Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.12.2009 21:23

Interseal napisał(a):A wyżerkę i wypitkę pokażesz? Czy tylko drogę? :wink:

Nie. Zdradzę tylko że Bercik zadbał o zaopatrzenie. :)

A w kwestii Przegibka - przypomniało mi się, że jak byłem mały, to w środku na ścianie jadalni wisiały połamane narty, pod którymi umieszczono napis:

Bendoska nie łaskawa
tu jest lewa, a tu prawa.


:)
Pozdrawiam
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2009 17:48

Dalsza droga na Rycerzową.
Przed zanurzeniem się w las rzut oka na Bendoszkę oraz schronisko na Przegibku.

Obrazek

Trawers Bani.

Obrazek

Teren się wyrównuje.

Obrazek

Szlak wkracza na granicę.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.12.2009 14:21

Na granicy.

Obrazek

Kiepsko widoczną Małą Fatrę rekompensuje niebo swoim wyglądem.

Obrazek

Kierunek: Rycerzowa.

Obrazek

Szlaban.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2009 14:33

Coraz bliżej Rycerzowej. Stromy odcinek grzbietu.

Obrazek

Daleko zostaje Wlk.Racza.

Obrazek

Niebo się trochę wypogadza.

Obrazek

Zakręt przed ostatnią prostą.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2009 17:51

Pojawiają się śnieżne nawisy.

Obrazek

Daleko w tyle pozostaje Bendoszka.

Obrazek

Ostatnia prosta.

Obrazek

Stajemy na szczycie Wielkiej Rycerzowej.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.12.2009 12:55

Widok z Wielkiej Rycerzowej.

Obrazek

Schodzimy ze szczytu w kierunku przełęczy.

Obrazek

Za przełęczą Rycerzowa.

Obrazek

A tuż poniżej przełęczy - bacówka na Rycerzowej.

Obrazek

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.12.2009 21:24

Bardzo ładne widoki z Wielkiej Rycerzowej.
Podczas mojej wycieczki wiatr i mgła zniechęciły mnie do podejścia i poprzestałem na zobaczeniu bacówki z daleka, by szybko czmychnąć na zalesiony szczyt Rycerzowej.

Mam jeszcze pytanie. Ciekawi mnie, czy po stronie słowackiej jest jeszcze niebieski szlak graniczny?

Pozdrawiam
Interseal M.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.12.2009 22:00

Interseal napisał(a):Bardzo ładne widoki z Wielkiej Rycerzowej.
Podczas mojej wycieczki wiatr i mgła zniechęciły mnie do podejścia i poprzestałem na zobaczeniu bacówki z daleka, by szybko czmychnąć na zalesiony szczyt Rycerzowej.

Ja też nie miałem rewelacyjnej widoczności.

Interseal napisał(a):Ciekawi mnie, czy po stronie słowackiej jest jeszcze niebieski szlak graniczny?

Myślę, że jest. A na pewno da się iść bo granica jest wykarczowana. ;)

Pamiętam, jak wiele lat temu zostawiłem wóz na końcu Soblówki, poszedłem żółtym na Wlk.Rycerzową, z niej granicznym na przełęcz Przysłop, żeby trochę pobuszować po słowackiej stronie i wrócić do Soblówki. Na przejściu granicznym na Przysłopie nikogo nie było i dopiero jak wracałem ze Słowacji, natknąłem się na pogranicznika.
Wchodząc na teren Słowacji, nie zastałem nikogo bo akurat była zmiana obsady, która odbyła się po żółtym szlaku do bacówki. Pogranicznik się zdziwił, jak zobaczył czyjeś ślady w śniegu i dopiero jak wracałem, to mnie wylegitymował. A już się bał, że to przemytnik. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.12.2009 00:25

Miałeś sporo szczęścia. :)

W 2002 roku mój były szef zabłądził we mgle "rakietując" na Pilsku i przekroczył granicę Słowacką o jakieś 100 metrów.
Sprawa zakończyła się zatrzymaniem przez słowackich pograniczników, przetransportowaniem do aresztu, przekazaniem akt "sprawy" do sądu w Bielsku i wyrokiem skazującym w zawiasach...

Opowieść trochę jak z innej bajki. Ponoć autentyczna.
AHA! Coś mi świta, że nie miał dokumentów.

Pozdrawiam
Interseal M.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.12.2009 15:33

Interseal napisał(a):W 2002 roku mój były szef zabłądził we mgle "rakietując" na Pilsku i przekroczył granicę Słowacką o jakieś 100 metrów.
Sprawa zakończyła się zatrzymaniem przez słowackich pograniczników, przetransportowaniem do aresztu, przekazaniem akt "sprawy" do sądu w Bielsku i wyrokiem skazującym w zawiasach...

Musiał trafić na jakiś ich zły dzień. Już wiele lat temu zdarzało mi się wchodzić na szczyt Pilska (leżący przecież na terenie Słowacji), gdzie ichni pogranicznicy pilnowali tylko, by nie robić chlewu i nie wędrować dalej na Słowację.

A wracając do dwudniówki z imprezą i noclegiem na Rycerzowej - zanim przejdę do drugiego dnia, króciutki suplement z trochę zbliżonej trasy: Rycerka Górna - Przegibek - Wielka Rycerzowa - Muńcuł - Ujsoły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiecej fotek z tej trasy pod adresem: http://wfs.freehost.pl/Rycerz06/Rycerz06.html

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.12.2009 16:38

Nazajurz po imprezie żegnamy solenizanta i resztę towarzystwa i ruszamy na szlak.

Obrazek

Spacer odbywa się początkowo w chmurach.

Obrazek

Dopiero gdy schodzimy niżej, przebłyskuje nieśmiało błękit.

Obrazek

Dochodzimy do przysiółka Młada Hora - Młoda Góra, a nie że młoda a już chora.

Obrazek

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.12.2009 19:47

Franz napisał(a):
Dochodzimy do przysiółka Młada Hora - Młoda Góra, a nie że młoda a już chora.


Zastanawiałem się nad etymologią nazwy i znalazłem coś takiego:

Nazwa Młada Hora jest spolszczeniem słowackiej nazwy Mlada Hora. W języku słowackim słowo hora oznacza właściwie las, podobnież jak prasłowiańskie (oraz indoeuropejskie) słowo gora. Pierwotnie w języku polskim "górą" nazywano zalesione wzniesienie. Nazwa przysiółka, przełęczy 873m oraz szczytu 995m oznacza więc młody las. W Językach bałkańskich słowo hora również znaczy las, w odniesieniu do góry używa się natomiast słowa planina.

Pozdrawiam
Interseal M.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 13.12.2009 01:53

Wojtek.... ech Wojtek... :lol:
Ty i te Twoje gadanie o laicyźmie...
Wiesz ile trzeba czasami czekać na okazję do zrobienia takiego zdjęcia jak pierwsze z poprzedniego Twego posta?!

Te promienie światła pośród drzew... WOW!
Klasyk, ale jaki piękny. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.12.2009 16:48

Interseal napisał(a):Zastanawiałem się nad etymologią nazwy i znalazłem coś takiego:

Nazwa Młada Hora jest spolszczeniem słowackiej nazwy Mlada Hora. W języku słowackim słowo hora oznacza właściwie las, podobnież jak prasłowiańskie (oraz indoeuropejskie) słowo gora. Pierwotnie w języku polskim "górą" nazywano zalesione wzniesienie. Nazwa przysiółka, przełęczy 873m oraz szczytu 995m oznacza więc młody las. W Językach bałkańskich słowo hora również znaczy las, w odniesieniu do góry używa się natomiast słowa planina.

Mariusz, nie wiem, z jakiego źródła korzystałeś, ale - obawiam się, że nie jest ono w pełni wiarygodne.

Języki bałkańskie - jedynie w bułgarskim jest tak, jak to przytoczyłeś. Zapewne autor tylko o ten język się otarł. W serbskim czy chorwackim "las" to "suma" [szuma], a nie "gora" czy "hora". A przymiotnik "gornji" oznacza "górny", a nie "leśny". W słoweńskim występuje również "les", chociaż znacznie częściej używane jest "gozd". A już "góra", to podobnie jak i u nas "gora".
Nawet w czeskim, gdzie "las" to po prostu "les", zostało z wcześniejszych czasów "suma" w nazwie gór na granicy z Niemcami - "Sumava". Południowosłowiańska "planina" oznaczająca góry, w słowackim i czeskim już jest zawężona wyłącznie do płaskowyżu. Pozostałe góry, to już jednak "hory" i "vrchy".

A teraz przechodząc już na nasze podwórko - dużo lasu rośnie na Babiej Górze? ;) Na dole owszem - tak to na ogół bywa na nizinach i w terenie niezbyt wysoko położonym, ale czy to byłoby uzasadnieniem nazwania bezleśnej góry słowem oznaczającym las?? Idźmy dalej - Łysa Góra. Łysy las?
A "góral" - to ktoś żyjący w lesie? Słowa "wzgórze", "pagórek" - mniejsze lasy? Kierunek "do góry" też nie oznacza - "pomiędzy drzewa". ;)

Niestety, ktoś zupełnie poplątał wszystko. To trochę jak z tym, przytaczanym już kiedyś, przykładem "Zugspitze" - Góra Kolejek. :lol:

Fatamorgana napisał(a):Wiesz ile trzeba czasami czekać na okazję do zrobienia takiego zdjęcia jak pierwsze z poprzedniego Twego posta?!

Ot, szczęście dopisało. Ale na pewno można było znacznie lepsze zdjęcie zrobić. :)
(A w "intensywnym finale" - myślę, że za ostro zareagowałeś na lekki przekąs. Peace, please. )

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.12.2009 19:55

W przysiółku Młada Hora rozglądamy się w prawo.

Obrazek

Rozglądamy się w lewo.

Obrazek

Ale dopiero na Marszałkowskiej znajdujemy przystanek tramwajowy.

Obrazek

Jest zimno a tramwaju nie ma - postanawiamy dojść na piechotę do następnego przystanku.

Obrazek

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone