, poza Złote Piaski. Taki lokalny przedsiębiorca.
monastyr.jpg
Monastyr

Co tu jeszcze napisać...
Plaże w Złotych Piaskach są przyjemne, piasek z pokruszonym muszelkami faktycznie w słońcu wydaje się złoty. Infrastruktura jest i owszem, nawet Mc Donald's, sporty wodne, kluby dla dorosłych, dyskoteka w pianie, kolejka dla maluchów, karuzela czy też diabelski młyn, wieża Eiffla, sklepiki z pamiątkami i sklepy spożywcze, bankomaty, poczta, Aquapark.
zlotepiaski1.jpg
Plaża w Złotych Piaskach

zlotepiaski2.jpg
Złote Piaski

Podczas naszego pobytu każdego dnia padał deszcz albo przechodziła burza, ale z tym należy się liczyć nad Morzem Czarnym. Tam jest zupełnie inny klimat.
Podsumowując Bułgaria to jednak mimo obecności w UE inny świat, ludzie są skromni, pokorni, uprzejmi ale nie dbają o swoje otoczenie i nie przywiązują wagi do drobiazgów i przepisów. Ale co mi się bardzo podobało barmani czy kelnerzy nie warunkują jakości obsługi od języka jakim się posługujesz i napiwku, który dostaną. Nie są zblazowani i wymagający.
I jeszcze powrót do Poznania. Linie lotnicze Bulgaria Air. Gdy autobus z terminala podjechał do samolotu, okazało się, że nas nie wypuszczą, bo czekamy aż podjedzie ekipa odkurzająca samolot. Nie trwało to długo ale komentarze rodaków bezcenne :roll: „Skandal, człowiek lata po całym świecie...” - to chyba cytat z polskiej komedii pasujący do sytuacji. A poza tym samolot 9-letni, co prawda z wyjątkowo wysłużonymi siedzeniami jakby w nim kozy wozili, ale wszystko sprawnie, wylot przed czasem, nad ranem, wschód słońca za oknem bezcenny, tylko 1 pasażer tak chrapał, że psuł nastrój:-) W Poznaniu wyjątkowo długie oczekiwanie na bagaże ale to podobno typowe dla tego lotniska.
Z przyjemnością wrócę do Bułgarii. Jednak nie do Złotych Piasków. Polecono mi Albenę jako miejsce dużo bardziej klimatyczne. A może ktoś był? A może miejscówka w okolicach Burgas? Lokalne biura proponują wycieczki do Rumunii i Stambułu. Następnym razem.
Pozdrawiam :papa:
Ostatnio edytowano 01.08.2018 22:04 przez m-ak, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.08.2018 18:41

Będzie jakaś krótka dokumentacja foto. :?:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 01.08.2018 18:56

Przyznam się, że strasznie się czyta taki zbity tekst :) :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.08.2018 19:53

bluesman napisał(a):Przyznam się, że strasznie się czyta taki zbity tekst :) :papa:

Popieram...co innego w książce....
m-ak
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 07.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-ak » 01.08.2018 22:11

Przecież są zdjęcia :lol:
A tak poważnie. Rozumiem uwagi ale z tymi zdjęciami to trochę kłopot.
Raczej mam zdjęcia rodzinne, a takich nie publikuję w Internecie.
A poza tym trochę pogoda nie sprzyjała, trochę nie było na czym oko zawiesić lub tło nie było atrakcyjne. Ale jeśli są jakieś pytania to chętnie coś dopiszę :lol: :papa:
chorwatka45
zbanowany
Posty: 4
Dołączył(a): 27.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) chorwatka45 » 01.08.2018 22:20

POdobno Bułgaria jest piękna :) Może uda mi się w tym roku tam pojechać? Sprawdzałam już loty i z Warszawy znalazłam kilka połączeń. Może zdecydujemy się na podróż na lotnisko samochodem i zostawiły je na tym parkingu: parkujilec.pl :) Moim zdaniem to świetna opcja. Z małej miejscowości cieżko sie dostać na lotnisko, a tak można podjechać na samo miejsce :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.08.2018 22:31

m-ak napisał(a):Przecież są zdjęcia :lol:

A poza tym trochę pogoda nie sprzyjała, trochę nie było na czym oko zawiesić lub tło nie było atrakcyjne. Ale jeśli są jakieś pytania to chętnie coś dopiszę :lol: :papa:

Zdjęcia dodane przez edytowane.
Jaki terminie nie sprzyjała pogoda .... :?:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18272
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.08.2018 01:24

W Albenie byliśmy w 2002 roku , rezerwacja przez "N" biuro , dla nas bomba -rewelacyjne noclegi , jedzenie dla "alll in" z innego matrixa ( kosmosu ) , byliśmy zadowoleni co z dwoma dorastającymi Córciami nie było takie pewne :wink: :oczko_usmiech:
nigdzie nie było tak ciepłej wody , ceny były bardzo atrakcyjne , a obsługa świetna 8)
Mam zamiar zobaczyć co/czy się tam zmieniło . . .



Pozdrawiam
Piotr
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 02.08.2018 08:52

m-ak napisał(a): ... dziecko pytało tylko o basen w hotelu.


Masz jeszcze jakąś gwarancję na nie ? :wink:

m-ak napisał(a): ... dziecko w wieku do 3 lat, biegające podczas kolacji w hotelu między stołami, „odbijające się” od krzeseł, na których siedzieli ludzie, krzyczące, piszczące...,


Dlatego na zorganizowany urlop to tylko objazdowy ... Tam raczej nikt takich rozwydrzonych nie zabiera 8)

m-ak napisał(a):
zlotepiaski1.jpg

zlotepiaski2.jpg



Ała 8-O 8-O 8-O

:wink:
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 02.08.2018 09:10

piotrf napisał(a):,,,,,
nigdzie nie było tak ciepłej wody , ceny były bardzo atrakcyjne ,
,,,,,,
Piotr


po trzech pobytach w BG mam takie same odczucia,
w Egipcie czy Turcji nie było tak ciepłej wody jak w BG,
a tak żartobliwie to moim zdaniem wycieczki do BG
w wersji All powinno być karane,
mają pyszne jedzenie a "knajpek" jest bez liku,
ni i ceny OK choć tu się mogło zmienić już dobrych parę lat tam nie byłem,
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.08.2018 11:41

Rysio napisał(a):
m-ak napisał(a): ... dziecko w wieku do 3 lat, biegające podczas kolacji w hotelu między stołami, „odbijające się” od krzeseł, na których siedzieli ludzie, krzyczące, piszczące...,
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: I aby zminimalizować takie sytuacje ja szukam małych rodzinnych miejscówek, bez placów zabaw...mniejsze prawdopodobieństwo spotkania małego gangu....choć teraz w Gr taki spotkaliśmy....
m-ak
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 07.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-ak » 08.08.2018 21:01

Potwierdzam, woda w morzu jest bardzo ciepła i mniej słona według opinii mojego dziecka. :D
A takie "cuda" - na zdjęciu - odkryłam przy drodze wojewódzkiej nr 100 w powiecie puckim :D
foto.jpg

Powrót do Bułgaria - България



cron
Bułgaria Złote Piaski
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone