Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

To jest kradzież ?

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.06.2012 22:47

kleeberg napisał(a):
telepol napisał(a):Ja bym załatwił to w sposób "rabat na noclegi dla mnie, albo spotkamy się w sądzie" :)


Byłoby dobrze :lol: ,ale to nie ode mnie zależy :wink:

Nie chciałbym krakać, ale to bardzo mało zależy od ciebie, a bardziej od prawodawstwa Chorwacji.

Poproś Kasię o przetłumaczenie ostrego w tonie pisma, dotyczącego wykorzystania cudzych zdjęć wraz z żądaniem natychmiastowego ich usunięcia z serwera, natomiast co do procesu, to one w Polsce toczą się niemiłosiernie długo, my zaś mamy do czynienia nie tylko z cudzoziemcami, ale w dodatku z krajem, który nie jest w Unii.

Obawiam się, że jedyne, ci możesz zrobić, to zbojkotować właścicieli pensjonatu, którzy, swoja drogą, nawet nie muszą wiedzieć o tym, ze człowiek tworzący ich witrynę wykorzystał twoje fotki.

Jeżeli są uczciwi - przeproszą i usuną zdjęcia (tak, jak to miało miejsce u nas na forum), jeżeli nie - droga sądowa może być bardzo długa i bardzo kosztowna, a efekt taki sobie.

Zacznij od pisma.

Pozdrawiam


EDIT: Tak to wygląda u nas.
W piśmie powinna być podstawa prawna z prawa chorwackiego o nieuprawnionym wykorzystaniu fotografii ... :/
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 24.06.2012 23:08

z mojego punktu widzenia, wygląda to tak jak burza w szklance wody, nawet jak sprawa doszła by do sądu, to podejrzewam, że więcej czasu i pieniędzy pochłonie ta sprawa niż miało by się z niej "wyciągnąć". Jedynym rozwiązaniem, są przeprosiny, albo dołączenie do zdjęć nazwy autora, albo faktycznie rabacik na noclegi, nie bądźmy jak w refrenie piosenki "chłop żywemu nie przepuści"
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 25.06.2012 02:37

Z Twojego punktu widzenia to chyba nie miałeś takiej sprawy jako poszkodowany i nie przywiązujesz wagi do swojej własności intelektualnej w formie zdjęć. Można i tak tylko po co to przenosić jako sugestię, że nie warto???
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 25.06.2012 06:53

Myśle, ze autor zdjęć nie prowadzi działalności zarobkowej na tych zdjeciach i w jakiś finamsowy sposob mu to nie zaszkodzi,chyba ze sie myle. A jesli jest inaczej, i jednym celem jest "wydoic" z chorwata kase to... Opuszczę kurtyne milczenia
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.06.2012 07:18

telepol napisał(a):Myśle, ze autor zdjęć nie prowadzi działalności zarobkowej na tych zdjeciach i w jakiś finamsowy sposob mu to nie zaszkodzi,chyba ze sie myle. A jesli jest inaczej, i jednym celem jest "wydoic" z chorwata kase to... Opuszczę kurtyne milczenia

Telepol, Fata ma całkowita rację, co do tego, że należy bronić swoich praw,
aczkolwiek dobrze by było, żeby Kleeberg zdawał sobie sprawę z tego, że do "wydojenia" to ta droga jest równie prosta jak droga na księżyc.

Po pierwsze trzeba znać prawodawstwo kraju w którym popełniono te naruszenie praw autorskich i odpowiednio sformułować pismo, nie tyle, roszczeniowe, ile nakazujące natychmiastowe usunięcie zdjęć, oczywiście po uprzednim skopiowaniu zawartości serwisu.

Bez prawnika znającego prawo autorskie w Chorwacji i język nie ma co zaczynać.

Teraz trzeba ustalić adresata - właściciel witryny może nie mieć bladego pojęcia o tych zdjęciach, ponieważ wstawiał je jakiś podpisany tam m@tko, który kupił te zdjęcia od firmy X na Kajmanach na przykład,
albo dostał z jakiegoś serwisu gromadzącego fajne zdjęcia z Chorwacji i ma na to papier.

No to trzeba już dwóch prawników ... A najlepiej kogoś na miejscu, bo przecież jeździć w tę i z powrotem to może być skomplikowane ...

Faktur bez wyroku sądu nie dostaniecie do ręki. Adresu firmy na Kajmanach też nie ...

Warto znać taki scenariusz, zanim się podzieli skórę na niedźwiedziu.

Mz, jak pisałem, jedyna droga to taka, że poprosić kogoś o przetłumaczenie pisma na chorwacki, że jest się właścicielem tych zdjęć, że zostały one zamieszczone na witrynie bezprawnie i liczyć na przyzwoitość właściciela willi, że usunie i przeprosi.

Na więcej bym nie liczył ...

Jak oleje sprawę, to pozostaje jedno - bojkot faceta, negatywne wpisy w komentarzach, może jakaś strona na FB?

Pozdrawiam
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 25.06.2012 09:56

W każdym kraju są i fajni i dranie. I ludzie bez zasad.
Cóż się dziwić zwykłym ludziom, skoro nawet media kradną tematy, a nawet zdjęcia (wczoraj znajomy fotograf powiedział mi, że na stronie lokalnego radia znalazł swoje zdjęcia skopiowane bez zgody z innego serwisu! Nawet gnojki nie raczyli przeprosić, ani odpowiedzieć- po cichu zmienili zdjęcia tylko- jakby nigdy nic nie było... zasr.... para profesjonaliści...!)

To że warto, niekoniecznie musi oznaczać, że ma chodzić o kasę, choć w krajach normalniejszych niż u nas zaraz do akcji wkraczają prawnicy i otrzymuje się odszkodowania, ale tam takie zagadnienia są lepiej znane i rozumiane przez ogół ludzi Mr. Telepol a nie jak u nas, że "no ale o so chodzi, o co kaman" itd...
Po prostu ludzie lepiej znają swoje prawa i bardziej szanują swoją własność. Nieważne czy chodzi o wynalazki naukowe, skomponowane utwory czy zdjęcia...

Warto dlatego, żeby nauczyć ludzi rozumu i dać im nauczkę. I oduczyć takich praktyk.
Niestety w krajach Europy Wsch. nadal wielu ludzi uważa, że jak coś jest łatwo dostępne to jest jak niczyje, a nawet jak jest czyjeś, ale nie grozi za to więzienie to co szkodzi sobie skorzystać...dlatego min. cały czas ludzie wynoszą z miejsca pracy różne rzeczy okradając firmy w których pracują, dlatego przywłaszczają sobie cudzą własność bez rysy na sumieniu itd... i dlatego nie widzą problemu w korzystaniu z cudzej własności intelektualnej.
Takie tępe nawyki z komuny rodem.
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 25.06.2012 12:18

Chciałbym przedstawić mój punkt widzenia na całą sprawę.
Zacznę od tego,że ze mnie żaden fotograf.
A zdjęcia są jak najbardziej amatorskie(zresztą to widać,słychać i czuć).
Zadymy robić nie mam zamiaru,ani tym bardziej "doić" kogokolwiek.
Narazie czekam spokojnie na odpowiedź od właścicielki strony.
Zobaczymy co i czy w ogóle mi odpiszę.
Najlepiej byłoby załatwić sprawę polubownie.



Wszyskim jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

Pzdrv
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 25.06.2012 12:25

kleeberg napisał(a):...Zadymy robić nie mam zamiaru,ani tym bardziej "doić" kogokolwiek.
Narazie czekam spokojnie na odpowiedź od właścicielki strony.
Zobaczymy co i czy w ogóle mi odpiszę.
Najlepiej byłoby załatwić sprawę polubownie.



Wszyskim jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

Pzdrv


I takie podejście mi się podoba, i jeszcze raz wspomnę, jak nie masz korzyści majątkowych ze zdjęć, to myślę że nic Tobie nie ubyło ani nie przybyło, a osobie która wkleiła Twoje zdjęcia należy się duży klaps, który myślę dostała od osób wypowiadających się w tym temacie, i przeprosiny w Twoim kierunku.
3grosze
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 19.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) 3grosze » 02.07.2012 14:04

kleeberg napisał(a):Chciałbym przedstawić mój punkt widzenia na całą sprawę.
Zacznę od tego,że ze mnie żaden fotograf.
A zdjęcia są jak najbardziej amatorskie(zresztą to widać,słychać i czuć).
Zadymy robić nie mam zamiaru,ani tym bardziej "doić" kogokolwiek.
Narazie czekam spokojnie na odpowiedź od właścicielki strony.
Zobaczymy co i czy w ogóle mi odpiszę.
Najlepiej byłoby załatwić sprawę polubownie.



Wszyskim jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

Pzdrv


ja osobiście poprosił bym w ramach przeprosin by umieścili moje imie i nazwisko na zdjęciu np - zdjęcia Jan Kowalski Polska -

i tyle by mi wystarczyło :D :D :D
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 02.07.2012 16:05

3grosze napisał(a):i tyle by mi wystarczyło :D :D :D


Też bym się ucieszył. :lol:

Sprawa w toku,tzw."rozwojowa" :wink:
twister07
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3071
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twister07 » 25.10.2012 14:59

I jak się sprawa zakończyła?
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 25.10.2012 18:42

Ja mam lepszą akcję,gość na Ukrainie otworzył firmę która posiada pierwszy człon nazwy jak moja i informuje że moja firma otworzyła tam przedstawicielstwo.Dodatkowo skopiował około czterdziestu zdjęć z mej strony i nimi się posługuje-niezła gnida
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 25.10.2012 19:15

Z napisał(a):Ja mam lepszą akcję,gość na Ukrainie otworzył firmę która posiada pierwszy człon nazwy jak moja i informuje że moja firma otworzyła tam przedstawicielstwo.Dodatkowo skopiował około czterdziestu zdjęć z mej strony i nimi się posługuje-niezła gnida


Dzień dobry/dobry wieczór.
Współczuję, jednakże najpierw mogłaby być jakaś gra wstępna i powitanie w odpowiednim dziale... :wink:
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 25.10.2012 20:38

twister07 napisał(a):I jak się sprawa zakończyła?


Odpuściłem :?

Korzyść z tego taka,że na stronie tytułowej pojawił się adres:
:arrow: Photo:https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=24741 :D
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 25.10.2012 21:36

FUX napisał(a):
Z napisał(a):Ja mam lepszą akcję,gość na Ukrainie otworzył firmę która posiada pierwszy człon nazwy jak moja i informuje że moja firma otworzyła tam przedstawicielstwo.Dodatkowo skopiował około czterdziestu zdjęć z mej strony i nimi się posługuje-niezła gnida


Dzień dobry/dobry wieczór.
Współczuję, jednakże najpierw mogłaby być jakaś gra wstępna i powitanie w odpowiednim dziale... :wink:


Fux jakie powitanie?jaka gra wstępna?, przecież wiesz że nie od dziś jestem na forum
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
To jest kradzież ? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone