Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 14.12.2006 14:45

zawodowiec napisał(a):Rob, widze ze juz doszedles :) Đorđe to Jerzy, Đurđevdan to jego imieniny :)
Slyszalem ze Serbowie (a moze ogolnie prawoslawni?) obchodza Slave. Z tego co mi mowili Slava to dzien swietego ktory jest patronem calej rodziny albo rodu, wtedy sie wszyscy zjezdzaja z calego swiata na spotkanie rodzinne. Tylko nie wiem jak sobie dobieraja tego swietego :) No i nie wiem czy tylko Serbowie/prawoslawni to obchodza.


no wlasnie, slava to patron rodziny, tez nie mam pojecia, jak oni go "wybieraja", ale zapytam przy okazji znajomych Serbow (mozna tu mowic, ze ma sie znajomych z Serbii)? zwyczaj jest prawoslawny, wiec obchodza go tez Macedonczycy, Bulgarzy i inni. jak piszesz, zaprasza sie cala famile i swietuje, maja swoje potrawy jak "slavski kolač", to pewnie cos jak nas kolacz, prawda? zanosi sie to do cerkwii na swiecenie...ciekawe...
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 14.12.2006 14:46

zawodowiec napisał(a):Rob, widze ze juz doszedles :) Đorđe to Jerzy, Đurđevdan to jego imieniny :)
Slyszalem ze Serbowie (a moze ogolnie prawoslawni?) obchodza Slave. Z tego co mi mowili Slava to dzien swietego ktory jest patronem calej rodziny albo rodu, wtedy sie wszyscy zjezdzaja z calego swiata na spotkanie rodzinne. Tylko nie wiem jak sobie dobieraja tego swietego :) No i nie wiem czy tylko Serbowie/prawoslawni to obchodza.
Opowiadali mi to w prawoslawnym klasztorze Visoki Decani w Kosowie.

W czasach wspólczesnych taka Slava wygląda tak, że najpierw zjeżdza się cała rodzina, kurcze nawet z bardzo daleka i jest dłuuuga impreza , a potem jadą sobie np. do Bułgarii nad morze i odpoczywają.
Znam to z opowieści młodego Serba, mojego przyjaciela.
Slava to święto prawosławne.
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 14.12.2006 14:49

Japona napisał(a):
zawodowiec napisał(a):Rob, widze ze juz doszedles :) Đorđe to Jerzy, Đurđevdan to jego imieniny :)
Slyszalem ze Serbowie (a moze ogolnie prawoslawni?) obchodza Slave. Z tego co mi mowili Slava to dzien swietego ktory jest patronem calej rodziny albo rodu, wtedy sie wszyscy zjezdzaja z calego swiata na spotkanie rodzinne. Tylko nie wiem jak sobie dobieraja tego swietego :) No i nie wiem czy tylko Serbowie/prawoslawni to obchodza.
Opowiadali mi to w prawoslawnym klasztorze Visoki Decani w Kosowie.

W czasach wspólczesnych taka Slava wygląda tak, że najpierw zjeżdza się cała rodzina, kurcze nawet z bardzo daleka i jest dłuuuga impreza , a potem jadą sobie np. do Bułgarii nad morze i odpoczywają.
Znam to z opowieści młodego Serba, mojego przyjaciela.
Slava to święto prawosławne.


albo Magda-Japona zapyta... :D
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 14.12.2006 14:55

RobCRO napisał(a):
Japona napisał(a):
zawodowiec napisał(a):Rob, widze ze juz doszedles :) Đorđe to Jerzy, Đurđevdan to jego imieniny :)
Slyszalem ze Serbowie (a moze ogolnie prawoslawni?) obchodza Slave. Z tego co mi mowili Slava to dzien swietego ktory jest patronem calej rodziny albo rodu, wtedy sie wszyscy zjezdzaja z calego swiata na spotkanie rodzinne. Tylko nie wiem jak sobie dobieraja tego swietego :) No i nie wiem czy tylko Serbowie/prawoslawni to obchodza.
Opowiadali mi to w prawoslawnym klasztorze Visoki Decani w Kosowie.

W czasach wspólczesnych taka Slava wygląda tak, że najpierw zjeżdza się cała rodzina, kurcze nawet z bardzo daleka i jest dłuuuga impreza , a potem jadą sobie np. do Bułgarii nad morze i odpoczywają.
Znam to z opowieści młodego Serba, mojego przyjaciela.
Slava to święto prawosławne.


albo Magda-Japona zapyta... :D

dobra
zapytam dziś
jutro wam powiem o co chodzi z tym patronem :D
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 14.12.2006 14:55

RobCRO napisał(a):maja swoje potrawy jak "slavski kolač", to pewnie cos jak nas kolacz, prawda? zanosi sie to do cerkwii na swiecenie...ciekawe...

Mhmm... ciekawe. :)
Można tu obejrzeć, jak wygląda.


Pozdrav
Jola
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 14.12.2006 15:04

RobCRO napisał(a):(mozna tu mowic, ze ma sie znajomych z Serbii)?

A co w tym zlego, czy to gorsi ludzie? W kazdym narodzie sa ludzie i ludziska.
Mam znajomych a nawet przyjaciol w Chorwacji, Bosni i Serbii. Niektorzy z nich sie znaja nawzajem i bardzo lubia miedzy soba :)
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 14.12.2006 15:04

Jolanta Michno napisał(a):
RobCRO napisał(a):maja swoje potrawy jak "slavski kolač", to pewnie cos jak nas kolacz, prawda? zanosi sie to do cerkwii na swiecenie...ciekawe...

Mhmm... ciekawe. :)
Można tu obejrzeć, jak wygląda.


Pozdrav
Jola


apetyczne...
ten "slavski" jest z reguly ze znakiem krzyza na gorze. :D
PS cos mi sie wydaje, dlaczego ten a nie inny "slava" to bardziej skomplikowany temat.
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 14.12.2006 15:05

zawodowiec napisał(a):
RobCRO napisał(a):(mozna tu mowic, ze ma sie znajomych z Serbii)?

A co w tym zlego, czy to gorsi ludzie? W kazdym narodzie sa ludzie i ludziska.
Mam znajomych a nawet przyjaciol w Chorwacji, Bosni i Serbii. Niektorzy z nich sie znaja nawzajem i bardzo lubia miedzy soba :)


dzieki...ja tez ich lubie wszystkich. :D
PS musimy jakos dojsc skad sie bierze ta "slava"...
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 14.12.2006 15:16

Pozwolę sobie wtrącić swoje "trzy grosze". Mnie też to zainteresowało, ale mój angielski raczej jest na poziomie migowym, a tu http://en.wikipedia.org/wiki/Slava piszą po angielsku niestety. Jeśli ktoś będzie w stanie coś przetłumaczyć a pewnie będzie - bedę wdzięczny :D . Po Polsku niestety nie ma nic na ten temat :(.

:papa:
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 14.12.2006 15:21

Leszek Skupin napisał(a):Pozwolę sobie wtrącić swoje "trzy grosze". Mnie też to zainteresowało, ale mój angielski raczej jest na poziomie migowym, a tu http://en.wikipedia.org/wiki/Slava piszą po angielsku niestety. Jeśli ktoś będzie w stanie coś przetłumaczyć a pewnie będzie - bedę wdzięczny :D . Po Polsku niestety nie ma nic na ten temat :(.

:papa:


Leszek, bedziesz siedzial ze mna w pierwszej lawce (ostatnie juz zajeli inni...) i bedziemy na widoku naszych dobrych nauczycieli. Mowie Ci, tu mozna sie duzo nauczyc.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 14.12.2006 15:29

I tu coś jest, ale po serbsku. :wink:

krsno ime (slava)

W wolnej chwili może to rozkminimy. Chętnych widzę dużo. :D

Pozdrav
Jola
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 14.12.2006 15:41

RobCRO napisał(a):....Leszek, bedziesz siedzial ze mna w pierwszej lawce (ostatnie juz zajeli inni...) i bedziemy na widoku naszych dobrych nauczycieli. Mowie Ci, tu mozna sie duzo nauczyc.


Śledzę ten wątek od pewnego czasu i nie odzywałem się w nim bo widzę, że to poziom raczej dla bardziej zaawansowanych. Nie wiem nawet co oznaczają słowa "bok" :oops: , "hvala" :oops: , "liepa" :oops: , "svima" :oops: a to podstawy chyba :oops: i pewno profesorstwo szanowne już nie ma ochoty tłumaczyć takim osłom jak ja co to znaczy bo gdzieś kiedyś na tych 229 stronach tego wątku było a trzeba by było poświęcić ze dwa tygodnie żeby to przeczytać a pewno ze dwa lata żeby zrozumieć i poskładać w całość :oops: przynajmniej z moimi zdolnościami językowymi :oops:

:papa:
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 14.12.2006 15:49

Leszek Skupin napisał(a):
RobCRO napisał(a):....Leszek, bedziesz siedzial ze mna w pierwszej lawce (ostatnie juz zajeli inni...) i bedziemy na widoku naszych dobrych nauczycieli. Mowie Ci, tu mozna sie duzo nauczyc.


Śledzę ten wątek od pewnego czasu i nie odzywałem się w nim bo widzę, że to poziom raczej dla bardziej zaawansowanych. Nie wiem nawet co oznaczają słowa "bok" :oops: , "hvala" :oops: , "liepa" :oops: , "svima" :oops: a to podstawy chyba :oops: i pewno profesorstwo szanowne już nie ma ochoty tłumaczyć takim osłom jak ja co to znaczy bo gdzieś kiedyś na tych 229 stronach tego wątku było a trzeba by było poświęcić ze dwa tygodnie żeby to przeczytać a pewno ze dwa lata żeby zrozumieć i poskładać w całość :oops: przynajmniej z moimi zdolnościami językowymi :oops:

:papa:


akurat te slowa znam...bok = czesc, hvala = dziekuje, liepa = bardzo, svima = wszystkim. Polecam, sluchanie muzyki, bo chyba najprostsza droga, aby cos weszlo do glowy. ja od tego zaczelem "nauke". zdobylem najpierw oryginalne teksty, potem glownie angielskie i tlumaczylem jeszcze sobie na polski. a uzywajac tytulow piosenek, to bylbym "ekspert" jezykowy. ale to mi i tak pomaga, czesto mam "gotowa" odpowiedz. raz w Zagrzebiu lazac noca chcialo mi sie spac...a wiec z pomoca przyszlo "legendarne" Bijelo Dugme i oczywiscie piosenka "Meni se ne spava". wyrzucajac jeden wyraz. mialem gotowa odpowiedz. a i Drazen byl zadowolony, ze ja cos tam kumam...

:D

PS tylko uwazac trzeba na niektore slowa, co pewnie juz tu gdzies na Akademii bylo: jagoda (smaczne lody na Ilica w Zagrzebiu, niestety truskawkowe a nie jagodowe...), listopad, jutro,
Ostatnio edytowano 14.12.2006 15:53 przez RobCRO, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 14.12.2006 15:53

Dzięki Rob .... no to pierwsze koty za płoty. :D

Muszę to sobie zapisać :lol:

Hvala liepa Rob :D. :papa:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 14.12.2006 15:53

Bok! (cześć!)
Leszku! Byli już tu tacy, którzy z wejścia twierdzili kokieteryjnie, że są językowymi matołami. :lol: I co się później okazało??? 8O Hihihihihihi. :wink: :lol:

osioł - magarac, (dalm. tovar) :wink:

Hvala lijepa - pięknie dziękuję. Zawsze się jakiś powód do dziękowania znajdzie. Nie taki, to inny. :wink: :lol:

Pozdrav svima! (pozdrowionka wszystkim)
Jola

PS. Ale Wy szybcy... nie nadążam! :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 229
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone