Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

grzecznościowy prezent dla gospodarzy

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 03.06.2018 13:43

madziaimaciek napisał(a):
Ural napisał(a):Ja tam nic nie daję tylko oczekuję, że oni coś mi dali.

Rabat za pobyt :mrgreen:


W zeszłym roku dali mi 1 dobę gratis abym przyjechał w niedzielę, a nie w poniedziałek. Tak też zrobiłem.
babiszado
Odkrywca
Posty: 82
Dołączył(a): 02.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) babiszado » 03.06.2018 14:30

Chorwaci z jakiegoś powodu nie znają galaretki (tak mi się wydaje, bo nie znalazłem w kilku sklepach), dlatego w tym roku przetestuję ich reakcję na deserek z bitą śmietaną i owockiem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.06.2018 15:37

Mój wyjazd do Chorwacji zbiegnie się z rozpoczynającymi się zaraz mistrzostwami świata w piłce nożnej. W związku z tym do gromadzonych pieczołowicie darów dla "mojego" Chorwata dorzuciłem jeszcze nabyty właśnie w Biedrze gustowny kubeczek w biało-czerwonych barwach z wizerunkiem naszej reprezentacji. :D Będzie miał w czym spożyć chłopina wieziony także w tym podarku browarek, zagryzie kabanosem, śliwką w czekoladzie i jakąś jeszcze krówką. :mrgreen: Mam nadzieję, że jego rewanż nie będzie równie gastrycznie wybuchowy. :oczko_usmiech:
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 03.06.2018 21:40

colins napisał(a):Mój wyjazd do Chorwacji zbiegnie się z rozpoczynającymi się zaraz mistrzostwami świata w piłce nożnej. W związku z tym do gromadzonych pieczołowicie darów dla "mojego" Chorwata dorzuciłem jeszcze nabyty właśnie w Biedrze gustowny kubeczek w biało-czerwonych barwach z wizerunkiem naszej reprezentacji. :D Będzie miał w czym spożyć chłopina wieziony także w tym podarku browarek, zagryzie kabanosem, śliwką w czekoladzie i jakąś jeszcze krówką. :mrgreen: Mam nadzieję, że jego rewanż nie będzie równie gastrycznie wybuchowy. :oczko_usmiech:

Nie wiem kim będzie Twój gospodarz, ale jeżeli jest kibicem, to kurtuazyjnie przyjmie ten kubeczek z uśmiechem, a zaraz po twoim wyjeździe go utylizuje. Masz prawo mieć mgliste pojęcie o zjawisku "kibicowanie" lub nie mieć tego pojęcia wcale. Możesz też nie zdawać sobie sprawy z faktu, iż z racji relatywnie niewielu lat od ich wojny, Chorwaci mocno jeszcze żyją kwestiami narodowowyzwoleńczymi, przez co wyrażają wielki szacunek do atrybutów swojej państwowości i raczej "normalny Chorwat" nie będzie pił piwa w czasie meczu z kubeczka z niechorwackimi atrybutami państwowości.
Zrobisz jak zechcesz, to "Twój" gospodarz i 'Twój" prezent. Ja nie mam niczego przeciwko temu, aby Polacy spotkali się z Chorwatami w finale MŚ. Szansa na to jest jednak znikoma, tak jak IMHO na to, że ten kubek będzie trafionym prezentem. To tak jakbyś kibicowi Śląska Wrocław dał zółto-niebieski kupel z Gdyni.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2018 08:44

Eee, to o czym piszesz, to jest fanatyzm, a nie radosne kibicowanie. Bo żadna ujma na honorze otrzymać drobny upominek od "przeciwnika". Wychodząc z Twojego założenia dawanie Chorwatom jakichkolwiek grzecznościowych prezentów mija się z celem, bo alkohol przecież mają swój, podobnie słodycze, a jakimiś wędlinami psa co najwyżej nakarmić mogą albo wręcz uznać, że ich obraziliśmy, bo przecież mają co jeść.
Jednak myślący człowiek bez kompleksów, niezależnie od koloru skóry, narodowości, wyznania, przekonań politycznych czy upodobań sportowych nawet nietrafiony upominek traktuje jako przejaw przyjaźni, a nie zamach na jego ego. Wychodząc z tego prostego założenia, że przecież darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Ja też nad ich rakiją nie wybrzydzam i choć nie zawsze mi smakuje, to za każdym razem, gdy tam jestem (a kilka razy miałem szczęście być), a zostanę poczęstowany (a częstują zawsze), to chwalę w niebiosa, bo przyzwoitość tak podpowiada. Uważam, że upominki, które dajemy, ale też otrzymujemy, traktować należy jako gesty przyjaźni, a nie jakiejś durnej rywalizacji czy czego tam jeszcze. Nawet jeśli czasem są nietrafione.
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 04.06.2018 10:05

A mają w Chorwacji bób? :roll: ;)
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 04.06.2018 10:57

colins napisał(a):Eee, to o czym piszesz, to jest fanatyzm, a nie radosne kibicowanie. Bo żadna ujma na honorze otrzymać drobny upominek od "przeciwnika". Wychodząc z Twojego założenia dawanie Chorwatom jakichkolwiek grzecznościowych prezentów mija się z celem, bo alkohol przecież mają swój, podobnie słodycze, a jakimiś wędlinami psa co najwyżej nakarmić mogą albo wręcz uznać, że ich obraziliśmy, bo przecież mają co jeść.
Jednak myślący człowiek bez kompleksów, niezależnie od koloru skóry, narodowości, wyznania, przekonań politycznych czy upodobań sportowych nawet nietrafiony upominek traktuje jako przejaw przyjaźni, a nie zamach na jego ego. Wychodząc z tego prostego założenia, że przecież darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Ja też nad ich rakiją nie wybrzydzam i choć nie zawsze mi smakuje, to za każdym razem, gdy tam jestem (a kilka razy miałem szczęście być), a zostanę poczęstowany (a częstują zawsze), to chwalę w niebiosa, bo przyzwoitość tak podpowiada. Uważam, że upominki, które dajemy, ale też otrzymujemy, traktować należy jako gesty przyjaźni, a nie jakiejś durnej rywalizacji czy czego tam jeszcze. Nawet jeśli czasem są nietrafione.


Zbyt łatwo przychodzi Ci negatywna ocena i krytyka. Ponadto masz tendencję do nadinterpretacji, bo nigdzie nie napisałem, że przyjęcie tego Twojego prezentu będzie "ujmą na honorze". W tym temacie ludzie rzucają pomysły na prezenty dla gospodarzy, inni je oceniają, bo m.in. temu służy to forum. Podzieliłeś się w tej przestrzeni swoim pomysłem, ja wyraziłem swoja opinię, tak się złożyło, że negatywną. Przecież i tak zrobisz, jak chcesz. Możesz mu podarować nawet komplet kubków, a do tego całą zastawę stołową w naszych barwach (bo pewnie w szale marketingowcy i to zaproponują). Przez siedem, czy osiem pobytów sporo rozmawiałem z różnymi Chorwatami i na różnym stopniu rozluźnienia debaty. Sporo się dowiedziałem. Nie jest tak, że każdy Chorwat jest przesympatycznym człowiekiem do tego bezgranicznie kochającym Polaków. Wielu z nich (gospodarzy) wolałoby na naszym miejscu Niemców, Holendrów, Szwajcarów, Szwedów, Norwegów itp. z przyczyn oczywistych (statystycznie zostawiają dużo więcej pieniędzy). Nie przeszkadza mi to wcale w tym, aby za 4 tygodnie ponownie odwiedzić ten kraj i rozkoszować się wybrzeżem i nie tylko. Wyprzedzająco napiszę, że nie mam złych doświadczeń w relacjach z Chorwatami. To co napisałem wynika z tego, co usłyszałem w kilku szczerych rozmowach z nimi.
Różnimy się też w kwestii "(nie"zaglądania" w zęby darowanemu koniowi". Z tego co napisałeś wynika, że wychwalasz pod niebiosa wszystko, czym Cię poczęstują. Ja nie mam problemu grzecznie wyrazić opinii, że np. ta rakija mi nie smakuje, a np. to wino bardzo mi smakuje. Nie jeden raz usłyszałem podziękowanie za szczerość, a raz w szerokim towarzystwie miejscowych dowiedziałem się, że niektórzy z Polaków poczęstowani lub obdarowani "podłą" rakiją (której Chorwat nie chce), wychwalają ją pod niebiosa. Proszę, nie bierz tego do siebie.
W moim wcześniejszym przekazie chodziło jedynie o to, że jakaś wcale nie mała liczba Chorwatów nie będzie piła piwa z kubka w barwach innego kraju niezależnie od tego, czy będą oglądali mecze, czy nie. Może to dla Ciebie jest fanatyzm, dla mnie nie, bo szanuję inne podejście i od otoczenia oczekuję tego samego wobec moich wartości, jeżeli się różnią.
Zamieściłeś też, nie wiem po co, patetyczny wywód o tolerancji rasowej, wyznaniowej, poglądowej. To, że w restauracji przy braku wolnych stolików wole przysiąść się do białasa, a nie czarno-, czy śniadoskórego, geja lub pejsatego, jeszcze nie czyni mnie rasistą ani ksenofobem, chyba, że wg Ciebie już tak. Jestem wolnym człowiekiem i korzystam jedynie z prawa wyboru. Jeżeli ktoś prezentuje inny pogląd, wcale od razu nie musi być zakompleksionym faszystą, czy kimś w tym rodzaju.
Życzę udanych wczasów, bezpiecznej drogi i samych miłych chwil w Cro.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2018 11:06

Mamy różne postrzeganie świata, jednak nie ma sensu kruszyć kopii o głupoty. Również życzę udanego pobytu w CRO.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.06.2018 22:08

Zastanawiam się czy oprócz standardowych śliwek w czekoladzie, ptasiego mleczka i michałków do prezentu nie dołożyć paru małych piersiówek- setek, takich smakowych pigwa, żurawina itp.
Jak myślicie sprawdzi się to, czy sobie darować ?
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 16.06.2018 22:16

Sam się zastanawiam co dać oprócz Żubrówki. Zależy czy jest gospodarz i gospodyni czy nie . Chyba nie będę inny i kupię jakąś naszą Soplicę plus Wedla Delicje i Ptasie mleczko. Może Krupnik? Krówki?
sebula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 09.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebula » 16.06.2018 22:19

Jeśli masz na myśli takie sklepowe trunki to ja bym odpuściła. Ich domowe wyroby są bez porównania :-D
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 16.06.2018 22:40

piotrekbeti napisał(a):Sam się zastanawiam co dać oprócz Żubrówki. Zależy czy jest gospodarz i gospodyni czy nie . Chyba nie będę inny i kupię jakąś naszą Soplicę plus Wedla Delicje i Ptasie mleczko. Może Krupnik? Krówki?

Zauważyłem, że nie wszyscy Chorwaci wiedzą do czego nasza Żubrówka służy :oczko_usmiech:
Zawiozłem gospodarzowi między innymi podarkami komplet czyli Żubrówkę + sok jabłkowy, wytłumaczylem jak i co i do końca naszego pobytu nie posmakowal...

Edit..
Poprawa pisowni po słowniku telefonicznym :wink:
Ostatnio edytowano 17.06.2018 08:16 przez Yanush, łącznie edytowano 1 raz
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.06.2018 22:56

sebula napisał(a):Jeśli masz na myśli takie sklepowe trunki to ja bym odpuściła. Ich domowe wyroby są bez porównania :-D

No ja za taką ich rakiję podziękuję, nie wiem jak inne :) Jednak wolę te nasze sklepowe :)
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.06.2018 22:57

Yanush napisał(a):
piotrekbeti napisał(a):Sam się zastanawiam co dać oprócz Żubrówki. Zależy czy jest gospodarz i gospodyni czy nie . Chyba nie będę inny i kupię jakąś naszą Soplicę plus Wedla Delicje i Ptasie mleczko. Może Krupnik? Krówki?

Zauważyłem, że nie wszyscy Chorwaci wiedzą do czego nasza Żubrówka służy :oczko_usmiech:
Zawiozłem gospodarzowi między innymi podatkami komplet czyli Żubrówkę + dok jabłkowy, wytlumaczylem jak i co i do końca naszego pobytu nie posmakowal...


Dlatego właśnie zamiast "flaszki" zastanawiam się nad tymi małymi smakowymi :wink:
madziaimaciek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 26.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) madziaimaciek » 17.06.2018 06:23

wiolek_lp napisał(a):
Yanush napisał(a):
piotrekbeti napisał(a):Sam się zastanawiam co dać oprócz Żubrówki. Zależy czy jest gospodarz i gospodyni czy nie . Chyba nie będę inny i kupię jakąś naszą Soplicę plus Wedla Delicje i Ptasie mleczko. Może Krupnik? Krówki?

Zauważyłem, że nie wszyscy Chorwaci wiedzą do czego nasza Żubrówka służy :oczko_usmiech:
Zawiozłem gospodarzowi między innymi podatkami komplet czyli Żubrówkę + dok jabłkowy, wytlumaczylem jak i co i do końca naszego pobytu nie posmakowal...


Dlatego właśnie zamiast "flaszki" zastanawiam się nad tymi małymi smakowymi :wink:

,,Małpki,, tez są fajnym pomysłem, możesz w kilku buteleczkach przedstawić kilka regionów a jednocześnie fajnie to wygląda na półce
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
grzecznościowy prezent dla gospodarzy - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone