Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trasa na wyspę Krk

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
andzrejbis1
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.03.2024
Trasa na wyspę Krk

Nieprzeczytany postnapisał(a) andzrejbis1 » 14.03.2024 18:24

Jeździłem kilkukrotnie na moją ulubioną wyspe Krk trasą : Warszawa- Brno- Wiedeń - obwodnica Zagrzebia - wyspa Krk ( Njivice ) . I o ile winety w Czechach , Austrii i w Słowenii to temat nie do przeskoczenia (oczywiście można bocznymi drogami ale bez przesady) to jadąc na wyspe Krk w/w trasą można ominąć opłaty za autostrady w Chorwacji ( no może nie do końca - koszt to 1 euro w każdą stronę) . Zwyczajowo prawie każdy jadąc od strony Słowenii jedzie z Mariboru na obwodnicę Zagrzebia a dalej w stronę Rijeki . A tam zajazd juz na Krk . Ale można inaczej . Z Mariboru skręcamy na Lublanę , omijamy ja południowa obwodnica i jedziemy dalej w kierunku na Koper . W miejscowości Gmina Postojna zjeżdżamy z autostrady kierując sie na Rijekę . Mamy ~27 km zwykłymi drogami a po przekroczeniu granicy słoweńsko- chorwackiej znowu wpadamy na autostradę . Po kilku kilometrach jest bramkapoboru opłat . A na niej płacimy 1 euro i dalej jedziemy aż na Krk . Ktos może powie , ze to niewielka oszczędność bo jakies 200 zł ( w obie strony) w stosunku do zwyczajowej trasy . Jednak dla mnie ma to znaczenie . Tym bardziej , że latem na bramkach w Trakoscan zwykle sa długie kolejki a w Rupa praktycznie ich nie ma .
Z pewnością znacie linki do kalkulacji opłat za korzystanie z autostrad w Chorwacji jak i do wykazu stacji LPG w całej Europie wraz z aktualnymi cenami LPG na tych stacjach . Sprawy bardzo przydatne przy planowaniu trasy wyjazdu . Nie mogę na forum wrzucac tych linków - za mały staż !!
Ostatnio edytowano 15.03.2024 10:20 przez andzrejbis1, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.03.2024 18:46

Jak najbardziej ma to sens i jest alternatywą, jednak obwodnica Ljubljany ma swoje bolączki i może przykorkować, skoro zdarzyło się to nawet w styczniu, to w sezonie letnim tym bardziej możliwe.
To samo przerabiałem kiedyś z Rupą.
andzrejbis1
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.03.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) andzrejbis1 » 14.03.2024 19:17

Każda trasa ma jakies "ale" . Korki mozna spotkac wszędzie - ot chocby wypadek . Natomiast w czasie dwukrotnych wyjazdów do Puli ani razu na obwodnicy Lublany nie spotkałem korków. Ja dwa razy spotkałem masakryczne korki tak w Brnie jak i w Wiedniu (tiry - w Wiedniu raz przejazd trwał jakieś 2 godziny) . Ale dla mnie ominiecie opłat w Chorwacji ma znaczenie .
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 14.03.2024 19:46

andzrejbis1 napisał(a):Każda trasa ma jakies "ale" . Korki mozna spotkac wszędzie - ot chocby wypadek . Natomiast w czasie dwukrotnych wyjazdów do Puli ani razu na obwodnicy Lublany nie spotkałem korków. Ja dwa razy spotkałem masakryczne korki tak w Brnie jak i w Wiedniu (tiry - w Wiedniu raz przejazd trwał jakieś 2 godziny) . Ale dla mnie ominiecie opłat w Chorwacji ma znaczenie .


Tak właśnie jechałem na Krk 12 lat temu: Bratysława-Wiedeń-Graz-Maribor-Lubljana-Rupa-Rijeka. Napotkałem co prawda na korek na obwodnicy Lubljany, ale szczerze przyznaję, że spowodowany wypadkiem.

Natomiast w sezonie na przejściach granicznych w kierunku Istrii i Krku potrafiło się w sezonie dziać! Teraz oczywiście jest Schengen, więc ta trasa ma jeszcze większy sens.

Właściwie to zależy, co chcemy zwiedzać po drodze. Jeśli tylko na sam dojazd, bez przystanków, to w sezonie rzeczywiście chyba lepiej przez Lubljanę.
andzrejbis1
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.03.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) andzrejbis1 » 15.03.2024 10:18

Ja każdorazowo jadę z noclegiem w Czechach i nie zwiedzam niczego po drodze . Więc dla mnie trasa , którą opisałem jest optymalna . No i oczywiscie praktycznie nie płace za drogie chorwackie autostrady .
komaciek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 351
Dołączył(a): 27.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) komaciek » 17.03.2024 15:47

Przy podanym wariancie można pomiędzy miejscowościami Pivka i Ilirska Bistrica pojechać drogą 404 zamiast 6. Jest to droga miejscami węższa, ale czasowo wychodzi szybciej.
andzrejbis1
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.03.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) andzrejbis1 » 17.03.2024 16:03

I właśnie na drogę nr.404 kieruje mapa Google jako na najszybszy wariant .
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 17.03.2024 16:34

komaciek napisał(a):Przy podanym wariancie można pomiędzy miejscowościami Pivka i Ilirska Bistrica pojechać drogą 404 zamiast 6. Jest to droga miejscami węższa, ale czasowo wychodzi szybciej.


Jechałem jedną i drugą i w rzeczywistości nie ma praktycznie żadnej różnicy
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 17.03.2024 18:15

Lublana ma ten plus, że ma ring. Przy jeździe nocą lub gdy nic się nie dzieje to jak rzucić monetą czy jechać od północy czy od południa. Warto tuż przed obwodnicą śledzić ruch.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 17.03.2024 22:04

andzrejbis1 napisał(a):I właśnie na drogę nr.404 kieruje mapa Google jako na najszybszy wariant .



W zeszłym roku miałem podobny dylemat i ostatecznie wybrałem drogę nr 6 z uwagi na to, że to główna trasa. Obojętnie, który wariant się wybierze to dla łącznego czasu podróży wielkiej różnicy nie będzie :D .
komaciek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 351
Dołączył(a): 27.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) komaciek » 28.03.2024 23:05

Dawigs napisał(a):
andzrejbis1 napisał(a):I właśnie na drogę nr.404 kieruje mapa Google jako na najszybszy wariant .



W zeszłym roku miałem podobny dylemat i ostatecznie wybrałem drogę nr 6 z uwagi na to, że to główna trasa. Obojętnie, który wariant się wybierze to dla łącznego czasu podróży wielkiej różnicy nie będzie :D .


Po tysiącu kilometrach jazdy autostradami droga 404 to taki przyjemny wiejski akcent i ładnymi widokami. Natężenie ruchu zależy na niej od tego, czy akurat google kieruje ruch, czy na drogę główną.
W każdym razie ja wybieram 404-kę.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 03.04.2024 14:56

andzrejbis1 napisał(a):Jeździłem kilkukrotnie na moją ulubioną wyspe Krk trasą : Warszawa- Brno- Wiedeń - obwodnica Zagrzebia - wyspa Krk ( Njivice ) . I o ile winety w Czechach , Austrii i w Słowenii to temat nie do przeskoczenia (oczywiście można bocznymi drogami ale bez przesady) to jadąc na wyspe Krk w/w trasą można ominąć opłaty za autostrady w Chorwacji ( no może nie do końca - koszt to 1 euro w każdą stronę) . Zwyczajowo prawie każdy jadąc od strony Słowenii jedzie z Mariboru na obwodnicę Zagrzebia a dalej w stronę Rijeki . A tam zajazd juz na Krk . Ale można inaczej . Z Mariboru skręcamy na Lublanę , omijamy ja południowa obwodnica i jedziemy dalej w kierunku na Koper . W miejscowości Gmina Postojna zjeżdżamy z autostrady kierując sie na Rijekę . Mamy ~27 km zwykłymi drogami a po przekroczeniu granicy słoweńsko- chorwackiej znowu wpadamy na autostradę . Po kilku kilometrach jest bramkapoboru opłat . A na niej płacimy 1 euro i dalej jedziemy aż na Krk . Ktos może powie , ze to niewielka oszczędność bo jakies 200 zł ( w obie strony) w stosunku do zwyczajowej trasy . Jednak dla mnie ma to znaczenie . Tym bardziej , że latem na bramkach w Trakoscan zwykle sa długie kolejki a w Rupa praktycznie ich nie ma ...


Jeżdżę autostradami ile się da i w takie dni, godziny, że nie mam korków. Zakładając, że nigdzie tych korków nie ma to ile dłużej zajmuje jazda Twoim wariantem w każdą stronę?
andzrejbis1
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.03.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) andzrejbis1 » 06.04.2024 19:14

Ile dłużej ? Może kilkanascie minut ?? A może i nie . Ale dla mnie oszczędność kasy też ma znaczenie .
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 06.04.2024 19:42

Ale oszczędność.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 06.04.2024 19:56

andzrejbis1 napisał(a):Ile dłużej ? Może kilkanascie minut ?? A może i nie . Ale dla mnie oszczędność kasy też ma znaczenie .


:spoko:
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone