Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szlak na Sv. Ilija nad Gradacem

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walbart
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 09.03.2011
Szlak na Sv. Ilija nad Gradacem

Nieprzeczytany postnapisał(a) walbart » 03.06.2012 06:23

Witam wszystkich
Czy ktoś był na Sv. Ilija nad Gradacem?. Chciałbym się tam wybrać lecz niestety nie mogę znaleźć żadnych map, informacji na temat szlaku.
Pomożecie?
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 03.06.2012 10:23

Obrazek

Szlak pokazany i opisany tu > http://www.chorvatsko-makarska.cz/

kliknij > Aktivní dovolená


Pozdrav :oczko_usmiech:
walbart
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 09.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) walbart » 03.06.2012 18:55

Dzięki
Robert_Leszno
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robert_Leszno » 13.07.2017 22:27

Witam. Byłem w ubiegłym tygodniu na tym szczycie. Szlak nie jest specjalnie trudny jednak należy przede wszystkim mieć dobre buty, najlepiej powyżej kostki, ze względu na dużą ilość ruchomych kamieni. Krótki opis: wyjście z portu cały czas prosto pod górę (w kierunku apteki), przejście pod Jadranką i aż do cmentarza jest to droga betonowa o dużym kącie nachylenia, następnie przechodzi się na drogę szutrową i po kilkuset metrach jest wejście na szlak w lewo wyraźnie oznaczony tabliczkami. Szlak do przełęczy prowadzi głównie po kamieniach, miejscami dużo luźnego materiału, kąt nachylenia raczej średni. Po drodze jeszcze przed przełęczą na takim pośrednim szczycie jest mała kapliczka z Matką Boską. Po wyjściu na przełęcz mamy możliwość wyboru wyjścia na Sv. Pascal (krótszy wariant - szczyt bezpośrednio nad Gradacem) lub na Sv. Ilia - górkę nieco cofniętą w kierunku Ploce (ze szczytu nie widać Gradaca, a dopiero Brist). Ja poszedłem na tę drugą. Na początku jest krótkie zejście szlakiem, a potem zaczyna się podejście, ale nie ma tam już wyraźnego szlaku, tylko na kamieniach namalowane są czerwone kropki. Podejście odbywa się po skałkach, dużych kamieniach. Strome jest tylko podejście na sam szczyt - myślę, że ostatnie 20-25 minut. Całe wejście zajęło mi 2h 23min. a nie jestem specjalnie wprawiony w te "klocki". Warto było bo widoki po drodze oraz ze szczytu są fantastyczne. Ciekawostką są pastwiska dla bydła w dolinach między szczytami - kto je tam pędzi? I jeszcze dodam, że optymalną godziną wyjścia z Gradacu jest 5-6 rano, potem będzie zbyt gorąco żeby bezpiecznie zakończyć wycieczkę. Na szczycie jest puszka w której jest zeszyt z "księgą gości", długopis też był. Ogólnie polecam - fajna odmiana od leniuchowania nad wodą.
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 14.07.2017 05:53

Robert_Leszno napisał(a):Ciekawostką są pastwiska dla bydła w dolinach między szczytami - kto je tam pędzi?

Z Sv. Paskal można zobaczyć "fermę"
DSCN0449.jpg

W 2012 puszki jeszcze nie było
DSCN0423.jpg

Widok z Grabovicy na Gradac
DSCN0436.JPG
Robert_Leszno
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robert_Leszno » 14.07.2017 22:21

Ciekawe info z tą fermą, to wszystko wyjaśnia. Początkowo planowałem wejść również na Sv. Pascal, ale wyszedłem z Gradaca o 6.10 i w drodze powrotnej zrobiło się za gorąco żeby tam wejść. Myślę, że w kolejnym roku odwiedzę "Pascala" i może jeszcze jakiś inny szczyt.
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 15.07.2017 00:50

Z Gradaca patrząc na info z pierwszej mojej fotki "wypełzłem" 4:56 Sv. Ilija 6:44 , Sv. Paskal 8:10 , Grabovica 9:34 (tam nie ma żadnego oficjalnego szlaku , ale polecam próbę wyjścia - warto dla samych widoków) co do temperatury od przełęczy z kapliczką wszystko w pełnym słoneczku , pomimo jakichś olejków karczycho i łapki zlekka zjarało . Biokovo jest niepowtarzalne , z racji tego że mieszkam w takim rejonie naszego kraju trochę łażę po naszych szlakach - dużo Beskidu i ładny kawałek Tatr ale Biokovo przynajmniej raz w roku daje mi to czego u nas ciężko doświadczyć - z górami jestem całkowicie sam bez tego weekendowego tłumu.
Robert_Leszno
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robert_Leszno » 15.07.2017 18:43

Ja dawno nie chodziłem po górach, ale od razu przypomniały mi się wędrówki po Bieszczadach na początku lat 90. Mało ludzi, czasem brak w ogóle (na szlaku granicznym), to samo tutaj tylko góry. Ja spotkałem co prawda 5 osób, ale jest to u nas nie do pomyślenia. W ogóle często bywam w Twojej okolicy - mam teściów w Oświęcimiu i już parę razy przymierzałem się do jakiegoś szlaku w tym rejonie - może masz jakąś ciekawą propozycję? Co roku jeździsz do Gradaca (okolicy)? Ja byłem ostatnie 3 lata i jeżeli nic się nie wydarzy to raczej w przyszłym roku miejscówki nie zmienię - wyjątkowo mi to miasteczko spasowało :)
danny
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 05.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) danny » 27.08.2018 19:34

Odkopuje stary temat :D
Dzisiaj z znajomymi wybraliśmy się w gory z zamiarem wejścia na górę sv Pascal’a. Dotarliśmy tylko do przełęczy i zostało nam 40 min do szczytu - nie daliśmy już rady, za ciepło było. Czy ta przełęcz i pośredni szczyt do którego dotarliśmy to jest to szczyt GOSPEL, tak jak była tabliczka na dole za cmentarze ? Jeśli tak to proszę mi podać jaka wysokość ma GOSPEL i Sv Pascal - nie mogę tego znaleźć w internecie.

Dziękuje z gory za pomoc ! :)
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 27.08.2018 21:06

Sv. Paškal to 715 mnp , a co do Gospel to nie pomogę ale jest to chyba szczyt na drugim szlaku Gradac>Gospel>Sv. Paškal>Sv.Ilija - napewno nie ta przełęcz .

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
Szlak na Sv. Ilija nad Gradacem
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone