Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wynajecie mieszkania i zycie w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 20.03.2013 11:03

drwal, ok to super że sprawa mieszkania w 2k jest do ogarnięcia.

Poczytałem tam co trzeba do pobytu czasowego. Nie potrzebuje żadnego stałego.

Czyli tak, 90 dni mogę siedzieć tam jako turysta, ale to chodzi o pobyt ciągły. Czyli np maj-czerwiec-lipiec mieszkam sobie i po 89 dniach mogę wybrać się z rodziną na weekend do Budapestu i wrócić po dwóch dniach. Wtedy zaczynam ponownie 90 dni turystycznego pobytu? Czy to chodzi o 90 dni w roku?

Nie mam tam rodziny, pracy nie potrzebuje, firmę mam na Cyprze, tam płace podatki, ubezpieczenie i opiekę zdrowotną to się jakieś tam kupi prywatnie. W Polsce za takie coś płacę za rodzinę 300 zł na m-c, ciekawe ile u nich to wyjdzie.

Do żadnego punktu który jest na liście warunków pobytu nie kwalifikuje się. Dadzą mi dłuższy pobyt czasowy jak 90 tylko za to że kocham Chorwację i jestem stabilny finansowo?
drwal
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 06.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) drwal » 27.03.2013 04:24

z tego co sie orietuje to mozesz przebywac w roku 2-razy po 90 dni ,ale tego i tak nikt nie jest w stanie sprawdzic , a na marginesie jak bylem teraz w niedziele w zadar to bylo + 15 st nawet fajnie bylo
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 27.03.2013 11:43

klik - najpierw uważna lektura (jest wersja eng.), a potem nic prostszego.... telefon do ambasady RH, do wydziału konsularnego. Tam rozwieją wątpliwości.
Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (o ile nie posiadasz go już gdzieś w innym kraju wspólnoty, bo jeśli posiadasz, to z niego korzystasz) jest obowiązkowe i kosztuje ok 500 kn. miesięcznie na osobę dorosłą... nie wiem, jak z dziećmi i nie wiem, czy istnieje opcja "rodzinna" (obawiam się, że nie, ponieważ nawet jako współmałżonek obywatela RH zatrudnionego na stałe nigdy nie miałam prawa korzystania z jego ubezpieczenia, nawet będąc na jego utrzymaniu).
bubasek50
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 28.01.2015
Wyjazd do Chorwacji na pobyt dluzszy niz wakacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) bubasek50 » 15.02.2015 21:07

Witam wszystkich na forum! Jestem tu calkiem nowy szukam wiadomosci i porad nt. wyjazdu do Chorwacji na pobyt dluzszy niz wakacje. W gre wchodzi czas conajmniej 3-4 miesiecy a moze dluzej. Moje pytania dotycza wynajecia mieszkania lub malego domu na ten okres, codziennego zycia i zwiazanych z tym wydatkow, ilosci pieniedzy potrzebnych dla 2 osob na utrzymanie (w Euro lub Kuna). Mysle o lokalizacji na wybrzezu, moze nie nad samym morzem ale blisko, nie koniecznie duze miasto. Za wszelkie informacje z gory dziekuje!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Wyjazd do Chorwacji na pobyt dluzszy niz wakacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.02.2015 08:36

bubasek50
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 28.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) bubasek50 » 17.02.2015 22:11

Dzieki Vjetar!
bubasek50
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 28.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) bubasek50 » 22.02.2015 05:28

W dalszym ciagu szukam info nt. przeniesienia sie do Chorwacji. Niestety, nie znalazlem odpowiedzi na pytania typu:
1. Czy jako obywatel Polski a takze USA (podwojne obywatelstwo i 2 paszporty) moge wyjechac do Chorwacji na podyt dluzszy niz 3 miesiace, np. 6-12-18 miesiecy, majac do dyspozycji staly dochod (emerytura). Wiem ze obywatele Niemiec, Wielkiej Brytanii itp. maja taka mozliwosc i spedzaja swoje "stare zlote lata" w Chorwacji,
2. Jaka jest wystarczajaca miesieczna kwota Euro/Dolarow USA dla 2 osob, ktore musza wynajac dom/mieszkanie blisko Adriatyku i miec zabezpieczony pobyt,
3. Wyglada ze powinienem skontaktowac sie w tej sprawie z kims kto mieszka w Chorwacji na stale, niestety nie mam mozliwosci kontaktu ze wzgledu na to, ze jestem czlonkiem tego forum od paru tygodni. Pisanie emaili czy prywatnych wiadomosci w moich ukladach nie wchodzi, niestety w rachube...
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 22.02.2015 09:45

Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.02.2015 14:18

bubasek50 napisał(a):W dalszym ciagu szukam info nt. przeniesienia sie do Chorwacji. Niestety, nie znalazlem odpowiedzi na pytania typu:
1. Czy jako obywatel Polski a takze USA (podwojne obywatelstwo i 2 paszporty) moge wyjechac do Chorwacji na podyt dluzszy niz 3 miesiace, np. 6-12-18 miesiecy, majac do dyspozycji staly dochod (emerytura). Wiem ze obywatele Niemiec, Wielkiej Brytanii itp. maja taka mozliwosc i spedzaja swoje "stare zlote lata" w Chorwacji,
2. Jaka jest wystarczajaca miesieczna kwota Euro/Dolarow USA dla 2 osob, ktore musza wynajac dom/mieszkanie blisko Adriatyku i miec zabezpieczony pobyt,
3. Wyglada ze powinienem skontaktowac sie w tej sprawie z kims kto mieszka w Chorwacji na stale, niestety nie mam mozliwosci kontaktu ze wzgledu na to, ze jestem czlonkiem tego forum od paru tygodni. Pisanie emaili czy prywatnych wiadomosci w moich ukladach nie wchodzi, niestety w rachube...

1. obcokrajowcy - pobyt itp. - na dole strony masz ikonę j.angielskiego.
2. Tysiąc euro na skromne życie z dnia na dzień dla dwóch osób wystarczy + koszty wynajmu lokum - a to dookreślisz przeglądając strony z ofertami wynajmu mieszkań/ domów .
nieruchomości to po hr "nekretnine" .... nie będzie trudno znaleźć w necie.
Pozdrawiam
bubasek50
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 28.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) bubasek50 » 23.02.2015 06:07

Wielkie dzieki za info i wskazanie linkow. Po przegladnieciu "obcokrajowcy" nie mam dalej jasnosci co do dluzszego pobytu. Niestety nie znam jezyka ale wydaje sie ze nazywaja takich "strancy", aliens po angielsku. Moja sytuacja bylaby o tyle zagmatwana ze dalej nie wiem czy posiadajac podwojne obywatelstwo, polskie i amerykanskie, jest w tym wypadku dobre czy zle. Mysle, ze majac polski paszport naleze do kategorii obywateli EU co teoretycznie powinno mi dawac lepszy uklad niz ludziom spoza krajow EU. Ale teraz pozostaje kwestia srodkow utrzymania, ktore gwarantuje moj pobyt i praca w USA, a nie jest to w zadnym wypadku kwota np. oszczednosci w banku za ktore moglbym kupic posiadlosc na terenie Chorwacji, lecz forma emerytury wyplacanej co miesiac. Kwota okolo 2400 euro (po przeliczeniu z dolarow) wydaje sie chyba wystarczajaca dla 2 osob bez szalenstw oczywiscie. Z tego co znalazlem na necie wyraznie widac ze im blizej morza (ach ten Adriatyk...) tym drozej. Ciekawe tez jak wyglada zycie poza sezonem, np. zima, kiedy to podobno zycie w malych miasteczkach, ktore tetnia zyciem w sezonie turystycznym, poza sezonem sa w uspieniu z zamknietymi restauracjami, klubami itp. Nie mam zamiaru pracowac zarobkowo ze wzgledu na koszty utrzymania ale nie chcialbym tez mieszkac w miejscu ciaglego ruchu i pospiechy, ktory mialem przez dlugie lata i teraz usiluje to calkiem zmienic. Mam mozliwosci przeniesienia sie do miejsc gdzie utrzymanie jest na 100% nizsze niz w Chorwacji ale kraje te to ogromny przeskok, powiedzialbym kulturowo-cywilizacyjny.
Poza tym bedac w Chorwacji jestesmy dalej w srodku Europy... Na szczescie mam czas do dyspozycji, wiec moge wybrac co najlepsze. Ciagle pozostaja pytania dotyczace wynajecia locum na czas dluzszy niz wakacje, poniewaz to co mozna znalezc na stronach internetu, to w 99% wynajem wakacyjny.
Jeszcze raz dzieki za informacje i mam nadzieje pozostac w kontakcie.
Pozdrawiam serdecznie!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.02.2015 14:20

Posiadający pl paszport to obywatel kraju wspólnoty - to się liczy. Zatem Ciebie dotyczą przepisy dla obywateli krajów unijnych. Pobyt do 3 miesięcy bez żadnych warunków poza ważnym dokumentem tożsamości. Dłuższy od 3 miesięcy pobyt już jest obwarowany wymaganiami. Tu rzeczywiście wkrada się pewna wątpliwość.
Punkt 1. to warunek że obcokrajowiec pracuje lub ma działalność gosp. jest przedstawicielem wolnego zawodu.
punkt 2. posiada środki na utrzymanie oraz ubezpieczenie zdrowotne.

O ile punkt 1 nie jest warunkiem niezbędnym, a punkt 2. zadowalasz... nie powinno być problemu.
Przyznam, że odkąd nie jestem już tutaj obcokrajowcem, przestałam się żywo interesować tematem...
Co do ubezpieczenia: jeśli nie zapewni go żaden z krajów, których paszporty posiadasz, możliwe, że będziesz musiał opłacać podstawowe ubezpieczenie zdrowotne tutaj (ok 500 kn miesięcznie za osobę).

Co do wynajmu mieszkania czy domu: nie szukaj pod hasłem "apartament" czy "apartman", tylko na stronach dot. wynajmu nieruchomości ("nekretnine") - może łatwiej pójdzie, kiedy w ustawieniach wyszukiwarki oznaczysz pierwszeństwo dla trafień w j.chorwackim... same strony oferujące nieruchomości do wynajmu mają w większości i wersję anglojęzyczną, zatem wyszukiwanie ofert nie powinno sprawić kłopotów.
A co do atmosfery i spokoju poza sezonem turystycznym: wzdłuż całego wybrzeża bez problemu znajdziesz miejsce, gdzie tzw. świętego spokoju Ci nie zabraknie.
Pozdrawiam
skalinadatravel
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) skalinadatravel » 28.02.2015 19:26

bubasek50 napisał(a):Wielkie dzieki za info i wskazanie linkow. Po przegladnieciu "obcokrajowcy" nie mam dalej jasnosci co do dluzszego pobytu. Niestety nie znam jezyka ale wydaje sie ze nazywaja takich "strancy", aliens po angielsku. Moja sytuacja bylaby o tyle zagmatwana ze dalej nie wiem czy posiadajac podwojne obywatelstwo, polskie i amerykanskie, jest w tym wypadku dobre czy zle. Mysle, ze majac polski paszport naleze do kategorii obywateli EU co teoretycznie powinno mi dawac lepszy uklad niz ludziom spoza krajow EU. Ale teraz pozostaje kwestia srodkow utrzymania, ktore gwarantuje moj pobyt i praca w USA, a nie jest to w zadnym wypadku kwota np. oszczednosci w banku za ktore moglbym kupic posiadlosc na terenie Chorwacji, lecz forma emerytury wyplacanej co miesiac. Kwota okolo 2400 euro (po przeliczeniu z dolarow) wydaje sie chyba wystarczajaca dla 2 osob bez szalenstw oczywiscie. Z tego co znalazlem na necie wyraznie widac ze im blizej morza (ach ten Adriatyk...) tym drozej. Ciekawe tez jak wyglada zycie poza sezonem, np. zima, kiedy to podobno zycie w malych miasteczkach, ktore tetnia zyciem w sezonie turystycznym, poza sezonem sa w uspieniu z zamknietymi restauracjami, klubami itp. Nie mam zamiaru pracowac zarobkowo ze wzgledu na koszty utrzymania ale nie chcialbym tez mieszkac w miejscu ciaglego ruchu i pospiechy, ktory mialem przez dlugie lata i teraz usiluje to calkiem zmienic. Mam mozliwosci przeniesienia sie do miejsc gdzie utrzymanie jest na 100% nizsze niz w Chorwacji ale kraje te to ogromny przeskok, powiedzialbym kulturowo-cywilizacyjny.
Poza tym bedac w Chorwacji jestesmy dalej w srodku Europy... Na szczescie mam czas do dyspozycji, wiec moge wybrac co najlepsze. Ciagle pozostaja pytania dotyczace wynajecia locum na czas dluzszy niz wakacje, poniewaz to co mozna znalezc na stronach internetu, to w 99% wynajem wakacyjny.
Jeszcze raz dzieki za informacje i mam nadzieje pozostac w kontakcie.
Pozdrawiam serdecznie!

Jeśli chodzi o przepisy prawne, dotyczącę pobytu dłuższym od 3 miesięcy, proszę sie zwrócić do Ambasady RP w Zagrzebiu, dane można znależść w internecie. Można też do Ambasady Chorwatskej w Polscę. Jeśli chodzi o pobit poza sezonem, to dla osób starszych możę być całkiem ciekawę. Trzeba powiedzieć żę okres sezonowy dla Chorwatów jest okresem jak bi to rolnicy powiedzieli, okresem żniwa, to nie mają czasu nawed dla siebie są w pracy na okrągło. Dopiero po sezonie zaczynają żyć swoim życiem, bez pośpiechu, w swoim tempie, żyją dla siebie. Przykłat Makarskie: w sezonie graniczy z cudem kupić świeżę ryby, nawed w sklepie rybnym, a poza sezonem kutri rybackie po całe dnię w porcie sprzedają świeżę ryby, sezon na kalamary zaczyna sie dopiero w pażdzierniku, w sezonie turyści jedzą kalamary importowane z Falklandów.
Listopad Sw.Martina, patron wina, różne uroczystości z tym związanę.Swięta i Sylwester są jak wszędzię, już w lutym zaczynają sie, karnewały po różnych miesciowościach (trwają ponad mięsiąc) Od 1. maja powoli sezon sie zaczyna różnimi festinami,( mam wrażenie że chorwaci w calę nie żalują jeśli na tych festynach niema obcokrajowców).
Mieszkanie (przykład Makarskę) można znależść pod górą Biokowo skąd są przepięknę wydoki,około 70-80 kwadratów plus balkon za około 500-700 Eur. Latem sie w calę nie odczuwa tlok turystów, alę skazanę jest mieć jakiś mały skuter. Kto myśly na dłużej, powinien też sie asimilować w miescową spolecznośćą, na pewno będzę łatwiej.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.03.2015 09:25

bubasek50 napisał(a):Wielkie dzieki za info i wskazanie linkow.

Jeszcze jeden link

http://www.eures.praca.gov.pl/index.php ... Itemid=102

Może znajdziesz coś przydatnego dla siebie.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.03.2015 10:47

Janusz Bajcer napisał(a):
bubasek50 napisał(a):Wielkie dzieki za info i wskazanie linkow.

Jeszcze jeden link

http://www.eures.praca.gov.pl/index.php ... Itemid=102

Może znajdziesz coś przydatnego dla siebie.

Fajne, ale już przy pobieżnym przeglądaniu natrafiłam na kilka nieścisłości...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.03.2015 10:51

Witaj Kasiu..
W innym temacie napisałem, że nie daję gwarancji na prawidłowość informacji zawartych w linkach :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Wynajecie mieszkania i zycie w Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone