Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Balans bieli

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004
Balans bieli

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 26.11.2004 09:29

Od ok. 1,5 roku pstrykam sobie Olkiem C-5000. jako, że zdarza mi się robić zdjęcia pod wodą zainteresowałem się możliwościami aparatu związanymi z tzw. balansem bieli. Widziałem zdjęcia zrobione pod wodą ze standartowymi ustawieniami aparatu i ze zmienionym balansem bieli - różnice znaczące.
Instrukcja dołączona do aparatu na ten temat nie wspomina nic poza stwierdzeniem, że jest taka możliwość.
Zapoznając się z możliwościami aparatu stwierdziłem, ze istnieje "reczne" ustawienie balansu bieli - na to jestem jeszcze "za cienki".
znalazłem również automatykę polegającą na wygenerowaniu błysku lampy wbudowanej w aparat, po którym aparat sam ma dostosować balans bieli do otoczenia - tak przypuszczam ponieważ nie ma zadnych potwierdzeń w instrukcji - jeśli się mylę napiszczie PLEASE !
Pytanko czy w tym przypadku aparat sam zmienia ustawienia aż do kolejnej operacji na "balansie bieli" czy też jest to zmiana ustawień tylko dla jednego zdjęcia robionego bezpośrednio po w/wym. automatycznym pomiarze.

Myślę, że posiadaczy Olków jest doś dużo sądząc po ankiecie, a przypuszczam, iż funkcja ta dostępna jest we wszystkich aparatach tej firmy. Może ktoś rozgryzł już ten problem i pomoże.
Generalnie interesuje mnie kwestia zmian ustawień balansu bieli do zdjęć podwodnych.
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 26.11.2004 10:13

toudee napisał(a):Od ok. 1,5 roku pstrykam sobie Olkiem C-5000. jako, że zdarza mi się robić zdjęcia pod wodą zainteresowałem się możliwościami aparatu związanymi z tzw. balansem bieli. Widziałem zdjęcia zrobione pod wodą ze standartowymi ustawieniami aparatu i ze zmienionym balansem bieli - różnice znaczące.
Instrukcja dołączona do aparatu na ten temat nie wspomina nic poza stwierdzeniem, że jest taka możliwość.
Zapoznając się z możliwościami aparatu stwierdziłem, ze istnieje "reczne" ustawienie balansu bieli - na to jestem jeszcze "za cienki".
znalazłem również automatykę polegającą na wygenerowaniu błysku lampy wbudowanej w aparat, po którym aparat sam ma dostosować balans bieli do otoczenia - tak przypuszczam ponieważ nie ma zadnych potwierdzeń w instrukcji - jeśli się mylę napiszczie PLEASE !
Pytanko czy w tym przypadku aparat sam zmienia ustawienia aż do kolejnej operacji na "balansie bieli" czy też jest to zmiana ustawień tylko dla jednego zdjęcia robionego bezpośrednio po w/wym. automatycznym pomiarze.

Myślę, że posiadaczy Olków jest doś dużo sądząc po ankiecie, a przypuszczam, iż funkcja ta dostępna jest we wszystkich aparatach tej firmy. Może ktoś rozgryzł już ten problem i pomoże.
Generalnie interesuje mnie kwestia zmian ustawień balansu bieli do zdjęć podwodnych.

Witaj
Ręczne ustawienie balansu bieli to po prostu "złapanie" białego koloru jako wzorca. Gdzieś czytałem, że nurkowie radzą sobie w następujący sposób: na przedramieniu mocują (taśmą, gumką, sznurkiem) kawałek białej rurki PCV, która służy im właśnie jako wzorzec do "złapania" koloru białego.
Bodajże w czerwcu tego roku w gazecie poświęconej fotografii cyfrowej (wieczorem podam ci tytuł, bo nie pamiętam, wiem, że jest to wydawane przez Chipa) był obszerny artykuł o fotografii podwodnej. Chyba też w wydaniu specjalnym PC Format o cyfrówkach było coś na ten temat. Wieczorkiem poszukam i dam namiary. Jak nie zdobędziesz to spróbuję zrobić ksero albo skan.
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 26.11.2004 11:16

Witajcie!
Nalezaloby dodac ze biale pole powinno wypelniac mozliwie 100% kadru.

Pozdrav
Ostatnio edytowano 29.11.2004 09:51 przez Piotr Lutynski, łącznie edytowano 1 raz
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 29.11.2004 08:56

Dzięki zaczynam "latać" za białą jak śnieg rurą. Kurde nie sądziłem, że może być to podstawowe wyposażenie płetwonurka fotografa :lol:
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 29.11.2004 09:10

toudee napisał(a):Dzięki zaczynam "latać" za białą jak śnieg rurą. Kurde nie sądziłem, że może być to podstawowe wyposażenie płetwonurka fotografa :lol:

Toudee, podaję Ci obiecane tytuły gazet, gdzie są artyłuły o fotografii podwodnej:
Chip. Foto-video digital. z czerwca 2004
Fotografia. Aparaty cyfrowe. Wydanie specjalne PC Format. Nr 2/2004 z lipca b.r.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 30.11.2004 16:55

Hm... A moze masz cos takiego jak tabliczka? I moze jeszcze ja ze soba zabierasz pod wode? I moze jest ona biala? ;)
Anka
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 30.11.2004 18:31

Nie zawsze ustawianie BB na bialy punkt jest dobre- np ustawiania BB na biala kartke na ulicy gdzie jest zolte oswietlenie (chyba sodowe) - prowadzi do zafalszowania kolorow.....

Pozdrav
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 01.12.2004 00:34

Hm... Czy aby na pewno? Chyba właśnie po to jest ustawianie BB, gdyz bialy w swietle dziennym i bialy w swietle sztucznym de facto maja inna barwe... Dlatego w cyfrach dostosowuje sie balans bieli do warunkow zastanych i kompensuje w ten sposob temperature barwowa pozostalych barw. Ale moze sie myle :(
Anka
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 01.12.2004 09:07

Mam tabliczkę - a jakże, ale ma ona kolor... coś pod lekką kawę z mlekiem (to takie poranne skojarzenie).
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 01.12.2004 10:02

toudee napisał(a):Mam tabliczkę - a jakże, ale ma ona kolor... coś pod lekką kawę z mlekiem (to takie poranne skojarzenie).

Tak sobie pomyślałem, że jak przetniesz rurkę wzdłuż, to będziesz miał dwa jakby korytka, które poprzez naturalne wgłębienie "wkomponują" się w przedramię.

Aniu, masz całkowitą rację :D
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 01.12.2004 10:41

Plumek napisał(a):Hm... Czy aby na pewno? Chyba właśnie po to jest ustawianie BB, gdyz bialy w swietle dziennym i bialy w swietle sztucznym de facto maja inna barwe... Dlatego w cyfrach dostosowuje sie balans bieli do warunkow zastanych i kompensuje w ten sposob temperature barwowa pozostalych barw. Ale moze sie myle :(
Anka


Wez sobie biala kartke i idz na najblizsze skrzyzowanie lub ulice i zobacz czy taka latarnie i cobacz czy ta kartka jest biala.... w BB chodzi o roznice dlugosci fali swietlnej, ktorych oko ludzkie nie widzi... a raczej sie dostosowuje a nie o swiatlo kolorowe.
Gdybys na ulicy z takim oswietleniem usawil na sile BB na kertle uzyskalbys zupelnie cos innego niz jest w rzeczywiscosci. Jak dokopie sie do cyfry (remont w mieszkaniu) to pokaze to na przykladach.

Pozdrav
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 01.12.2004 10:47

Piotr Lutynski napisał(a):
Plumek napisał(a):Hm... Czy aby na pewno? Chyba właśnie po to jest ustawianie BB, gdyz bialy w swietle dziennym i bialy w swietle sztucznym de facto maja inna barwe... Dlatego w cyfrach dostosowuje sie balans bieli do warunkow zastanych i kompensuje w ten sposob temperature barwowa pozostalych barw. Ale moze sie myle :(
Anka


Wez sobie biala kartke i idz na najblizsze skrzyzowanie lub ulice i zobacz czy taka latarnie i cobacz czy ta kartka jest biala.... w BB chodzi o roznice dlugosci fali swietlnej, ktorych oko ludzkie nie widzi... a raczej sie dostosowuje a nie o swiatlo kolorowe.
Gdybys na ulicy z takim oswietleniem usawil na sile BB na kertle uzyskalbys zupelnie cos innego niz jest w rzeczywiscosci. Jak dokopie sie do cyfry (remont w mieszkaniu) to pokaze to na przykladach.

Pozdrav

A jak to zrobisz pod wodą? Nurkuje się w różnych warunkach, nie zawsze woda jest krystalicznie czysta i przeźroczysta. Ma odcienie od błękitu do zielonego, bywa mocno zmętniona, a jednak fachowcy polecają trick z białą rurką czy tabliczką, która w takiej wodzie nie daje idealnie białego koloru.
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 01.12.2004 11:45

volumen napisał(a):
Piotr Lutynski napisał(a):
Plumek napisał(a):Hm... Czy aby na pewno? Chyba właśnie po to jest ustawianie BB, gdyz bialy w swietle dziennym i bialy w swietle sztucznym de facto maja inna barwe... Dlatego w cyfrach dostosowuje sie balans bieli do warunkow zastanych i kompensuje w ten sposob temperature barwowa pozostalych barw. Ale moze sie myle :(
Anka


Wez sobie biala kartke i idz na najblizsze skrzyzowanie lub ulice i zobacz czy taka latarnie i cobacz czy ta kartka jest biala.... w BB chodzi o roznice dlugosci fali swietlnej, ktorych oko ludzkie nie widzi... a raczej sie dostosowuje a nie o swiatlo kolorowe.
Gdybys na ulicy z takim oswietleniem usawil na sile BB na kertle uzyskalbys zupelnie cos innego niz jest w rzeczywiscosci. Jak dokopie sie do cyfry (remont w mieszkaniu) to pokaze to na przykladach.

Pozdrav

A jak to zrobisz pod wodą? Nurkuje się w różnych warunkach, nie zawsze woda jest krystalicznie czysta i przeźroczysta. Ma odcienie od błękitu do zielonego, bywa mocno zmętniona, a jednak fachowcy polecają trick z białą rurką czy tabliczką, która w takiej wodzie nie daje idealnie białego koloru.

moze jednak swiatlo dzienne lub auto...... w pewnych specyficznych warunkach Auto sie sprawdza (no moze nie w kazdym sprzecie)?

Pozdrav
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 01.12.2004 13:25

Fotografią param się od kilku ładnych lat: niegdyś bardziej, teraz mniej... Ale z tego, co:
- się nauczyłam (teoria nie tylko związana z fizyką, lecz również z przetwarzaniem obrazu w ogóle)
- poobserwowałam
- popróbowałam

to mi jednak wychodzi, że po to, by kolory były wiernie oddane w takich, a nie innych warunkach oświetleniowych, należy dokonać pomiaru balansu bieli właśnie na białym tle oświetlonym w tych warunkach, w których chcemy fotografować lub nagrywać film.

Z tego, co mówisz Piotrze wynika, że należy zrobić pomiar balansu w warunkach idealnych, czyli laboratoryjnych. Czyli balans bieli w aparatach mija się z celem...

Anka
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 01.12.2004 16:06

Volumen - po rozcięciu rurek chyba cały się nimi obwiążę, niezła zbroja z tego wyszła by, będę mógł pobrać wzorzec z każdej pozycji :lol:

Dla mnie jako laika zaczynającego przygodę z foto cyfrową, argumentacja Anki przemawia - nic dodac nic ująć.

Oczywiście prócz umiejętności niezbędny jest również odpowiedni sprzęt, jednak z tego co się zorientowałem mój Olek C 5000 pozwala na pełne sterowanie BB od automatyki do ręcznego, stąd moja ciekawość.

Trochę zdjęć "z podwody" mam tutaj : http://www.album.astral.pl/album/index. ... cja%202004

Robione były przy BB ustawionym na auto, widziałem podobne zdjęcia robione przy regulowanym BB - zasadnicza różnica oczywiście na plus.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone