Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Balcanes: Te Quiero: objazdówka BihMne Al.-Hr

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.09.2014 09:52

wyskakujemy na dłuższą prostą, nareszcie… zaraz, zaraz to ten moment, gdzie trzeba skręcić na Trsę; trzeba cofnąć. Wjazd do pierwszego tunelu nie robi wrażenia, wybetonowane, ale potem…

DSCF4200.jpg


Wykute w skałach tunele, ze skrzyżowaniami i zakrętami, ostre agrafy, skały na wąskiej drodze i żona coraz mocniej trzyma się fotela, kątem oka widzę, że siedzi jak na szpilkach. To jak dla mnie najlepszy odcinek tej drogi (jezioro Pivskie – Trsa), zupełnie dziki, skały, tunele, jakby ciosane ręcznie kilofami.

DSCF4204.jpg


Żałuję, że nie powiedziałem żonie, by kamerowała, ale trudno by jej było, tak trzymała się mocno fotela. Pod koniec ostrego wjazdu, czasem redukcja do 1ki, robię przerwę, by podziwiać widoki.

DSCF4210.jpg

DSCF4207.jpg
dołem i po agrafach niedawno jechaliśmy
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 30.09.2014 11:45

JoannaG napisał(a):Z przyjemnością wrócę do Kanionu Pivy i obejrzę Durmitor, który jest jeszcze dla nas terenem nieznany


...czas najwyższy poznać :wink:
do-chorwacji-przez-montenegro-t43071-15.html

kiero jakieś budy postawili przed mostem :?: :roll:

beznazwy.png
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.09.2014 14:21

mervik napisał(a):kiero jakieś budy postawili przed mostem :?: :roll:

no tak jak widać, budek Ci u nich dostatek i dwóch sprawdzało po stronie Bih pass + ZK
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 30.09.2014 15:47

te kiero napisał(a):wyskakujemy na dłuższą prostą, nareszcie… zaraz, zaraz to ten moment, gdzie trzeba skręcić na Trsę; trzeba cofnąć. Wjazd do pierwszego tunelu nie robi wrażenia, wybetonowane, ale potem…


Mieliśmy pojechać kawałek tą drogą, bo czytałam, że warto, ale po problemach z hamulcami przed granicą, zrezygnowaliśmy... :(

Pozdrawiam
Asia :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.09.2014 16:44

JoannaG napisał(a):
Mieliśmy pojechać kawałek tą drogą, bo czytałam, że warto, ale po problemach z hamulcami przed granicą, zrezygnowaliśmy... :(

Pozdrawiam
Asia :)


ten odcinek jest naprawdę stromy, a szczególnie ostatnia półka, tuż przed przystankiem na widoki, wnioskuję to po tym że była redukcja biegu do 1ki, co zdarza mi się baardzo rzadko
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.09.2014 16:47

apropos widoków, spoglądamy jeszcze na dół i nie możemy oderwać wzroku od Pivskiego Jezera, w sumie dobrze że nie ma koloru bursztynu :wink:

DSCF4208.jpg

DSCF4211.jpg
niedawno wjeżdżaliśmy tak jak to autko na dole :-)


widać potęgę gór, auto wygląda jak zabaweczka

DSCF4214.jpg



Dalej dojazd do Trsa i Eko Selo, miejsca noclegowe raczej wszystkie zajęte, sporo samochodów zaparkowanych gdzie się da; spotkanie z Łotyszami, którzy pytają o drogę w drugą stronę, oczywiście po rosyjsku, ale szybko przechodzimy na angielski z ich córką, mają lepszą brykę, więc o co kaman(?), no chyba że kierowca kiepski :roll: :?
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 30.09.2014 18:22

O kurczę,widoki w Kanionie Pivy faktycznie bajkowe,my nie jechaliśmy tą trasą niestety.
Nie mogę zrozumieć ,jak to się stało,że nie wiedziałam o istnieniu Žuty Tabiji 8O ,wprawdzie nie mieliśmy duzo czasu na Sarajevo,ale gdybym wiedziała ,że z tego miejsca jest taki widok,to czas by się pewnie znalazł ...zła jestem,że nie wiedziałam,ale mam wielką nadzieję ,że tam wrócimy.Spacerując po tym mieście ,w większości szłam ze ściśniętym gardłem,a przy pomniku dzieci, mnie jak i córce zwyczajnie chciało się płakać :(
Raczej nie będę już potrafiła inaczej postrzegać tego miasta jak przez pryzmat wojny,niby się nie obnoszą ,łączą stare z nowym,żyją,nocne życie kwitnie,a jednak jest w tym mieście jakaś aura,że nie pozwala zapomnieć o wojnie...może to tylko w naszych umysłach?
Wyczytałam ,że panoramę miasta można zobaczyć z ulicy Zmajovac,czy to na tej ulicy znajduje się Žuta?
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.09.2014 19:21

andeo napisał(a):Raczej nie będę już potrafiła inaczej postrzegać tego miasta jak przez pryzmat wojny,niby się nie obnoszą ,łączą stare z nowym,żyją,nocne życie kwitnie,a jednak jest w tym mieście jakaś aura,że nie pozwala zapomnieć o wojnie...może to tylko w naszych umysłach?

również się nad tym zastanawiam po cichu i cieszę się że nie jestem w tych rozmyślaniach sam :)
andeo napisał(a):Wyczytałam ,że panoramę miasta można zobaczyć z ulicy Zmajovac,czy to na tej ulicy znajduje się Žuta?

andeo, panoramę to można zapewne zobaczyć z każdego wzgórza okalającego Sarajewo, a Żuta Tabija jest na skrzyżowaniu ul. Jekovac/Bijela Ćesma/Pod Bedemom dokładnie tutaj
tuż nad znanym cmentarzem Kovaci
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 30.09.2014 19:31

Rozumiem,chciałabym tam być,zapisuję,bo nie wiedziałam ,że takie miejsce istnieje,w przewodniku tez nie wspomnieli ;) a cmentarz widziałam z bardzo daleka ,przygnębiający widok ,takiej ilości białych nagrobków.
Wiesz ,że bohater filmu" Jej droga" ,odwiedza właśnie ten cmentarz ,w małym stopniu ,ale można dostrzec trochę Sarajeva .
Sprawdziłam sobie i z hostelu w którym spaliśmy na ul Ćumurija,mielibyśmy 4 min samochodem do tego miejsca ,ech nie mogę odżałować :?
Ostatnio edytowano 30.09.2014 19:44 przez andeo, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.09.2014 19:37

oglądałem nieco tego filmu, ale widzę że muszę do niego powrócić,
na cmentarzu tym jest pochowany przywódca bośniackich muzułmanów Alija Izetbegović, a ponieważ jego mauzoleum było celem ataku bombowego, obecnie żołnierze i policja pełnią wartę
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 30.09.2014 19:47

andeo napisał(a):Rozumiem,chciałabym tam być,zapisuję,bo nie wiedziałam ,że takie miejsce istnieje,w przewodniku tez nie wspomnieli ;) a cmentarz widziałam z bardzo daleka ,przygnębiający widok ,takiej ilości białych nagrobków.
Wiesz ,że bohater filmu" Jej droga" ,odwiedza właśnie ten cmentarz ,w małym stopniu ,ale można dostrzec trochę Sarajeva .


Žuta tabija to miejsce legendarne w Sarajevie - to stamtąd jest większość pocztówek z panoramą miasta. Nie dziwię się te kiero, że tak zaczarowało go to miejsce. Ja również nie miałem ochoty stamtąd schodzić.

Inne miejsca, z których doskonale widać miasto, to Bijela tabija (jeszcze wyżej nad "Żółtą", ale całkiem niedaleko), góra Trebević (niedługo mają ukończyć kolejkę), park Vrača (miejsce, z którego strzelali snajperzy serbscy), no i oczywiście górny taras widokowy na Avaz Twist Tower (wjazd windą).

Co do cmentarza Kovači - to jest on najpopularniejszy dla turystów, bo tam znajduje się grób Izetbegovićia. Jednak największą nekropolią miasta, z masą grobów z czasów oblężenia, jest cmentarz Koševo (naprzeciwko Hali Zetra), z którego na marginesie też rozciąga się całkiem ładny widok na miasto.
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 30.09.2014 19:53

Bardzo dziękuję za te informacje,powiem szczerze ,że w moim przewodniku jest bardzo mało,prawie nic o miejscach związanych w jakikolwiek sposób z wojną.Chyba muszę jeszcze raz wrócić do Twojej relacji Raul ,szkoda ,że nie przeczytałam jeszcze raz przed wyjazdem ...
No ale celem było odwiedzić to miasto,tak jak pisaliśmy rok temu i przekonać się ,czy ma klimat podobny do Mostaru .Teraz już wiem że ma inny ,niepowtarzalny klimat .
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 30.09.2014 21:38

Pierwszy raz odwiedziliśmy Sarajewo 6 lat temu, drugi w tym roku. Główna ulica nie do poznania: galerie handlowe, reklamy, nowoczesne hotele, odnowione wieżowce. Aleja snajperów znika. Może i dobrze..
Stara Bascarsjia i jej klimat został. Po twojej relacji dochodzę do wniosku , że muszę tam kiedyś powrócić. Tyle zostało do zobaczenia.
A odcinek jezioro Pivskie – Trsa to jedna z piękniejszych tras.Uwielbiamy z mężem takie drogi, on kieruje, ja kręcę filmiki , focę. Jak tylko można się zatrzymać, stajemy , delektujemy się widokami. I to jest cudowne w wyjazdach zorganizowanych samodzielnie, bez pośpiechu, bez zobowiązań. :papa:
Pozdrawiam
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 30.09.2014 21:48

Piękna trasa do Cro, też tamtędy kiedyś jechałem. Wysmakowane kadry, brawo :).

A jeśli chodzi o widokowe miejsca w Sarajewie, oprócz wspomnianych wcześniej polecam okolice nieczynnej stacji kolejowej na wzgórzu Bistrik.

01.JPG


02.JPG


Pozdrawiam!
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Balcanes: Te Quiero: wg ‘te kiero’ BihMne Al.-Hr

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 01.10.2014 06:56

Renatka66 napisał(a):Pierwszy raz odwiedziliśmy Sarajewo 6 lat temu, drugi w tym roku. Główna ulica nie do poznania: galerie handlowe, reklamy, nowoczesne hotele, odnowione wieżowce. Aleja snajperów znika. Może i dobrze...

faktycznie bardzo nowocześnie się zrobiło, smaczku dopełnia ambasada USA
Renatka66 napisał(a):Stara Bascarsjia i jej klimat został. Po twojej relacji dochodzę do wniosku , że muszę tam kiedyś powrócić. Tyle zostało do zobaczenia.

po starówce kluczyliśmy w te i wewte, trudno odejść :D
Renatka66 napisał(a):A odcinek jezioro Pivskie – Trsa to jedna z piękniejszych tras.Uwielbiamy z mężem takie drogi, on kieruje, ja kręcę filmiki , focę. Jak tylko można się zatrzymać, stajemy , delektujemy się widokami. I to jest cudowne w wyjazdach zorganizowanych samodzielnie, bez pośpiechu, bez zobowiązań. :papa:
Pozdrawiam

ten odcinek również mój ulubiony, samo sedno napisałaś i jak widzę u Was pełna współpraca :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Balcanes: Te Quiero: objazdówka BihMne Al.-Hr - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone