Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Praca w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Piotr2
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.05.2011
Praca w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr2 » 11.05.2011 21:56

Mam pytanie czy osoba,która zna język chorwacki w stopniu podstawowym da radę znaleźć pracę.Angielskiego nie zna wogóle.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 11.05.2011 22:33

A w jakim to charakterze chciałbyś pracować?
Może najpierw przeczytaj to.. bo najprawdopodobniej nie masz o co pytać....
Dodam jeszcze, że w tym roku rząd RH nie wyznaczył limitu pozwoleń na pracę dla obcokrajowców, co równoznaczne jest z tym, że nie ma żadnych nowych pozwoleń na pracę (tylko przedłużenie pozwoleń już wcześniej wydanych); tym bardziej absolutnie żadnych dla pracowników sezonowych...
klik
Piotr2
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr2 » 11.05.2011 23:06

Jeszcze nie wiem dokładnie.Chciałbym tam wyjechać na stałe już i zostać.Czyli żeby móc tam mieszkać i pracować.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 11.05.2011 23:10

Piotr2 napisał(a):Jeszcze nie wiem dokładnie.Chciałbym tam wyjechać na stałe już i zostać.Czyli żeby móc tam mieszkać i pracować.


A zapoznałeś się z zasadami pobytu obcokrajowców na terenie RH?
klik
Bez uzasadnienia (np. łączenie rodzin, praca naukowa, kontrakt, posiadanie własnej nieruchomości itp.) na terenie RH masz prawo przebywać 90 dni...
Z tym, że praca nie wchodzi w grę przynajmniej w tym roku, ponieważ, jak napisałam powyżej, nie ma pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 12.05.2011 13:59

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Piotr2 napisał(a):Jeszcze nie wiem dokładnie.Chciałbym tam wyjechać na stałe już i zostać.Czyli żeby móc tam mieszkać i pracować.


A zapoznałeś się z zasadami pobytu obcokrajowców na terenie RH?
klik
Bez uzasadnienia (np. łączenie rodzin, praca naukowa, kontrakt, posiadanie własnej nieruchomości itp.) na terenie RH masz prawo przebywać 90 dni...
Z tym, że praca nie wchodzi w grę przynajmniej w tym roku, ponieważ, jak napisałam powyżej, nie ma pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.


jakoś nie doczytałam o tym posiadaniu nieruchomości ... hmmm może jednak przyszłość jawi się kolorowa :D :D w końcu kazdy może marzyć :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.05.2011 14:19

espeso napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Piotr2 napisał(a):Jeszcze nie wiem dokładnie.Chciałbym tam wyjechać na stałe już i zostać.Czyli żeby móc tam mieszkać i pracować.

A zapoznałeś się z zasadami pobytu obcokrajowców na terenie RH?
klikBez uzasadnienia (np. łączenie rodzin, praca naukowa, kontrakt, posiadanie własnej nieruchomości itp.) na terenie RH masz prawo przebywać 90 dni...
Z tym, że praca nie wchodzi w grę przynajmniej w tym roku, ponieważ, jak napisałam powyżej, nie ma pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.

jakoś nie doczytałam o tym posiadaniu nieruchomości ... hmmm może jednak przyszłość jawi się kolorowa :D :D w końcu kazdy może marzyć :D
Nie wiem, co tak naprawdę masz na myśli...

cytat z podlinkowanej strony:
Iznimno, državljaninu države članice Europskog ekonomskog prostora koji ima valjanu osobnu iskaznicu ili valjanu putovnicu, sredstva za uzdržavanje i zdravstveno osiguranje može se odobriti privremeni boravak do jedne godine, ako je vlasnik odgovarajućeg objekta za stanovanje ili je član uže obitelji vlasnika (članak 163a. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima).

Strancima koji do stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima imaju odobren privremeni boravak na temelju članka 37. stavka 1. točke 4. Zakona o strancima (Narodne novine, br. 109/03) te im je privremeni boravak na temelju članka 51. stavka 2. Zakona o strancima (Narodne novine, br. 79/07) ponovno odobren, a u Republici Hrvatskoj su vlasnici nekretnina, privremeni boravak može se odobriti na vrijeme do jedne godine (članak 68. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima).
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 12.05.2011 14:29

cóż może nie powinnam się tu podpinac z moimi komentarzami :)
ja się poprostu ucieszyłam, ze jest taka opcja ponieważ ... takie są moje marzenia :D :wink:
co planuje założyciel tematu - nie wiem :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.05.2011 14:33

espeso napisał(a):cóż może nie powinnam się tu podpinac z moimi komentarzami :)
ja się poprostu ucieszyłam, ze jest taka opcja ponieważ ... takie są moje marzenia :D :wink:
co planuje założyciel tematu - nie wiem :wink:

Ale a propos kupowania i posiadania nieruchomości na terenie HR przez obywateli U.E już dawno pisałam, że nie ma z tym od kilku lat absolutnie żadnego problemu. W tej kwestii obywatele krajów wspólnoty mają takie same prawe jak obywatele RH (nie licząc gruntów rolnych). Z pracą natomiast i pozwoleniem na nią nie ma to absolutnie nic wspólnego.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 12.05.2011 14:37

och to już wiem :) śledze te tematy ale sądziłam ze mimo posiadania nieruchomości to trzeba jakies pozwolenia załatwiać... przyznaję że jestem totalnym laikiem w takich kwestiach a realizacja marzeń jest dośc odległa takze ... coż tak sobie śledze i odświerzam wiadomości
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.05.2011 14:41

Te przepisy ciągle się zmieniają.. jeszcze do niedawna chyba było tylko do pół roku pobytu w roku dla obcokrajowców właścicieli nieruchomości (albo coś mi się "pomerdało"...)
Pozdrawiam
Mruk
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 12.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mruk » 12.05.2011 16:27

Raczej nie ma sensu pracować w Chorwacji bo zarobisz mniej niż w Polsce przy sprzątaniu ulic ok (1100 zł netto).
Nawet jakby ci zależało na ładnych widokach to przy pracy nie będziesz miał czasu ich podziwiać.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.05.2011 18:01

Mruk napisał(a):Raczej nie ma sensu pracować w Chorwacji bo zarobisz mniej niż w Polsce przy sprzątaniu ulic ok (1100 zł netto).
Nawet jakby ci zależało na ładnych widokach to przy pracy nie będziesz miał czasu ich podziwiać.

Pamiętam, że rok temu czytałam w prasie artykuł, że brakowało chętnych do zamiatania ulic chyba w Splicie.. proponowano zarobki troszkę ponad 5 tysięcy kn... :wink:
Gerelanie jednak rzeczywisćie RH to eldorado nie jest.. przeciętna płaca nieco wyższa chyba niż w Pl, ale koszty utrzymania znacznie wyższe.. Aktualnie bezrobocie monstrualnych rozmiarów.. Wielu ludzi już od lat pracuje tylko sezonowo i musi z tego wyżyć przez cały rok...Obawiam się, że do Gracji to już nam niedaleko...
Ostatnio edytowano 12.05.2011 20:27 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.05.2011 18:29

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Te przepisy ciągle się zmieniają.. jeszcze do niedawna chyba było tylko do pół roku pobytu w roku dla obcokrajowców właścicieli nieruchomości (albo coś mi się "pomerdało"...)
Pozdrawiam


Gdyby Ci się jednak nie "pomerdało" :lol: ...znaczyłoby, że kupię chałupę na własność (jak np. wygram w Lotto... :wink: ) i mogę prawo własności wykonywać przez 1/2 roku :?: :roll: ....a resztę co :?: Miałbym wynająć Rodzince - czyt. Crorodzince :?:
Pozdrav
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.05.2011 18:51

slapol napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Te przepisy ciągle się zmieniają.. jeszcze do niedawna chyba było tylko do pół roku pobytu w roku dla obcokrajowców właścicieli nieruchomości (albo coś mi się "pomerdało"...)
Pozdrawiam

Gdyby Ci się jednak nie "pomerdało" :lol: ...znaczyłoby, że kupię chałupę na własność (jak np. wygram w Lotto... :wink: ) i mogę prawo własności wykonywać przez 1/2 roku :?: :roll: ....a resztę co :?: Miałbym wynająć Rodzince - czyt. Crorodzince :?:
Pozdrav

W zacytowanym przeze mnie fragmencie (w języku chorwackim, ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RH "MUP") wyraźnie stoi, że do roku czasu pobytu bez przerwy (za poświadczniem, że posiada się ubezpieczenie zdrowotne i środki na utrzymacie w tym okresie).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.05.2011 19:22

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):.... do roku czasu pobytu bez przerwy (za poświadczniem, że posiada się ubezpieczenie zdrowotne i środki na utrzymacie w tym okresie).

Teraz idea bardziej zrozumiała :lol: ...czyli - nie zarabianie na wynajmie dla gości(działalność gospodarcza), tylko - masz kasę, to sobie mieszkaj :lol:

Po wejściu Crolandii do Unii pewnie zasady się zmienią.

P.S.
A ja uparcie stukam w Lotto :wink: :lol:
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone