Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zawał serca z monitorem w tle.

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008
Zawał serca z monitorem w tle.

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 14.08.2013 23:08

Nabyłem w końcu monitor - używany (i mający bardzo dobre opinie)Eizo 2100.
To co zobaczyłem o mało nie spowodowało, że dramatyczny tytuł wątku stałby sie prawdziwy. :wink:
Okazało się, że fotki na nowym monitorze są o wiele jaśniejsze, niż na starym. W wielu przypadkach zdjęcie nadaje się tylko do powtórnej obróbki. Wydaje mi się, że raczej Eizo powinno pokazywać prawidłowo.
Nie znam sie na tym, ale czy istnieje cos takiego jak jasność optymalna? Podejrzewam, że każdy w zależności od tego jaki monitor posiada, widzi to inaczej.
Do "pełni szczęścia" doszły jeszcze różne niedoróbki techniczne, których wcześniej po prostu nie widziałem, a teraz powyłaziły jak jakieś karaluchy. :)

Proszę fachowców o opinie na ten temat, a swoja drogą zamieszczę (może w czwartek) dwie fotki: jedną zrobioną na starym monitorze, drugą na nowym z prośbą o uwagi, jak Wy to widzicie.

Być może przedstawiłem temat dość chaotycznie, ale przecież byłem o krok od zawału. :)
aquavita
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 20.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavita » 14.08.2013 23:12

Pierwszy ,choć to tylko relacja z zawału...
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 14.08.2013 23:32

aquavita , szybki jesteś. :)

Ja też. Dwie fotki - pierwsza obrobiona na starym monitorze, druga na nowym.


Obrazek


Obrazek
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 14.08.2013 23:38

Według mnie ta druga jest co najwyżej bardziej skontrastowana a nie jaśniejsza... :roll:
... ale ja się nie znam :lool:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.08.2013 00:24

Anai napisał(a):Według mnie ta druga jest co najwyżej bardziej skontrastowana a nie jaśniejsza... :roll:
... ale ja się nie znam :lool:


Może faktycznie napisałem to dość niejasno. :)
Fotka obrobiona na starym monitorze wychodzi na nowym jaśniejsza, czyli pierwsza prezentowana fotka jest, jak mi się wydaje, zbyt jasna.
Jasne? :lol:
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 15.08.2013 00:33

jan_s1 napisał(a):Może faktycznie napisałem to dość niejasno. :)
Fotka obrobiona na starym monitorze wychodzi na nowym jaśniejsza, czyli pierwsza prezentowana fotka jest, jak mi się wydaje, zbyt jasna.
Jasne? :lol:


Anochybażetak... :D
W takim razie faktycznie jest ciut jaśniejsza, ale żeby zbyt to nie powiedziałabym...
... jednakowoż, nie da się ukryć, że bardziej podoba mi się druga :lool:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 15.08.2013 03:07

Czy ten monitor ma matrycę typu TN Janku?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.08.2013 07:57

..w drugim zdjęciu wyraźnie zyskał dół, niestety kosztem góry.. . Mam to samo po przejściu z normalnego monitora (który był wykorzystywany w profesjonalnym studiu graficznym w drukarni, skalibrowanym pod CMYK-a) na lapka. Fotki w większości to horror..ale żeby tam od razu zawał... :oczko_usmiech:
http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/eizo-colornavigator-6/ coś tam piszą ..może Ci się Janie przyda. :papa:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 15.08.2013 07:58

Fatamorgana napisał(a):Czy ten monitor ma matrycę typu TN Janku?


No, właśnie.
Jezeli oczekujesz porady to podaj przynajmniej pełną nazwę monitora starego i nowego (używanego), czas pracy tego używanego itd. Może ktoś Ci pomoże. Ale jak sądze lepiej wkleić to na specjalistyczne forum.

Bo jeżeli rzeczywiście kupiłeś Eizo 2100 to... ale ja tam się nie znam.

A jezeli oczekujesz ukojenia i pocieszenia to jako laik powiem, że obie fotki są piękne i żadnej większej różnicy nie dostrzegam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.08.2013 09:09

U mnie wszędzie obie fotki są takie same, a jedynie co, to PS nie chce mi ich otworzyć, ze względu na skopane profile ICC.
Po zignorowaniu pierwsza jest faktycznie jaśniejsza.

Pozdrawiam

PS monitory oczywiście kalibrowałeś?
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.08.2013 10:04

Anai napisał(a):... jednakowoż, nie da się ukryć, że bardziej podoba mi się druga :lool:


No właśnie. :)


Fatamorgana napisał(a):Czy ten monitor ma matrycę typu TN Janku?


Eizo FlexScan S2100
Matryca VA.


lubelski, dzięki.


Kiepura napisał(a): Ale jak sądze lepiej wkleić to na specjalistyczne forum.



Miałem nadzieję i tu znaleźć fachowców. :)


weldon napisał(a):PS monitory oczywiście kalibrowałeś?


Oczywiście, że nie. :lol:
Stary do żadnego kalibrowania sie nie nadaje, a nowy skalibruję. Jeśli się nie mylę, to kalibrowanie dotyczy głownie kolorów, a mnie chodziło o jasność.


_Ewa_ napisał(a):Myślałam, że powywalam wszystkie zdjęcia, przechodziłam dokładnie przez to samo aż do zniechęcenia, ale teraz już jest OK :)


Najgorsza jest myśl, że zamierzenia rozmijają się z efektem końcowym u odbiorcy, no chyba, że ma on tak samo zrypany monitor. :wink:
Zniechęcenia nie przechodziłem, tylko się wściekłem. :) Ale jest już coraz bardziej ok.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 15.08.2013 10:45

jan_s1 napisał(a):Eizo FlexScan S2100
Matryca VA.


No to jest inny monitor niż Eizo 2100 :D

jan_s1 napisał(a):
weldon napisał(a):PS monitory oczywiście kalibrowałeś?


Oczywiście, że nie. :lol:
Stary do żadnego kalibrowania sie nie nadaje, a nowy skalibruję. Jeśli się nie mylę, to kalibrowanie dotyczy głownie kolorów, a mnie chodziło o jasność.

8O
A instrukcje obsługi czytałeś ?

Przedstawiamy zestaw kilkunastu programów do kalibracji monitora. Dzięki nim ustawisz prawidłową jasność wyświetlacza, dostosujesz kontrast, poprawisz geometrię i przede wszystkim unikniesz problemów zdrowotnych.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.08.2013 12:16

_Ewa_ , myślę, że będzie dobrze. :)



Jasne, że nie czytałem, bo nie bardzo wiedziałem, skąd ją wziąć. :)
Dzięki, że chciało Ci się nieco mnie oświecić i wyprowadzić z błędu - niestety ten temat to dla mnie trochę czarna magia. Oczywiście poczytam, ale tak wstępnie zapytam, czy taki "fachowiec", jak ja da sobie radę z kalibracją, czy też lepiej zdać się na kogoś, kto zrobi to na pewno poprawnie?
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 15.08.2013 12:30

Jak wgrywałem Color Munki Photo to nie było żadnej wielkiej filozofii. Wystarczyło postępować zgodnie z wyświetloną instrukcją.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.08.2013 13:22

_Ewa_ napisał(a):...ja bym się zdała na kogoś, kto się na tym dobrze zna...


Zdążyłem już sam dojść do takiego wniosku. :)
Dziękuję za pomoc.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Zawał serca z monitorem w tle.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone