Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Aktualna temperatura wody w Adriatyku

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Andrzej.Za
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 16.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej.Za » 16.07.2013 11:14

Az z wrażenia musiałem założyć konto na tym forum, bo czytając takie bzdury nie mogę przejść od tego obojętnie. Pracuje w zawodzie kapitana ż.w na statku handlowym już ponad 10 lat, ale nie słyszałem jeszcze teorii w literaturze, że słońce nagrzewa akweny morskie?!! Owszem o jakieś 1,2 stopnia głównie od kąta padania promieni słonecznych (odwołuje do literatur prof. Wiśniewski, Akademia Morska Szczecin). Ale głównym czynnikiem wpływającym na temperaturę wody są tz PRĄDY PŁYWOWE (stałe zjawiska związane z położeniem słońca oraz księżyca) nie mylić z pływami. Są one dokładnie opisane na drogowych oceanicznych mapach świata dla każdego miesiąca. Idzie z tego jasno wywnioskować, jaka będzie temperatura wody w danym rejonie. Kolejnym czynnikiem, który obala teorie jakoby słońce miało nagrzać morze to efekt Coriolisa upraszczając nawet ta nagrzana woda pod wpływem ruchu cząsteczek spowodowanej prądami pływowymi „wywala do góry” zimna wodę. Efekt ten oczywiście nie występuje np. w jeziorach i innych zamkniętych zbiornikach, które to nagrzewa słońce. Wpływ ma również głębokość ukształtowanie terenu oraz zasolenie wody. Szczegółowy opis osoby, które pływają na jachtach powinny znaleźć w Locji wybrzeża Adriatyku wydanego przez Admiralicje Brytyjską. Tak, więc temperaturę wody idzie przewidzieć z duza dokładnością dla każdego dnia z literatury tak bynajmniej robi się to w moim zawodzie i jakoś od ponad 30 lat sprawdza się.
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 16.07.2013 12:26 przez Andrzej.Za, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.07.2013 11:20

kasiaa2604 napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
kasiaa2604 napisał(a):A jaka woda w okolicy Rovinj? Wybieram się tam w sierpniu ;)

Do sierpnia 5 razy się zmieni...


Nie ważne czy się zmieni, interesuje mnie jaka jest teraz a nie jaka będzie w sierpniu....

A tak z ciekawości, to po co pytasz o temperaturę teraz jak będziesz tam w sierpniu?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.07.2013 11:21

Andrzej.Za napisał(a): nie słyszałem jeszcze teorii w literaturze, że woda nagrzewa akweny morskie?!!

Też nie słyszałem :roll:
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 16.07.2013 11:48

Bocian napisał(a):
kasiaa2604 napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Do sierpnia 5 razy się zmieni...


Nie ważne czy się zmieni, interesuje mnie jaka jest teraz a nie jaka będzie w sierpniu....

A tak z ciekawości, to po co pytasz o temperaturę teraz jak będziesz tam w sierpniu?

Dziwne :roll: mnie by interesowało jaka będzie temperatura w okresie w którym jadę a nie teraz, bo niby po co?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.07.2013 12:09

ynka napisał(a):
Dziwne :roll: mnie by interesowało jaka będzie temperatura w okresie w którym jadę a nie teraz, bo niby po co?

W sumie można dziennik prowadzić z zapiskami jaka jest temperatura przez całe lato... :roll:
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 16.07.2013 12:15

Bocian napisał(a):
ynka napisał(a):
Dziwne :roll: mnie by interesowało jaka będzie temperatura w okresie w którym jadę a nie teraz, bo niby po co?

W sumie można dziennik prowadzić z zapiskami jaka jest temperatura przez całe lato... :roll:

W sumie tak :lool: :lool: :lool:
sari9
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 10.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sari9 » 16.07.2013 12:35

Dziś na Hvarze w Sv. Nedjelji po nocnym wietrze woda lodowata, maksymalnie 5 minut można wytrzymać, wczoraj cieplutka, a dziś lodownia, wszyscy na plaży tylko odważni pływaja ale tylko chwile. Oby jutro było cieplej.
kasiaa2604
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 79
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiaa2604 » 16.07.2013 12:37

... moi rodzice za 3 dni wyjeżdżają i tak z CIEKAWOŚCI pytam. Pytanie brzmiało jaka jest TERAZ temp? A nie jaka będzie w sierpniu... Ale "znawcy" i "najmądrzejsi" mają jak zwykle najwięcej do powiedzenia. Tyle wszyscy mają do powiedzenia a nikt nie potrafi odp na moje pytanie. Przykre, że nawet w takim miejscu ludzie wychodzą w założenia "byle się do kogoś dowalić". Załosne.
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 16.07.2013 12:38

_Ewa_ napisał(a):a za rok w tysioncpinćsetnym temacie napisać ze znawstwem, że "w ubiegłym roku, to w lipcu była taka temperatura" ;)

I czy ma to wpływ na komary i komarzyce :mrgreen:
kasiaa2604
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 79
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiaa2604 » 16.07.2013 12:55

_Ewa_ napisał(a):ynka, czy Tobie też jest tak samo przykro jak mi, że nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie "jaka jest TERAZ temperatura"? :)


Pytałam tych, którzy akurat mogą to wiedzieć. Zazwyczaj nie udzielam się w dyskusji jeżeli nie orientuje się w temacie. Ale jak widać każdy jest inny, nie każdy lubi się publicznie ośmieszać. Miłego dnia.
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 16.07.2013 12:56

_Ewa_ napisał(a):ynka, czy Tobie też jest tak samo przykro jak mi, że nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie "jaka jest TERAZ temperatura"? :)

To przykre ale nie potrafię odpowiedzieć na tak sprecyzowane pytanie "jaka jest TERAZ temperatura?"

kasiaa2604 napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
kasiaa2604 napisał(a):A jaka woda w okolicy Rovinj? Wybieram się tam w sierpniu ;)

Do sierpnia 5 razy się zmieni...


Nie ważne czy się zmieni, interesuje mnie jaka jest teraz a nie jaka będzie w sierpniu....
Semedi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 137
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Semedi » 16.07.2013 13:02

Jest jaka jest i nic tego nie zmieni.
kasiaa2604
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 79
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiaa2604 » 16.07.2013 13:04

Semedi napisał(a):Jest jaka jest i nic tego nie zmieni.


Nikt nic nie chce zmieniać ;) Cały temat na forum powstał bo to, aby z ciekawości poczytać, dowiedzieć się.
sneer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 725
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) sneer » 16.07.2013 13:07

Semedi napisał(a):Jest jaka jest i nic tego nie zmieni.


To prawda, ale warto wiedzieć, aby za wczasu zabrać ze sobą z Polski podgrzewane kalesony do pływania.

Obrazek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.07.2013 13:56

kasiaa2604 napisał(a):... moi rodzice za 3 dni wyjeżdżają i tak z CIEKAWOŚCI pytam. Pytanie brzmiało jaka jest TERAZ temp? A nie jaka będzie w sierpniu... Ale "znawcy" i "najmądrzejsi" mają jak zwykle najwięcej do powiedzenia. Tyle wszyscy mają do powiedzenia a nikt nie potrafi odp na moje pytanie. Przykre, że nawet w takim miejscu ludzie wychodzą w założenia "byle się do kogoś dowalić". Załosne.

Bez urazy, ale na kilkanaście stron tego tematu (a i w licznych podobnych tematach ) link do strony z temp. wody (strona DHMZ czyli krajowego zakładu meteo, gdzie dane z całego wybrzeża i ogólnie kraju uzupełniane są co godzinę) padał co najmniej kilka razy... Wystarczyło zadać sobie minimum trudu, by przeczytać coś więcej niż tylko ostatni post....A już fakt możliwości "wygooglowania" pożądanych danych w ciągu max. 2 minut pominę.....
Mnie żałosne wydaje się, że mimo iż ja i inni forumowicze setki razy wrzucamy przydatne linki, ciągle padają te same pytania.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat



cron
Aktualna temperatura wody w Adriatyku - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone