Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zeljava

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009
Zeljava

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 15.03.2010 20:22

Dziś trafiłem na taką ciekawostkę w Chorwacji - pozostałości bazy wojskowej, która była jedną z najpotężniejszych baz wojskowych w Europie.
Tutaj sporo informacji dla mówiących w języku gospodarzy(mnie to nie dotyczy):
http://www.mycity-military.com/Avijacij ... ljava.html
http://www.opuszczone.com/galerie/hr-aerodrom/index.php
http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%BDeljava_Air_Base
Odwiedzał ktoś? Podobno b.ryzykowne, ale miejsce robi wrażenie.
P.S Czy zdjęcia na opuszczone są wyciąga PS czy taki obiektyw/umiejętności? :)
Pozdrawiam i jeżeli nie to podforum to proszę o przeniesienie :)
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 15.03.2010 22:31

piter83pl napisał(a):Dziś trafiłem na taką ciekawostkę w Chorwacji - pozostałości bazy wojskowej, która była jedną z najpotężniejszych baz wojskowych w Europie.



Eee, z tą wielkością bazy to nieco przesadziłeś. Nie mniej jednak była to jedna z najlepiej zamaskowanych baz lotniczych na świecie. Stacjonowała tam również najlepsza jednostka lotnicza Jugosławii - 117 pułk lotnictwa myśliwskiego, w skład którego wchodziła 124 eskadra myśliwska. To jej piloci na MiGach-21 przechwycili śmigłowce policyjne lecące z Zagrzebia do Knina, aby ukrócić rebelię.

Jak wyglądała w latach świetności można obejrzeć TUTAJ.

Kilka filmów z tego obiektu:
1

Reportaż z HRT

Co do technicznej strony zdjęć - nie widzę tam ani szczególnych umiejętności, ani też technicznych wodotrysków. Jedyne co, to dość mocna, zewnętrzna lampa, która na niektórych zdjęciach operuje światłem odbitym - ot tyle. Co do obróbki zdjęć - może trochę autor poprawił wypełnienie światłem, ale niewiele ponad to.


Pozdrawiam
Rafał
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.03.2010 12:53

Dziękuję panowie-dopisane.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 16.03.2010 18:01

A kiedy planujesz? :) Ja mam zamiar zrobić tygodniowy objazd Chorwacji w maju i myślę żeby wstąpić przy okazji Plitvic - choć przyznam że troszkę przeraża mnie to, że teren jest podobno bardzo mocno zaminowany.
Pozdrawiam
Biało-czerwony
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): 10.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biało-czerwony » 16.03.2010 22:53

piter83pl napisał(a):.... choć przyznam że troszkę przeraża mnie to, że teren jest podobno bardzo mocno zaminowany....


bez obawy, do Željavy droga bezpieczna (ale poboczami raczej nie chodź :) )
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 16.03.2010 23:00

piter83pl napisał(a):A kiedy planujesz? :) Ja mam zamiar zrobić tygodniowy objazd Chorwacji w maju i myślę żeby wstąpić przy okazji Plitvic - choć przyznam że troszkę przeraża mnie to, że teren jest podobno bardzo mocno zaminowany.
Pozdrawiam

taa Plitvice zaminowane :D no chyba,że friendy tam były :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.03.2010 09:21

piter83pl napisał(a):A kiedy planujesz? :) Ja mam zamiar zrobić tygodniowy objazd Chorwacji w maju i myślę żeby wstąpić przy okazji Plitvic - choć przyznam że troszkę przeraża mnie to, że teren jest podobno bardzo mocno zaminowany.
Pozdrawiam


Urlop planuje lipiec/sierpień (ale jak dostanę to się okaże).
Na liście był Bihać i NP Plitvice a teraz dopisana baza.
Później gdzieś koło Stonu.
Zobaczymy...
piwonek
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 10.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piwonek » 17.03.2010 10:55

Jeżeli ktos zamierza zwiedzić Zeljavę to od razu proponuję zwiedzić bazę radarową na pobliskiej górze Pljesevica (ok. 3 km na południe). Dojazd w czasie wakacji wydaje się samochodowy na sam szczyt.

http://www.28dayslater.co.uk/forums/sho ... hp?t=45877
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 17.03.2010 11:28

O kurcze nie wiedziałem o tym , szkoda nocoawałem w Bihacu to mozna było zajrzec :? .

Dodatkowa atrakcja w okolicach Bihaca . :D

W tym roku ze znajomymi po wczasach jedziemy na Plitwice ( oni jeszcze tam nie byli , ale my już tak ) , będziemy nocowac tam w okolicach , oni będą zwiedzac jeziorka a ja miałem w planie objeżdżanie okolicznych terenów z boku głównych dróg , to może będę miał czas na te "atrakcje" :D

A znajdzie się ktoś kto tam faktycznie był ?
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 17.03.2010 19:36

AndrzejJ. napisał(a):
piter83pl napisał(a):A kiedy planujesz? :) Ja mam zamiar zrobić tygodniowy objazd Chorwacji w maju i myślę żeby wstąpić przy okazji Plitvic - choć przyznam że troszkę przeraża mnie to, że teren jest podobno bardzo mocno zaminowany.
Pozdrawiam

taa Plitvice zaminowane :D no chyba,że friendy tam były :wink:

W Plitvicach byłem w '97 gdzie jeszcze w środku sezonu było dość luźno i wiem że nie jest to zaminowane ;) W tym roku chce sobie przypomnieć i pofocić :) Chodzi mi o samą bazę wojskową. Baza radarowa była chyba częścią kompleksu wojskowego. Tu są fotki:
http://opuszczone.com/galerie/hr-radary/index.php
Ja postaram się uderzyć w maju :)
Pozdrawiam
themarraf
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 15.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) themarraf » 15.02.2011 02:06

Hej.

Ja tam byłem, fotki z 28dl są moje.
Więcej na www.bunkrowiec.com.pl/croatia

Miejsce kozackie choć niebezpieczne, a i policja przeszkadza. Byliśmy tam 6 dni a garnizon Zeljava był nasza baza wypadową. Jakieś pytania chętnie odpowiem.
themarraf
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 15.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) themarraf » 15.02.2011 02:09

Teren przy bazie jak i koszarach jest zaminowany!!! Naprawdę!
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 23.02.2011 18:42

Są - stoją tabliczki więc chyba w krzaki chyba lepiej się nie zapuszczać. Ja byłem chwilę - jak masz fotki wrzuć, spędziłeś tam więcej czasu. Może napisz coś o wyprawie?
Pozdrawiam
themarraf
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 15.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) themarraf » 23.02.2011 21:16

Link do fotek jest wyżej, do wszystkich. Sa tez jakieś filmiki.
Opis wyprawy .. poszukam na swojej stronie czy w ogóle go robiliśmy.

Miejsce niesamowite. Poszukam relacji a jak nie znajdę to napiszę kilka zdań + foty będzie można wstawić na główna jak admin zechce.
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 23.02.2011 21:53

themarraf napisał(a):Ja tam byłem, fotki z 28dl są moje.
Więcej na www.bunkrowiec.com.pl/croatia



A więc nazywacie się Portalem Miłośników Fortyfikacji.
Odwiedzacie miejsca tajemnicze, opuszczone, trącające myszką, pajęczyną, kurzem i historią.
Gdzieś tam zauważyłem nawet baner opuszczone.com....

Tymczasem łamiecie podstawowe i elementarne zasady zwiedzania miejsc "opuszcznych".
Włamujecie się do zamkniętych przestrzeni, naruszacie byt tych przedmiotów, które przebywały w danym miejscu od lat.
Wynosicie różne przedmioty (patrz: skrzynka na jednej z fotografii).
Wydrapujecie na ścianach swoje bohomazy, niczym wandale swoje tagi na murach.
Strach pomyśleć, co byłoby, gdybyście trafili do miejsc, które są niektórych osobom znane, a dobrze że nie znacie ich Wy, miłośnicy od siedmiu boleści.

themarraf napisał(a):Miejsce kozackie choć niebezpieczne, a i policja przeszkadza.


Policja przeszkadza, bo baza jest przecięta granica państwową. Dziwisz się, że są trochę "elektryczni"?

themarraf napisał(a): Byliśmy tam 6 dni a garnizon Zeljava był nasza baza wypadową. Jakieś pytania chętnie odpowiem.


Nie mam pytań, świadectwo na fotografiach wystawiliście sobie sami.
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone