Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 11.07.2008 07:25

Slavko S.,
przepraszam,że jeszcze nie zabrałam się za konkretne odpowiedzi na Twoje pytania (brak czasu... sezon)...
Polecam Ci podręcznik
S.Težak, S.Babić Gramatika hrvatskoga jezika
Skoro właśnie wybierasz się do Hr, jest szansa na niego "zapolować" (w każdym większym mieście, w większej księgarni kupisz go bez problemu); plus niewielka ale bardzo praktyczna i przystępnym językiem napisana książeczka:
M.Matković
Ah, taj hrvatski - jezični savjetnik za svakoga
Pozdrawiam serdecznie
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 24.07.2008 19:02

Dobra vam večer

Kako vidim, skoro ništo se ovdje desilo, kada bio sam u Hrvatskoj. Neznam zašto svi topici, u kojima pišem, su brzo napušteni ;)

Bio sam na kampu u Makarskoj, tamo smo stanovali. Bilo je nas oko 45 osoba + 3 učitelji, oni su podijelili nas na tri grupi, hvala Bogu, što za nas (lijep vam pozdrav!) zaštitnik bio je učitelj za umjetnost, koji je nama svim u našoj školi veoma drag, što je on veoma tolerantan (a je to važno kada je se u domovini za vino i rakiju). Dvaput su naši domaćini nas pozvali na piće nešta (imali su kod njich također poljsku rakiju) - onda imao sam puno dobrih mogućnosta, da govorim hrvatski. Oni su rekali, da jesam veoma dobri, ali znam, da nije to istina. ;)

U Makarskoj, kako u cijeloj Hrvatskoj mi se veoma sviđalo. Bili smo na izletima u Dubrovniku (jako jako lijep grad, ali ne mogao sam naći u centru normalnu knjižaru, a htio sam kupiti nekakav udžbenik za hrvatski, da ovaj, koji imam na poljskom je veoma ograničen), osim toga bili smo na Brači (sada znam, da sve boje u reklamskim folderima su stvarne!), raftingovali smo na potoku Cetini (preporučujem svima, veoma bezopasno i uzbudljivo proživljavanje), a još bili smo u Bosni i Hercegovini, u Neumu (samo na trenutak), Međugorju i Mostaru (nešto odlično... i ovaj čudan i bijedan osjećaj, kada vidilo se trage metaka na stambenim zgradama... i ove trgi, kako kod Sindbada...)

Za sada će to biti sve, nadam se, da netko će ovo pročitati i ispraviti. Puno hvala unaprijed.

PS Jole, hvala na konjugirator, bio on je veoma korisan.
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 27.07.2008 21:48

Ja ću ubaciti vam također e-mail, koji sam poslao HRT Radiu Split, kada našao sam kroz Google ovo www.hrt.hr/hr/radiosplit (moja profesijonalna devijacija)

Poštovanji urednici

Našao sam vašu e-mailovu adresu na sajtu za HRT Radio Split http://www.hrt.hr/hr/radiosplit/, gdje tražio sam vijesti iz Makarskoj, jer bio sam tamo na odmoru i sviđao mi se veoma. Na žalost ne našao sam ovoga, šta sam tražio, ali nije to već tako važno. HRT je u posljednje vrijeme otvorila cijeli novi, vrlo moderni sajt, a kod vas... izgleda to kako prije 10 godina... (možda čak ranije...). Pretpostavljam, da ne trebate smjenjivati informacije svakodnevno, ali... ovo nemože tako izgledati, jer imamo već XXI vijek! Slijedeći problem je kod vas toplista. Imam 18 godina, jesam webmaster 5 godina, a nemogu shvatiti žašto imate ovu listu na besplatnim serveru kod Yahoo! Čak u Poljskoj, koja često može izgledati čudno za cijeli svijet (i Europsku Zajednicu, kako sigurno znate), nije to moguće.

Nadam se, da netko će ovo pročitati, nešto napraviti, a čak odgovoriti.

Oprostite za moje (ne)znanje hrvatskoga jezika, ali po mojim mišljenju je dobro probati biti ljubazan, kada će se zamjerati.

Lijep vam pozdrav
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 27.07.2008 22:11

Slavko,
ćwiczenie

:wink:
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 27.07.2008 22:40

mirko napisał(a):Slavko,
ćwiczenie

:wink:


Sve bih ja razumio, ali... ovo je... za pjevanie! Moram li ja pjevati? To nije moguće, ne znam pjevati! Ne, ne. Ja sam vidio, da kod akademije poučavanje ide pjesmačno, ali je to za mene stvarno nedobro :D Znam naravno, da nije za svih ovdje dobro, da mi se sviđa formalna gramatika, ali što mogu raditi... :D

Želim vam naravno dobru večer!

PS Mirko, mogao bi li ti ispraviti moje sve postove i objasniti, kako mora se pisati? Je to za mene veoma važno... Hvala unaprijed[/b]
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 03.08.2008 14:29

Dobar dan.

Ja dopiero pierwszy raz w Akademii, są jeszcze miejsca, mogę nawet na ziemi siąść?

Jestem dopiero na początku drogi (strona 5) ale się nie poddaję, mam zamiar dziś dotrzeć do ostatniej :)

W Cro mamy prywatny dom, jego była właścicielka Aida po pierwszym roku nauczyła się ze słownika chorwacko-polskiego słówek i wszystko rozumie i po polsku z nami gada, ale im dalej w czas, im częstsze tam nasze wizyty Aida się buntuje i po chorwacku gada a ja jej ni w ząb zrozumieć nie mogę :) No to się za naukę zabieram.

Dobra uciekam nadrobić zaległości.
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 04.08.2008 20:13

Nadam se, da će ovdje biti za tebe drago i da stvarno hoćes učiti hrvatski, ako tako jest, ima ovdje mnogo dobrih ljudi koji će dati pomoć.

Dobrodošla u našu akademiju.

Mogu ti također preporučiti knizi na poljskom, ali za to molim za priv.


.......

Mam nadzieję, że będzie Ci tu miło i że naprawdę chcesz się uczyć chorwackiego, jeśli tak jest, to mamy dużo dobrych ludzi, którzy pomogą.

Witaj w naszej akademii.

Mogę Ci polecić książki po polsku, ale po to zapraszam na priv.
paulinkaaa06
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulinkaaa06 » 06.08.2008 23:26

Co to znaczy??

Mato vam želi biti prijatelj

przy czym MATO to imie ;]

pozdrawiam !
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.08.2008 23:34

paulinkaaa06 napisał(a):Co to znaczy??

Mato vam želi biti prijatelj

przy czym MATO to imie ;]

pozdrawiam !


Mato chce być Twoim / Waszym przyjacielem.
paulinkaaa06
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulinkaaa06 » 08.08.2008 13:44

Proszę o kilka podstawowych zwrotów:

chciałabym
chcesz
nie chcesz
gdzie idziesz
na co patrzysz
o czym myślisz
dlaczego
po co
chodzmy tam
kocham cie
chcialabym pojsc na plaze
idziemy gdzies
to co plyniemy
kiedy sie widzimy
to widzimy sie potem
napisz mi wiadomosc kiedy mam przyjsc
musze juz isc
moge isc z toba
nie patrz tak na mnie
co jest
no mow
co to bylo
kto to
ja nie moge

z góry dziekuje pzodrawiam :) !!!
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 08.08.2008 16:40

chciałabym - htjela bih
chcesz - hoćeš
nie chcesz - ne ćeš
gdzie idziesz - gdje ideš
na co patrzysz - na što gledaš
o czym myślisz - o čemu misliš
dlaczego - zašto
po co - zašto
chodzmy tam - idemo tamo
kocham cie - volim te
chcialabym pojsc na plaze - htjela bih poći na plažu
idziemy gdzies - idemo negdje
to co plyniemy - idemo plivati (ploviti)
kiedy sie widzimy - kada se vidimo
to widzimy sie potem - vidjeti ćemo se kasnije
napisz mi wiadomosc kiedy mam przyjsc - napiši mi obavijest kada da dođem
musze juz isc - moram već poći
moge isc z toba - mogu li poći s tobom
nie patrz tak na mnie - ne gledaj me tako
co jest - što je
no mow - no govori
co to bylo - što je to bilo
kto to - ko je to
ja nie moge - ne mogu
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 08.08.2008 20:51

Nie chcę tu zaśmiecać ale jesteście skarbnicą wiedzy.
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 09.08.2008 01:37

Nie chcę być nieuprzejmy, ale kiedy ktoś rzuci okiem na moje posty?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 09.08.2008 07:33

paulinkaaa06 napisał(a):
gdzie idziesz


Podobnie jak w j. polskim zdanie o tej treści lepiej brzmiałoby chyba ze słówkiem "dokąd "
Kamo ideš?

paulinkaaa06 napisał(a): napisz mi wiadomosc kiedy mam przyjsc

Może w tym kontekście "wiadomość" przełożyć na "poruka" (czuję tu intuicyjnie, że o wiadomość "sms" chodzi) - żeby nie było zbyt "oficjalnie".
Co Wy na to?

Slavko, przepraszam, rzeczywiście wychodzę na niesłowną osobę (obiecałam poprawiać hr teksty i dodawać komentarze, dlaczego tak a nie inaczej, że o odpowiedziach na pytania nie wspomnę)...ale póki trwa sezon trudno "złapać mi" dłuższą chwilkę, ale takie "poprawianie", jeśli ma być konstruktywna krytyką ( a nie tylko belferskim machaniem czerwonym flamastrem") wymaga chwilki skupienia. Ale nie martw się... Ima vremena! Jeszce Cię tu "popoprawiamy", że będziesz miał dosć! Od jesieni ostro zabieramy się do nauki! Dobrze Ci idzie!
Pozdrawiam
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 09.08.2008 13:35

Na jesieni mam rozważania maturalne i raczej z językami obcymi poza angielskim i niemieckim się pożegnam. No nic, trudno. Ale rozumiem, inni też muszą pracować.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 281
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone