Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 30.06.2005 18:30

Jolanta Michno napisał(a):Pričam anđelima, liče mi na bebe,
kako nisam sreo miliju od tebe
i da ne postoji na svijetu sila
močna kao što je naša ljubav bila.



Z artykułu o kręceniu teledysku do tej piosenki w Belgradzie:

NA Beograd je padala noć, hladnoća, a iza Pančevačkog mosta, u novootvorenom italijanskom salonu nameštaja, Zdravko Čolić snimao je spot za pesmu 'Moja draga'. Planirano je da se tokom dana snime kadrovi na Topčiderskoj zvezdi, ali je pala blenda pa je sve odloženo sa sutra.
U salonu fino raspoređen kožni nameštaj u svim bojama. I fotelja za masažu od 2.500 evra, koju su isprobali gotovo svi prisutni na snimanju. Dvoje mališana, kako pesma kaže 'anđeli što liče na bebe', pospano su trljali okice i umorni od snimanja otišli na počinak. Stižu sive eminencije domaćeg rokenrola Peca Popović i Čolin izvršni producent Adis Gojak. Šminker popravlja puder na pevačevom licu a ovaj seda u beli kožni četvorosed. (...)

i z riječnika:

ličiti - paint
ličiti na - mimic
ličiti na nekog - stimulate

mimic - naśladować - może to anioły które naśladują dzieci?

Opowiadam aniołom, one mi przypominają dzieci... ??????

Jeszcze jeden przykład z tego samego artykułu

Šta kažete za pesmu 'Lane moje' sa kojom idemo u Istanbul na 'Evroviziju', a pri tom neverovatno liči na instrumental 'Ti nisi došao' Turčina Alihana Sengelmezolduna?
- Ako je plagijat, nije u redu da ide na 'Evroviziju'. Mada, toga je uvek bilo. Evo, na primer, kada sam snimio album 'Kad bi moja bila', slušao sam rusku muziku. Dopao mi se jedan deo koji sam pretočio u pesmu 'Majsko sunce'. Mora da liči na nešto.

Co powiecie o piosence (...) która jest niezwykle podobna do instrumentalnego kawałka (...) Turka Alihana Sengelmezolduna?
- Jak jest plagiat to nie w porządku żeby szła na Eurowizję. Ale tak zawsze było. (...) Musi coś przypominać.

Cały artykuł do poczytania tutaj (wersja zarchiwizowana) - jest trochę ciekawostek.
Muszę opisać pokrętną drogą bo pełny adres by rozciągnął stronę do niemożliwej szerokości :D
Wpisać w guglarkę 'liče mi na bebe' i wejść w 5 pozycję od góry - Najbrže do željenih informacija - Novosti.co.yu (kopia).
Ostatnio edytowano 30.06.2005 19:24 przez zawodowiec, łącznie edytowano 2 razy
michalina
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 24.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalina » 30.06.2005 19:19

zdravo!!

ličiti na (kogo, co - biernik) - być podobnym do (kogoś, czegoś) przypominać (kogoś, coś)

Strasznie lubię tę piosenkę!! Inne Zdravko Čolicia zresztą również :)
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 30.06.2005 21:31

Dzięki Klapo draga!

No i już wszystko jasne!!! 8) :D



Pozdrav
Jola
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 30.06.2005 23:59

Bok!
Jeszcze trochę podrążę temat '-pre...' :wink:

U nas też są wyrazy tego typu!!! Ostatecznie jesteśmy rodziną. :D

Przepiękna (to więcej niż piękna), przecudna, przemiła, przesympatyczna, przeczysta, przewielebny, przenajświętszy...

Kiedy się coś przesoli, przesłodzi, bądź przekwasi, to to coś jest przesolone (czyli za dużo, zbytnio, posolone), przesłodzone, bądź przekwaszone.

Jak ktoś zje za dużo, to się przeje, i będzie przejedzony, a głos przepity ma ten, kto się przepije, czyli zbytnio napije.
A dziecko można przekarmić, kiedy pakuje się w nie zbyt dużo karmy.

No i jak ktoś jest zbyt vredny, to często bywa przepracowany i przemęczony - preumoran, po prostu. :wink:


Może i z tym wszystkim przedobrzyłam, no... ale... chyba... nikt tu nie jest ...przeczulony. :wink: :lol:

Pozdrav, Klapo!
Jola
Mihovil
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 27.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mihovil » 01.07.2005 08:07

Suza(nna) napisał(a):pa mi kunu, sto je svetinja

tylko niech mi ktos wytlumaczy dlaczego kuna ma być tym wszystkim...???? :o

W tym wypadku nie chodizi o kunach (pieniadz), lecz o przeklinaniu... i mozna bi przetlumaczyc "przeklinaja, (klna) to co jest dla mnie swiete"
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 01.07.2005 08:17

Mihovil napisał(a):W tym wypadku nie chodizi o kunach (pieniadz), lecz o przeklinaniu... i mozna bi przetlumaczyc "przeklinaja, (klna) to co jest dla mnie swiete"

Ja akurat nie znam się na niuansach języka (rozumiem go częściowo na wyczucie i na zasadzie porównań) ale chciałem tylko napisać, że cieszę się, że tutaj Mihovil trafiłeś... i mam nadzieję, że zostaniesz z nami... :D
Proszę tylko nie zniechęcaj się gdy trafisz na dyskusje lub tematy, za które trzeba się wstydzić :oops: i możesz omijać je szerokim łukiem... Ale w każdej społeczności są bardzo różni ludzie... ja mam wciąż nadzieję, że na tym forum ci niemądrzy i źli są w mniejszości :wink:

Myślę, że gdybyś miał na to czas, byłbyś w stanie przekazać miłośnikom wszystkiego co jest związane z Chorwacją wiele ciekawych informacji :D
Wiele osób fascynuje się Waszym językiem, muzyką, kuchnią, morzem, górami... czyli wszystkim :D

Pozdrawiam
Józek
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 01.07.2005 09:10

Mihovil napisał(a):
Suza(nna) napisał(a):pa mi kunu, sto je svetinja

tylko niech mi ktos wytlumaczy dlaczego kuna ma być tym wszystkim...???? :o

W tym wypadku nie chodizi o kunach (pieniadz), lecz o przeklinaniu... i mozna bi przetlumaczyc "przeklinaja, (klna) to co jest dla mnie swiete"

Mihovil! Hvala lijepa!!! :D
Bardzo się cieszę, że tu trafiłeś!!!

Odnośnie tego fragmentu, Zawodowiec sugerował, że tak właśnie należy tłumaczyć. Ale... jak to dobrze mieć 100% pewności!!! :D
Teraz cała ta piosenka nabrała właściwej wymowy.

Jeszcze raz dzięki!!!

Przy okazji może dodam, że my tutaj w Akademii uczymy się od siebie nawzajem, bawimy się, lubimy, świętujemy. Ale zawsze mamy mnóstwo językowych wątpliwości. Naszym obecnie najlepszym fachowcem jest Michalina. Ona rzeczywiście się zna i rozjaśnia nam różne gramatyczne tajniki. I ona zaofiarowała się przeprowadzić tutaj takie, jak to my nazywamy 'wykłady' z podstaw gramatyki i nie tylko. Ale... też ma wątpliwości i nie chciałaby wprowadzać nas w błąd.

Zresztą, sam przeczytaj:

forum/viewtopic.php?p=86551#86551

forum/viewtopic.php?p=87237#87237

Może Ty zgodziłbyś się czuwać nad poprawnością tego, co Michalina będzie pisała i wprowadzał ewentualną korektę???
Bylibyśmy wszyscy bardzo wdzięczni.

Dodam jeszcze z dumą, że jak na razie, i oby tak było dalej, Akademia jest miejscem, którego nie trzeba omijać szerokim łukiem. :D

Srdačan pozdrav
Jola
michalina
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 24.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalina » 01.07.2005 12:58

Jolanta Michno napisał(a):(...)
Może Ty zgodziłbyś się czuwać nad poprawnością tego, co Michalina będzie pisała i wprowadzał ewentualną korektę???
Bylibyśmy wszyscy bardzo wdzięczni.

Dodam jeszcze z dumą, że jak na razie, i oby tak było dalej, Akademia jest miejscem, którego nie trzeba omijać szerokim łukiem. :D

Srdačan pozdrav
Jola


Cieszyłabym się ogromnie !!

Przy okazji przypominam, że nadal czekam na ewentualne wnioski i sugestie odnośnie naszego pomysłu związanego z powstaniem "filii" akademii :). Myślę, że Klapa i Dyrektor nie będą mieli nic przeciwko temu, aby na tej stronie zrobić również sekretariat naszej uczelni :) Szkoda by było otwierać oddzielny temat dla chcących coś zaproponować ...

Zatem
1. Samodzielnie i samowolnie mianowałam się sekretarką naszej uczelni
2. Czekam w sekretariacie na wnioski, uwagi, sugestie i osoby chętne do współpacy
3. A ponieważ Akaemia jest całodobowa to sekretariat chyba też... :)

pozdrav svima!!
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.07.2005 14:38

Moja propozycja.-Wydział Gramatyki.Filia AJCh.
DM Platon.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 01.07.2005 16:21

DO SEKRETARIATU. :wink:

Puk, puk...

Michalina! Wydaje mi się, że wiem, jak to zrobić!!! :idea:

Po prostu tak:
My tu w Akademii będziemy, tak jak do tej pory, pracować, uczyć się, bawić, świętować itp. A od czasu do czasu, tak często, jak będziesz mogła, będziesz robiła wykład. TU, w Akademii. Tak, aby nasze akademickie życie toczyło się normalnie, bez zakłóceń, dalej.

A oprócz tego trzeba założyć oddzielny wątek. I nazwać go, tak jak proponował DM Platon (ładna nazwa!!! 8) :D ):

Wydział Gramatyki.
Filia AJCh.

czy jakoś inaczej. I tam by był tylko spis treści. Same adresy.

Czyli, Ty, Michalina dajesz wykład w Akademii, a do tamtego wątku wpisujesz adres tego wykładu i określenie, czego ten wykład dotyczył.
Np. STOPNIOWANIE PRZYMIOTNIKÓW
http:// www.cro.pl/forum/viewtopic.php?p= coś tam.

Takie widzę rozwiązanie techniczne. W ten sposób, będzie łatwy dostęp do wiadomości, a w samej Akademii nic się nie zmieni.

Wcześniej było już trochę wykładów - Jolek, Pipi chyba, i Twoich też już trochę.

Ja na sobotę i niedzielę 'biorę wolne', wyjeżdżam i mnie nie będzie, ale od poniedziałku będę luźniejsza, i mogę się podjąć tego, aby taki wątek założyć i powpisywać i opisać to, co już było. Na razie chyba w jednym poście wystarczy. Na jednej stronie powinno się zmieścić.

Klapo! I co Wy na to???
Michalina, Zawodowiec, Drusilla, Suza, Mare... (oprostite, jeżeli kogoś pominęłam)
DM Platon!!!

No i czekamy na zgodę Mihovila. Byłoby fantastycznie, gdyby się zgodził czuwać nad poprawnością.
(jakiś Wydział Kontroli, czy jak go zwał :wink: , rzeczywiście jest potrzebny, bo nie ma to, jak mieć 100% pewności.)

To tyle! Również czekam na opinię. Będę jeszcze dzisiaj w kontakcie. :)
Pozdrav
Jola
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 01.07.2005 16:42

Ja idę na dłuuuuuuuuugie wagary :wink: :lol: A gramatyka jakos nigdy nie była moją mocną stroną i unikałam jej jak ognia :oops: :lol:
Ale pomysł dobry :)
:papa:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 01.07.2005 18:12

Mała próbka:

ALFABET CHORWACKI
forum/viewtopic.php?p=61113#61113

ODMIANA CZASOWNIKÓW 'BITI' (BYĆ) I 'IMATI' (MIEĆ)
forum/viewtopic.php?p=61120#61120

CHORWACKIE PRZYPADKI
forum/viewtopic.php?p=61208#61208

SŁÓWKA - TURCYZMY
forum/viewtopic.php?p=61255#61255
forum/viewtopic.php?p=61411#61411

ODMIANA RZECZOWNIKÓW
forum/viewtopic.php?p=61260#61260

PRZYMIOTNIKI
forum/viewtopic.php?p=61519#61519

LICZYMY DO 10
forum/viewtopic.php?p=61805#61805

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE
forum/viewtopic.php?p=61805#61805

KOCHAĆ CZY CAŁOWAĆ? (VOLJETI, LJUBITI)
forum/viewtopic.php?p=62017#62017

A MOŻE LUBIĆ?
forum/viewtopic.php?p=62050#62050

CZAS PRZYSZŁY CZASOWNIKÓW
forum/viewtopic.php?p=62255#62255
forum/viewtopic.php?p=62411#62411

I w ten sposób przebiegłam przez pierwszych dziesięć stron.
Tak sobie właśnie wyobrażam ten wątek - 'Wydział Gramatyki. Filia AJCH'.

I co Wy na to??? Pytam się!!! Klapo!!!
Jola
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 01.07.2005 18:21

drusilla napisał(a):Ja idę na dłuuuuuuuuugie wagary :wink: :lol: (...) :papa:

DRU!!!
A z kim ja będę siedziała w ławce???????? 8O :?: :!:
Bez Ciebie będzie mi smutno!!!!!!!!! :cry:

Właściwie, można uznać, że po ciężko przepracowanym roku idziesz na zasłużone wakacje. :)

Wpadnij jednak tu czasem!!! :!: :!: :!:
Ja będę czekać!!!

Koleżanka z Ławki - Jola
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 01.07.2005 20:29

Dru tylko udaje, naprawdę to bardzo pilna studentka :D
Jola, dzięki za inicjatywę, co my byśmy bez Ciebie zrobili 8)
Mihovil
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 27.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mihovil » 01.07.2005 20:36

Jak duzo zadan... a ja akurat nie mam czasu na to! Oprocz tego, nie bedize mnie az do nastepnej soboty. Jade akurat troche nad morze (Pag, Vir, Zadar) 8), ale jeszcze nie na wakacje (to tylko po drodze). Tak ze serdecznie pozdrawiam tutaj wszystkich milosnikow Chorwacji i przepraszam ze nie bedem mogl wlaczac sie do "rozmowek chorwackich". Nie myslcie ze sie zniechecilem! :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 128
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone