Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 19.07.2005 10:07

Hej, Lutka!
Oczywiście, że to pomoże. :D

Friškina to je svježina... czyli świeżość?
No tak... czyli od włoskiego 'fresco'.

Imala si baril, i bronzine
Pod škancijon stivane bocune
Sve si gušte na ovome svitu
Darivala ka lipe bokune

Miałaś beczki (baril to zupełnie jak nasze baryłki :wink: ) i garnki do gotowania nad ogniem (potem przy okazji też mi się znalazło 'bronzine - brončani kotlić u kojem se kuha nad otvorenom vatrom'), na półkach ściśnięte butelki. Wszystkie przyjemności tego świata darowałaś (rozdawałaś) jak piękne sztuki (?)

Vonjala si toćon, i frižkinon
Ladila me kad uvati fjaka
A kad dušu stegla bi tuga
U tebi san, i pija, i plaka

Pachniałaś sosem i... świeżością (a może świeżutkim pachnącym przyprawami mięskiem? :wink: Mniam, mniam!) Chłodziłaś mnie, kiedy chwytała (nachodziła, brała mnie) senność. A kiedy duszę chciał dosięgnąć smutek (albo już nawet dosięgnął) w tobie byłem i piłem i płakałem.

Konobo moja, radosti sva
Dušu san svoju, svu tebi da
Konobo moja, ka dom si moj
Čuvan ti pismu, ka život svoj
Nana na, nana na, na na na
Nana na, nana na, na na na

Konobo moja, cała moja radości, całą swoją duszę tobie dałem. Konobo moja, jesteś jak mój dom, strzegę ... cię pieśnią, jak swoje życie.
Nana na, nana na, na na na. Nana na, nana na, na na na...

falši - krivi, pogrešni, lažni - kłamliwe, jakieś nieprawdziwe

Uz šteriku još vonja levanda
Razvodni se život ka bevanda
Od bibiti, falši novitadi
Nedamo se još smo uvik mladi

Ze świec jeszcze pachnie lawenda
Rozwodni(ło) (rozcieńczy(ło)) się życie jak bevanda
od tylu kłamliwych (nieprawdziwych) wieści (nowin)
Nie damy się jeszcze wciąż jesteśmy młodzi.

A na te smutki najlepszym lekarstwem są przyjaciele, pieśń i wino. :)

Żeby już było wszystko w 'kupie' czyli razem, dołożę jeszcze wczoraj tłumaczoną ostatnią zwrotkę. :wink:

Ajmo skupa prijatelji moji
Razmistimo tamburin, katrige
Zapivajmo pismu s kojon srce
U po žmula zaboravlja brige

Chodźmy(ż) razem, przyjaciele moi
Rozłóżmy (rozstawmy) stołki, krzesła
Zaśpiewajmy pieśń... od której serce
...jak po kielichu zapomina o troskach.


Chyba jednak pomogło. Może to jeszcze nie jest dobrze do końca, ale już dokładnie cały sens się wyłonił. :D

Lutka, widzę, że język chorwacki, a nawet dialekt dalmatyński, nie jest Ci obcy, więc teraz popraw wszystkie niedoróby. :) :D

Pozdrav svima
Jola
lutka
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 27.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) lutka » 20.07.2005 08:22

Jako nowicjusz przekraczający progi Akademii, jakże bym śmiała Cię poprawiać, Jolu:).A tak na serio, uważam,że Twoje tłumaczenie jest bardzo dobre i nie ma czego poprawiać. Może tekst o garnkach i sosach nie jest zbyt atrakcyjny literacko, ale jest związany z wiernością tradycji, tak typową dla Dalmacji.Styl życia mocno związany z kuchnią, śpiewaniem,spędzanie czasu w konobach, jak najbardziej odzwierciedla się w tekstach piosenek.A wspólna zabawa, śpiew i dzięki temu zapominanie o codziennych troskach przemawia do nas wszystkich, sądząc po częstotliwości wyjazdów do Cro.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 20.07.2005 15:14

'Nowicjuszko' Lutko, bardzo dyplomatycznie to ujęłaś. :wink: :)


Prazna konoba
bez dima
bez vatre
bez nas
je užas

Pusta konoba
bez dymu
bez ognia
bez nas
to okropność


Pozdrav svima!

A ta frižkina/friškina/sviježina to w końcu jest świeżość, czy świeżo upieczone/usmażone mięsko, czy świeżo usmażona/upieczona rybka? :?: Mniam, mniam. :)
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004
Trochę nie na temat, ale czy wiecie, że...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 20.07.2005 18:52

Język dalmatyński
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.
Język dalmatyński to wymarły język z grupy romańskiej (podgrupa zachodnioromańska) języków indoeuropejskich, używany w średniowieczu w całej Dalmacji. Do końca XV wieku wyszedł nieomal z użycia, jedynie na wyspie Krk przetrwał aż do 1898 roku.

Dalmatyński posiadał dwie grupy dialektów: południowe (dubrownickie) i północne. Najbardziej zbliżony był do języków friulskiego i istriockiego. Niedawno pojawiła się inicjatywa wskrzeszenia tego języka i opracowania języka nowodalmatyńskiego.


A to ciekawe!
Faktem jednakże jest, że na Krku wiele słów zapożyczonych jest z włoskiego...

Plumek
Prot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 843
Dołączył(a): 30.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prot » 20.07.2005 19:30

a ta Akademia o......
Język chorwacki należy do południowej grupy języków słowiańskich. Używany jest jako państwowy w Republice Chorwacji (samodzielnym państwie powstałym w 1991 roku po rozpadzie Jugosławii). Do niedawna był uważany za wariant języka serbsko-chorwackiego. Chorwacki parlament w 1992 roku przyjął uchwałę, wg której językiem urzędowym na terenie Republiki Chorwacji jest język chorwacki, a alfabetem - łacinka.
Elvis Precel
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 20.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elvis Precel » 20.07.2005 20:41

Witam serdecznie wszystkich Studentów i Profesorów. :) Czytam Was sobie już od pewnego czasu i w koncu postanowiłem się zarejestrować . W Chorwacji jeszcze nie byłem ale wybieram się w niedalekiej przyszłości. Myślę że Akademia jest miejscem w którym wiele można się nauczyć. Teraz wakacje ale mam nadzieję że z nowym rokiem akademickim znajdzie się miejsce dla jeszcze jednego studenta ? :) Obiecuję uczęszczać na wszystkie wykłady :D
pozdrav
Elvis
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 20.07.2005 21:16

Elvis Precel napisał(a):Witam serdecznie wszystkich Studentów i Profesorów. :) Czytam Was sobie już od pewnego czasu i w koncu postanowiłem się zarejestrować . W Chorwacji jeszcze nie byłem ale wybieram się w niedalekiej przyszłości. Myślę że Akademia jest miejscem w którym wiele można się nauczyć. Teraz wakacje ale mam nadzieję że z nowym rokiem akademickim znajdzie się miejsce dla jeszcze jednego studenta ? :) Obiecujęęszczać na wszystkie wykłady :D
pozdrav
Elvis

Siadaj Precel gdzie chcesz.Lato.... i studenci do cro wyjechali.
Będziesz dyżurnym.Podlewaj kwiatki.I pilnuj kredy.
DM Platon.
Elvis Precel
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 20.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elvis Precel » 20.07.2005 21:54

Opaskę dyżurnego założyłem ,konewka przygotowana,kreda schowana :D
Elvis Precel
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 20.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elvis Precel » 21.07.2005 06:47

Wszyscy pewnie śpią ...to ja opaskę założę i kwiaty podleję :) . Zapowiada się gorący dzień...szkoda żeby uwiędły
..uvelo uvelo...kao lišće jesenje...
Nie dopuścimy do tego :wink: :)
Elvis Precel
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 20.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elvis Precel » 21.07.2005 08:32

platon napisał(a):
Siadaj Precel gdzie chcesz.


To... gdzieś tam sobie przycupnę :lol:
Ostatnio edytowano 21.07.2005 11:26 przez Elvis Precel, łącznie edytowano 1 raz
dalmatinska suza
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 11
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dalmatinska suza » 21.07.2005 10:14

Witam wszystkich milutko :D
Pozwolicie że i ja dołączę do grona studentów ? :)
Ta Wasza Akademia to prawdziwa kopalnia wiedzy :D
pozdrav
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 21.07.2005 22:57

Witaj Precelku, witaj Dalmatinska Suzo!
Dobrze, że jesteście z nami. Widzę, że razem usiedliście. 8) :D
Cieszę się, Elvis, że w czasie wakacji kwiatki nam nie zmarnieją. :wink: :) Są takie ładne, a nie miał ostatnio kto podlewać. Dru na wagarach. To Ona zawsze dbała o kwiatki. Pewnie dlatego tak pięknie wyrosły. :D

Na razie w Akademii spokój, cisza. Cóż... czas wyjazdów, czas egzaminów. Ale może jeszcze po wakacjach powróci tu przyjemny gwar.

Pozdrav svima.
Bok Klapo! :papa:
Jola
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 22.07.2005 00:11

A ja jutro rano w drogę. Krótkie pożegnanie, niedługo wracam. Ale gdzie mam wszystkim pomachać jak nie tu? :)
:papa:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 22.07.2005 00:25

To ja też jeszcze raz pomacham. :)



Sretan Ti put, Zawodowiec! :papa:
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 22.07.2005 06:43

To i ja tu pomacham :D :papa: Przerwę w wagarach sobie zrobię :P
Sretan put Szefuniu :D !!!!! Baw sie dobrze ale szybko wracaj :lol:

Elvis - dbaj o moje kwiaty !!! :twisted:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 140
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone